Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ζητήσει αναλυτικά να μου στείλουν email από το αρμόδιο τμήμα τι χρεώνουν.

 

Μου έχουν τονίσει αρκετοί εκπρόσωποι ότι δεν θα πληρώσω κάτι άλλο.

 

Με ένα πρόχειρο υπολογισμό όμως βλέπω ότι έχουν χρέωσει 13% ΦΠΑ και όχι 24.

 

Πώς γίνεται αυτό δεν ξέρω.

 

Σε ξένη Χώρα που δοκίμασα το προϊόν να αποσταλεί πχ Ιταλία έχουν βάλει σωστά τα fees για Ιταλία και 22%.

 

Σε μερικά προϊόντα σε Ελλάδα είναι σωστά.

 

Όμως δοκιμάζω λάπτοπ κινητά κλπ και βλέπω Vat με 13%.

 

Άρα όντως υπάρχει το zero tariff.

 

Αφαιρούν το ΦΠΑ της Αγγλίας και προσθέτουν το ΦΠΑ της κάθε χώρας σαν import fees.

Δεν φαίνεται δλδ να βάζουν δασμούς.

Απλά στα τελωνεία θα σταματούν όλα και θα προστίθεται ο ΦΠΑ κάθε χώρας.

 

Ας με διορθώσει κάποιος αν κατάλαβα κάτι λάθος.

 

Έχω δοκιμάσει αρκετά προϊόντα να βάλω στο καλάθι.

 

Αναφέρομαι μόνο για αγορές από αμαζον uk

Δεν ξέρω τι γίνεται αλλού.

 

 

Σήμερα έχουμε 6/1 (Θεοφάνεια) και εσύ ψάχνεσαι για το πως πουλάει η Αγγλική Αμαζόνα και πως θα παραλάβεις το δέμα σου.

Δεν έχουν προσαρμοστεί ακόμη οι Άγγλοι πωλητές στα νέα δεδομένα και κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει στο Ελληνικό τελωνείο με το πρώτο δέμα που θα φτάσει από το ΗΒ.

Καταλαβαίνω την αγωνία σου, αλλά πρέπει να παραδεχτείς και εσύ ότι βιάστηκες και παράγγειλες πάνω στην αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχουμε 6/1 (Θεοφάνεια) και εσύ ψάχνεσαι για το πως πουλάει η Αγγλική Αμαζόνα και πως θα παραλάβεις το δέμα σου.

 

Δεν έχουν προσαρμοστεί ακόμη οι Άγγλοι πωλητές στα νέα δεδομένα και κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει στο Ελληνικό τελωνείο με το πρώτο δέμα που θα φτάσει από το ΗΒ.

 

Καταλαβαίνω την αγωνία σου, αλλά πρέπει να παραδεχτείς και εσύ ότι βιάστηκες και παράγγειλες πάνω στην αλλαγή.

Ναι σήμερα μεγάλη Μέρα και χρόνια πολλά.

Η παραγγελία μου έχει γίνει από τις 30/12 έχοντας πουλήσει το παλιό μου λάπτοπ.

 

Αν σας έφερα σε δύσκολη θέση δεν ξαναενοχλω το νήμα.

 

Σας ευχαριστώ για οποία βοήθεια. Καλή χρονιά και χρόνια πολλά.

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by chris1984

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σήμερα μεγάλη Μέρα και χρόνια πολλά.

Η παραγγελία μου έχει γίνει από τις 30/12 έχοντας πουλήσει το παλιό μου λάπτοπ.

 

Αν σας έφερε σε δύσκολη θέση δεν ξαναενοχλω το νήμα.

 

Σας ευχαριστώ για οποία βοήθεια. Καλή χρονιά και χρόνια πολλά.

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φιλε μου,δυσκολη θεση?Να σε βοηθησουμε-προστατεψουμε προσπαθουμε εδω.

Προφανως δικα σου τα χρηματα και αναλογως κρινεις που θα τα ξοδεψεις.

Καλη συνεχεια,και καλες αγορες.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,δυσκολη θεση?Να σε βοηθησουμε-προστατεψουμε προσπαθουμε εδω.

 

Προφανως δικα σου τα χρηματα και αναλογως κρινεις που θα τα ξοδεψεις.

 

Καλη συνεχεια,και καλες αγορες.:)

Όλοι προσπαθούμε να βοηθηθούμε και να βοηθήσουμε μέσα από τις εμπειρίες μας.

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα μεταχειρισμένο κινητό από το ebay.co.uk πριν τις 01.01.2021.

Ενώ ο πωλητής είχε αποστολή για Ελλάδα μου ανέφερε ότι καμία εταιρία δεν αναλάμβανε την αποστολή του πακέτου, λόγω της αποχώρησης της Αγγλίας από την ΕΕ.

