Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου διεφυγε αυτο. Ειχα την εντυπωση οτι αν υπαρχει αποδειξη πληρωμης και ζητησεις επανεξεταση απο το τελωνειο, συνηθως το δεχονται αλλα οκ μπορει να εχω μεινει πισω.

 

Είναι άλλο να ζητήσεις επανεξέταση επειδή έκανε λάθος ο τελωνειακός και άλλο το συγκεκριμένο θέμα με την έκπτωση επί της πραγματικής αξίας.

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο να ζητήσεις επανεξέταση επειδή έκανε λάθος ο τελωνειακός και άλλο το συγκεκριμένο θέμα με την έκπτωση επί της πραγματικής αξίας.

Απολύτως σωστό αυτό, βέβαια, εμένα όμως η απορία μου με τη συγκεκριμένη περίπτωση είναι από πού βλέπουν την πραγματική αξία.

Εξέτασαν, άραγε, τα περιεχόμενα του δέματος και τα αναζήτησαν π.χ. στο site του πωλητή;

Αναγράφει ο πωλητής στο δέμα την πραγματική/ονομαστική αξία του προϊόντος...;

Αν είναι το δεύτερο, θα είναι μεγάλη ειρωνία... Να αγνοούν (και δικαίως, βέβαια) μια -κλασικά- μικρή αναγραφόμενη τιμή, αλλά να λαμβάνουν υπ' όψιν (και μάλιστα κατά προτεραιότητα σε σχέση με τα πιστοποιητικά που προσκόμισε ο αγοραστής) μια μεγάλη!

Link to comment
Share on other sites

Σωστή και εύλογη η απορία σου.

Αν θυμάμαι καλά, ο ενδιαφερόμενος είχε γράψει ότι αυτή ήταν η δηλωμένη αξία.

Πάντως, έχει συζητηθεί αρκετές φορές αυτό το θέμα στο παρελθόν και, δυστυχώς, για τους παραλήπτες με έκπτωση, εφαρμόζεται η πραγματική αξία από τους τελωνειακούς.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος, πάνω στα πακέτα οι αμερικάνοι (και οι καναδοί, λόγω ότι παραλαμβανω πακέτα απο το θείο μου) όταν στέλνουν δέματα, έχουν ενα αυτοκολλητο συνηθως που αναγραφει τα προϊόντα και τα περιεχόμενα και την αξία τους (αν κάποιος παιρνει απο iherb πχ, θα το έχει παρατηρήσει).

Οπότε το εύλογο είναι ότι απο κει είδαν τα πάντα και προφανώς και ο πωλητής να είχε βαλει τη φουλ τιμή κι όχι τιμή μετά έκπτωσης.

Βέβαια, μου έχουν πει, ότι επίσης μπορεί να μπουν κι όντως να κοιτάξουν την αξία του προϊόντος από τον πωλητή .. (τώρα με το φόρτο εργασίας κ κατά ποσο συμβαίνει .. κανείς δε ξέρει αν το κάνουν σε όλους ή επιλεκτικά).

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειχα κανει μια παραγγελια απο αμερικη το προιον το πληρωσα συνολικα με μεταφορικα 8$ (με κουπονι) αλλα τα ελτα το περσαν τελωνειο και μου λενε Τα δέματα έχουν δηλωμένη αξία 35,99 USD χωρίς τα μεταφορικά έξοδα και θα πρέπει να εκτελωνιστούν βάσει της δηλωμένης αξίας του το κάθε ένα ξεχωριστά.

μπορω να κανω τιποτα?

