Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα.

Δεμα απο αμερικανικη αποθηκη του Banggood πανω απο 22ευρω και μοναδικη μεθοδο αποστολης (US International Shipping) περναει τελωνειο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Δεμα απο αμερικανικη αποθηκη του Banggood πανω απο 22ευρω και μοναδικη μεθοδο αποστολης (US International Shipping) περναει τελωνειο?

 

Το δέμα με αξία "πάνω από 22€" θεωρητικά σταματάει στο τελωνείο και χρεώνονται έξοδα εκτελωνισμού.

Αν, όμως, έχουν γράψει αξία κοντά στο όριο και ο όγκος του δεν είναι μεγάλος, είναι πιθανόν να μην σταματήσει.

Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος αποστολής EU Priority Line του banggood είναι ασφαλής; Ξέρει κανείς; Την έχει δοκιμάσει κάποιος; Γιατί για το προϊόν που θέλω δεν δίνουν άλλο την Priority direct mail...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Δεμα απο αμερικανικη αποθηκη του Banggood πανω απο 22ευρω και μοναδικη μεθοδο αποστολης (US International Shipping) περναει τελωνειο?

 

Mε τα μεταφορικά;Αν ναι,δεν περνάει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Mε τα μεταφορικά;Αν ναι,δεν περνάει.
Αφού γράφει πάνω από 22€, γιατί να μην περνάει;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα με αξία "πάνω από 22€" θεωρητικά σταματάει στο τελωνείο και χρεώνονται έξοδα εκτελωνισμού.

Αν, όμως, έχουν γράψει αξία κοντά στο όριο και ο όγκος του δεν είναι μεγάλος, είναι πιθανόν να μην σταματήσει.

 

Mε τα μεταφορικά;Αν ναι,δεν περνάει.

 

Αφού γράφει πάνω από 22€, γιατί να μην περνάει;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Σας ευχαριστω πολυ ολους σας.

Γνωριζω οτι ο πιο ασφαλης τροπος ειναι το priority direct αλλα δεν ειχα εμπειρια απο αμερικανικη αποθηκη αν ισχυει κατι αλλο για αποφυγη τελωνειου.

Ενα drone θελω να παραγγειλω με αξια πανω απο 300 ευρω,αρα ακυρο.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω οτι ο πιο ασφαλης τροπος ειναι το priority direct αλλα δεν ειχα εμπειρια απο αμερικανικη αποθηκη αν ισχυει κατι αλλο για αποφυγη τελωνειου.

Ενα drone θελω να παραγγειλω με αξια πανω απο 300 ευρω,αρα ακυρο.

 

Μόνο με PDM αν το βρεις από Κίνα (και μάλιστα με το Γερμανικό ταχυδρομείο) είναι σίγουρο ότι θα το παραλάβεις χωρίς πρόσθετες επιβαρύνσεις, αν όλα πάνε καλά με τον ιό, αφού το πρόβλημα τώρα μετατέθηκε στη μεταφορά, από την Κίνα που ήταν τον προηγούμενο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με PDM αν το βρεις από Κίνα (και μάλιστα με το Γερμανικό ταχυδρομείο) είναι σίγουρο ότι θα το παραλάβεις χωρίς πρόσθετες επιβαρύνσεις, αν όλα πάνε καλά με τον ιό, αφού το πρόβλημα τώρα μετατέθηκε στη μεταφορά, από την Κίνα που ήταν τον προηγούμενο μήνα.

 

Ευχαριστω για την απαντηση.

Το γνωριζω οτι ο πιο ασφαλης τροπος ειναι το PDM,απλα το βρισκω πιο φθηνο απο την αποθηκη της Αμερικης γι'αυτο με ενδιεφερε αν υπηρχε τροπος για αποφυγη τελωνειου,εφ'οσον δεν ειναι διαθεσιμο το PDM ουτε και το tarrif insurance απο την αποθηκη της Αμερικης..

Link to comment
Share on other sites

Καθυστερήσεις μέσω PostNL σύμφωνα με το Site https://www.postnl.nl/en/customer-service/delivery-status/international-service-alerts/

 

Είναι ο λόγος που διστάζω να βάλω παραγγελία από Κίνα. Από αμερική που περίμενα κάτι, μάλλον χάθηκε κάπου στο δρόμο και περιμένω να με επιστρέψουν τα χρήματα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Είναι ο λόγος που διστάζω να βάλω παραγγελία από Κίνα. Από αμερική που περίμενα κάτι, μάλλον χάθηκε κάπου στο δρόμο και περιμένω να με επιστρέψουν τα χρήματα.

