Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έχω απορία, έχω παραγγείλει κάτι με τιμολόγιο από αμαζον στις 30 και το δέμα δεν το χρέωνε με δασμούς και ακόμη δεν έχει φύγει. Τι θα γίνει σε αυτή την περίπτωση... Επικοινώνησα μαζί τους επανελημενα. Δεν ξέρουν κάτι απλά μου λένε ότι η διαδικασία συνεχίζεται και αν προκύψει κάτι θα σας πούμε...

Έχει κανείς ιδέα τι θα γίνει?

 

 

Όταν έρθει το δέμα στην Ελλάδα, θα αντιμετωπιστεί ως προερχόμενο από τρίτη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πιστεύω και εγώ, το θέμα θα είναι αν τελικά αποφασίσουν ότι πρέπει να χρεωθεί έξοδα εκτελωνισμού...που θα βρω το δίκιο μου...

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πρώτη φορά αγοράζεις από το Αμαζον;

 

Το support τους είναι υποδειγματικό.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά! Τώρα με το Brexit...και Amazon UK....τι γίνεται με τελωνεία; Θεωρητικά λόγω της εμπορικής σχέσης που συμφώνησαν, δεν πρέπει να τρώμε τη φάπα...αλλά ξέρει κάποιος να μας πει σίγουρα; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά! Τώρα με το Brexit...και Amazon UK....τι γίνεται με τελωνεία; Θεωρητικά λόγω της εμπορικής σχέσης που συμφώνησαν, δεν πρέπει να τρώμε τη φάπα...αλλά ξέρει κάποιος να μας πει σίγουρα; Ευχαριστώ!

 

Εάν έριχνες μια ματιά στις 2 προηγούμενες σελίδες, ίσως δεν θα ρωτούσες τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα προχθες φακελο απο Χονγκ Κονγκ (ελευθερο απο τελωνειο) που ειχε αφιξη στην Ελλαδα 8 Νοεμβρη...
Link to comment
Share on other sites

Για το Α' εξαμηνο του 2021, δεν πληρωνουμε δασμους για αγορες απο UK?

 

Από που προκύπτει αυτό;

Η ΑΑΔΕ λέει άλλα, δηλαδή ότι από 1/1/21 το ΗΒ είναι τρίτη χώρα. Διάβασε 2-3 σελίδες πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Τον ήπιαμε δηλαδή...

Έχω δέμα αξίας (200£) το οποίο ήταν να φύγει από τις 23 Δεκέμβρη από την Αγγλία με αεροπορική αποστολή το οποίο σημαίνει ότι μάξιμουμ 24 Δεκέμβρη θα ήταν Ελλάδα.

Έλα μου όμως που με τις αναστολές στις αποστολές που έγιναν στην Αγγλία λόγω του μεταλλαγμένου στελέχους του κωλοιού τα πάντα έχουν κολλήσει. Το οποίο σημαίνει ότι θα μπει λογικά κάποια στιγμή μέσα στον Γενάρη.

Άρα πάμε κανονικά για πληρωμή δασμών;

Επισυνάπτω κι ένα screenshot με την πορεία του. ed6a8eac0165b65316bbcf06ab5eec81.jpg

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Τον ήπιαμε δηλαδή...

Έχω δέμα αξίας (200£) το οποίο ήταν να φύγει από τις 23 Δεκέμβρη από την Αγγλία με αεροπορική αποστολή το οποίο σημαίνει ότι μάξιμουμ 24 Δεκέμβρη θα ήταν Ελλάδα.

Έλα μου όμως που με τις αναστολές στις αποστολές που έγιναν στην Αγγλία λόγω του μεταλλαγμένου στελέχους του κωλοιού τα πάντα έχουν κολλήσει. Το οποίο σημαίνει ότι θα μπει λογικά κάποια στιγμή μέσα στον Γενάρη.

Άρα πάμε κανονικά για πληρωμή δασμών;

 

Σίγουρα ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού.

