Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού από Γαλλία θα σταλεί, τι τελωνείο να πληρώσεις?
μωρε δικιο εχεις αλλα επειδη δεν το εχω σιγουρο βλεποντας να λεει CAINIAO WAREHOUSE STANDARD SHIPPING για αυτο ανησυχω..επειδη νονιζω οτι παραπεμπει σε κινεζικο track εννοοντας μηπως την γαλλαι την ιεωρει ενδιαμεσο προορισμο και η παραγγελια φευγει τελικα απο κινα..καταλαβες γιατι το λεω? Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν εχει φυγει απο alixpress απο αποθηκη της γαλλιας λεει οτι θα φυγει αλλα δεν ξεκαθαριζω αν θα φυγει με track κινας η θα μπει ευρωπαικο track...αλλα ρωταω ωστε αν ειναι να προλαβω να κανω αν ειναι request order cancelation για να γινει refund το ποσο,,ο πωλητης ειναι η mi global και λεει οτι στελνει απο γαλλια για τσεκαρε εδω καλα καλα το λινκ αν βγαζεις ακρη,,,αν ειναι οκ οπως λεει απο ευρωπαικη αποθηκη,,να το αφησω...για δες εδω και πες μου εσυ τι λες..εβαλα oficial standard το 4/64 απο αριστερα και μετα διαλεξα αποστολη γαλλια γιατι απο ισπανια δεν εστελνε και ετσι με χρηση κουπονιου πηγε 190 ευρω δες και τις εικονες απο αριστερα κατω που λεει france european warehouse.... https://www.aliexpress.com/item/1005001962785546.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.5c454c4dKiDXmU

 

Στο site έχει 3 επιλογές Γαλλία, Ισπανία, Κίνα. Εσύ από ποια διάλεξες να έρθει;

Αν το στείλουν από Γαλλία ή Ισπανία, δεν έχεις πρόβλημα τελωνείου, αλλά αν το στείλουν πό Κίνα, για οποιοδήποτε λόγο, τότε ισχύουν όσα έγραψα στο προηγούμενο.

 

ΥΓ.

1. Και όταν ζητάς απάντηση, γράφε όλα τα δεδομένα για να μην τα βγάζουμε με δόσεις.

2. και αφού έστειλα το post, διαβάζω για Cainiao Post !!!!!

Έ, δεν σε πιάνουμε με τίποτε ...

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

δες

Στο site έχει 3 επιλογές Γαλλία, Ισπανία, Κίνα. Εσύ από ποια διάλεξες να έρθει;

Αν το στείλουν από Γαλλία ή Ισπανία, δεν έχεις πρόβλημα τελωνείου, αλλά αν το στείλουν πό Κίνα, για οποιοδήποτε λόγο, τότε ισχύουν όσα έγραψα στο προηγούμενο.

 

ΥΓ.

Και όταν ζητάς απάντηση, γράφε όλα τα δεδομένα για να μην τα βγάζουμε με δόσεις.

γαλλια διαλεξα...εχεις δικιο για αυτο σου εγραψα πριν στην παραθεση τι επελεξα στην παραγγελια.. απλα εχω μια αμφιβολια επειδη γραφει CAINIAO WAREHOUSE STANDARD SHIPPING αλλα παντως γαλλια διαλεξα

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο site έχει 3 επιλογές Γαλλία, Ισπανία, Κίνα. Εσύ από ποια διάλεξες να έρθει;

Αν το στείλουν από Γαλλία ή Ισπανία, δεν έχεις πρόβλημα τελωνείου, αλλά αν το στείλουν πό Κίνα, για οποιοδήποτε λόγο, τότε ισχύουν όσα έγραψα στο προηγούμενο.

 

ΥΓ.

1. Και όταν ζητάς απάντηση, γράφε όλα τα δεδομένα για να μην τα βγάζουμε με δόσεις.

2. και αφού έστειλα το post, διαβάζω για Cainiao Post !!!!!

Έ, δεν σε πιάνουμε με τίποτε ...

makap για να μη σας μπερδευω αμα πας στο λινκ λεει επιλογη γαλλια με CAINIAO WAREHOUSE STANDARD SHIPPING με 4.40 ευρω..για δες παντως γαλλια εβαλα...δες τοπ

ποστ 9779 τι ακριβως επελεξα μπες στο λινκ και δες

Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

γαλλια διαλεξα...εχεις δικιο για αυτο σου εγραψα πριν στην παραθεση τι επελεξα στην παραγγελια.. απλα εχω μια αμφιβολια επειδη γραφει CAINIAO WAREHOUSE STANDARD SHIPPING αλλα παντως γαλλια διαλεξα

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

makap για να μη σας μπερδευω αμα πας στο λινκ λεει επιλογη γαλλια με CAINIAO WAREHOUSE STANDARD SHIPPING με 4.40 ευρω..για δες παντως γαλλια εβαλα.

