Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι θα επιβληθούν έξοδα εκτελωνισμού, αφού σγόρασες πριν από το τέλος του 2020.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα επιβληθούν έξοδα εκτελωνισμού, αφού σγόρασες πριν από το τέλος του 2020.
Ναι αλλά η παραγγελία δεν εχει αποσταλεί λόγω ελλείψεως. Τι θα θεωρήσουν άραγε σωστή ημερομηνία?

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πληρώσει, όμως.
Το αμαζον δεν χρεώνει την κάρτα αν δεν αποσταλεί....

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω στα posts σου να βρω που είχες γράψει ότι αγόρασες από Amazon, αλλά δεν το βρήκα.......

Πέρα απ' αυτό, όταν αγοράζουμε με κάρτα, δεσμεύεται το ποσό (για να μην το πάρει άλλος υποψήφιος πωλητής) και το παίρνει όταν στέλνει ο πωλητής το δέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω στα posts σου να βρω που είχες γράψει ότι αγόρασες από Amazon, αλλά δεν το βρήκα.......

Πέρα απ' αυτό, όταν αγοράζουμε με κάρτα, δεσμεύεται το ποσό (για να μην το πάρει άλλος υποψήφιος πωλητής) και το παίρνει όταν στέλνει ο πωλητής το δέμα.

Δυστυχώς δεν το έχουν καν δεσμεύσει γτ δεν το έχουν στην αποθήκη τους αλλά το περιμένουν από τον προμηθευτή....

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Από 1/1 θα βγαίνει στο Αμαζον Αγγλίας τι ποσό πρέπει να πληρώσεις πριν παραγγείλεις κάτι.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από 1/1 θα βγαίνει στο Αμαζον Αγγλίας τι ποσό πρέπει να πληρώσεις πριν παραγγείλεις κάτι.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Από ότι κατάλαβα δεν θα έχει δασμούς λόγω συμφωνίας αλλά θα πρέπει να έχει όλα τα χαρτιά διασαφησης του προϊόντος αν κατάλαβα καλά.

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα δεν θα έχει δασμούς λόγω συμφωνίας αλλά θα πρέπει να έχει όλα τα χαρτιά διασαφησης του προϊόντος αν κατάλαβα καλά.

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αφού μιλάνε για φόρους κλπ:

 

"From 1 January 2021, when the Brexit transition period ends, you’ll see some changes when you shop on*Amazon.co.uk*and select an EU delivery address. These changes could include:

 

- VAT (or the regional equivalent, if applicable,*https://www.amazon.co.uk/vatrates) being due in the country of delivery, or your package may be subject to customs duties, taxes and fees (“Import Fees”)

- the collection of VAT, or an estimation of Import Fees (“Import Fee Deposit”*https://www.amazon.co.uk/ifd), which may result in a price change at checkout."

 

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο...

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της διαφορετικής χρέωσης ΦΠΑ, ανάλογα με τη χώρα που βρισκόταν ο αγοραστής, εφαρμοζόταν από τα ευρωπαϊκά καταστήματα της Αμαζόνας από πολλά χρόνια (αν θυμάμαι καλά από το 2013), και δεν είναι αποτέλεσμα του Brexit.

 

Σε ότι αφορά στην εισαγωγή ταχυδρομικών δεμάτων στην Ελλάδα, μετά την 1/1/2021, υπάρχει σχετική αναφορά στην εγκύκλιο της ΑΑΔΕ, στο κεφάλαιο "5. Τελωνειακά Καθεστώτα"

 

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ

Ταχυδρομικά αντικείμενα που αποστέλλονται στη χώρα μας από το Η.Β. (αγορές μέσω διαδικτύου, αποστολές από ιδιώτη σε ιδιώτη κλπ) είτε μέσω του Φορέα Παροχής Καθολικής Υπηρεσίας (ΕΛ.ΤΑ. ΑΕ) είτε μέσω εταιρειών ταχυμεταφοράς, επίσης υπόκεινται σε τελωνειακές διατυπώσεις εισαγωγής και επιβαρύνονται με τους αναλογούντες φόρους:

