Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά παρήγγειλα από Κινα μια κάμερα με 42 ευρώ και σήμερα μου ήρθε μυνημα από ΕΛΤΑ να τους στείλω απόδειξη αγοράς. Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει τι να κάνω? Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στέλνεις την απόδειξη αγοράς (κάρτα ή paypal) στο geta@elta-net.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά σε όλους!

Έμαθα από γνωστό μου ότι αν παραγγείλεις από κάποια σάιτ Κινεζικά έρχονται μέσω Ιταλίας κ γλιτώνεις το τελωνείο σε κάποιες περιπτώσεις. Ισχύει κάτι τέτοιο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά σε όλους!

Έμαθα από γνωστό μου ότι αν παραγγείλεις από κάποια σάιτ Κινεζικά έρχονται μέσω Ιταλίας κ γλιτώνεις το τελωνείο σε κάποιες περιπτώσεις. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Πολύ γενικό αυτό που έμαθες φίλε.....ούτε καταστήμα αναφέρεις ούτε εάν έχει αποθήκη στην Ευρώπη..... τίποτα δεν μας λέει ο φίλος σου.....:rolleyes:Μάθε πρώτα τι υσχιει και μετά κάνε την οποία αγορά,πριν σε βρει το τελωνείο.....:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά σε όλους!

Έμαθα από γνωστό μου ότι αν παραγγείλεις από κάποια σάιτ Κινεζικά έρχονται μέσω Ιταλίας κ γλιτώνεις το τελωνείο σε κάποιες περιπτώσεις. Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Οι αγορές από το εξωτερικό και, ειδικά, από τρίτες χώρες, είναι μεγάλο θέμα που δεν περιγράφεται σε δυο γραμμές.

Πολλά κινέζικα μαγαζιά έχουν καταστήματα σε ευρωπαϊκές χώρες, και, αγοράζοντας απ' αυτές, δεν πληρώνεις τέλη εκτελωνισμού και δασμούς, και άλλα που στέλνουν με ειδικές μεθόδους, με τις οποίες το δέμα εκτελωνίζεται σε ευρωπαϊκή χώρα, με τέλη αρκετά φτηνότερα από από τα ελληνικά, και έρχεται στο σπίτι σου χωρίς άλλα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια παραγγελία ηχειάκια από GeekBuying αξίας 60 ευρώ με αποστολή EU Priority Line. λογικά θα το έπαιρνα σε 15 μέρες. Έχει σταματήσει όμως η ενημέρωση στην έξοδο του τελωνείου πάνω απο ένα μήνα όπως φαίνεται παρακάτω. Στα ΕΛΤΑ δεν εμφανίζει τίποτα μέχρι σήμερα. Γνωρίζει κάποιος που να το αναζητήσω;

DateTime Τοποθεσία Δραστηριότητα Περιγραφή

2018-11-20 00:00:00 InTransit InTransit Η τελωνειακή δήλωση ολοκληρώθηκε

2018-11-19 12:00:00 InTransit InTransit Αναμονή για εκτελωνισμό στις 2018-11-19 12:00

2018-11-18 13:50:00 InTransit InTransit Έφτασε στο λιμάνι προορισμού στις 2018-11-18 13:50

2018-11-17 15:45:00 InTransit InTransit Αναχώρησε στις 2018-11-17 15:45

2018-11-15 22:00:00 InTransit InTransit Έφτασε στο λιμάνι των εξαγωγών στις 2018-11-15 22:00

2018-11-15 16:00:00 InTransit InTransit Μεταφορά στην πύλη HongKong

2018-11-15 05:00:00 Shenzhen Επεξεργασία Η παραγγελία λήφθηκε στις 2018-11-15 05:00

2018-11-15 03: 39: 49.047 SHENZHEN InTransit Στέλλεται στο κέντρο επεξεργασίας CEU.

Link to comment
Share on other sites

Στο 800 11 82000 δωρεάν από σταθερό . Εξυπηρέτηση πελατών ΕΛΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση το δοκίμασα αλλα ο αριθμός εντοπισμού που έχω δεν ισχύει στην ελάδα δεν μπορουν να το δουν ( the code CEU181113AOJO000542O )
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα πακετάκι από ΗΠΑ. Όχι ηλεκτρονικά κ.λπ. ένα πακέτο με snacks και λοιπά φαγώσιμα που ανταλλάζουμε κάθε χρόνο με κάποιους γνωστούς μου σαν inside joke. Δυστυχώς το έστειλε με FedEx. Στο tracking βλέπω αυτό:

 

Thursday, 12/27/201810:37 am

MARKOPOULO GR

Shipment exception

Held, cleared regulatory agency(s) after aircraft/truck departed

 

Από όσο κατάλαβα πέρασε κομπλέ τελωνείο, απλά το exception δηλώθηκε επειδή δεν πρόλαβε να μπει στο φορτηγό, οπότε λογικά δεν πρέπει να ανησυχώ, έτσι;

 

Ημερομηνία παράδοσης πάντως μου δίνει Friday 12/28/2018 by 6:00 pm.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Στο status του ελτα γράφει "απαιτείται απόδειξη paypal ή τιμολόγιο αγοράς"

Να περιμένω κάποιο μήνυμα ή να στείλω από τώρα την απόδειξη από paypal?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

στείλε από τώρα

Μην ξεχάσεις τον αριθμό του συστημένου

Link to comment
Share on other sites

ρε φίλοι, ασχετο με τελωνεία, αλλα περιμενω μικρα πακετα και μεσαια πακετα, και τα ελτα μπουκωνουν τοσο πολυ τον τελευταιο μηνα; συμβαινει και σε εσας;