 

Φαντάζομαι ότι η συναλλαγή είναι εμπορικού χαρακτήρα. Πλήρωσες τα μεταφορικά και δωρεάν τα είδη. Παρόλα αυτά όμως ή αξία

είναι υπαρκτή δηλαδή άλλο η αξία κτήσης και άλλο η στατιστική αξία. Εννοείται πως πρέπει να το αποδείξεις αυτό και αν σε χρέωσαν ή θέλουν να σε χρεώσουν πρέπει να στείλεις όλα όσα αποδεικτικά έχεις που να προκύπτει αυτό που λες. Να ξέρεις πως στην υπηρεσία δεν ενδιαφέρει πόσο τα πήρες αλλά πόσο κάνουν όταν τα απόκτησες. Αυτά τα δωρεάν αν είναι δωρεάν πρέπει να φαίνεται με σαφήνεια

από τον πωλητή στο CN 22 που είναι η Δήλωση Εξαγωγέα. Αυτές οι πληροφορίες τύπου MRN έχουν μπει σε barcode με όλα τα στοιχεία

εκατέρωθεν.

 

Αυτό με τα κουπόνια είναι ένα θέμα, αφού δεν αναγνωρίζει το τελωνείο την έκπτωση.

Εάν η δηλωμένη αξία είναι $35,99 χωρίς τα μεταφορικά, τότε σωστά σου χρεώνουν έξοδα εκτελωνισμού.

 

Το Τελωνείο αναγνωρίζει Πάντα την έκπτωση ή Δείγματα δωρεάν κλπ. Αυτά όμως πρέπει να συνοδεύονται με έγγραφα και όχι

σε έναν φάκελο-δέμα χωρίς στοιχεία. Για να γίνουν δεκτά θέλει τον αποστολέα με Δήλωσή του να εκχωρεί στον παραλήπτη

τα δικαιώματα με κάποιο πιστοποιητικό το οποίο πρέπει να Επικυρώνεται κατά την διαδικασία της Εξαγωγής του και να μπαίνει

σφραγίδα από το γραφείο συναλλάγματος (Υπηρεσία αξιών) του γραφείου της χώρας Εξαγωγής.

 

μου φενεται τρελο γιατι στην ουσια το κερδισα δωρεαν απο εναν διαγωνισμο και μου δωσανε το κουπονι σαν 100% εκπτωση απλα πληρωσα τα μεταφορικα μονο του προιον

 

Θα πληρώσεις με βάση την στατιστική αξία (ΦΠΑ) για την οποία απέκτησες τα προιόντα. Αυτό γίνεται σε όλα τα εισαγόμενα είδη

από Τ.Χ. χωρίς εξαίρεση παρά μόνο δειγμάτων ή όταν πρόκειται για επανεξαγωγή ή άλλων τελωνειακών καθεστώτων όχι όμως

ταχυδρομικώς και για ιδιώτες.

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Το Τελωνείο αναγνωρίζει Πάντα την έκπτωση ή Δείγματα δωρεάν κλπ. Αυτά όμως πρέπει να συνοδεύονται με έγγραφα και όχι σε έναν φάκελο-δέμα χωρίς στοιχεία. Για να γίνουν δεκτά θέλει τον αποστολέα με Δήλωσή του να εκχωρεί στον παραλήπτη τα δικαιώματα με κάποιο πιστοποιητικό το οποίο πρέπει να Επικυρώνεται κατά την διαδικασία της Εξαγωγής του και να μπαίνει σφραγίδα από το γραφείο συναλλάγματος (Υπηρεσία αξιών) του γραφείου της χώρας Εξαγωγής.

 

Όλα αυτά είναι θεωρία.

Είναι δυνατόν να ζητήσει από τον πωλητή όλη αυτή τη χαρτούρα και μάλιστα όταν πρόκειται για ένα αντικείμενο που το δίνει με έκπτωση;

Στην πράξη, ουδέποτε έχει αναφερθεί ότι κάποιος πωλητής ακολούθησε αυτή τη γραφειοκρατική διαδικασία, σ' αυτό και σε άλλα fora.