- Στην περίπτωση παραλαβής μέσω εταιρείας ταχυμεταφοράς, η τελωνειακή διασάφηση υποβάλλεται είτε από τον ίδιο τον παραλήπτη είτε από οποιοδήποτε άλλο πρόσωπο ορίσει ως αντιπρόσωπό του (συνηθέστερα από την εταιρεία ταχυμεταφορών ή από επαγγελματία εκτελωνιστή), κατόπιν σχετικής εξουσιοδότησης. Αναλυτικές οδηγίες δόθηκαν με την αριθ. ΔΤΔ Α 1019133 ΕΞ 2018/1-2-2018 (ΑΔΑ: 6Γ9Β46ΜΠ3Ζ-ΟΗΣ) εγκύκλιο του Διοικητή της Α.Α.Δ.Ε. «Εφαρμογή της προφορικής διασάφησης στη θέση σε ελεύθερη κυκλοφορία/ εξαγωγή σύμφωνα με τον Ενωσιακό Τελωνειακό Κώδικα (UCC) - Χρήση του ΕΔΕ Άνευ Στατιστικής», στην οποία επισυνάπτεται εύχρηστος οδηγός για την εισαγωγή εμπορευμάτων μέσω εταιρειών ταχυμεταφοράς (courier).

- Στην περίπτωση παραλαβής μέσω ΕΛ.ΤΑ. Α.Ε., υποβάλλεται διασάφηση για λογαριασμό του παραλήπτη και ειδοποιείται ο παραλήπτης για το ποσόν της οφειλής. Αναλυτικές οδηγίες δόθηκαν με την αριθ. πρωτ. ΔΤΔ Α 1094213 ΕΞ2017/21-6-2017 (ΑΔΑ: Ψ96ΚΗ-ΜΡΔ) εγκύκλιο του Διοικητή της Α.Α.Δ.Ε.. Σχετικοί πληροφοριακοί σύνδεσμοι: https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/faq?catid=10610157&faqid=10610180&& subcatid=10610160 και https://www.elta.gr/tabid/915/language/el-GR/Default.aspx.

 

Αλλά και στεπόμενα υποκεφάλαια αναφέρονται ενδιαφέροντα θέματα σχετικά με το πρωτόκολλο Ιρλανδίας και Βορείου Ιρλανδίας.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονια. Προσπαθώ να βγάλω άκρη και δεν ειναι σίγουρος τι ισχύει. Με βάση την παραπάνω εγκύκλιο θα επιβάλλεται ΦΠΑ σε προιόντα που έρχονται απο Αγγλία ή όχι; Αν όχι θα επιβάλλεται πρόσθετο έξοδο αν έρχονται με κάποιο κούριερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονια. Προσπαθώ να βγάλω άκρη και δεν ειναι σίγουρος τι ισχύει. Με βάση την παραπάνω εγκύκλιο θα επιβάλλεται ΦΠΑ σε προιόντα που έρχονται απο Αγγλία ή όχι; Αν όχι θα επιβάλλεται πρόσθετο έξοδο αν έρχονται με κάποιο κούριερ;

 

Κατ' αρχάς, έγινε λάθος στο link της εγκυκλίου της ΑΑΔΕ και το σωστό είναι αυτό (εγκύκλιος 2210/29.12.20):

https://www.taxheaven.gr/circulars/35235/e-2210-2020 (διορθώθηκε και το προηγούμενο)

 

Η ΑΑΔΕ λέει ξεκάθαρα ότι το ΗΒ είναι πλέον τρίτη χώρα και ισχύει, για τις εισαγωγές από αυτό, ότι ισχύει για δέματα από την Κίνα και κάθε τρίτη χώρα.

Στα ταχυδρομκά δέματα που εισάγονται από το ΗΒ, είτε μέσω των ΕΛΤΑ είτε με courier, χρεώνονται ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού και η σχετική διασάφηση συμπληρώνεται και υποβάλλεται με τους τρόπους που ήδη γνωρίζουμε. Για τον εκτελωνισμό μέσω ΕΛΤΑ, η εγκύκλιος παραπέμπει στη γνωστή διαδικασία που ισχύει από το καλοκαίρι του 2017.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Γενικά επικρατεί ένα κλίμα (στα φόρουμ) ότι δε θα χρεώνονται πρόσθετα τέλη και δεν είμαι βέβαιος ότι ίσχυε για αυτό ρώτησα
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, έχω διαβάσει κι εγώ αυτές τις αισιόδοξες "ειδήσεις" και γι' αυτό έψαξα περισσότερο.

Δυστυχώς, η μεταβατική περίοδος για το ΗΒ (και για εμάς τους αγοραστές από την ΕΕ) έληξε την 31/12/20 και ο Johnson δήλωσε επανειλημμένα ότι δεν θέλει παράταση.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, έχω διαβάσει κι εγώ αυτές τις αισιόδοξες "ειδήσεις" και γι' αυτό έψαξα περισσότερο.

