Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν γράφεις ποια είναι η αξία του δέματος, πότε έγινε η παραγγελία, και πότε ξεκίνησε από ΗΒ.

Θα περιμένουμε, όπως και εσύ, το αποτέλεσμα από την παραλαβή.

 

Θα μιλήσω σε τρεις εργάσιμες για το ακριβές ποσό! Την Παρασκευή έγινε επικοινωνία με DHL, ο εκπρόσωπος της DHL ήταν κάθετος, δεν παίζει ρόλο πότε έγινε η συναλλαγή, δεν παίζει ρόλο πότε εστάλει από την Αγγλία! ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έρθει στην Ελλάδα από Αγγλία μετά τις 00:00.01 στις 01.01.2021 υπόκειται σε ΦΠΑ + Δασμούς.

Το emai που μου έστειλαν

 

Καλημέρα σας,

 

Αναμένουμε και τη υπεύθυνη δήλωση μέσο της πλατφόρμας του GOV.GR, ότι η αποστολή σας ανήκει

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε σχετικά με την αποστολή σας η οποία κατά την άφιξη της στην Ελλάδα και βάσει ισχύοντος νόμου της χώρας μας για τις express υπηρεσίες έχει κρατηθεί στο τελωνείο και εκκρεμεί ο εκτελωνισμός.

 

Θα χρειαστούμε από εσάς να μας αποστείλετε:

 

1) Επιβεβαίωση του ΑΦΜ και της ΔΟΥ σας, καθώς και το ονομ/νυμο όπως φαίνεται στην Αστυνομική Ταυτότητα με κεφαλαία Ελληνικά

2) Ακριβής περιγραφή του περιεχομένου (χρήση και υλικό) του δέματος στα ελληνικά

3) Το αποδεικτικό πληρωμής σας (order confirmation, PayPal, Western Union κλπ). Σε περίπτωση που είναι δώρο και δεν έχετε τη δυνατότητα να βρείτε κάποια απόδειξη μπορείτε να βρείτε τα προϊόντα online στο διαδίκτυο και να μας αποστείλετε φωτογραφία οθόνης με το προϊόν και την αξία πώλησης του στην αγορά.

4) Ότι αποδέχεστε τα έξοδα του εκτελωνισμού και επιθυμείτε να αναλάβει η DHL τη διαδικασία

 

Για αποστολές που περιέχουν φαρμακευτικά είδη, φάρμακα και συμπληρώματα διατροφής ενδέχεται να ζητηθούν παραπάνω διαδικασίες και έγγραφα.

Σχετικά με την διαδικασία εκτελωνισμού έχετε την εξής επιλογή:

 

1. Ανάθεση της διαδικασίας εκτελωνισμού στην DHL (η εταιρεία μας αναλαμβάνει τον εκτελωνισμό και τη μεταφορά της αποστολής σε εσάς)

i. κόστος 45.00 Ευρώ εκτελωνιστικά έξοδα + ΦΠΑ εισαγωγής (24%)(εάν η αποστολή σας έχει κόστος έως 150,00 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά – CIF αξία)

ii. κόστος 60.00 Ευρώ εκτελωνιστικά έξοδα + ΦΠΑ εισαγωγής και Δασμοί Τελωνείου (εάν η αποστολή σας έχει κόστος από 150,01 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά – CIF αξία)

2. Αναλαμβάνετε εσείς ή δικός σας εκτελωνιστής την διαδικασία του εκτελωνισμού και την παραλαβή του δέματος σας από το διεθνή Αερολιμένα Αθηνών (Cargo-Εμπορεύματα 3,4). Το ακριβές κόστος για την διαδικασία μπορείτε να το δείτε αναλυτικά στον επισυναπτόμενο τιμοκατάλογο μας καθώς ποικίλει με τον αριθμό δεμάτων και κιλών της αποστολής σας.

3. Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι μετά την παρέλευση 48 ωρών από την ενημέρωση σας και εφόσον δεν μας αποστείλετε τα απαραίτητα έγγραφα που έχουν ζητηθεί, ισχύουν αποθηκευτικά έξοδα ξεκινώντας από 12/01/2021, χρεώνοντας 9,00 ευρώ ανά αποστολή και 0,31 ευρώ ανά κιλό / ανά ημέρα (εκτός Κυριακής και επισήμων αργιών).

