Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Amazon μόνο απο Αμερική αν το πήρε θα είχε θέμα, αλλιως τα υπόλοιπα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!!

 

Σήμερα παρέλαβα 3 πακετάκια απο alliexpress και ebay, Untrack δέματα , ένα σφουγγάρι αυτοκινήτου , τζαμάκια για το ρολόι και τζαμάκια για το κινητό μέσα σε φενιζόλ, μικρής αξίας χωρίς κίτρινη -πράσινη ετικέτα και 15άρια...

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Τέλος στο ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ για το χαράτσι των 15€

 

Ανέβηκε στην ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ το παλιό τιμολόγιο με χρέωση του τέλους σε αξίες από 22€ και πάνω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε το βλέπεται στο "νέο" κατάλογο; :

 

Προσοχή: Στα αντικείμενα που επιλέγονται από τις Τελωνειακές Αρχές για περαίτερω έλεγχο αλλά φέρουν

τελωνειακή διασάφηση με μηδενικούς φόρους και δασμούς, το τέλος εκτελωνισμού ορίζεται σε 15€

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε το βλέπεται στο "νέο" κατάλογο; :

 

Προσοχή: Στα αντικείμενα που επιλέγονται από τις Τελωνειακές Αρχές για περαίτερω έλεγχο αλλά φέρουν

τελωνειακή διασάφηση με μηδενικούς φόρους και δασμούς, το τέλος εκτελωνισμού ορίζεται σε 15€

 

Δεν βλεπω να αφαιρεθηκε το χαρατσι του 15€...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε το βλέπεται στο "νέο" κατάλογο; :

 

Προσοχή: Στα αντικείμενα που επιλέγονται από τις Τελωνειακές Αρχές για περαίτερω έλεγχο αλλά φέρουν

τελωνειακή διασάφηση με μηδενικούς φόρους και δασμούς, το τέλος εκτελωνισμού ορίζεται σε 15€

 

Δεν βλεπω να αφαιρεθηκε το χαρατσι του 15€...

 

Η μηδενική διασάφηση είναι ένα νέο εφεύρημα των ΕΛΤΑ και δεν γνωρίζουμε ακόμη αν και πως θα εφαρμοστεί από το τελωνείο.

Το σημαντικό, κατά την άποψή μου, είναι η αλλαγή του "0-150" σε "22--150", δηλαδή όπως ίσχυε πριν από την 3/2/2020.

 

Μην ξεχνάμε ότι αφενός η αντίδραση ΟΛΩΝ ήταν για το "0-150" αφετέρου τα ΕΛΤΑ έπρεπε να βρουν μια λύση για όσα έγραφε η απίθανη εγκύκλιος. Και αυτό το πέτυχαν με το νέο τιμολόγιο που ανέβηκε σήμερα. Το αν θα εφαρμοστεί ή όχι το τέλος στη μηδενική διασάφηση, που εμφανίζεται για πρώτη φορά, θα το δούμε στις επόμενες μέρες.

 

Σε κάθε περίπτωση, εδώ είμαστε πάλι ...

Link to comment
Share on other sites

Η μηδενική διασάφηση είναι ένα νέο εφεύρημα των ΕΛΤΑ και δεν γνωρίζουμε ακόμη αν και πως θα εφαρμοστεί από το τελωνείο.

Το σημαντικό, κατά την άποψή μου, είναι η αλλαγή του "0-150" σε "22--150", δηλαδή όπως ίσχυε πριν από την 3/2/2020.

Η μηδενική διασάφηση δεν αφορά το "0-22";; Πώς είναι διαφορετικό;

Link to comment
Share on other sites

Η μηδενική διασάφηση δεν αφορά το "0-22";; Πώς είναι διαφορετικό;

 

Η μηδενική διασάφηση αφορά μόνον στα δέματα που μπαίνουν στο τελωνείο για έλεγχο και διαπιστώνεται ότι δεν θα χρεωθούν έξοδα εκτελωνισμού.