 

Eμένα έρχεται από amazon,με dhl,αλλά τελικά δεν ήλθε.Ο πωλητής μου είπε ότι θα μοτ στείλει άλλο,αλλά αν ήξερα το χαμό που γίνεται θα του ζητούσα refund.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να περιμένουμε να ομαλοποιηθούν πρώτα τα πράγματα.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Είναι ο λόγος που διστάζω να βάλω παραγγελία από Κίνα. Από αμερική που περίμενα κάτι, μάλλον χάθηκε κάπου στο δρόμο και περιμένω να με επιστρέψουν τα χρήματα.
Πρώτον υπάρχουν και άλλες εταιρίες αποστολής από Κίνα.

Εγώ παράγγειλα πρόσφατα 2 πράγματα από Κίνα και βλέπω να προχωράνε.

 

Δεύτερον πήρες κάτι από Αμερική χωρίς τρακινγκ; Πώς γίνεται να μην ξέρεις την πορεία του πακέτου;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον υπάρχουν και άλλες εταιρίες αποστολής από Κίνα.

Εγώ παράγγειλα πρόσφατα 2 πράγματα από Κίνα και βλέπω να προχωράνε.

 

Δεύτερον πήρες κάτι από Αμερική χωρίς τρακινγκ; Πώς γίνεται να μην ξέρεις την πορεία του πακέτου;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Την ξέρω αλλά κάπου χάθηκε στη διαδρομή.

f49c8503a26ab3c454e67406cdffb6cb.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Για ένα drone που ήθελε να παραγγείλει ο φίλος από πάνω. Να πω εμπειρία από μια μπαταρία για drone που πήρα από ebay με Κινέζο πωλητή. Την έστειλε από Κίνα στην Αμερική, μετά πήγε νομίζω Ελβετία αν θυμάμαι καλά και μετά Ελλάδα ούτε τελωνείο ούτε τίποτα. Σε ούτε μήνα την είχα στα χέρια μου, την παράγγειλα 11 Νοεμβρίου. Του είχα στείλει και μήνυμα θυμάμαι αν είχε στείλει σωστό track number. Παίζει να ήταν προπληρωμένοι οι φόροι όπως γίνετε σε κάποια στο Amazon και ebay. Βέβαια δε θέλω να πάρω κανένα στο λαιμό μου αν θα περάσει το drone τελωνείο, με εκείνη την μπαταρία που έκανε 90€ ήξερα από άλλους ότι δεν περνάει με σιγουριά τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως μια χαρα εκανα παραγγελια ενος κινητου τηλεφωνου απο Κινα και αν και αργησε 2-3 μερες απο το προκαθορισμενο ηρθε και ολα κομπλε, δεν πληρωσα εννοειται τιποτα παραπανω για τελωνεια κλπ κλπ..
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως μια χαρα εκανα παραγγελια ενος κινητου τηλεφωνου απο Κινα και αν και αργησε 2-3 μερες απο το προκαθορισμενο ηρθε και ολα κομπλε, δεν πληρωσα εννοειται τιποτα παραπανω για τελωνεια κλπ κλπ..

Αν μπορείς πες με ποια μέθοδο αποστολής και από ποιο κατάστημα; Θέλω να αγοράσω και εγώ αλλά το banggood δεν στέλνει άλλο με PDM.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερώτηση θέλω να φέρω ένα δέμα από Αυστραλία. Το προϊόν κοστίζει 14€ και έχει εξοδα αποστολής 12€. Συνολικά πάει στα 26€. Στο τελωνείο κοιτάζουν και τα μεταφορικά ή μόνο την αξία του προϊόντος ; Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερώτηση θέλω να φέρω ένα δέμα από Αυστραλία. Το προϊόν κοστίζει 14€ και έχει εξοδα αποστολής 12€. Συνολικά πάει στα 26€. Στο τελωνείο κοιτάζουν και τα μεταφορικά ή μόνο την αξία του προϊόντος ; Ευχαριστώ πολύ
Και τα μεταφορικά

 

From my Mi 9 Lite via Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άρχισε να κινείται

Παρέλαβα σήμερα κάτι "ξεχασμένα" δέματα:

10/02 από Κίνα

28/02 από Αγγλία

10/03 από Τσεχία

 

Όλα banggood...

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχει παραλάβει κάνεις από Αμερική αυτές τις μέρες. Είχα παραγγείλει κάτι με usps priority line και λέει ότι έχει φύγει από 1/4 αλλά από τότε δεν έχει τπτ νέο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχει παραλάβει κάνεις από Αμερική αυτές τις μέρες. Είχα παραγγείλει κάτι με usps priority line και λέει ότι έχει φύγει από 1/4 αλλά από τότε δεν έχει τπτ νέο

 

Tι σημαίνει το priority line στην USPS;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Priority mail ήθελα να πω

 

Ωραία,αλλά τι σημαίνει;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...