4. Παρακαλώ σημειώστε ότι το κόστος φόρων και δασμών μας γνωστοποιείται μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας του εκτελωνισμού και είναι έξοδα που προκύπτουν από το τελωνείο. Δεν έχουμε τη δυνατότητα εκτίμησης τελωνειακών εξόδων και εφόσον η αποστολή σας εκτελωνιστεί δεν είναι εφικτό να γίνει άρνηση παραλαβής.

5.

6. Με εκτίμηση,

 

Ολοκλήρωση της διαδικασίας σε 3 εργάσιμες. Το μόνο που γνωρίζεις είναι τα έξοδα της DHL για να αναλάβει την διαδικασία.

 

Όμως μετά από αυτό μου ήρθε το εξής στο μυαλό, το οποίο το είχα ξεχάσει!

Το 2017 είχα πάρει από το kickstarter ένα Airblock της mBlock. (Και η τελευταία φορά που έκανα συναλλαγή με το kickstarter)

 

airblock.jpg

 

Είχα πληρώσει 111,89€ και ενώ περίμενα την αποστολή με UPS, λαμβάνω ένα τηλεφώνημα από εκπρόσωπό της.

Έχετε δέμα στο Ελ. Βενιζέλος, πρέπει να εκτελωνιστεί, γιατί έρχεται από την Κίνα μέσω Ελβετία!!!

Μα γιατί... κλπ και επειδή το χρειαζόμουν για τη δουλειά μου αναγκάστηκα να πληρώσω ακόμα 135€!!!

Ψάχνοντας πριν από λίγο βρήκα ότι υπάρχει το παρακάτω site.

https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/services?adreseeID=10026938

Ηλεκτρονικές υπηρεσίες των Ελληνικών Τελωνείων.

Εκεί αν βάλεις τους κωδικούς taxis και διαλέξεις την κατηγορία IMPORTS - Σύστημα Εισαγωγών μπορείς να δεις όλες τις εισαγωγές που έχουν γίνει στο ΑΦΜ σου...

Και ανακαλύπτω το εξής... 3 χρόνια μετά!!!

 

foroi.jpg

 

Όπως θα δείτε για το "παιχνιδάκι" των 111,89€...

Πλήρωσα 5,26€ Δασμούς και Τέλη

Πλήρωσα 31,21€ ΦΠΑ (όπου για κάποιο περίεργο λόγο η τιμή για τον ΦΠΑ είναι τα 130,05€ και όχι τα 111,89€)

Και μέχρι τα 135€... άλλα 98,53€ στην UPS!!!

Επομένως το κράτος (τελωνεία) έκαναν σωστά τη δουλειά τους! Η κάθε UPS, DHL... κλπ...

 

Κάνω ηλεκτρονικές αγορές από το 1996, πρώτη φορά (ή καλύτερα 2η φορά, είχα ξεχάσει το kickstarter) ήμουν τόσο απρόσεκτος και απερίσκεπτος.

Αναμονή... για την ολοκλήρωση της διαδικασίας...

 

Πάντως για αυτούς που ρωτάνε... Παλιότερα είχα χρησιμοποιήσει το import fees σε ebay.com (κινητό), amazon.com (κινητό, ρολόι), amazon.co.jp (ρολόι) και στις 3 περιπτώσεις το πακέτο πέρασε από τελωνείο χωρίς να πληρώσω ευρώ.

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

1. Το ότι η αμοιβή της όποιας courier για εκτελωνισμό δέματος που εισάγεται από τρίτη χώρα είναι ιδιαίτερα υψηλή, δεν είναι κάτι που ανακαλύπτουμε το 2021.

2. Το λάθος σου, σ' αυτή την αγορά, είναι ότι βιάστηκες να αγοράσεις από ΗΒ, χωρίς να σκεφτείς ότι έληγε στις 31/12/20 η μεταβατική περίοδος.

Link to comment
Share on other sites

1. Το ότι η αμοιβή της όποιας courier για εκτελωνισμό δέματος που εισάγεται από τρίτη χώρα είναι ιδιαίτερα υψηλή, δεν είναι κάτι που ανακαλύπτουμε το 2021.

2. Το λάθος σου, σ' αυτή την αγορά, είναι ότι βιάστηκες να αγοράσεις από ΗΒ, χωρίς να σκεφτείς ότι έληγε στις 31/12/20 η μεταβατική περίοδος.