Ο δασμός εξαρτάται από την κλάση του εισαγόμενου αλλά είναι σχετικά μικρό το ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχει σχετικό εδάφιο στο διαβιβαστικο του υπουργείου ότι για αντικείμενα που έχουν ήδη αποσταλεί πριν τις 31 δεν θα δασμολογηθουν.

Νομίζω ότι είναι και το δικαιο

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχει σχετικό εδάφιο στο διαβιβαστικο του υπουργείου ότι για αντικείμενα που έχουν ήδη αποσταλεί πριν τις 31 δεν θα δασμολογηθουν.

Νομίζω ότι είναι και το δικαιο

 

 

Νομίζω ότι αυτό που γράφεις αναφέρεται στα εμπορεύματα γενικά και όχι στα ταχυδρομικά δέματα που μας ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό που γράφεις αναφέρεται στα εμπορεύματα γενικά και όχι στα ταχυδρομικά δέματα που μας ενδιαφέρουν.
Μπορεί δεν είμαι σίγουρος.

Εγώ θέλω άλλο να ρωτήσω έβαλα παραγγελία σας από αμαζον Αγγλίας και λεει 0% Vat

Λέει import fees 187 λίρες.

Το θεωρώ πολύ μικρό ποσό να καλύψει όλα τα έξοδα για αντικείμενο αξίας 1400 λιρων.

Δεν είμαι με τιμολόγιο είναι ο προσωπικός λογαριασμος μου

 

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by chris1984

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί δεν είμαι σίγουρος.

Εγώ θέλω άλλο να ρωτήσω έβαλα παραγγελία σας από αμαζον Αγγλίας και λεει 0% Vat

Λέει import fees 187 λίρες.

Το θεωρώ πολύ μικρό ποσό να καλύψει όλα τα έξοδα για αντικείμενο αξίας 1400 λιρων

 

 

 

Δεν ξέρω ποιο αντικείμενο επέλεξες, αλλά σε άλλο forum, που γίνεται παρόμοια συζήτηση, η Αγγλική Αμαζόνα χρέωσε 24% import fees πάνω στο σύνολο της αξίας και των μεταφορικών, δηλαδή τον Ελληνικό ΦΠΑ.

 

Έψαξα, επίσης, να διαβάσω πως αντιμετωπίζεται το θέμα στο ΗΒ και σε όλες τις ιστοσελίδες αναφέρεται ότι για τις εξαγωγές από το ΗΒ χρεώνεται 0% Αγγλικός VAT και οι χώρες της ΕΕ αντιμετωπίζονται ως τρίτες χώρες. Επίσης προτρέπουν τους εμπόρους να εγγραφούν για zero rate στον Αγγλικό VAT, ώστε να μπορούν να πουλάνε στις χώρες της ΕΕ.

Σημειώνω ότι από το 2013 η Αγγλική Αμαζόνα χρέωνε τον Ελληνικό ΦΠΑ σε κάθε αγορά πάνω από 22€.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να το δεις? είναι το razer blade 15 4k oled στα 1698 και κάτι στην σελίδα τους.

Εννοείται ότι δεν έχω βάλει κανένα αφμ.

Επικοινωνησα μαζί τους και μου είπαν ότι αυτά είναι τα χρέη

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να το δεις? είναι το razer blade 15 4k oled στα 1698 και κάτι στην σελίδα τους.

Εννοείται ότι δεν έχω βάλει κανένα αφμ.

Επικοινωνησα μαζί τους και μου είπαν ότι αυτά είναι τα χρέη

 

 

Δεν θέλω να εμπλακώ με εικονική παραγγελία, αφού θα με βομβαρδίζει συνέχεια με διαφημίσεις για το συγκεκριμένο.

