Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι εγινε τελικα θα πληρωσω η οχι ?

Δε φαίνεται σε αυτήν τη φάση (δυστυχώς). Θα το μάθεις μια και καλή κατά την παραλαβή (και μάλλον μεσολαβεί και Σ-Κ για... suspense!)

Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνεται σε αυτήν τη φάση (δυστυχώς). Θα το μάθεις μια και καλή κατά την παραλαβή (και μάλλον μεσολαβεί και Σ-Κ για... suspense!)

 

μολις βγηκε απο το τελωνειο και Δευτερα μαλλον θα παραλαβω.Θα το δουμε.Ευχαριστω παντως...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω το παρακάτω κινητό από aliexpress που το στέλνουν με dhl, είδα από παλαιότερο πόστ πως το mi store λέει πως με dhl δεν πληρώνεις τελωνείο αλλά το συγκεκριμένο κατάστημα δεν αναφέρει κάτι τέτοιο. Έχει κανείς εμπειρία;

https://www.aliexpress.com/item/Official-Global-Version-Meizu-X8-4GB-64GB-Cell-Phone-Snapdragon-710-Octa-Core-6-2-2220/32922761471.html

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω το παρακάτω κινητό από aliexpress που το στέλνουν με dhl, είδα από παλαιότερο πόστ πως το mi store λέει πως με dhl δεν πληρώνεις τελωνείο αλλά το συγκεκριμένο κατάστημα δεν αναφέρει κάτι τέτοιο. Έχει κανείς εμπειρία;

https://www.aliexpress.com/item/Official-Global-Version-Meizu-X8-4GB-64GB-Cell-Phone-Snapdragon-710-Octa-Core-6-2-2220/32922761471.html

Θα πληρωσεις την dhl.....τα ιδια χάλια δηλαδη.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

DHL Post/Packet *ίσως* (και όχι η Express), πιθανόν το ίδιο σχήμα που χρησιμοποιούν και άλλα μαγαζιά για "τριγωνική".

Αν όμως το site δεν αναφέρει ρητά οτιδήποτε σχετικό, τότε υποθέτουμε το... χειρότερο σενάριο και δεν το ρισκάρουμε!

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα κατι απο Κινα, με πραγματικο κοστος, 15 ευρω.

Τωρα με το tracking number βλεπω 'αναμονη παρουσιασης στο τελωνειο'.

 

- Ποσο καιρο συνηθως παιρνει αυτο;

- Γιατι ενα πακετακι των 15 ευρω, να παει τελωνειο;

Link to comment
Share on other sites

Ότι έρχεται από τρίτη χώρα , περνάει από το τελωνείο , εκτός αν είναι επιστολή.

Κανείς δεν ξέρει αν το δέμα αξίζει 15 ευρώ εκτός από τους τελωνειακούς που θα το ελέγξουν.

Link to comment
Share on other sites

- Γιατι ενα πακετακι των 15 ευρω, να παει τελωνειο;

 

Πλεον ολα τα πακετα, ανεξαρτήτου αξίας, περνανε απο τελωνείο για ελεγχο.

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα παιδια.

Ομως, επειδη αγοραζω συχνα μικροπραγματα απο Κινα, δεν θυμαμαι να εχω δει τα φακελακια ή δεματάκια ανοιγμενα. Πανε τελωνειο, και τα μικρα δεματα και μικροφακελους, απλα τα κοιταζουν απεξω; Εμενα, για δεκαδες αγορες απο περυσι, δεν θυμαμαι ανοιγμενη συσκευασια.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα δυο δεματα μικρης αξιας 2 και 8 ευρω μου εβγαλε αυτο σημερα ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

 

πρεπει να κανω κατι τωρα ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα δυο δεματα μικρης αξιας 2 και 8 ευρω μου εβγαλε αυτο σημερα ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

 

πρεπει να κανω κατι τωρα ?

 

Ακριβως αυτο το μηνυμα ειδα κι εγω σημερα, που ανεφερα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο το μηνυμα ειδα κι εγω σημερα, που ανεφερα παραπανω.

 

και τι ειναι αυτο τωρα ?

Link to comment
Share on other sites

και τι ειναι αυτο τωρα ?

 

Ελα μου ντε! Θα βαλουν χερι....στα δυο μπουστακια που ηθελε να της παραγγειλω η κορη μου;

Δηλαδη....αντε, και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι...

Link to comment
Share on other sites

Πλέον όταν το δέμα φτάνει Ελλάδα και σκαναριστει ο σάκος στον οποίο βρίσκεται βγάζει αυτό το μήνυμα.

Δεν είναι ότι θα μπει τελωνείο για να πληρώσετε κάτι.

Είναι το βήμα που εδώ και χρόνια ερχόταν ο σάκος Ελλάδα, το εξωτερικό tracking έβγαζε ότι έφτασε στη χώρα προορισμού και η δική μας elta δεν ενημερωνόταν ποτέ πάρα μόνο όταν πέρναγε το δέμα στο επόμενο στάδιο.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πλέον όταν το δέμα φτάνει Ελλάδα και σκαναριστει ο σάκος στον οποίο βρίσκεται βγάζει αυτό το μήνυμα.