 

1. Το ανακάλυψα το 2017... όχι το 2021!

Απλώς τότε η UPS μου είπε το τελικό ποσό χωρίς εξηγήσεις,

και τώρα η DHL σου αναφέρει το δικό της κόστος+ΦΠΑ εισαγωγής και Δασμοί Τελωνείου

Αν κοιτάξεις πάντως τον τιμοκατάλογο της DHL θα δεις... έτσι το καταλαβαίνω εγώ.

Αν το αναλάβει η DHL... κόστος 60€

Αν το αναλάβεις ο παραλήπτης, με ή χωρίς εκτελωνιστή κόστος 46€+19€

 

2. Μίλησε κανένας ότι δεν έκανα λάθος... "ήμουν τόσο απρόσεκτος και απερίσκεπτος."

Και στην τελική γράφουμε εδώ για να μαθαίνουμε από αυτά που παθαίνουμε!

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

1. Το ότι η αμοιβή της όποιας courier για εκτελωνισμό δέματος που εισάγεται από τρίτη χώρα είναι ιδιαίτερα υψηλή, δεν είναι κάτι που ανακαλύπτουμε το 2021.

2. Το λάθος σου, σ' αυτή την αγορά, είναι ότι βιάστηκες να αγοράσεις από ΗΒ, χωρίς να σκεφτείς ότι έληγε στις 31/12/20 η μεταβατική περίοδος.

καλησπερα σας τι εληξε στις 31/12/20 ; Τι αλλαζει απο 1/1/21 για αγορες απο το εξωτερικο;

 

Εάν εννοείς με αξία πάνω από 22€, μάλλον όχι (εκτός τυχαίων εξαιρέσεων) και αυτό μέχρι 30/6/21, αφού τότε καταργούνται οι ατέλειες.

 

τι εννοεις οτι καταργουνται οι ατελειες; δηλαδη οτι θα εφαρμοζεται τελωνειο σε ολες τις χωρες ; για ποσα πανω απο 22 ευρω; ή λαθος καταλαβα; .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

1. Το ανακάλυψα το 2017... όχι το 2021!

Απλώς τότε η UPS μου είπε το τελικό ποσό χωρίς εξηγήσεις,

και τώρα η DHL σου αναφέρει το δικό της κόστος+ΦΠΑ εισαγωγής και Δασμοί Τελωνείου

Αν κοιτάξεις πάντως τον τιμοκατάλογο της DHL θα δεις... έτσι το καταλαβαίνω εγώ.

Αν το αναλάβει η DHL... κόστος 60€

Αν το αναλάβεις ο παραλήπτης, ο οποίος θα χρειαστεί εκτελωνιστή κόστος 46€+19€

 

2. Μίλησε κανένας ότι δεν έκανα λάθος... "ήμουν τόσο απρόσεκτος και απερίσκεπτος."

Και στην τελική γράφουμε εδώ για να μαθαίνουμε από αυτά που παθαίνουμε!

 

Το ότι θυμήθηκες τώρα και κατόπιν εορτής το "πάθημα" με κάποια courier του 2017, χειροτερεύει το λάθος σου.

Το θέμα δεν είναι αν φταις λίγο ή πολύ αλλά να βρεις τρόπο να πληρώσεις λιγότερα, αν φυσικά θέλεις να παραλάβεις το δέμα.

Πιστεύω ότι ούτε το προσωπικό της DHL γνωρίζει καλά τη διαδικασία, γιαυτό και ρώτησα την αξία και πότε έδωσες την παραγγελία, αφού η περίπτωση του ΗΒ είναι φρέσκια και κανένας δεν γνωρίζει τέλεια πως αντιμετωπίζεται μια τέτοια εισαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι θυμήθηκες τώρα και κατόπιν εορτής το "πάθημα" με κάποια courier του 2017, χειροτερεύει το λάθος σου.

Το θέμα δεν είναι αν φταις λίγο ή πολύ αλλά να βρεις τρόπο να πληρώσεις λιγότερα, αν φυσικά θέλεις να παραλάβεις το δέμα.

Πιστεύω ότι ούτε το προσωπικό της DHL γνωρίζει καλά τη διαδικασία, γι αυτό και ρώτησα την αξία και πότε έδωσες την παραγγελία, αφού η περίπτωση του ΗΒ είναι φρέσκια και κανένας δεν γνωρίζει τέλεια πως αντιμετωπίζεται μια τέτοια εισαγωγή.

