Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω παραγγείλει για πρώτη φορά από το eBay το εξής :

https://www.ebay.com/itm/Huawei-Honor-8X-Max-Dual-Sim-64GB-128GB-Smartphone-Mobile-Phablet-LTE-Unlocked/173656640157?hash=item286ebe0a9d:m:mtEpicYp-KAL7jqmVBWRq5Q

 

Στο eBay τους λέει ότι είναι ευρωπαϊκή αποθήκη υπάρχει περίπτωση να περάσει τελώνειο; Πραγματικά έχω φοβηθεί πολύ. Δυστυχώς η αγορά έγινε με την βοήθεια συγγενή για λογαριασμό μου μιας και δεν έχω ούτε πιστωτική ούτε PayPal που το πλήρωσε μέσω πιστωτικής και όχι μέσω PayPal.

Πραγματικά δεν ξέρω τι να περιμένω. Δεν θέλω να σκέφτομαι αρνητικά ελπίζω να το στέλνουν πρώτα σε αυτούς στην ευρωπαϊκή αποθήκη τους ή να έχουν απόθεμα (στην αγγελία τους έλεγε ότι υπάρχουν διαθέσιμες συσκευές) και να έρθει μέσω Ολανδιας που είναι και η έδρα της αποθήκης τους.

Link to comment
Share on other sites

Εάν, πραγματικά, στέλνει από Ολλανδία, όπως γράφει, δεν έχεις θέμα τελωνείου
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι κάτι μπιχλιμπίδια των 5$ έχουν φτάσει στο Αεροδρόμιο στις 9/12.Ξέρουμε πόσο χρόνο κάνουν να βγουν από κει;Βλέπετε δεν έχω εμπειρία με αυτό,καθώς δουλεύω μόνον με priority.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το βλέπεις στα ΕΛΤΑ, σημαίνει ότι σκαναρίστηκ, θα κάνει μερικές μέρες στο τελωνείο, μέχρι να κολλήσουν το "τελωνειακώς ελεύθερο" και μετά θα πάρει το δρόμο του για το σπίτι σου.

Εάν το βλέπεις σε ξένο site, θα προσθέσεις και άγνωστο χρόνο μέχρι να ανοίξει ο σάκος και να σκαναριστεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει για πρώτη φορά από το eBay το εξής :

https://www.ebay.com/itm/Huawei-Honor-8X-Max-Dual-Sim-64GB-128GB-Smartphone-Mobile-Phablet-LTE-Unlocked/173656640157?hash=item286ebe0a9d:m:mtEpicYp-KAL7jqmVBWRq5Q

 

Στο eBay τους λέει ότι είναι ευρωπαϊκή αποθήκη υπάρχει περίπτωση να περάσει τελώνειο; Πραγματικά έχω φοβηθεί πολύ. Δυστυχώς η αγορά έγινε με την βοήθεια συγγενή για λογαριασμό μου μιας και δεν έχω ούτε πιστωτική ούτε PayPal που το πλήρωσε μέσω πιστωτικής και όχι μέσω PayPal.

Πραγματικά δεν ξέρω τι να περιμένω. Δεν θέλω να σκέφτομαι αρνητικά ελπίζω να το στέλνουν πρώτα σε αυτούς στην ευρωπαϊκή αποθήκη τους ή να έχουν απόθεμα (στην αγγελία τους έλεγε ότι υπάρχουν διαθέσιμες συσκευές) και να έρθει μέσω Ολανδιας που είναι και η έδρα της αποθήκης τους.

 

 

Χρεωστική κάρτα έχεις? Αυτό που σίγουρα ΔΕΝ έχεις είναι διάθεση να μάθεις καινούργια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να παραγγείλω από aliexpress ένα ηχοσύστημα αυτοκινήτου αξίας 150 ευρώ.ειδα ότι εκτός από Κίνα έχει δυνατότητα να επιλέξεις η αποστολή να γίνει από ευρωπαϊκές χώρες.γλυτωνω έτσι το τελωνείο?αλλιώς από πιο μαγαζί να παραγγείλω κ ποια αποστολή μήπως κ γλυτώσω το τελωνείο?
Link to comment
Share on other sites

Άλλο η αποστολή με τα ταχυδρομεία ευρωπαϊκών χωρών (πχ Ολλανδικό, Γερμανικό, Βελγικό κλπ) και άλλο η αγορά από ευρωπαϊκές αποθήκες.
Link to comment
Share on other sites

Εάν το βλέπεις στα ΕΛΤΑ, σημαίνει ότι σκαναρίστηκ, θα κάνει μερικές μέρες στο τελωνείο, μέχρι να κολλήσουν το "τελωνειακώς ελεύθερο" και μετά θα πάρει το δρόμο του για το σπίτι σου.