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση τους ηταν Αφενός το Τελωνείο δεν δέχεται την εισαγωγή αγαθών άνευ αξίας ή/και με τον χαρακτηρισμό δώρου/gift, αφετέρου τα δέματα όπως σας έχουμε ήδη αναφέρει έχουν δηλωμένη από τον αποστολέα αξία την οποία το Τελωνείο δεν την παραβλέπει. Θα αναμένουμε τη σύμφωνη απαντησή σας για να μπορέσει να προχωρήσει ο εκτελωνισμός του δέματος και να το παραλάβετε, ή σε διαφορετική περίπτωση παρακαλούμε ενημερώστε μας για επιστροφή των δεμάτων στον αποστολέα τους. Αναμένουμε ενημέρωση σας. Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία σας.

 

το θεμα ειναι εχω ξανα παρει παρομοια το ιδιο προιον με τον ιδιο τροπο χωρις να πληρωσω τιποτα απο την ιδια ιστοσελιδα (αμερικη)

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι εχω ξανα παρει παρομοια το ιδιο προιον με τον ιδιο τροπο χωρις να πληρωσω τιποτα απο την ιδια ιστοσελιδα (αμερικη)

 

Το θέμα είναι ότι πολλές φορές πάει η στάμνα στη βρύση, αλλά μαι φορά σπάει.

Είναι ξακάθαρο ότι η απόφαση είναι αποκλειστικά δική σου.

Είτε πληρώνεις και παραλαμβάνεις είτε αρνείσαι την παραλαβή και το δέμα επιστρέφει στον αποστολέα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή Χρονιά σε όλους!

Συνήθως αγοράζω μικρο πραγματακια από ebay λόγω PayPal για να έχω κάποια ασφάλεια.

Την Black friday βρήκα στο aliexpress σε προσφορα κάτι ηλιακές περιστρεφομενες βάσεις για κοσμήματα και πήρα μερικές. Σύνολο μαζί με μεταφορικά 19€ .

Μου έστειλαν σήμερα μήνυμα τα ΕΛΤΑ για να στειλω PayPal για να προχωρήσει η διαδικασία κτλ κτλ, αλλα Επειδή στο aliexpress δεν πληρώνεις με PayPal δεν ξέρω τι θα πρέπει να τους στείλω!! Screenshot την παραγγελία από ali που γράφει το ποσό και το tracking number;

Ή μήπως από την πληρωμή που έγινε μέσω πιστωτικής;

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by TinaLou
διατηρήστε καλές σχέσεις με το λεξικό σας
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή Χρονιά σε όλους!

 

Συνήθως αγοράζω μικρο πραγματακια από ebay λόγω PayPal για να έχω κάποια ασφάλεια.

 

Την Black friday βρήκα στο aliexpress σε προσφορα κάτι ηλιακές περιστρεφομενες βάσεις για κοσμήματα και πήρα μερικές. Σύνολο μαζί με μεταφορικά 19€ .

 

Μου έστειλαν σήμερα μήνυμα τα ΕΛΤΑ για να στειλω PayPal για να προχωρήσει η διαδικασία κτλ κτλ, αλλα Επειδή στο aliexpress δεν πληρώνεις με PayPal δεν ξέρω τι θα πρέπει να τους στείλω!! Screenshot την παραγγελία από ali που γράφει το ποσό και το tracking number;

 

Ή μήπως από την πληρωμή που έγινε μέσω πιστωτικής;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Ο,τι screenshot που δείχνει τα προϊόντα και την τιμή αγοράς θα τους κάνει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε μένα στο φόρουμ! Έχει κανείς παραγγείλει κάτι ακριβό από Κίνα, και να του έχει σταλεί με unregistered τρόπο; Κάποιοι πωλητές έχουν σαν τρόπο αποστολής στο AliExpress το seller's shipping method που είναι untracked, ακόμα και σε ακριβές παραγγελίες. Μου μυρίζει ότι τα untracked δεν ελέγχονται στο τελωνείο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε μένα στο φόρουμ! Έχει κανείς παραγγείλει κάτι ακριβό από Κίνα, και να του έχει σταλεί με unregistered τρόπο; Κάποιοι πωλητές έχουν σαν τρόπο αποστολής στο AliExpress το seller's shipping method που είναι untracked, ακόμα και σε ακριβές παραγγελίες. Μου μυρίζει ότι τα untracked δεν ελέγχονται στο τελωνείο
Και πού να δεις τι ωραία χάνονται τα untracked..

