Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγνώμη επειδή μπερδεύτηκα, τελικά το ελάχιστο ποσό για αγορές εκτός Ε.Ε για αποφυγή τελωνείου , είναι 22 ευρώ η 45 ευρώ?Κάτι ειπώθηκε πριν για προσωπική χρήση και μπερδεύτηκα...

 

Αν δεν ειναι αγορα με αποδειξη κλπ, αλλα ενας φιλος που σου στελνει κατι, κοστολογουν απο το τελωνειο το εισερχομενο αντικειμενο κι αν κατα την αποψη τους ξεπερνα τα 45 ευρα (μαζι με μεταφορικα) τοτε χρεωνεσαι δασμους & ΦΠΑ.

Πριν πεις οτι συμφερει αν αγορασεις μεσω ebay απο ιδιωτη, σκεψου οτι αν το αντικειμενο ειναι φανερο ακριβο και μπορει ο εκτελωνιστης να το βρει στο ιντερνετ με μια τιμη 40+ , ειναι πιθανον να σε χρεωσει παραπανω απ'οτι θα χρεωνοσουν αν το δηλωνες ως αγορασμενο με αποδειξη αγορας (paypal πχ) οπου εκει το οριο ειναι τα 22.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο το track number CP958...7061DE απο gearbeast που μου εστειλαν με μεθοδο eu priority line παμε για τελωνειο???γιατι συνηθως μου εστελναν ολλανδικο ταχυδρομειο track number....αυτο το track που ανηκει??ανηκει γερμανια??η dhl γερμανιας

CP958...7061DE NOT FOUND μετα γραφει διπλα Germany DHL PACKET και μετα netherlands post international mail

οποτε τι γινεται παει πρωτα γερμανια με dhl και μετα ολλανδια και μετα ελλαδα και ηπια την πορτοκαλαδα μου (τελωνειο)??

οποιος ξερει ας απαντησει

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη επειδή μπερδεύτηκα, τελικά το ελάχιστο ποσό για αγορές εκτός Ε.Ε για αποφυγή τελωνείου , είναι 22 ευρώ η 45 ευρώ?Κάτι ειπώθηκε πριν για προσωπική χρήση και μπερδεύτηκα...

 

Η ατέλεια για είδη που έχεις αγοράσει από τρίτες χώρες είναι 22€ και για είδη που δεν έχεις πληρώσει είναι 45€.

 

Edit

Δεν είχα διαβάσει το σχόλιο του geoav

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο το track number CP958...7061DE απο gearbeast που μου εστειλαν με μεθοδο eu priority line παμε για τελωνειο???γιατι συνηθως μου εστελναν ολλανδικο ταχυδρομειο track number....αυτο το track που ανηκει??ανηκει γερμανια??η dhl γερμανιας

CP958...7061DE NOT FOUND μετα γραφει διπλα Germany DHL PACKET και μετα netherlands post international mail

οποτε τι γινεται παει πρωτα γερμανια με dhl και μετα ολλανδια και μετα ελλαδα και ηπια την πορτοκαλαδα μου (τελωνειο)??

οποιος ξερει ας απαντησει

 

Το δέμα ταξιδεύει με το γερμανικό ταχυδρομείο

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα ταξιδεύει με το γερμανικό ταχυδρομείο
Δηλαδη makap γερμανικο προς ελτα??η προς ολλανδια και μετα ελτα???και μετα τελωνειο?δηλαδη οχι με dhl packet που γραφει εννοω την ιδιωτικη dhl??γιατι οταν πατησω στο track 17 απο κατω απο τον αριθμο γραφει dhl packet Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη makap γερμανικο προς ελτα??η προς ολλανδια και μετα ελτα???και μετα τελωνειο?δηλαδη οχι με dhl packet που γραφει εννοω την ιδιωτικη dhl??γιατι οταν πατησω στο track 17 απο κατω απο τον αριθμο γραφει dhl packet

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί γράφεις και γερμανικό και ολλανδικό.

Αν θέλεις γράψε τον κωδικό ή στείλτον με πμ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί γράφεις και γερμανικό και ολλανδικό.

Αν θέλεις γράψε τον κωδικό ή στείλτον με πμ.

εχεις π.μ.............

Link to comment
Share on other sites

οποτε makap ερχεται κατευθειαν ελλαδα,,χωρις τον μπαμπουλα??

 

Ναι, έρχεται από Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

παίδες μία ερώτηση, έχω 2 ξεχωριστά δέματα και τα δύο με status "ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ"

επειδή από αυτά που διαβάζω θα μείνουν για καιρό έτσι μπορώ να πάω ο ίδιος κάπου να τα παραλάβω? γενικά είναι μικρής αξίας και τα 2 (γύρω στα 25€ το ένα)

 

Για την ακρίβεια στα ΕΛΤΑ αναγράφει "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ"

Link to comment
Share on other sites

παίδες μία ερώτηση, έχω 2 ξεχωριστά δέματα και τα δύο με status "ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ"

επειδή από αυτά που διαβάζω θα μείνουν για καιρό έτσι μπορώ να πάω ο ίδιος κάπου να τα παραλάβω? γενικά είναι μικρής αξίας και τα 2 (γύρω στα 25€ το ένα)

 

Για την ακρίβεια στα ΕΛΤΑ αναγράφει "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ"

 

Απο προσωπικη εμπειρια γυρω στις 15 μερες κανει ο ελεγχος του τελωνειου.