Εάν το βλέπεις σε ξένο site, θα προσθέσεις και άγνωστο χρόνο μέχρι να ανοίξει ο σάκος και να σκαναριστεί.

 

Αυτό το δέμα, βλέπω και στα ΕΛΤΑ.Ενα άλλο όμως μου βγάζει αυτό το tracking.

 

2018-12-09 19:33-----SINGAPORE, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE.

 

2018-12-13 00:00------Arrival at Destination Post (Country: GR).

Τι εννοεί ο...ποιητής;

Και τα δύο είναι ψιλολόγια,το ένα των 5$,και το άλλο των 14$.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ο ... ποιητής εννοεί αυτά ακριβώς που έγραψα παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Άλλο η αποστολή με τα ταχυδρομεία ευρωπαϊκών χωρών (πχ Ολλανδικό, Γερμανικό, Βελγικό κλπ) και άλλο η αγορά από ευρωπαϊκές αποθήκες.

Ναι οκ.αλλα όταν πας να πληρωσεις λέει ship from και έχει επιλογή ευρωπαϊκές χώρες.αρα έρχεται από Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζει άλλος μεγάλη καθυστέρηση αυτή την περίοδο με priority direct mail;

 

Από 6 Δεκεμβρίου έχει φύγει από Ολλανδία και ακόμα να φανεί Ελλάδα. Σε παλαιότερες περιπτώσεις συνήθως σε 2 με 4 ημέρες εμφανιζόταν.

 

Κατάσταση*πακέτου: Καθ' οδόν

Προορισμός: Ελλάδα

2018-12-06 09:07 NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

Προέλευση: Ολλανδία

2018-12-06 16:11 The item is on transport to the country of destination

2018-12-06 09:07 The item is at the PostNL sorting center

2018-12-06 09:07 The item is processed at the PostNL sorting center

2018-11-28 07:31 The item is pre-advised

======================================

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζει άλλος μεγάλη καθυστέρηση αυτή την περίοδο με priority direct mail;

 

Από 6 Δεκεμβρίου έχει φύγει από Ολλανδία και ακόμα να φανεί Ελλάδα. Σε παλαιότερες περιπτώσεις συνήθως σε 2 με 4 ημέρες εμφανιζόταν.

 

 

Το δικό μου φαίνεται να έχει φύγει από Ολλανδία 28/11/18 και είχε ημερομηνία παράδοσης 11/12/18.

Επομένως, υπομονή......

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζει άλλος μεγάλη καθυστέρηση αυτή την περίοδο με priority direct mail;

 

Από 6 Δεκεμβρίου έχει φύγει από Ολλανδία και ακόμα να φανεί Ελλάδα. Σε παλαιότερες περιπτώσεις συνήθως σε 2 με 4 ημέρες εμφανιζόταν.

 

Κατάσταση*πακέτου: Καθ' οδόν

Προορισμός: Ελλάδα

2018-12-06 09:07 NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

Προέλευση: Ολλανδία

2018-12-06 16:11 The item is on transport to the country of destination

2018-12-06 09:07 The item is at the PostNL sorting center

2018-12-06 09:07 The item is processed at the PostNL sorting center

2018-11-28 07:31 The item is pre-advised

======================================

 

 

Trcking message

2018-11-26 16:08:00 The item is on transport to the country of destination.

2018-11-23 19:58:00 The item is at the PostNL sorting center.

2018-11-23 19:58:00 The item is processed at the Postnl sorting center.

2018-11-21 09:07:00 The item is pre-advised.

 

Trcking message

2018-12-12 17:24:00 The item is on transport to the country of destination.

2018-12-12 10:48:00 The item is at the PostNL sorting center.

2018-12-12 10:48:00 The item is processed at the Postnl sorting center.

2018-12-10 09:34:00 The item is pre-advised.

 

και ακομα περιμενω. απο τι μου ειπαν απο gearbest πρεπει να κανω υπομονη γτ επεσα δηθεν σε δυσκολες μερες με το black friday.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζει άλλος μεγάλη καθυστέρηση αυτή την περίοδο με priority direct mail;

======================================

 

Μεγαλη καθυστερηση λογω Χρι/ννων .Κολλημενα ολα στην PostNL

 

 

Προέλευση : Ολλανδία - Χρόνος Αναζήτησης: 2476 ms

2018-12-06 16:11

 

The item is on transport to the country of destination

2018-12-06 08:54

 

The item is processed at the PostNL sorting center

2018-12-06 08:53

 

The item is at the PostNL sorting center

2018-11-30 02:32

 

The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τέτοιες μέρες και με τόσες εκπτώσεις που είχαν τον Νοέμβριο λογικό είναι να μπουκώσει το τελωνείο...