 

Χα χα χα!

Προσωπικά δεν έχω καταλάβει αν θέλεις να λάβεις απαντήσεις από την περίπτωσή μου ή αν θέλεις να μου υπενθυμίζεις το "λάθος μου" σε κάθε σου post! Μάλλον το δεύτερο...

Το έχω καταλάβει το λάθος μου!

Σου υπενθυμίζω λίγο την περίπτωσή μου!

Σε κανονικές συνθήκες, γιατί υπήρξαν κάποια ατυχή περιστατικά με την αγορά μου θα είχα λάβει το πακέτο πριν τις 01.01.2021.

Τι να κάνουμε ήμουν άτυχος!

 

Πάμε παρακάτω... Θέλεις σε 3 εργάσιμες να έχεις τις απαντήσεις ή όχι;

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Χα χα χα!

 

Θέλεις σε 3 εργάσιμες να έχεις τις απαντήσεις ή όχι;

 

Αυτό ζήτησα με προηγούμενο post από οποονδήποτε συμφορουμίτη και απάντησες εσύ σαν ... μπροστάρης ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!! Επειδή τα έχω μπερδέψει... από Τουρκία έχουμε δασμούς, τελωνείο κτλ ή όχι ( αγορά πάνω από 22€ )?? Ευχαριστώ!!

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!! Επειδή τα έχω μπερδέψει... από Τουρκία έχουμε δασμούς, τελωνείο κτλ ή όχι ( αγορά πάνω από 22€ )?? Ευχαριστώ!!

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατί να μην έχουμε;

Μπήκε Ευρώπη η Τουρκία;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην έχουμε;

Μπήκε Ευρώπη η Τουρκία;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Δεν έχει μπει Ευρώπη, λέω μήπως υπάρχει κάποιο ειδικό καθεστώς ή κάτι παρόμοιο... Παλαιότερα ( ένα χρόνο περίπου ) κάποιες αποστολές από Τουρκία ( μπαταρίες ) περνούσαν "αέρα" χωρίς πολλά πολλά από το Τελωνείο. Γι'αυτό και η ερώτηση!!

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει μπει Ευρώπη, λέω μήπως υπάρχει κάποιο ειδικό καθεστώς ή κάτι παρόμοιο... Παλαιότερα ( ένα χρόνο περίπου ) κάποιες αποστολές από Τουρκία ( μπαταρίες ) περνούσαν "αέρα" χωρίς πολλά πολλά από το Τελωνείο. Γι'αυτό και η ερώτηση!!

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κανενα ειδικό καθεστώς. Οτι πέρασε, πέρασε τυχαία

Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδες εχει φανει πλεον οτι το banggood εκοψε το pdm μεσω ολλανδιας γιατι μαλλον τους πηρανε χαμπαρι στα τελωνεια γι αυτο και αλλαξανε την pdm μεθοδο με 8ψηφια track numbers και παραλαβη απο comet courier και παραδοση στην speedex μεχρι τον παραληπτη....Η απλα πλεον με ας το πουμε συγκαταθεση των ολλανδων ελενχονται τα δεματα τους που ειναι ενδιαμεσος προορισμος η ολλανδια...Και δεν νομιζω οτι ηταν θεμα κοστους του banggood για αλλαγη μεθοδου pdm με αλλη μεταφορικη...... Και το λεω αυτο γιατι εχω 4 tracks απο allixpress ολα LT......NL οπως οταν ειχαν τους ολλανδους στο banggood δηλαδη και ολα λενε για τελωνειο ασχετος οτι ευτυχως ειναι κατω απο 22 ευρω...οπως και τον νοεμβριο παρελαβα παλι απο alixpress με ολλανδικο track LT....NL κατω τον 22 ευρω δεμα και παλι περασε τελωνειο με το κλασσικο παρασινο αυτοκολλητο τελωνειακος ελευθερο..Οποτε κατι εχει παιχτει και αλλαξαν την μεταφορικη στην pdm μεθοδο στο banggood....Αν καποιος του τυχει και εχει απο allixpress με ολλανδικο track δεμα κατω των 22 ευρω η επανω απο 22 ευρω και περασει τελωνειο ας μας το επιβεβαιωσει εδω... Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδες εχει φανει πλεον οτι το banggood εκοψε το pdm μεσω ολλανδιας γιατι μαλλον τους πηρανε χαμπαρι στα τελωνεια γι αυτο και αλλαξανε την pdm μεθοδο με 8ψηφια track numbers και παραλαβη απο comet courier και παραδοση στην speedex μεχρι τον παραληπτη....Η απλα πλεον με ας το πουμε συγκαταθεση των ολλανδων ελενχονται τα δεματα τους που ειναι ενδιαμεσος προορισμος η ολλανδια...Και δεν νομιζω οτι ηταν θεμα κοστους του banggood για αλλαγη μεθοδου pdm με αλλη μεταφορικη...... Και το λεω αυτο γιατι εχω 4 tracks απο allixpress ολα LT......NL οπως οταν ειχαν τους ολλανδους στο banggood δηλαδη και ολα λενε για τελωνειο ασχετος οτι ευτυχως ειναι κατω απο 22 ευρω...οπως και τον νοεμβριο παρελαβα παλι απο alixpress με ολλανδικο track LT....NL κατω τον 22 ευρω δεμα και παλι περασε τελωνειο με το κλασσικο παρασινο αυτοκολλητο τελωνειακος ελευθερο..Οποτε κατι εχει παιχτει και αλλαξαν την μεταφορικη στην pdm μεθοδο στο banggood....Αν καποιος του τυχει και εχει απο allixpress με ολλανδικο track δεμα κατω των 22 ευρω η επανω απο 22 ευρω και περασει τελωνειο ας μας το επιβεβαιωσει εδω...

 

Είναι λάθος να μπερδεύουμε μεθόδους αποστολής για την αποφυγή του τελωνείου (Banggood, Gearbest), με τα Ευρωπαικά ταχυδρομεία που στέλνουν οι Κενέζοι πωλητές.

Το Banggood έχει δοκιμάσει κατά καιρούς μεθόδους αποστολής, που θεωρούνται ασφαλείς για κάποιο διάστημα, με διάφορα Ευρωπαικά ταχυδρομεία, και αυτό είναι λογικό και αναμενόμενο όταν η μέθοδος "κάνει νερά" και χρεώνει τον παραλήπτη με έξοδα εκτελωνισμού. Αυτό δεν έχει να κάνει με το ταχυδρομείο, αλλά με τη μέθοδο που είχε εξασφαλίσει το μαγαζί.

 

Από την άλλη, δεν είναι κανόνας ότι ΟΛΟΙ οι πωλητές του Ali στέλνουν με το Ολλανδικό. Έχουν αναφερθεί πολλές περιπτώσεις που κάποιοι πωλητές του Ali στέλνουν είτε με το Κινέζικο ταχυδρομείο είτε με άλλο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λάθος να μπερδεύουμε μεθόδους αποστολής για την αποφυγή του τελωνείου (Banggood, Gearbest), με τα Ευρωπαικά ταχυδρομεία που στέλνουν οι Κενέζοι πωλητές.

Το Banggood έχει δοκιμάσει κατά καιρούς μεθόδους αποστολής, που θεωρούνται ασφαλείς για κάποιο διάστημα, με διάφορα Ευρωπαικά ταχυδρομεία, και αυτό είναι λογικό και αναμενόμενο όταν η μέθοδος "κάνει νερά" και χρεώνει τον παραλήπτη με έξοδα εκτελωνισμού. Αυτό δεν έχει να κάνει με το ταχυδρομείο, αλλά με τη μέθοδο που είχε εξασφαλίσει το μαγαζί.

 

Από την άλλη, δεν είναι κανόνας ότι ΟΛΟΙ οι πωλητές του Ali στέλνουν με το Ολλανδικό. Έχουν αναφερθεί πολλές περιπτώσεις που κάποιοι πωλητές του Ali στέλνουν είτε με το Κινέζικο ταχυδρομείο είτε με άλλο τρόπο.