Τωρα για να παραλαβεις θα πρεπει να ερθει στο Κ.Διανομης της περιοχης σου και οπως σωστα μου ειπε ο makap πριν μια εβδομαδα αν ειναι μικρα στα φερνουν στη διευθυνση σου, αν ειναι μεγαλα σε ειδοποιουν να πας να τα παρεις (τα δεματα)

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα, άρα τι να κάνουμε, θα περιμένουμε μέχρι να ελέγξουν τα διαφυγόντα κέρδη! :lol:

ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα, άρα τι να κάνουμε, θα περιμένουμε μέχρι να ελέγξουν τα διαφυγόντα κέρδη! :lol:

ευχαριστώ για την απάντηση!

 

αστα να πανε φιλε εμενα εφυγε 12/9 απο Χονγκ Κονγκ 16/9 ηταν εδω....τελωνειο μεχρι της 7/10 και παρελαβα 8/10...Υπομονη δεν ξερεις μπορει να τυχει και να το δουν γρηγορα......

Link to comment
Share on other sites

το gearbest δεν έχει σίγουρα τελωνείο...

Δεν υπαρχει ακομα 100% σιγουρια φιλε.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , θέλω την γνώμη σας . Αγορά κάτι ασύρματα ακουστικά από Banggood που μαζί με κουπόνι και έξοδα μεταφοράς βγαίνει 22,55 ευρώ . Όμως το αγόρασα με απλό ταχυδρομείο . Πιστεύετε ότι θα περάσει τελωνειο;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλαν tr? Γιατί και εγώ αγόρασα ένα MP3 player στα 22€ με απλό και μονοι τους, μου έβαλαν tracking number που είναι σαν του pdm

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλαν tr? Γιατί και εγώ αγόρασα ένα MP3 player στα 22€ με απλό και μονοι τους, μου έβαλαν tracking number που είναι σαν του pdm

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι δεν μου έβγαλαν ακόμα . Έκανα λάθος γιατί χωρίς μεταφορικά είμουν στα 21,50 ευρώ όποτε θεώρησα ότι είμαι εντάξει . όμως δεν πρόσεξα ότι είχα και 1,50 ευρώ μεταφορικά και έβαλα το απλό ταχυδρομείο αντί το priority . Άντε τώρα να εξηγείς στους Κινέζους τους λόγους που θέλεις να ακυρώσεις .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μου έβγαλαν ακόμα . Έκανα λάθος γιατί χωρίς μεταφορικά είμουν στα 21,50 ευρώ όποτε θεώρησα ότι είμαι εντάξει . όμως δεν πρόσεξα ότι είχα και 1,50 ευρώ μεταφορικά και έβαλα το απλό ταχυδρομείο αντί το priority . Άντε τώρα να εξηγείς στους Κινέζους τους λόγους που θέλεις να ακυρώσεις .

Με βάση τα όσα γράφονται / λέγονται τον τελευταίο καιρό από όσους παραλαμβάνουν(με), θα έλεγα ότι είναι θέμα τύχης το αν θα έχει... ατυχή κατάληξη το δέμα σου ερχόμενο, ή όχι - αλλά γιατί να το ρισκάρεις; Και γιατί -ίσως- να ακυρώσεις;

Αν δεν έχει φύγει ακόμα, δοκίμασε να τους ρωτήσεις στο chat αν μπορούν να σου αλλάξουν τη μέθοδο αποστολής και να τους πληρώσεις την -όποια- διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχω παραγγείλει ασύρματα ακουστικά απο ali,τιμη 44,09 έχουν σταματήσει τελωνείο και μου στέλνουν μνμ οτι απαιτείται paypal η απόδειξη η τιμολόγιο.

-paypal δεν παίζει στο ali

-απόδειξη η τιμολόγιο δλδ τιμη με tracking number δεν φαίνεται πουθενά ,εκτός εαν τραβήξω φωτο στο pc θα το δεχτούν?

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχω παραγγείλει ασύρματα ακουστικά απο ali,τιμη 44,09 έχουν σταματήσει τελωνείο και μου στέλνουν μνμ οτι απαιτείται paypal η απόδειξη η τιμολόγιο.

 

-paypal δεν παίζει στο ali

 

-απόδειξη η τιμολόγιο δλδ τιμη με tracking number δεν φαίνεται πουθενά ,εκτός εαν τραβήξω φωτο στο pc θα το δεχτούν?

Αντίγραφο η screenshot από την συναλλαγή που έκανες μέσο της τράπεζας σου.

Link to comment
Share on other sites

ωραία το έστειλα,τελικά κάπου μέσα στο ali ειχε την αποδειξη με το track number... ξέρουμε πόσο πάει με 45 ευρώ αγορά??
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...