Σημασία δεν έχει το πόσο θα πληρώσεις στην Αγγλική Αμαζόνα για την παραγγελία και αγορά του συγκεκριμένου, αλλά το πόσο θα χρεωθείς κατά την είσοδό του στο Ελληνικό τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να εμπλακώ με εικονική παραγγελία, αφού θα με βομβαρδίζει συνέχεια με διαφημίσεις για το συγκεκριμένο.

 

Σημασία δεν έχει το πόσο θα πληρώσεις στην Αγγλική Αμαζόνα για την παραγγελία και αγορά του συγκεκριμένου, αλλά το πόσο θα χρεωθείς κατά την είσοδό του στο Ελληνικό τελωνείο.

Me διαβεβαίωσαν ότι αυτά είναι τα χρέη και ότι αν προκύψουν αλλά θα τα αναλαβουν

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Πράξε όπως νομίζεις, αφού η απόφαση είναι αποκλειστικά δική σου.

Προσωπικά, δεν αγοράζω από Αγγλία αυτή την περίοδο μέχρι να αναφερθούν μερικές παραλαβές.

Link to comment
Share on other sites

Δέμα αξίας 140€ έφυγε στις 31/12 και είναι προς παράδοση για τις 7/1.

Το είχε η DHL από τις 29/12.

Η DHL το έχει προωθήσει προς παράδοση στην Speedex γιατί εδω στην περιοχή δεν έρχεται.

Δεν μου ζητήθηκε πάντως τίποτα έξτρα να πληρώσω και το πακέτο περιέχει συμπληρώματα.

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Δέμα αξίας 140€ έφυγε στις 31/12 και είναι προς παράδοση για τις 7/1.

Το είχε η DHL από τις 29/12.

Η DHL το έχει προωθήσει προς παράδοση στην Speedex γιατί εδω στην περιοχή δεν έρχεται.

Δεν μου ζητήθηκε πάντως τίποτα έξτρα να πληρώσω και το πακέτο περιέχει συμπληρώματα.

Από Αγγλία;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Me διαβεβαίωσαν ότι αυτά είναι τα χρέη και ότι αν προκύψουν αλλά θα τα αναλαβουν

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Απ'οσο γνωριζω, η πρακτικη της Αμαζον ηταν παντα αυτη ανεξαρτητως απο το απο που ψωνιζες. Αν υπαρχουν τελη για να ερθει ενα προιον στη χωρα σου, σου προχρεωνει το ανωτατο ποσο που προκειται εσυ να δωσεις κι αν ειναι παραπανω το αναλαμβανουν αυτοι, ενω αν ειναι λιγοτερα στο επιστρεφουν.

 

Το λενε αλλωστε και στο help:

If the country your order is being delivered to isn't covered by the Amazon Global programme then any additional charges for customs clearance must be borne by you. We have no control over these charges and can't predict what they may be.

 

Στο Amazon Global programme λεει:

You won't be charged additional fees if the actual Import Fees exceed the Import Fees Deposit we estimated.

 

Το μονο θεμα που μενει ειναι να μαθουμε, αν ξερει κανεις, αν η Ελλαδα ειναι στο Amazon Global programme .

 

ΥΓ.

Συμφωνα με το παρακατω ειμαστε στο προγραμμα αυτο:

https://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=201910800

Link to comment
Share on other sites

Από Αγγλία;

 

Ναι,από Αγγλία.

Μόνο που τελικά δεν το πήγαν Speedex αλλά ACS και θα το πάρω απ'ότι φαίνεται του Αγίου!!!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε την εγκύκλιο της ΑΑΔΕ που αναφέρω σε προηγούμενο post.

Γράφει ότι

 

4.3. ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΤΩΝ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ

 

Ενωσιακά εμπορεύματα, που διακινούνται από το ΗΒ προς Κ-Μ της ΕΕ27, διατηρούν τον ενωσιακό τους χαρακτήρα με τον όρο ότι θα φθάσουν στο έδαφος της ΕΕ27 πριν την ημερομηνία αποχώρησης.