 

Πρόκειται για μια παράλογη και ανεύθυνη "πρωτοτυπία" των ΕΛΤΑ που δεν έχει προηγούμενο, και δεν γνωρίζουμε αν θα το συνεχίσουν, αφού η προσπάθεια ήταν να παντρέψουν την υποχώρηση στο "0-150" με "τη μηδενική διασάφηση" που αναφερόταν για 1η φορά στην εγκύκλιο.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά επειδή βλέπω πως αρκετοί γράφουν για το περιβόητο χαράτσι των 3€ στα τελωνειακώς ελεύθερα, να επισημάνω ότι αυτό αφορά δέματα, αποστολές EMS και EPG και όχι αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου.

Κακώς το είχαν χρεωθεί κάποιοι και ιδού και η απάντηση που είχα πάρει από τα Ελ.Τα.:

"Σας ενημερώνουμε ότι τέλος παρουσίασης στο τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων ταχυδρομικών αντικειμένων, εισπράττεται επί του παρόντος μόνο για τα δέματα και EPG αντικείμενα (αριθμός κατάθεσης που ξεκινά από C) και για αντικείμενα EMS (αριθμός κατάθεσης που ξεκινά από Ε). Για τα συστημένα ταχυδρομικά αντικείμενα (αριθμός κατάθεσης που ξεκινά από R) δεν εισπράττεται προς το παρόν σχετικό τέλος."

Link to comment
Share on other sites

Η μηδενική διασάφηση αφορά μόνον στα δέματα που μπαίνουν στο τελωνείο για έλεγχο και διαπιστώνεται ότι δεν θα χρεωθούν έξοδα εκτελωνισμού.

 

Πρόκειται για μια παράλογη και ανεύθυνη "πρωτοτυπία" των ΕΛΤΑ που δεν έχει προηγούμενο, και δεν γνωρίζουμε αν θα το συνεχίσουν, αφού η προσπάθεια ήταν να παντρέψουν την υποχώρηση στο "0-150" με "τη μηδενική διασάφηση" που αναφερόταν για 1η φορά στην εγκύκλιο.

Σχώραμ που επιμένω αλλά νόμιζω ότι τα ελληνικά μου είναι άρτια.

Την σήμερον, τα δέματα που μπαίνουν στο τελωνείο για έλεγχο και διαπιστώνεται ότι δε θα χρεωθούν έξοδα εκτελωνισμού δεν είναι τα εμπορικού χαρακτήρα με CIF έως και 22€; Ναι ή ού; Αν ναι, τότε η "μηδενική" διασάφηση είναι ο λόγος που όλοι διαμαρτυρόμεθα. Αν φυσικά εφαρμοσθεί...

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το 1ο δέμα που ανέμενα από Κίνα με κόστος μικρότερο απο 3€, χωρίς την χρέωση των 15€ του ΕΛΤΑ.:)
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Παραλαβή 2 δεμάτων σήμερα. Μικρής αξίας και τα δύο. Το ένα όμως ογκώδες.

Το πρώτο από 28/11 και το άλλο από 22/12. Καμμία χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Το ογκώδες ήταν κάτι ηλεκτρονικό? Εγώ πχ έχω παραγγείλει 2 smart λάμπες της xiaomi από Bangood στα 18 ευρώ unregistered, τι τύχη θα έχουν?

 

Επίσης θέλω να παραγγείλω ένα παγούρι-θερμό στα 12 ευρώ από alliexpress και κολώνω λιγάκι.. Αν γινόντουσαν πιο συγκεκριμένοι με αυτή τη διασάφηση θα ξέραμε και εμείς τι να παραγγείλουμε...

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν ηλεκτρονικό, αλλά επειδή η συσκευασία ήταν ορθογώνιο παραλληλόγραμο με διαστάσεις περίπου 25χ15χ5, θα μπορούσε να το θεωρήσει.
Link to comment
Share on other sites

Είναι ξεκάθαρο ότι κάποια από τα πακέτα επιλέγονται για έλεγχο και χρεώνονται με το 15άρη.

Σίγουρα υπάρχει κάποια λογική και σαφή κριτήρια για αυτήν την επιλογή, κριτήρια που εμείς ακόμα δεν τα έχουμε καταλάβει.

Οι τελώνες δεν κάνουν του κεφαλιού τους, ούτε παίζουν κορώνα-γράμματα. Έχουν πάρει συγκεκριμένες εντολές από τους από πάνω τους.