Έτσι έχοντας χρησιμοποιήσει παλιότερα μία υπηρεσία forward mail (https://www.forward2me.com/) χωρίς να το πολύ σκεφτώ του είπα να το στείλει εκεί.

Όμως λόγω εορτών, καθυστερήσεων λόγω COVID-19 κλπ το πακέτο έφυγε σήμερα από Αγγλία με DHL.

Να περιμένω φόρους και δασμούς ή μετράει ότι η αγορά έγινε πριν από τις 01.01.2021;

Επίσης δεν υπάρχει στο πακέτο κάποια απόδειξη αγοράς, μια και ήταν προσωπική συναλλαγή.

Να αναφέρω επίσης ότι η DHL Αγγλίας δε δέχτηκε να πληρώσω έξτρα για ασφάλεια του πακέτου, γιατί το προϊόν όπως μου ανέφεραν ήταν μεταχειρισμένο.

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Αφού έφυγε το 2021 ετοιμάσου για πληρωμή ΦΠΑ Και εξόδων.

Το ότι η πληρωμή έγινε το 2020 δεν λέει τίποτα. το Προϊόν ξεκίνησε το 2021 από μή κοινωτική χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα μεταχειρισμένο κινητό από το ebay.co.uk πριν τις 01.01.2021.

Ενώ ο πωλητής είχε αποστολή για Ελλάδα μου ανέφερε ότι καμία εταιρία δεν αναλάμβανε την αποστολή του πακέτου, λόγω της αποχώρησης της Αγγλίας από την ΕΕ.

Έτσι έχοντας χρησιμοποιήσει παλιότερα μία υπηρεσία forward mail (https://www.forward2me.com/) χωρίς να το πολύ σκεφτώ του είπα να το στείλει εκεί.

Όμως λόγω εορτών, καθυστερήσεων λόγω COVID-19 κλπ το πακέτο έφυγε σήμερα από Αγγλία με DHL.

Να περιμένω φόρους και δασμούς ή μετράει ότι η αγορά έγινε πριν από τις 01.01.2021;

Επίσης δεν υπάρχει στο πακέτο κάποια απόδειξη αγοράς, μια και ήταν προσωπική συναλλαγή.

Να αναφέρω επίσης ότι η DHL Αγγλίας δε δέχτηκε να πληρώσω έξτρα για ασφάλεια του πακέτου, γιατί το προϊόν όπως μου ανέφεραν ήταν μεταχειρισμένο.

 

Μέχρι σήμερα (7/1/21) δεν έχω διαβάσει σε κανένα από τα fora που παρακολουθώ να έχει εισαχθεί δέμα στην Ελλάδα με το νέο καθεστώς του ΗΒ ως τρίτης χώρας.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο της ΑΑΔΕ 2210/2020, θα πρέπει να πληρώσεις ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού, πέρα από τα έξοδα της μεταφορικής που επέλεξες. Αλλά αυτό θα το μάθεις όταν το δέμα φτάσει στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες, έχει μήπως κάποιος εικόνα πόσες μέρες περίπου είναι η παραμονή στο τελωνείο αυτές τις μέρες; (γιορτές, covid, κλπ).

 

Έχω ένα μικρο δεματάκι (50 ευρώ) από Κίνα -> Ολλανδία -> Ελλάδα (aliexpress), που έχει μείνει στο:

 

18/12/2020, 08:37 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

Δηλαδή εδώ 20 μέρες.

 

Η αρχική παραγγελία έγινε πριν 2 μήνες.

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες, έχει μήπως κάποιος εικόνα πόσες μέρες περίπου είναι η παραμονή στο τελωνείο αυτές τις μέρες; (γιορτές, covid, κλπ).

 

Έχω ένα μικρο δεματάκι (50 ευρώ) από Κίνα -> Ολλανδία -> Ελλάδα (aliexpress), που έχει μείνει στο:

 

18/12/2020, 08:37 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

Δηλαδή εδώ 20 μέρες.

 

Η αρχική παραγγελία έγινε πριν 2 μήνες.

 

Ένα από εκείνα που περιμένω από Ali, λέει το 17track ότι έχει φτάσει στην Ελλάδα και είναι στη φάση "αναμονή για το τελωνείο" από 19/12/20.

Επομένως, δεν είσαι μόνος.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σήμερα (7/1/21) δεν έχω διαβάσει σε κανένα από τα fora που παρακολουθώ να έχει εισαχθεί δέμα στην Ελλάδα με το νέο καθεστώς του ΗΒ ως τρίτης χώρας.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο της ΑΑΔΕ 2210/2020, θα πρέπει να πληρώσεις ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού, πέρα από τα έξοδα της μεταφορικής που επέλεξες. Αλλά αυτό θα το μάθεις όταν το δέμα φτάσει στο τελωνείο.