Δυστυχώς, η μεταβατική περίοδος για το ΗΒ (και για εμάς τους αγοραστές από την ΕΕ) έληξε την 31/12/20 και ο Johnson δήλωσε επανειλημμένα ότι δεν θέλει παράταση.

αρα ισχυει και για αγγλια οτι και για κινα οτι με αγορες μεχρι 22 ευρω μαζι και τα μεταφορικα μεσα θα περνανε με αυτοκολλητο <<τελωνιακος ελευθερο>>,,,απλα πλεον οτι αγοραζει κανεις πανω απο 22 θα την τρωει απο το τελωνειο με το αναλογο κοστος..εκτος εαν υπολογιζουν μεσα στην τιμη και το τελωνειο οταν αγοραζει καποιος απο αγγλια και του στελνει και αποδειξη οτι για να την δειχνει κανεις στο τελωνειο οτι εχει πληρωθει το φ.π.α και οι δασμοι πραγμα απιθανο γιατι ολο το χρημα απο φ.π.α και δασμους στην ουσια θα μενει εκει,,,,και οχι στην καθε χωρα που πρεπει να βγαλει χρηματα απο φ.π.α και δασμους στο τελωνειο......Μονο αν βρεθει καποιος και παραγγειλει απο σημερα και μετα απο αγγλια και μας πει τι του ειπανε στην παραγγελια που εκανε σχετικα με φ.π.α και δασμους τι θα ισχυει για καθε χωρα με αποστολη απο αγγλια και μαλιστα μολις παραλαβει να μας πει τι πληρωσε τελικα στο τελωνειο για φ.π.α και δασμους τελικο ποσο για να δουμε και την διαφορα αρχικης τιμης με το τελικο ποσο που εδωσε για να δουμε αν συμφερει τελικα απο αγγλια οι αγορες.
Link to comment
Share on other sites

Eνημερωτικα το αγγλικό Amazon σε επικείμενες αγορές προς την Ελλάδα ξεκίνησε να χρεώνει import/fees.
Link to comment
Share on other sites

αρα ισχυει και για αγγλια οτι και για κινα οτι με αγορες μεχρι 22 ευρω μαζι και τα μεταφορικα μεσα θα περνανε με αυτοκολλητο <<τελωνιακος ελευθερο>>,,,απλα πλεον οτι αγοραζει κανεις πανω απο 22 θα την τρωει απο το τελωνειο με το αναλογο κοστος..εκτος εαν υπολογιζουν μεσα στην τιμη και το τελωνειο οταν αγοραζει καποιος απο αγγλια και του στελνει και αποδειξη οτι για να την δειχνει κανεις στο τελωνειο οτι εχει πληρωθει το φ.π.α και οι δασμοι πραγμα απιθανο γιατι ολο το χρημα απο φ.π.α και δασμους στην ουσια θα μενει εκει,,,,και οχι στην καθε χωρα που πρεπει να βγαλει χρηματα απο φ.π.α και δασμους στο τελωνειο......Μονο αν βρεθει καποιος και παραγγειλει απο σημερα και μετα απο αγγλια και μας πει τι του ειπανε στην παραγγελια που εκανε σχετικα με φ.π.α και δασμους τι θα ισχυει για καθε χωρα με αποστολη απο αγγλια και μαλιστα μολις παραλαβει να μας πει τι πληρωσε τελικα στο τελωνειο για φ.π.α και δασμους τελικο ποσο για να δουμε και την διαφορα αρχικης τιμης με το τελικο ποσο που εδωσε για να δουμε αν συμφερει τελικα απο αγγλια οι αγορες.

 

Μέχρι 31/12/0, ότι αγόραζες και προερχόταν από ΗΒ (και όχι από τρίτη χώρα) αντιμετωπιζόταν χωρίς τελωνειακές διατυπώσεις, αφού και όλο το 2020 ήταν μεταβατική περίοδος για το Brexit.

Από 1/1/21 το ΗΒ είναι τρίτη χώρα, μετά τη συμφωνία ΕΕ και ΗΒ και ισχύει το καθεστώς των αγορών από τρίτες χώρες, όπως ορίζει ξεκάθαρα η εγκύκλιος της ΑΑΔΕ.

Αυτό επιβεβαιώνεται και από το Αγγλικό Άμαζον, που χρεώνει πλέον και import fees, όπως λέει και ο moutsa.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 31/12/0, ότι αγόραζες και προερχόταν από ΗΒ (και όχι από τρίτη χώρα) αντιμετωπιζόταν χωρίς τελωνειακές διατυπώσεις, αφού και όλο το 2020 ήταν μεταβατική περίοδος για το Brexit.