 

Έχεις την πορεία του δέματος και την εγκύκλιο της ΑΑΔΕ, σαν βοήθεια/αποδεικτικά στοιχεία.

Τελικά τέλος καλό!! Δεν χρεώθηκε κάτι επιπλέον το δέμα μου, προχώρησε προς Κ.Δ.Αττικης χωρίς πολλά πολλά... Λογικά γιατί είχε άφιξη πριν από το νέο έτος, μένει να δούμε τι εξέλιξη θα έχουν τα δέματα που έφτασαν Ελλάδα με το νέο έτος!!

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω ζητήσει αναλυτικά να μου στείλουν email από το αρμόδιο τμήμα τι χρεώνουν.

 

Μου έχουν τονίσει αρκετοί εκπρόσωποι ότι δεν θα πληρώσω κάτι άλλο.

 

Με ένα πρόχειρο υπολογισμό όμως βλέπω ότι έχουν χρέωσει 13% ΦΠΑ και όχι 24.

 

Πώς γίνεται αυτό δεν ξέρω.

 

Σε ξένη Χώρα που δοκίμασα το προϊόν να αποσταλεί πχ Ιταλία έχουν βάλει σωστά τα fees για Ιταλία και 22%.

 

Σε μερικά προϊόντα σε Ελλάδα είναι σωστά.

 

Όμως δοκιμάζω λάπτοπ κινητά κλπ και βλέπω Vat με 13%.

 

Άρα όντως υπάρχει το zero tariff.

 

Αφαιρούν το ΦΠΑ της Αγγλίας και προσθέτουν το ΦΠΑ της κάθε χώρας σαν import fees.

Δεν φαίνεται δλδ να βάζουν δασμούς.

Απλά στα τελωνεία θα σταματούν όλα και θα προστίθεται ο ΦΠΑ κάθε χώρας.

 

Ας με διορθώσει κάποιος αν κατάλαβα κάτι λάθος.

 

Έχω δοκιμάσει αρκετά προϊόντα να βάλω στο καλάθι.

 

Αναφέρομαι μόνο για αγορές από αμαζον uk

Δεν ξέρω τι γίνεται αλλού.

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by chris1984

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ζητήσει αναλυτικά να μου στείλουν email από το αρμόδιο τμήμα τι χρεώνουν.

 

Μου έχουν τονίσει αρκετοί εκπρόσωποι ότι δεν θα πληρώσω κάτι άλλο.

 

Με ένα πρόχειρο υπολογισμό όμως βλέπω ότι έχουν χρέωσει 13% ΦΠΑ και όχι 24.

 

Πώς γίνεται αυτό δεν ξέρω.

 

Σε ξένη Χώρα που δοκίμασα το προϊόν να αποσταλεί πχ Ιταλία έχουν βάλει σωστά τα fees για Ιταλία και 22%.

 

Σε μερικά προϊόντα σε Ελλάδα είναι σωστά.

 

Όμως δοκιμάζω λάπτοπ κινητά κλπ και βλέπω Vat με 13%.

 

Άρα όντως υπάρχει το zero tariff.

 

Αφαιρούν το ΦΠΑ της Αγγλίας και προσθέτουν το ΦΠΑ της κάθε χώρας σαν import fees.

Δεν φαίνεται δλδ να βάζουν δασμούς.

Απλά στα τελωνεία θα σταματούν όλα και θα προστίθεται ο ΦΠΑ κάθε χώρας.

 

Ας με διορθώσει κάποιος αν κατάλαβα κάτι λάθος.

 

Έχω δοκιμάσει αρκετά προϊόντα να βάλω στο καλάθι.

 

Αναφέρομαι μόνο για αγορές από αμαζον uk

Δεν ξέρω τι γίνεται αλλού.

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στους καιρους που ζουμε θα δωσεις 1700 ευρο για αγορα απο Αγγλια........:rolleyes:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...