Ναι εννοειτε οτι πωλητες του Alixpress στελνουν με κινεζικο και ολλανδικο και αλλου ειδους μεταφορικες π.χ. YUN XPRESS ,,περιμενω και απο τετοια tracks να μου ερθουν ασχετα οτι εχει κολλησει το συμπαν και δεν ερχονται με τις καθυστερησεις....Απλα το κακο με το banggood τωρα οτι εχει περιπλεχτει λιγο το κολπο και εννοω πρεπει να εισαι μαντης με τι ερχεται ελλαδα να παραλαβει η comet courier να το δωσει στην speedex ,,να παρεις τηλ.. την comet και να σου πει το track που με αυτο στο παραδιδει η speedex...Ενω πριν με τα ελτα και ολλανδικα track number ηξερες οτι βρεξει χιονισει θα στο φερουν η πας να παρεις απο τα ελτα χωρις ψαξιματα και τηλεφωνα ποιος το παραδιδει και ποτε ειδικα με το θεμα που υπαρχει με τις courier....Να καταλαβετε με αυτην την μεθοδο αποστολης του banggood και στο τελος με παραδοση της speedex τους εστελνα email στην αθηνα στα κεντρικα της speedex και επαιρνα και τηλεφωνα και τους εξηγουσα πριν φυγει το δεμα απο τα κεντρικα τους hub οτι λογω αλλαγη διευθυνσης απο ηρακλειο προς ρεθυμνο γραψτε επανω την καινουργια διευθυνση το ειπα δεν το ειπα το ιδιο πραμα ητανε,,βλεπανε τα email τα προοθουσανε στις αποθηκες αλλα κανεις δεν τα τσεκαρε ωστε να γινει αλλαγη...καποια στιγμη με παιρνει ο οδηγος απο το ηρακλειο και μου λεει για το δεμα,,,,του λεω και εγω κανε το προοθηση απο ηρακλειο-ρεθυμνο ενδοδιακινηση το σημειωσε ο οδηγος παει πισω στα μαγαζι της speedex το αφηνει και μετα απο 2 μερες με ξαναπαιρνει τηλ..να μου το παραδωση στο ηρακλειο με θυμηθηκε στο τηλ... και του λεω γιατι στο ξαναδωσανε να μου το φερεις και μου λεει οτι του δωσανε χωρις να το τσεκαρουν οτι γραφει επαναπροοθηση ρεθυμνο και αντε παλι πισω...επαιρνα τηλ.. κατειλειμενα συνεχεια τα τηλεφωνα και καποια στιγμη επιασα γραμμη και τους ειπα ειναι δυνατον απο ηρακλειο προς ρεθυμνο 1μιση ωρα αντε 2 ωρες διαδρομη να κανετε να παραδωσετε μεταξυ καταστηματων σας την ενδοδιακινηση??,,τελικα κανανε μια βδομαδα εντος κρητης απο ηρακλειο-ρεθυμνο για να παω να παραλαβω εγω απο την speedex ρεθυμνου..Τραγικα πραγματα δηλαδη..Γι αυτο και εχω ενδιασμο με τις courier αντι για ταχυδρομειο οσο αφορα το banggood που επελεξε αυτην την μεθοδο με παραδοση απο τις δικες μας courier....οχι φυσικα οτι φταιει το banggood για το χαλι των εδω courier.....Οπως απο το site tvc-mall.com για να δεις τωρα το μπλεξιμο μεχρι να παραλαβεις και ακομα δεν εχω παραλαβει,,,,,το site εχει 2-3 μεθοδους αποστολης η πιο γρηγορη την λεει la poste γαλλικο ταχυδρομειο και γραφει 8 εργασιμες μερες αντε 10 εργασιμες βαρια βαρια λεω εγω,,γιατι οι αλλες μεθοδοι ειναι απο 25 μερες και επανω...Τελος παντων προσεχτε τωρα την διαδρομη τους δεματος και ακομα δεν εχω παραλαβει λογω των γνωστων καθυστερησεων που υπαρχουν,,λοιπον στελνουν με YUN XPRESS το track γραφει κινα την διαδρομη κατι για γαλλια δεν ειδα να γραφει.....μετα απο ψαξιμο και ερωτησεις τελικα οπως ειπαμε απο yun xpress παει βουλγαρια στην speedy.bg μετα dpd ελλαδας αποθηκες στην θεσσαλονικη και απο εκει αλλαζει track και παραδιδει η acs...Γι αυτο μιλαω για το μπλεξιμο με τις courier.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που θα έχει ξανα ειπωθεί . Αγορά από Αγγλία παπούτσια αξίας 156.73 ευρώ + 16.79 μεταφορικά και εταιρία courier ACS ( DPD) ξέρουμε πως βγαίνει η έξτρα χρέωση του τελωνείου? διότι η καθε εταιρία χρεώνει τα δικά της.Ευχαριστω!! Edited by DarksiderGR
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που θα έχει ξανα ειπωθεί . Αγορά από Αγγλία παπούτσια αξίας 156.73 ευρώ + 16.79 μεταφορικά και εταιρία courier ACS ( DPD) ξέρουμε πως βγαίνει η έξτρα χρέωση του τελωνείου? διότι η καθε εταιρία χρεώνει τα δικά της.Ευχαριστω!!