 

Δεν θα έχεις θέμα με τελωνείο. Πιθανότατα θα στο στείλουν με speedy και εδώ αναλαμβάνει η ACS

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις θέμα με τελωνείο. Πιθανότατα θα στο στείλουν με speedy και εδώ αναλαμβάνει η ACS

οποτε να μην το ακυρωσω...αν ειναι με speedy (gonzales) που μονο speedyn δεν ειναι τοτε κσλα κρασια....φαντασου οτι περιμενω απο απο 15-17 δεκεμβριου δεμα απο speedy και acs οπως λες ενω εγραφε το site tvcmall 8 εργασιμες και ακομα δεν εχει παει ουτε στην speedy βουλγαρια γισ να το δωσει ελλαδα να το φερει η acs,,,φτασαμε στον μηνα κσι τιποτα ακομα.....Αρα λοιπον να μην ακυρωσω δηλαδη στο θεμα τελωνειου...οποτε ειναι οκ δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Αρα λοιπον να μην ακυρωσω δηλαδη.

 

Ίσως δεν έχεις καταλάβει ακόμη ότι το δέμα έχει κωδικό και δεν μπορείς να ακυρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν έχεις καταλάβει ακόμη ότι το δέμα έχει κωδικό και δεν μπορείς να ακυρώσεις.

εισαι σιγουρος οτι δεν μπορω να ακυρωσω;;αφου στις λεπτομερειες της παραγγελιας γραφει request order cancelation αν δεν εχει φυγει η παραγγελια....Αρα και εσυ λες δηλαδη αν ειδες το λινκ οτι τελικα φευγει απο γαλλικη αποθηκη οποτε να μην ανησηχω;;;

Και ας.γραφει cainao warehouse standard shipping οπως ελεγε και παραπανω φιλος...Παντως για να μημ μακρυγορω εβαλα γαλλια οποτε για γαλλια εχει την επιλογη απο ευρωπη με cainao warehouse standard shipping

αρα την γλυτωνω δηλαδη

Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι δεν μπορω να ακυρωσω;;αφου στις λεπτομερειες της παραγγελιας γραφει request order cancelation αν δεν εχει φυγει η παραγγελια....Αρα και εσυ λες δηλαδη αν ειδες το λινκ οτι τελικα φευγει απο γαλλικη αποθηκη οποτε να μην ανησηχω;;;

Και ας.γραφει cainao warehouse standard shipping οπως ελεγε και παραπανω φιλος...Παντως για να μημ μακρυγορω εβαλα γαλλια οποτε για γαλλια εχει την επιλογη απο ευρωπη με cainao warehouse standard shipping

αρα την γλυτωνω δηλαδη

 

Μπορείς να ψάξεις το τρακινκγ στο parcelapps για περισσότερες πληροφορίες. Και φαντάζομαι η τελευταία ενημέρωση θα είναι

 

The carrier is limited employee availability due to the impacts of covid-19.The shipment may be delayed.We will continue to update the progress., Greece

Link to comment
Share on other sites

@olympiakos

 

Δεν μπαίνω για να βλέπω παραγγελίες άλλων για να μην φορτώνομαι με διαφημίσεις για κάτι που δεν με ενδιαφέρει.

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι Cainiao και αποστολή από Γαλλία δεν είναι συμβατά.

Η απόφαση είναι δική σου.

Link to comment
Share on other sites

μωρε δικιο εχεις αλλα επειδη δεν το εχω σιγουρο βλεποντας να λεει CAINIAO WAREHOUSE STANDARD SHIPPING για αυτο ανησυχω..επειδη νονιζω οτι παραπεμπει σε κινεζικο track εννοοντας μηπως την γαλλαι την ιεωρει ενδιαμεσο προορισμο και η παραγγελια φευγει τελικα απο κινα..καταλαβες γιατι το λεω?

 

και εγώ ήθελα να παραγγείλω το Poxo X3 με αυτό τον τρόπο αλλά με παραξένεψε η μεταφορική και το άφησα...

Ίσως αν ρωτούσες τον πωλητή να σου εξηγούσε, για να μάθουμε και εμείς... :D

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ήθελα να παραγγείλω το Poxo X3 με αυτό τον τρόπο αλλά με παραξένεψε η μεταφορική και το άφησα...