ενα πακετακι πχ εχει απο 3/12 σε κατασταση "αποστολη αντικειμενου"

Link to comment
Share on other sites

ρε φίλοι, ασχετο με τελωνεία, αλλα περιμενω μικρα πακετα και μεσαια πακετα, και τα ελτα μπουκωνουν τοσο πολυ τον τελευταιο μηνα; συμβαινει και σε εσας;

ενα πακετακι πχ εχει απο 3/12 σε κατασταση "αποστολη αντικειμενου"

 

Εδω και χρονια φιλε το ιδιο γινεται τις γιορτες....:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Είχα κάνει μια αγορά από Κίνα μέσω superbuy agent. Το δέμα ήρθε τελωνείο και μου έστειλαν αυτό το μήνυμα στο κινητό. ΣAΣ ENHMEPΩNOYME OTI ΓIA TON EKTEΛΩNIΣMO TOY ....... AΠAITEITAI PAYPAL H TIMOΛOΓIO H AΠOΔEIΞH AΓOPAΣ. ΠAPAKAΛOYME NA AΠOΣTAΛEI ΣTO geta@elta-net.gr. Το μόνο που μπορώ να βρω ως απόδειξη είναι την κίνηση της κάρτας και της PayPal αλλά δεν φαινεται πουθενά για πιο κομμάτι είναι η αγορά. Γράφει μόνο κάτι κωδικούς (πρόκειται για ρούχα που αγοράστηκαν μεμωνομενα) . Καμια λύση;
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Θα στείλεις την απόδειξη που αντιστοιχεί στη συγκεκριμένη αγορά (πωλητής, ποσό)
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι κάποια κομμάτια τα έχω αγοράσει με κάρτα και κάποια με τα χρήματα που είχα μέσα στο superbuy. Από εκεί δεν προκύπτει κάποια απόδειξη αγοράς.
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να φαίνεται ο ίδιος πωλητής και η αξία.

Δεν θα ασχοληθούν με την ταύτιση και του περιεχομένου του δέματος.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα πακετάκι από ΗΠΑ. Όχι ηλεκτρονικά κ.λπ. ένα πακέτο με snacks και λοιπά φαγώσιμα που ανταλλάζουμε κάθε χρόνο με κάποιους γνωστούς μου σαν inside joke. Δυστυχώς το έστειλε με FedEx. Στο tracking βλέπω αυτό:

 

Thursday, 12/27/201810:37 am

MARKOPOULO GR

Shipment exception

Held, cleared regulatory agency(s) after aircraft/truck departed

 

Από όσο κατάλαβα πέρασε κομπλέ τελωνείο, απλά το exception δηλώθηκε επειδή δεν πρόλαβε να μπει στο φορτηγό, οπότε λογικά δεν πρέπει να ανησυχώ, έτσι;

 

Ημερομηνία παράδοσης πάντως μου δίνει Friday 12/28/2018 by 6:00 pm.

 

παρελαβα πριν μια βδομαδα δεμα από ΗΠΑ αξιας 40 ευρο με μεταφορικα κ τελωνιο 23 ευροπουλα !!!! το εμαθα όταν ηρθε σπιτι γτ στο site δεν ελεγε τπτ για τελωνειο . γμτ τα ελτα μου γμ. με ταχυδρομιο

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

παρελαβα πριν μια βδομαδα δεμα από ΗΠΑ αξιας 40 ευρο με μεταφορικα κ τελωνιο 23 ευροπουλα !!!! το εμαθα όταν ηρθε σπιτι γτ στο site δεν ελεγε τπτ για τελωνειο . γμτ τα ελτα μου γμ. με ταχυδρομιο

Μονο αυτοι που βριζεις δεν σου φταινε φιλε.....ας προσεχες που λενε.......100000000 εχουμε γραψει πως και τι προσεχεις......:rolleyes:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

3 δεματα ΚΑΤΩ των 22€ περασαν τελωνειο και χρεωθηκαν. Τα γυρισα πισω με αναδασμολόγηση και την απέρριψαν.

Από ότι μου ειπε η προϊστάμενη στα ΕΛΤΑ της περιοχης μου, ετσι γίνεται τώρα. Έχουν καμια οδηγία να δρουν παρανομα και καταχρηστικά ή το κάνουν απο μόνοι τους;

Επόμενο βήμα η προστασία του καταναλωτη;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

3 δεματα ΚΑΤΩ των 22€ περασαν τελωνειο και χρεωθηκαν. Τα γυρισα πισω με αναδασμολόγηση και την απέρριψαν.

Από ότι μου ειπε η προϊστάμενη στα ΕΛΤΑ της περιοχης μου, ετσι γίνεται τώρα. Έχουν καμια οδηγία να δρουν παρανομα και καταχρηστικά ή το κάνουν απο μόνοι τους;

Επόμενο βήμα η προστασία του καταναλωτη;

Δε σου ζήτησαν απόδειξη αγοράς, paypal ή κάρτας?
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Μου ζήτησαν, έστειλα και την απέρριψαν

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μου ζήτησαν, έστειλα και την απέρριψαν
Μήπως τα πρόσθεσαν και τα τρία και χρεωθηκες αθροιστικά?
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Είχαν για το καθένα ξεχωριστά. Αλλά και γιατί να γίνει έτσι;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Είχαν για το καθένα ξεχωριστά. Αλλά και γιατί να γίνει έτσι;
Με τι αιτιολογία απέρριψαν τις αποδείξεις του paypal;

Δε γίνεται να επιβάλουν φόρο σε κάτι που είναι κάτω από το όριο των 24$

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...