 

Κατ' αρχάς, η αγορά από ΗΒ σ' αυτή την περίοδο, δεν είναι η καλλίτερη απόφαση, αφού δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη η κατάσταση με το καθεστώς που εφαρμόζεται από το Ελληνικό τελωνείο. Ακόμη χειρότερη είναι η κατάσταση για εισαγωγή μέσω courier, αφού χρεώνουν εκτός από τα κλασικά έξοδα εκτελωνισμού και μεγάλες αμοιβές για τον εκτελωνισμό.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει εμπειρία, μέχρι σήμερα, για την εισαγωγή και εκτελωνισμό από την DPD, πολύ περισσότερο αφού η Αγγλική ιστοσελίδα της δείχνει ότι δεν γνωρίζει τη διαδικασία.

Προτείνω να επικοινωνήσεις με το γραφείο της στην Ελλάδα για πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προσωπικά επικοινώνησα με γνωστή ιστοσελίδα για αγορά παιδικού καθίσματος.

 

Το περίεργο είναι το εξής. Προχθές που πήγα να κάνω την αγορά στο checkout σε πόσα £80+£35 shipping μου εμφάνισε +15£ import fees. Δεν προχώρησα στην αγορά.

 

Την επόμενη ημέρα, το ποσό του import fee είχε βγει από το σύστημα. Τους έστειλα email, αλλά δεν φαίνεται να έχουν ιδέα του τι μπορεί να ισχύει.

 

Η απάντηση τους στην ερώτηση μου, ήταν γενική:

 

"From what I understand when Customers in Europe purchase from us they won't pay VAT then when the parcel is due to be delivered the Customer will have to arrange to pay VAT and processing fee to the courier when they are contacted to do so.

 

I hope this helps, if you require any further assistance please do not hesitate to contact us. "

 

Sent from my LG V40 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχω παραγγείλει ένα κινητό από gearbest με priority line. Εμφανίστηκε στο tracking να έρχεται από Ολλανδία και σήμερα μου στέλνουν μήνυμα από τα ΕΛΤΑ να στείλω την απόδειξη!

Έχει αλλάξει κάτι; Πίστευα πως θα έρθει αφορολόγητο, όπως έχω ξανακάνει στο παρελθόν.

Προσπάθησα να βρω την απάντηση στις προηγούμενες αναρτήσεις αλλά αν έχετε κάποια πληροφορία ή συμβουλή να δώσετε, ευπροσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Έχω παραγγείλει ένα κινητό από το ali expres, η τιμή είναι 54 ευρώ, πριν λίγο έμαθα ότι θα πρέπει να πληρώσω και για το τελωνείο, μήπως μπορείτε να μου πείτε που, πως, πότε θα μάθω πόσο πρέπει να πληρώσω? Και πως τα πληρώνω αυτά τα λεφτά?
Link to comment
Share on other sites

...επόμενο δεν ήταν;Κάποιοι το ΄είχαν ξεφτιλίσει αλαλάζοντας όπου βρεθούν κι όπου σταθούν για το πόσο έξυπνοι ήταν που αγόραζαν χωρίς Τελωνείο.Λες και αυτοί που δουλεύουν εκεί δεν διαβάζουν κι αυτοί.Τώρα πληρώνετε για να μάθετε.

Εμείς όμως τι φταίμε;...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχω παραγγείλει ένα κινητό από gearbest με priority line. Εμφανίστηκε στο tracking να έρχεται από Ολλανδία και σήμερα μου στέλνουν μήνυμα από τα ΕΛΤΑ να στείλω την απόδειξη!

Έχει αλλάξει κάτι; Πίστευα πως θα έρθει αφορολόγητο, όπως έχω ξανακάνει στο παρελθόν.