Ίσως αν ρωτούσες τον πωλητή να σου εξηγούσε, για να μάθουμε και εμείς... :D

 

Αν επιλέξεις αγορά από Γαλλία ή Τσεχία ή κάποια άλλη χώρα ΕΕ συνήθως η μεταφορικές είναι yunexpress-speedy-ACS και η μόνη ενημερώση πέραν του shipment data received αρχικά είναι όταν φτάσει Θεσσαλονίκη και αναλάβει η acs.

Link to comment
Share on other sites

ο πωλητης ειναι η ιδια η mi global store και απανταει και λεει οτι σας γραφει στην πληροφορια.. hello you can find all tracking information on the orders details page..αυτο απανταει αλλα μου φαινεται και σαν αυτοματοποιημενο μηνυμα γιατι 2 φορες το ιδιο μου εγραψε...εκτος αν εχει ψωνισει καποιος απο την mi global store απο alixpress και ξερει να μας πει...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν επιλέξεις αγορά από Γαλλία ή Τσεχία ή κάποια άλλη χώρα ΕΕ συνήθως η μεταφορικές είναι yunexpress-speedy-ACS και η μόνη ενημερώση πέραν του shipment data received αρχικά είναι όταν φτάσει Θεσσαλονίκη και αναλάβει η acs.

leo6 μπηκες στο λινκ να δεις??....για δες και πες μου αν βγαζεις ακρη εφοσον γραφει αμα κοιταξεις για ευρωπ αλλαικη αποθηκη....γραφει σε καποιο σημειο μεν οτι εξαρταται στην καθε χωρσ αν εχει τελωνειο κ.τ.λ.π ...αλλα αυτο συνηθως το λενε στο alixpres...για δες το λινκ στο ποστ 9780

Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

ο πωλητης ειναι η ιδια η mi global store και απανταει και λεει οτι σας γραφει στην πληροφορια.. hello you can find all tracking information on the orders details page..αυτο απανταει αλλα μου φαινεται και σαν αυτοματοποιημενο μηνυμα γιατι 2 φορες το ιδιο μου εγραψε...εκτος αν εχει ψωνισει καποιος απο την mi global store απο alixpress και ξερει να μας πει...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

leo6 μπηκες στο λινκ να δεις??

 

Στο alie εννοείς? Αν επέλεξες Γαλλία δεν θα έχεις θέμα με τελωνείο. Έλεγξες το τρακινκγ στο parcelsapp?

Link to comment
Share on other sites

Στο alie εννοείς? Αν επέλεξες Γαλλία δεν θα έχεις θέμα με τελωνείο. Έλεγξες το τρακινκγ στο parcelsapp?

 

ναι στο ali εννοω μου το λεει ο πωλητης αυτο...δεν μπορω να τσεκαρω στο parcelapp γιατι δεν εχει φυγει το δεμα ακομα...και δεν εχω track..κοιτα το λινκ στο ποστ 9780 αν βγαλεις ακρη..οποτε μου γραφει ακομα αφου δεν εφυγε το δεμα request order cancelation...,απλα αν δεν υπαρχει θεμα να.μην το ακυρωσω τσαμπα (αν με αφησει)..λεμε τωρα.

Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

ναι στο ali εννοω μου το λεει ο πωλητης αυτο...δεν μπορω να τσεκαρω στο parcelapp γιατι δεν εχει φυγει το δεμα ακομα...και δεν εχω track..κοιτα το λινκ στο ποστ 9780 αν βγαλεις ακρη..οποτε μου γραφει ακομα αφου δεν εφυγε το δεμα request order cancelation...,απλα αν δεν υπαρχει θεμα να.μην το ακυρωσω τσαμπα (αν με αφησει)..λεμε τωρα.

 

Δεν πληρώνεις τελωνείο αφου επέλεξες Γαλλία.

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρώνεις τελωνείο αφου επέλεξες Γαλλία.

οκ..σε ευχαριστω ..και οχι τιποτα αλλο με εναν υπολογισμο που εκανα στα 190 ευρω βγαινει το τελωνειο γυρω στα 270 ευρω περιπου...Σε ευχαριστω δεν ακυρωνω και ο θεος βοηθος.

Link to comment
Share on other sites

οκ..σε ευχαριστω ..και οχι τιποτα αλλο με εναν υπολογισμο που εκανα στα 190 ευρω βγαινει το τελωνειο γυρω στα 270 ευρω περιπου...Σε ευχαριστω δεν ακυρωνω και ο θεος βοηθος.