Θυμάμαι άλλες χρονιές από 11/11 ερχόταν η παραγγελία αρχές Φεβρουαρίου...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι εκεί από τις 9 του μηνός.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,θελω να κανω μια παραγγελια 180 ευρω απο site στην αμερικη για πρωτεινες κτλ.ξερετε αν περνανε τελωνειο και αν ναι ,ποσο παει το μαλλι?η παραγγελια θα αποσταλλει με DHL Global Mail Plus .

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Αντικείμενο αξίας κάτω των 22 ευρώ από aliexpress επιτέλους ξεκόλλησε

 

20/12/2018, 22:31:52Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟΥ)

20/12/2018, 20:31:52Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣΑΦΙΞΗ ΣΕ

5/12/2018, 07:23:28ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

20/11/2018, 21:39:00ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

20/11/2018, 10:21:00ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,θελω να κανω μια παραγγελια 180 ευρω απο site στην αμερικη για πρωτεινες κτλ.ξερετε αν περνανε τελωνειο και αν ναι ,ποσο παει το μαλλι?η παραγγελια θα αποσταλλει με DHL Global Mail Plus .
Θα πληρώσεις 24% ΦΠΑ δηλαδή 43,20€ , και 20€ τέλη. Αυτά, με τις παρακάτω προϋποθέσεις:

 

1)το δέμα θα σου παραδοθεί με ΕΛΤΑ και όχι με κάποια courier. (Τότε στο κόστος θα προστεθούν τα έξοδα εκτελωνισμού και αποθήκευσης που χρεώνει η κάθε εταιρία τα οποία δεν είναι καθόλου αμελητέα)

 

2)να επιτραπεί η εισαγωγή των σκευασμάτων στην Ελλάδα, γιατί νομίζω ότι υπάρχουν ειδικές διατάξεις σχετικά με την εισαγωγή φαρμακευτικών και παραφαρμακευτικών σκευασμάτων.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγειλω απο Bangood αντικειμενο το οποιο κοστιζει 20 ευρω. Αν παραγγειλω 2 τεμαχια περναει αυτοματα τελωνειο επειδη ξεπερναει τα 22 ευρω? Αν γνωριζει καποιος ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρήγγειλα από Κινα μια κάμερα με 42 ευρώ και σήμερα μου ήρθε μυνημα από ΕΛΤΑ να τους στείλω απόδειξη αγοράς. Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει τι να κάνω? Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγειλω απο Bangood αντικειμενο το οποιο κοστιζει 20 ευρω. Αν παραγγειλω 2 τεμαχια περναει αυτοματα τελωνειο επειδη ξεπερναει τα 22 ευρω? Αν γνωριζει καποιος ευχαριστω

Αν δεν έχεις έκπτωση στα ταχυδρομικά για δύο τεμάχια κάνε απλά δύο παραγγελίες ώστε να μην έχεις πρόβλημα.

Πράγματι αν περάσεις τα 22 ευρώ θα κληθείς να πληρώσεις τελωνείο.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρήγγειλα από Κινα μια κάμερα με 42 ευρώ και σήμερα μου ήρθε μυνημα από ΕΛΤΑ να τους στείλω απόδειξη αγοράς. Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει τι να κάνω? Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Διάβασε παρακατω:

https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

Link to comment
Share on other sites

Για print screen ( και όχι μόνο) ένα πολύ χρήσιμο και πρακτικό πρόγραμμα είναι το DuckCapture. Θα σας λύσει τα χέρια κυριολεκτικά! Googlάρετε το και κατεβάστο το στο pc / laptop σας, είναι free.

Πήγα να το κατεβάσω,αλλά μου πέταξε ένα παράθυρο που μου λέει να κατεβάσω ένα άλλο πρόγραμμα,το Brave,που κάνει διάφορα.

Τι είναι αυτό;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρήγγειλα από Κινα μια κάμερα με 42 ευρώ και σήμερα μου ήρθε μυνημα από ΕΛΤΑ να τους στείλω απόδειξη αγοράς. Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει τι να κάνω? Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και μένα μου ζήτησαν την Παρασκευή! Τους έστειλα φωτογραφία τη συναλλαγή που έκανα από το PayPal! Σε μία ώρα περίπου μου απάντησαν ότι ελευθερώθηκε και αναμένεται να πάρει το δρόμο του για εδώ! Σήμερα δεν είχα εγγραφή από ΕΛΤΑ!

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...