 

Από 1/1/21 το ΗΒ είναι τρίτη χώρα, μετά τη συμφωνία ΕΕ και ΗΒ και ισχύει το καθεστώς των αγορών από τρίτες χώρες, όπως ορίζει ξεκάθαρα η εγκύκλιος της ΑΑΔΕ.

 

Αυτό επιβεβαιώνεται και από το Αγγλικό Άμαζον, που χρεώνει πλέον και import fees, όπως λέει και ο moutsa.

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, μεγάλο ενδιαφέρον θα έχει μετά την αλλαγή νομοθεσίας σχετικά με το Ηνωμένο Βασίλειο το συγκεκριμένο δέμα μου. Παραθέτω την πορεία του:

31/12/2020, 06:49ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

30/12/2020, 13:52ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

30/12/2020, 02:22ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

30/12/2020, 01:57ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Θα χρεωθεί ή όχι;;

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού έφτασε στο αεροδρόμιο μέσα στη μεταβατική περίοδο, πιστεύω (και το δίκαιο είναι) ότι δεν θα χρεωθεί με έξοδα εκτελωνισμού.
Link to comment
Share on other sites

Αφού έφτασε στο αεροδρόμιο μέσα στη μεταβατική περίοδο, πιστεύω (και το δίκαιο είναι) ότι δεν θα χρεωθεί με έξοδα εκτελωνισμού.
Έτσι πιστεύω και εγώ, το θέμα θα είναι αν τελικά αποφασίσουν ότι πρέπει να χρεωθεί έξοδα εκτελωνισμού...που θα βρω το δίκιο μου...

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πιστεύω και εγώ, το θέμα θα είναι αν τελικά αποφασίσουν ότι πρέπει να χρεωθεί έξοδα εκτελωνισμού...που θα βρω το δίκιο μου...

 

 

Διάβασε την εγκύκλιο της ΑΑΔΕ που αναφέρω σε προηγούμενο post.

Γράφει ότι

 

4.3. ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΤΩΝ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ

 

Ενωσιακά εμπορεύματα, που διακινούνται από το ΗΒ προς Κ-Μ της ΕΕ27, διατηρούν τον ενωσιακό τους χαρακτήρα με τον όρο ότι θα φθάσουν στο έδαφος της ΕΕ27 πριν την ημερομηνία αποχώρησης.

 

Έχεις την πορεία του δέματος και την εγκύκλιο της ΑΑΔΕ, σαν βοήθεια/αποδεικτικά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, μεγάλο ενδιαφέρον θα έχει μετά την αλλαγή νομοθεσίας σχετικά με το Ηνωμένο Βασίλειο το συγκεκριμένο δέμα μου. Παραθέτω την πορεία του:

31/12/2020, 06:49ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

30/12/2020, 13:52ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

30/12/2020, 02:22ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

30/12/2020, 01:57ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Θα χρεωθεί ή όχι;;

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οχι δε θα χρεωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε την εγκύκλιο της ΑΑΔΕ που αναφέρω σε προηγούμενο post.

Γράφει ότι

 

4.3. ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΤΩΝ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ

 

Ενωσιακά εμπορεύματα, που διακινούνται από το ΗΒ προς Κ-Μ της ΕΕ27, διατηρούν τον ενωσιακό τους χαρακτήρα με τον όρο ότι θα φθάσουν στο έδαφος της ΕΕ27 πριν την ημερομηνία αποχώρησης.

 

Έχεις την πορεία του δέματος και την εγκύκλιο της ΑΑΔΕ, σαν βοήθεια/αποδεικτικά στοιχεία.

Μακάρι φίλε μου να τον έχουν διαβάσει- ερμηνεύσει σωστά τον νέο νόμο τα παληκάρια στο αεροδρόμιο όπως τον έχεις εσύ, αλλιώς χαθήκαμε!! Σε ευχαριστώ πολύ!!

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω απορία, έχω παραγγείλει κάτι με τιμολόγιο από αμαζον στις 30 και το δέμα δεν το χρέωνε με δασμούς και ακόμη δεν έχει φύγει. Τι θα γίνει σε αυτή την περίπτωση... Επικοινώνησα μαζί τους επανελημενα. Δεν ξέρουν κάτι απλά μου λένε ότι η διαδικασία συνεχίζεται και αν προκύψει κάτι θα σας πούμε...

Έχει κανείς ιδέα τι θα γίνει?

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...