 

Το 24% του 190 ευρώ + 2,5 % + 20 ευρώ δεν βγαίνει με τίποτα 270 ευρώ. Καινούρια μαθηματικά είναι αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Αφού από Γαλλία θα σταλεί, τι τελωνείο να πληρώσεις?

 

 

Γειά σας! Έχω παραγγείλει ένα κινητό από το ali expres, η τιμή είναι 54 ευρώ, πριν λίγο έμαθα ότι θα πρέπει να πληρώσω και για το τελωνείο, μήπως μπορείτε να μου πείτε που, πως, πότε θα μάθω πόσο πρέπει να πληρώσω? Και πως τα πληρώνω αυτά τα λεφτά?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Έχω παραγγείλει ένα κινητό από το ali expres, η τιμή είναι 54 ευρώ, πριν λίγο έμαθα ότι θα πρέπει να πληρώσω και για το τελωνείο, μήπως μπορείτε να μου πείτε που, πως, πότε θα μάθω πόσο πρέπει να πληρώσω? Και πως τα πληρώνω αυτά τα λεφτά?

 

Πως έμαθες ότι πρέπει να πληρώσεις έκοδα εκτελωνισμού;

Σου ζήτησαν απόδειξη αγοράς;

Τα όποια έξοδα έχεις χρεωθεί θα τα μάθεις κατά την παραλαβή στο ταχυδρομικό γραφείο της περιοχής και εκεί θα πληρώσεις για να το παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Το 24% του 190 ευρώ + 2,5 % + 20 ευρώ δεν βγαίνει με τίποτα 270 ευρώ. Καινούρια μαθηματικά είναι αυτά;
κοντα επεσα αν υπολογισα σωστα ειναι στρογγυλα 262
Link to comment
Share on other sites

οκ..σε ευχαριστω ..και οχι τιποτα αλλο με εναν υπολογισμο που εκανα στα 190 ευρω βγαινει το τελωνειο γυρω στα 270 ευρω περιπου...Σε ευχαριστω δεν ακυρωνω και ο θεος βοηθος.
Περί cainiao αποθήκη, επειδή είχα παραγγείλει ρολόι από αλι, αν επέλεξες να σταλεί από ευρωπαϊκή χώρα και όχι Κίνα θα σου έρθει από Ευρώπη και ας έχει κινέζικο όνομα η αποθήκη.

Εκτός αν κάνουν βλακεια αυτοί και δεν το στείλουν από εκεί. 62038febba44b6a0f58bdb773a3675ef.jpg

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κοντα επεσα αν υπολογισα σωστα ειναι στρογγυλα 262

 

Μάλλον, πρέπει να (ξανα)πας στο σχολείο.

190*(24%+2,5%)+20= 190*26,5% +20= 45,6+4,75+20= 70,35€

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, πρέπει να (ξανα)πας στο σχολείο.

190*(24%+2,5%)+20= 190*26,5% +20= 45,6+4,75+20= 70,35€

 

ρε παιδιά Ήμαρτον μαζί μιλάτε και χώρια καταλαβαίνετε. ο ένας εννοεί όλο μαζί το πόσο ο άλλος εννοεί μόνο τους δασμούς και τους φόρους. έχετε και οι δύο δίκιο ο καθένας από τη μεριά του:lol::lol::lol::lol:

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά Ήμαρτον μαζί μιλάτε και χώρια καταλαβαίνετε. ο ένας εννοεί όλο μαζί το πόσο ο άλλος εννοεί μόνο τους δασμούς και τους φόρους. έχετε και οι δύο δίκιο ο καθένας από τη μεριά του:lol::lol::lol::lol:

 

Εάν αμάρτησες, να πας στον παπά να ζητήσεις συγχώρεση.

Από τα πρώτα του posts, ζητούσε να μάθει πόσα έξοδα εκτελωνισμού θα πληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εάν αμάρτησες, να πας στον παπά να ζητήσεις συγχώρεση.

Από τα πρώτα του posts, ζητούσε να μάθει πόσα έξοδα εκτελωνισμού θα πληρώσει.

 

δεν με δέχεται φίλε μου Είμαι πολύ αμαρτωλός. για αυτό σου είπα ότι έχεις δίκιο και εσύ μάλλον ουσιαστικά Εσύ έχεις δίκιο απλά και ο φίλος τα ένωσε για να δει το κόστος συνολικά:lol::lol::lol::lol:

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...