Δεν είναι ότι θα μπει τελωνείο για να πληρώσετε κάτι.

Είναι το βήμα που εδώ και χρόνια ερχόταν ο σάκος Ελλάδα, το εξωτερικό tracking έβγαζε ότι έφτασε στη χώρα προορισμού και η δική μας elta δεν ενημερωνόταν ποτέ πάρα μόνο όταν πέρναγε το δέμα στο επόμενο στάδιο.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστουμε για τη διευκρινηση!

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα συσκευη απο gearbest με EU Priority Line, και βλεπω πλεον αυτο, να ανησυχω που βλεπω DHL;

6Kn8rMo

https://imgur.com/a/6Kn8rMo

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο πράγμα αυτό με το express.

Αλλά τελικά τι νόημα έχει να κλαίτε από τη στιγμή που κάνατε ήδη την ενέργεια;Η θα κλαίει ή θα γελάει το πράμα.Ας ρωτάγατε πριν αγοράσετε.Τώρα καθίστε και περιμένετε.Μερικοί μου θυμίζουν τον π/θ που τον ψήφισαν, ενώ ήξεραν ότι το τοπίο ήταν σκοτεινό,και μετά ρωτούσαν αν θα κάνει όλα όσα λέει, τα οποία τότε,κατόπιν εορτής, κατάλαβαν ότι δεν τους πολυάρεσαν.

Στο φινάλε δεν θα σας κρεμάσουν κι όλας,μερικές δεκάρες θα πληρώσετε,μιάς και οι περισσότεροι δε νομίζω ότι αγοράζετε Rolex και Bulgari...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο πράγμα αυτό με το express.

Αλλά τελικά τι νόημα έχει να κλαίτε από τη στιγμή που κάνατε ήδη την ενέργεια;Η θα κλαίει ή θα γελάει το πράμα.Ας ρωτάγατε πριν αγοράσετε.Τώρα καθίστε και περιμένετε.Μερικοί μου θυμίζουν τον π/θ που τον ψήφισαν, ενώ ήξεραν ότι το τοπίο ήταν σκοτεινό,και μετά ρωτούσαν αν θα κάνει όλα όσα λέει, τα οποία τότε,κατόπιν εορτής, κατάλαβαν ότι δεν τους πολυάρεσαν.

Στο φινάλε δεν θα σας κρεμάσουν κι όλας,μερικές δεκάρες θα πληρώσετε,μιάς και οι περισσότεροι δε νομίζω ότι αγοράζετε Rolex και Bulgari...

 

Πολύ χρήσιμο το σχόλιο νομίζω βοήθησε πάρα πολύ τον συμφορουμίτη και όσους διαβάζουν το συγκεκριμένο θέμα.

 

Για να επανέλθω στο θέμα , φίλοι που έχουν παραγγείλει με τον συγκεκριμένο τρόπο, απο gearbest παρέλαβαν κανονικά χωρίς καμία χρέωση για εκτελωνισμο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο το σχόλιο νομίζω βοήθησε πάρα πολύ τον συμφορουμίτη και όσους διαβάζουν το συγκεκριμένο θέμα.

 

Για να επανέλθω στο θέμα , φίλοι που έχουν παραγγείλει με τον συγκεκριμένο τρόπο, απο gearbest παρέλαβαν κανονικά χωρίς καμία χρέωση για εκτελωνισμο.

 

1ον πόσο δίκιο έχεις, 2ον σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,πιστεύω να μην παρεξηγηθεί το σχόλιο μου.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να βρω το "τιμολόγιο" αγοράς από aliexpress για να το στείλω τελωνείο;

 

Στείλε την πληρωμή από την τράπεζα σου. Έχεις εκεί την κίνηση.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Στείλε την πληρωμή από την τράπεζα σου. Έχεις εκεί την κίνηση.

Δηλαδή θα πει να στείλουν αντίγραφο για την πληρωμή την τάδε ημερομηνία στην τάδε Εταιρία;Κι αυτό θα το πάρεις ηλεκτρονικά ή σε χαρτί;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πει να στείλουν αντίγραφο για την πληρωμή την τάδε ημερομηνία στην τάδε Εταιρία;Κι αυτό θα το πάρεις ηλεκτρονικά ή σε χαρτί;

 

Όποιος έχει e-banking, μπορεί να βγάλει από το site της τράπεζας, σε ψηφιακή μορφή, την κίνηση της συγκεκριμένης ημέρας που θέλει, εάν δεν την έχει κρατήσει την ημέρα που πλήρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Από το aliexpress, δύο φορές σε δέματα αξίας 20 ευρώ, τους έστειλα screenshot της τελικής συναλλαγής από το aliexpress και το δεχθήκανε.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...