Προσπάθησα να βρω την απάντηση στις προηγούμενες αναρτήσεις αλλά αν έχετε κάποια πληροφορία ή συμβουλή να δώσετε, ευπροσδεκτη :)

 

Προφανώς, η μέθοδος αποστολής του Gearbest δεν λειτούργησε στην περίπτωσή σου.

Η αποστολή απόδειξης είναι μονόδρομος και αν είχες προσθέσει κάποια ασφάλιση στην παραγγελία, έχεις κάποιες ελπίδες να σε καλύψει το μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια ας μου πει καποιος επειδη μαλλον θα την φαω την μπομπα απο το τελωνειο,, στα 190 ευρω ποσο συνολικα θα πληρωσω αν μπορει καποιος ας μου το υπολογισει το τελικο ποσο..
Link to comment
Share on other sites

παλικαρια ας μου πει καποιος επειδη μαλλον θα την φαω την μπομπα απο το τελωνειο,, στα 190 ευρω ποσο συνολικα θα πληρωσω αν μπορει καποιος ας μου το υπολογισει το τελικο ποσο..

 

Προφανώς, εννοείς ότι έχεις δέμα από τρίτη χώρα στο τελωνείο.

Αν και έχει γραφτεί πάρα πολλές, για τον εκτελωνισμό από ΕΛΤΑ, και εάν αυτή είναι η αξία CIF, θα χρεωθείς ΦΠΑ + 20€ τέλος εκτελωνισμού και δασμό ανάλογα με τη δασμοφορολογική κλάση του αντικειμένου, που κυμαίνεται γύρω στο 2,5%.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, εννοείς ότι έχεις δέμα από τρίτη χώρα στο τελωνείο.

Αν και έχει γραφτεί πάρα πολλές, για τον εκτελωνισμό από ΕΛΤΑ, και εάν αυτή είναι η αξία CIF, θα χρεωθείς ΦΠΑ + 20€ τέλος εκτελωνισμού και δασμό ανάλογα με τη δασμοφορολογική κλάση του αντικειμένου, που κυμαίνεται γύρω στο 2,5%.

ακομα δεν εχει φυγει απο alixpress απο αποθηκη της γαλλιας λεει οτι θα φυγει αλλα δεν ξεκαθαριζω αν θα φυγει με track κινας η θα μπει ευρωπαικο track...αλλα ρωταω ωστε αν ειναι να προλαβω να κανω αν ειναι request order cancelation για να γινει refund το ποσο,,ο πωλητης ειναι η mi global και λεει οτι στελνει απο γαλλια για τσεκαρε εδω καλα καλα το λινκ αν βγαζεις ακρη,,,αν ειναι οκ οπως λεει απο ευρωπαικη αποθηκη,,να το αφησω...για δες εδω και πες μου εσυ τι λες..εβαλα oficial standard το 4/64 απο αριστερα και μετα διαλεξα αποστολη γαλλια γιατι απο ισπανια δεν εστελνε και ετσι με χρηση κουπονιου πηγε 190 ευρω δες και τις εικονες απο αριστερα κατω που λεει france european warehouse.... https://www.aliexpress.com/item/1005001962785546.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.5c454c4dKiDXmU Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν εχει φυγει απο alixpress απο αποθηκη της γαλλιας λεει οτι θα φυγει αλλα δεν ξεκαθαριζω αν θα φυγει με track κινας η θα μπει ευρωπαικο track...αλλα ρωταω ωστε αν ειναι να προλαβω να κανω αν ειναι request order cancelation για να γινει refund το ποσο,,ο πωλητης ειναι η mi global και λεει οτι στελνει απο γαλλια για τσεκαρε εδω καλα καλα το λινκ αν βγαζεις ακρη,,,αν ειναι οκ οπως λεει απο ευρωπαικη αποθηκη,,να το αφησω...για δες εδω και πες μου εσυ τι λες..εβαλα oficial standard το 4/64 απο αριστερα και μετα διαλεξα αποστολη γαλλια γιατι απο ισπανια δεν εστελνε και ετσι με χρηση κουπονιου πηγε 190 ευρω δες και τις εικονες απο αριστερα κατω που λεει france european warehouse.... https://www.aliexpress.com/item/1005001962785546.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.5c454c4dKiDXmU

 

Αφού από Γαλλία θα σταλεί, τι τελωνείο να πληρώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...