 

Μακάρι να περάσει με το παλιό καθεστώς. Σε λίγες μέρες θα ξέρουμε και θα ενημερώσω για την "τύχη" το δέματος!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει υποθεί κάτι παραπάνω , αλλά μέσω τρίτων οπως

https://eshopwedrop.gr/

γινετε δουλειά ή είναι απάτη? Το εχει δοκιμάσει κανείς.

Θέλω να παραγγείλω απο ebay μεταχειρισμένους φακους φωτογραφικής απο Ιαπωνία ή ΗΠΑ .

Στην παραπάνω σελίδα δεν αναφέρουν ΠΟΥΘΕΝΑ πέρι τελωνείου. Δεν θα γίνει εκτελωνισμός στην Γερμανία? (εκει κατάλαβα ότι θα πάνε και απο εκεί Ελλάδα).

Αν βρομάει το παραπανω, υπάρχει κάτι παρόμοιο (που να μην βρομάει...) για ebay χωρις τελωνειο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει υποθεί κάτι παραπάνω , αλλά μέσω τρίτων οπως

https://eshopwedrop.gr/

γινετε δουλειά ή είναι απάτη? Το εχει δοκιμάσει κανείς.

Θέλω να παραγγείλω απο ebay μεταχειρισμένους φακους φωτογραφικής απο Ιαπωνία ή ΗΠΑ .

Στην παραπάνω σελίδα δεν αναφέρουν ΠΟΥΘΕΝΑ πέρι τελωνείου. Δεν θα γίνει εκτελωνισμός στην Γερμανία? (εκει κατάλαβα ότι θα πάνε και απο εκεί Ελλάδα).

Αν βρομάει το παραπανω, υπάρχει κάτι παρόμοιο (που να μην βρομάει...) για ebay χωρις τελωνειο?

 

Ρωτησε τους. Το ότι δεν το αναφέρουν στο site δε σημαίνει ότι δεν πληρωνεις τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει υποθεί κάτι παραπάνω , αλλά μέσω τρίτων οπως

https://eshopwedrop.gr/

γινετε δουλειά ή είναι απάτη? Το εχει δοκιμάσει κανείς.

Θέλω να παραγγείλω απο ebay μεταχειρισμένους φακους φωτογραφικής απο Ιαπωνία ή ΗΠΑ .

Στην παραπάνω σελίδα δεν αναφέρουν ΠΟΥΘΕΝΑ πέρι τελωνείου. Δεν θα γίνει εκτελωνισμός στην Γερμανία? (εκει κατάλαβα ότι θα πάνε και απο εκεί Ελλάδα).

Αν βρομάει το παραπανω, υπάρχει κάτι παρόμοιο (που να μην βρομάει...) για ebay χωρις τελωνειο?

 

Οι εταιρείες αυτού του είδους αναλαμβάνουν τη μεταφορά δεμάτων από πωλητές που δεν στέλνουν στην Ελλάδα, για διάφορους λόγους.

Η μεταφορά αυτή δεν σου εξασφαλίζει ότι το δέμα δεν θα περάσει από το τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει υποθεί κάτι παραπάνω , αλλά μέσω τρίτων οπως

 

https://eshopwedrop.gr/

 

γινετε δουλειά ή είναι απάτη? Το εχει δοκιμάσει κανείς.

 

Θέλω να παραγγείλω απο ebay μεταχειρισμένους φακους φωτογραφικής απο Ιαπωνία ή ΗΠΑ .

 

Στην παραπάνω σελίδα δεν αναφέρουν ΠΟΥΘΕΝΑ πέρι τελωνείου. Δεν θα γίνει εκτελωνισμός στην Γερμανία? (εκει κατάλαβα ότι θα πάνε και απο εκεί Ελλάδα).

 

Αν βρομάει το παραπανω, υπάρχει κάτι παρόμοιο (που να μην βρομάει...) για ebay χωρις τελωνειο?

Το χρησιμοποίησα για 5 πακέτα στην Κύπρο. Αγορά από Αγγλία και Γερμανία.

Μια χαρά είναι, απλά τσιμπάνε λίγο οι τιμές. Και φυσικά αν είναι να περάσει κάτι τελωνείο θα περάσει και θα σε χρεώσει κανονικά πριν παραλάβεις το πακέτο σου.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης να αναφέρω ότι κανείς δεν ξέρει τι θα ισχύσει ακριβώς από αγγλικό Αμαζον.