Πάντως εγώ που ψωνίζω συνέχεια από Ali, ακόμα και θήκες κινητού των 5€ τις στέλνουν με κάποια ανίχνευση και ας έχει δωρεάν μεταφορικά.

Προτιμούν και οι ίδιοι να φεύγουν έτσι

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και πού να δεις τι ωραία χάνονται τα untracked..

Πάντως εγώ που ψωνίζω συνέχεια από Ali, ακόμα και θήκες κινητού των 5€ τις στέλνουν με κάποια ανίχνευση και ας έχει δωρεάν μεταφορικά.

Προτιμούν και οι ίδιοι να φεύγουν έτσι

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Εγώ πάντως (μέχρι στιγμής) δεν έχω χάσει κάποιο untracked. Καi είναι πάρα πολλές οι παραγγελίες που έχω έχω πάρει. Το θέμα είναι ... όντως τα untracked δεν μπαίνουν τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως (μέχρι στιγμής) δεν έχω χάσει κάποιο untracked. Καi είναι πάρα πολλές οι παραγγελίες που έχω έχω πάρει. Το θέμα είναι ... όντως τα untracked δεν μπαίνουν τελωνείο;

 

Είναι δυνατόν να συζητάμε αν τα untracked δέματα σταματάνε ή όχι στο τελωνείο;

Είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοιος κανόνας ή διάταξη στον τελωνειακό κώδικα;

Από όσα γνωρίζω όλα αυτά τα χρόνια, που ασχολούμαι με τις αγορές από το εξωτερικό, είναι ότι το μόνο κριτήριο είναι η δηλωμένη αξία του περιεχομένου στο αυτοκόλλητο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να συζητάμε αν τα untracked δέματα σταματάνε ή όχι στο τελωνείο;

 

Είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοιος κανόνας ή διάταξη στον τελωνειακό κώδικα;

 

Από όσα γνωρίζω όλα αυτά τα χρόνια, που ασχολούμαι με τις αγορές από το εξωτερικό, είναι ότι το μόνο κριτήριο είναι η δηλωμένη αξία του περιεχομένου στο αυτοκόλλητο.

Επίσης παίζει ρόλο πόσο μεγάλο είναι το πακέτο, πόσο βαρύ και αν δουν ότι περιέχει κάτι τεχνολογικό σίγουρα θα το ανοίξουν άσχετο αν γράφει πάνω 5€! Εμένα πχ ένα ράδιο για αμάξι το είχε δηλώσει 15$ και μου ζήτησαν παραστατικά.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης παίζει ρόλο πόσο μεγάλο είναι το πακέτο, πόσο βαρύ και αν δουν ότι περιέχει κάτι τεχνολογικό σίγουρα θα το ανοίξουν άσχετο αν γράφει πάνω 5€! Εμένα πχ ένα ράδιο για αμάξι το είχε δηλώσει 15$ και μου ζήτησαν παραστατικά.

 

Μην κολλάμε πάντα στο τι δηλώνουν οι παγκοσμίως αναξιόπιστοι κινέζοι πωλητές.

Σε δέματα από την Αμαζόνα και άλλους αξιόπιστους πωλητές δεν υπάρχει περίπτωση αμφισβήτησης της δηλωμένης αξίας.

Πρόσφατο το περιστατικό συμφορουμίτη που του έστειλαν δέμα με 100% έκπτωση και πλήρωσε μόνο τα μεταφορικά, αλλά με δηλωμένη την πραγματική αξία, και τραβάει τα μαλλιά του που καλείται να πληρώσει έξοδα εκτελωνισμού, αν και δεν πλήρωσε την αξία.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης παίζει ρόλο πόσο μεγάλο είναι το πακέτο, πόσο βαρύ και αν δουν ότι περιέχει κάτι τεχνολογικό σίγουρα θα το ανοίξουν άσχετο αν γράφει πάνω 5€! Εμένα πχ ένα ράδιο για αμάξι το είχε δηλώσει 15$ και μου ζήτησαν παραστατικά.