 

Οπότε παιδιά, όσοι γράφετε ότι παραλάβατε, είτε χρεωθήκατε είτε όχι, καλό είναι να δίνετε και το tracking number των δεμάτων σας.

Αν όχι ολόκληρο, τότε της μορφής «RPxxxxxxxxxCN», «LOxxxxxxxxxCN», «UTxxxxxxxxxCN», κτλ.

Όπως και τι αξία ήταν δηλωμένη πάνω στο πακέτο.

Είναι οι πιο σημαντικές πληροφορίες αυτή την στιγμή!

 

Για να βγάλουμε επιτέλους μία άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Από Οκτώβριο έχουμε δέματα όχι από Γενάρη...

Όσον αφορά την ΤΡΕΝΟΣΕ άστα να πάνε.. Η τιμές ανέβηκαν και δρομολόγια δεν έχει.. Ουσιαστικά Αλεξανδρούπολη Θεσσαλονίκη δεν μπορείς να πας... Θα πας με λεοφωρειο από Δράμα.. Η θα περιμένεις κάποιες ώρες ΣΤΗΝ Δράμα για ένα δρομολόγιο

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Από Οκτώβριο έχουμε δέματα όχι από Γενάρη...

Όσον αφορά την ΤΡΕΝΟΣΕ άστα να πάνε.. Η τιμές ανέβηκαν και δρομολόγια δεν έχει.. Ουσιαστικά Αλεξανδρούπολη Θεσσαλονίκη δεν μπορείς να πας... Θα πας με λεοφωρειο από Δράμα.. Η θα περιμένεις κάποιες ώρες ΣΤΗΝ Δράμα για ένα δρομολόγιο

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου Tapatalk

Αυτά που έχω εγώ από Οκτώβριο, ήδη πάτησα dispute. Σιγά μην περιμένω..

Link to comment
Share on other sites

Είναι ξεκάθαρο ότι κάποια από τα πακέτα επιλέγονται για έλεγχο και χρεώνονται με το 15άρη.

Σίγουρα υπάρχει κάποια λογική και σαφή κριτήρια για αυτήν την επιλογή, κριτήρια που εμείς ακόμα δεν τα έχουμε καταλάβει.

Οι τελώνες δεν κάνουν του κεφαλιού τους, ούτε παίζουν κορώνα-γράμματα. Έχουν πάρει συγκεκριμένες εντολές από τους από πάνω τους.

Οπότε παιδιά, όσοι γράφετε ότι παραλάβατε, είτε χρεωθήκατε είτε όχι, καλό είναι να δίνετε και το tracking number των δεμάτων σας.

Ας δώσω κι εγώ ένα status για το τελευταίο πακέτο που περιμένω το οποίο είναι ακόμα κολλημένο:

Λοιπόν παραγγελία από Κίνα (eachen.cc) στις 15/01, με smart home sensors/switches αξίας 81$ με tracking number LO7440xxxxxCN το οποίο έχει κολλήσει από 30/01 στο ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ.

Θα ενημερώσω για τη συνέχεια αν και περιμένω να πληρώσω τα δέοντα. Δεν ξέρω τι έχει δηλώσει ο πωλητής, δεν υπήρξε καμία σχετική επικοινωνία πριν την αποστολή ως προς αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα κάτι 4 μικρά εξαρτήματα για την γουρούνα μου αξίας 14€ με τα μεταφορικά. Είχε μπει τελωνείο. Δεν πλήρωσα κάτι επιπλέον. Είχε πάνω το πράσινο χαρτάκι τελωνειακως ελεύθερο.

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα 7 δεματακια χωρίς tracking number και δεν πλήρωσα κάτι. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ούτε πράσινο αυτοκόλλητο είχαν επάνω.
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφεις από ποια χώρα ξεκίνησε το δέμα σου.

 

Κίνα.Και τελικά το πήρα σήμερα.Και βέβαια,ως μικρούτσικο που ήταν,δεν πλήρωσα τίποτα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω δεματάκι δηλωμένης (πραγματικής) αξίας 12$ με δωρεάν μεταφορικά.Ο αριθμός εντοπισμού ξεκινά από LO. Αναμονή για τελωνείο από την περασμένη εβδομάδα. Η συσκευασία είναι σαν μια ράβδο μήκους 30εκ.
www.slotgames.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...