Υπάρχει μια περίπτωση να βρεθεί κάποια λύση για μικρότερα κόστη.

 

Θα μάθουμε σύντομα πάντως. Ήδη μπήκε παραγγελία εκ μέρους φίλου μου χτες. Χρεώθηκε τα κλασικά κόστη όπως παλιά και θα δούμε αργότερα αν θα φάει έξτρα ΦΠΑ και τέλος τελωνείου.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποίησα για 5 πακέτα στην Κύπρο. Αγορά από Αγγλία και Γερμανία.

Μια χαρά είναι, απλά τσιμπάνε λίγο οι τιμές. Και φυσικά αν είναι να περάσει κάτι τελωνείο θα περάσει και θα σε χρεώσει κανονικά πριν παραλάβεις το πακέτο σου.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης να αναφέρω ότι κανείς δεν ξέρει τι θα ισχύσει ακριβώς από αγγλικό Αμαζον.

Υπάρχει μια περίπτωση να βρεθεί κάποια λύση για μικρότερα κόστη.

 

Θα μάθουμε σύντομα πάντως. Ήδη μπήκε παραγγελία εκ μέρους φίλου μου χτες. Χρεώθηκε τα κλασικά κόστη όπως παλιά και θα δούμε αργότερα αν θα φάει έξτρα ΦΠΑ και τέλος τελωνείου.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Μην ξεχασεις να μας ενημερωσεις εδω!!!! Θα ειναι κρισιμη πληροφορια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ θέλω να παραγγείλω ένα κράνος μηχανής από helmetcity Αγγλία επειδή δεν πρόλαβα πριν τα Χριστούγεννα ξέρουμε τι παίζει?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ θέλω να παραγγείλω ένα κράνος μηχανής από helmetcity Αγγλία επειδή δεν πρόλαβα πριν τα Χριστούγεννα ξέρουμε τι παίζει?

 

 

Δεν είναι η κατάλληλη περίοδος για αγορές από ΗΒ.

Δεν έχει αναφερθεί ούτε μια παραλαβή ακόμη, με το νέο καθεστώς, για να ξέρουμε τι χρεώνουν στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ορισμένοι πωλητές σε αγγλικό ebay και Amazon, ακόμα και πριν την 1/1/21 κατά το check-out είχαν επιλεον import taxes στο τελικό ποσό.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως αντιμετωπίζουν την εισαγωγή από το ΗΒ οι Έλληνες τελωνειακοί και όχι τι λένε και κάνουν οι Άγγλοι πωλητές.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως αντιμετωπίζουν την εισαγωγή από το ΗΒ οι Έλληνες τελωνειακοί και όχι τι λένε και κάνουν οι Άγγλοι πωλητές.
Φαντάζομαι πως όπως πλήρωνες από το αμερικάνικο eBay και Amazon αντίστοιχα, ένα επιπλέον ποσό, εδώ δε θα πληρώνεις κάτι παραπάνω εφόσον είναι υπολογισμένο. Τώρα αν ισχύει κάτι τέτοιο που υποπτεύεσαι, μένει να το δούμε.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό επιμένω ότι δεν είναι ακόμη κατάλληλη περίοδος για αγορές από ΗΒ μέχρι να δούμε τις πρώτες εισαγωγές, εκτός κάποιος θέλει να κάνει τον μπροστάρη.
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό επιμένω ότι δεν είναι ακόμη κατάλληλη περίοδος για αγορές από ΗΒ μέχρι να δούμε τις πρώτες εισαγωγές, εκτός κάποιος θέλει να κάνει τον μπροστάρη.

 

Μπροστάρης εδώ... Έφτασε!

Θα περιμένω επικοινωνία ή αλλαγή κατάστασης!

 

custom.jpg

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφεις ποια είναι η αξία του δέματος, πότε έγινε η παραγγελία, και πότε ξεκίνησε από ΗΒ.

Θα περιμένουμε, όπως και εσύ, το αποτέλεσμα από την παραλαβή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν υπάρχει τρόπος αποφυγής τελωνείου για αγορά απο ebay από χώρες εκτος ΕΕ (ΗΠΑ,ΙΑΠΩΝΙΑ) και ας είναι μεταχειρισμενο , σωστα?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν υπάρχει τρόπος αποφυγής τελωνείου για αγορά απο ebay από χώρες εκτος ΕΕ (ΗΠΑ,ΙΑΠΩΝΙΑ) και ας είναι μεταχειρισμενο , σωστα?

 

Εάν εννοείς με αξία πάνω από 22€, μάλλον όχι (εκτός τυχαίων εξαιρέσεων) και αυτό μέχρι 30/6/21, αφού τότε καταργούνται οι ατέλειες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...