 

Πως εξηγείται ότι πάντα τα untracked δεν έχουν πράσινο αυτοκολητάκι πάνω; Ακόμα και για ελαφρώς αγκώδες που παρέλαβα, ποτέ δεν είχαν. Ενώ, τα registered... πάντα έχουν γιατί ελέγχονται σίγουρα 100% (ακόμα και για μινιατούρα φάκελο που εχω πάρει!)

Link to comment
Share on other sites

Πως εξηγείται ότι πάντα τα untracked δεν έχουν πράσινο αυτοκολητάκι πάνω; Ακόμα και για ελαφρώς αγκώδες που παρέλαβα, ποτέ δεν είχαν. Ενώ, τα registered... πάντα έχουν γιατί ελέγχονται σίγουρα 100% (ακόμα και για μινιατούρα φάκελο που εχω πάρει!)

 

Εάν διαβάσεις τον Οδηγό της Παγκόσμιας Ένωσης Ταχυδρομείων, θα λυθούν οι απορίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μου ταχυδρόμησαν από Αμερική trading cards τυπου pokemon. Η αποστολή έγινε από ιδιώτη. Το πακέτο περιλαμβάνει 2 πακέτα κάρτες (shrink wraped), χωρίς χάρτινο κουτί. Στο customs declaration form ο αποστολέας, δήλωσε το περιεχόμενο ως "deck of cards". Όταν πήγε στο ταχυδρομείο του είπαν ότι το συγκεκριμένο είδος είναι στα απαγορευμένα προς εισαγωγή αντικείμενα στην Ελλάδα (αλλά αυτός τους είπε να το αποστείλουν έτσι και αλλιώς). Μου έκανε εντύπωση το γεγονός, και το έψαξα λιγάκι. Όντος στο site της USPS αναφέρεται ότι τα "Playing cards" είναι στην λίστα με τα απαγορευμένα αντικείμενα προς εισαγωγή στην Ελλάδα.

 

https://pe.usps.com/text/imm/fh_014.htm

 

Υπήρξε ποτέ κάποιο πρόβλημα/περιστατικό στο τελωνείο με οποιαδήποτε είδους κάρτες/τράπουλες προς εισαγωγή?

Edited by SLAYER
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 25 $ θήκη θα μπει τελωνείο από Ali?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 25 $ θήκη θα μπει τελωνείο από Ali?

 

Ποιος μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά;

Μπορεί ναι, μπορεί και όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά;

Μπορεί ναι, μπορεί και όχι.

 

Έχεις δίκιο :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιος μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά;

Μπορεί ναι, μπορεί και όχι.

 

Τι χρεώνουν εκτός από 24%?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Το τελωνείο δεν χρεώνει τίποτα άλλο. Τα Ελτά χρεώνουν 15 ευρώ αν περάσει τελωνείο και σου βάλουν έστω και 5,28 ευρώ φόρο ( 22.01 Χ 24%).
Link to comment
Share on other sites

Το τελωνείο δεν χρεώνει τίποτα άλλο. Τα Ελτά χρεώνουν 15 ευρώ αν περάσει τελωνείο και σου βάλουν έστω και 5,28 ευρώ φόρο ( 22.01 Χ 24%).

 

Άτιμη κοινωνία :lol:

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και τέσσερις μέρες περίπου, έχει κολλήσει μια παραγγελία από γερμανικό Amazon, στο "initiated customs clearance process". Τελωνειακός έλεγχος είναι αυτός η κάτι άλλο;ff77736cef771b5646f7a26772ea8973.jpg

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...