Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρηγγειλα ένα MI band 3 από AliExpress στα 31.50. Τι πιθανότητες λέτε να έχω για τελωνείο;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Από Gearbest και την ευρωπαϊκή αποθήκη G-W-5 έχει αγοράσει κάνεις να μου πει αν έχει θέματα τελωνείου?

Έκανα μια παραγγελία 18/6/2018 και αποστολή με DHL και ακόμα δεν μου έχουν στείλει Tracking.

Το προϊόν ήταν σε απόθεμα στην αποθήκη, είναι λογική αυτή η καθυστέρηση ?

Link to comment
Share on other sites

Από Gearbest και την ευρωπαϊκή αποθήκη G-W-5 έχει αγοράσει κάνεις να μου πει αν έχει θέματα τελωνείου?

Έκανα μια παραγγελία 18/6/2018 και αποστολή με DHL και ακόμα δεν μου έχουν στείλει Tracking.

Το προϊόν ήταν σε απόθεμα στην αποθήκη, είναι λογική αυτή η καθυστέρηση ?

Τελωνείο δεν παίζει...απλά το ταχυδρομείο που το στέλνουν είναι πολύ αργό...είχα παραγγείλει κινητό και χάθηκε...ευτυχώς μου τα έδωσαν όλα πίσω...με dhl paket οδική μεταφορά έρχεται...βάλε 15 μέρες

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια τι κάνω πρώτη φορά πάει κάτι στο τελωνείο.

Αγόρασα 5pcs/lots Wireless Door Window στα € 15,68 στέλνω email απλά στο service@elta-net.gr είτε κάνω κάτι άλλο.

 

18/6/2018, 08:12:00 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

16/6/2018, 13:27:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

16/6/2018, 05:54:42 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

7/6/2018, 15:55:41 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

29/5/2018, 16:22:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

29/5/2018, 14:29:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Στο geta@elta-net.gr έστελνα μέχρι τώρα δεν ξέρω αν άλλαξε.
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά,πόσες μέρες πια κολλάνε τα δέματα στο αεροδρόμιο;Εχει φτάσει στις 16 και δεν κουνιέται το άτιμο...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά,πόσες μέρες πια κολλάνε τα δέματα στο αεροδρόμιο;Εχει φτάσει στις 16 και δεν κουνιέται το άτιμο...

Αστο μην το ψαχνεις.Εμενα εδω και 3 ημερες μου εχουν στειλει εμαιλ οτι ο ελεγχος στο τελωνειο ολοκληρωθηκε και το δεμα θα προωθηθει στο τοπικο καταστημα και ακομα στο τελωνειο ειναι.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

μη βιαζεστε...το δικο μου ηταν απο 11/6 αεροδρομιο...στις 19 το ανοιξαν μου ζητησαν αποδειξη ...την εστειλα αμεσως...21 εφυγε απο τελωνειο..σημερα 22 ειναι κεντρο διαλογης...απο τη στιγμη που μπαινει δεν αργει πολυ...το θεμα ειναι να ανοιχτει ο σακος...υπομονη
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα βγήκε,και η τελική καταχώρηση γράφει:

ATHENS SORTING CENTER DISPATCH UNLOADED.

Τι υπονοεί ο...ποιητής;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα θέλω να πάρω μια IP camera απο το banggood .Τι παιζει με το τελωνείο?

 

Sent from my Lenovo P1m using Tapatalk

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα θέλω να πάρω μια IP camera απο το banggood .Τι παιζει με το τελωνείο?

 

Sent from my Lenovo P1m using Tapatalk

Αν βάλεις τροπο μεταφοράς priority direct mail...Δεν έχεις καμία σχέση με τελωνείο

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα οποιος ξερει.. συγγενεις μου εχει ενα αυτοκινητο 1000αρι παλιο μοντελο τουλαχιστον 10ετιας κ θελει να το μεταβιβασει στο ονομα μου.. εδω και ενα μηνα ειμαι ανεργη.. στην φορολογικη δηλωση θα πληρωσω πολλα σε περιπτωση που γινει η μεταβιβαση;; υπαρχει περιπτωση λογω ανεργιας να μν χρειαστει να πληρωσω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα οποιος ξερει.. συγγενεις μου εχει ενα αυτοκινητο 1000αρι παλιο μοντελο τουλαχιστον 10ετιας κ θελει να το μεταβιβασει στο ονομα μου.. εδω και ενα μηνα ειμαι ανεργη.. στην φορολογικη δηλωση θα πληρωσω πολλα σε περιπτωση που γινει η μεταβιβαση;; υπαρχει περιπτωση λογω ανεργιας να μν χρειαστει να πληρωσω;

 

Έχεις καταλάβει ότι το post σου είναι άσχετο με αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καταλάβει ότι το post σου είναι άσχετο με αυτό το θέμα;

Μαλλον μεταφερθηκε κατα λαθος η ερωτηση της εδω μιας και εχει και τιτλο και φαινεται να ηταν αυτονομη ερωτηση και οχι μεσα στο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καταλάβει ότι το post σου είναι άσχετο με αυτό το θέμα;

 

Το ξερω απλα πουθενα δεν εβρισκα τετοια παρομοια συζητηση για να ρωτησω.. ειμαι καινουργια στο σαιτ κ απλα δεν ξερωπως λειτουργει συγνωμη

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μαλλον μεταφερθηκε κατα λαθος η ερωτηση της εδω μιας και εχει και τιτλο και φαινεται να ηταν αυτονομη ερωτηση και οχι μεσα στο θεμα

 

Κανω αναζητηση του θεματος που θελω και δεν μου βγαζει κατι σχετικο αν μπορειτε να με βοηθησετε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα οποιος ξερει.. συγγενεις μου εχει ενα αυτοκινητο 1000αρι παλιο μοντελο τουλαχιστον 10ετιας κ θελει να το μεταβιβασει στο ονομα μου.. εδω και ενα μηνα ειμαι ανεργη.. στην φορολογικη δηλωση θα πληρωσω πολλα σε περιπτωση που γινει η μεταβιβαση;; υπαρχει περιπτωση λογω ανεργιας να μν χρειαστει να πληρωσω;
ρώτησε τον λογιστή σου. αυτός... ξέρει!

η εφορία δεν χαρίζει, μην βρεθείς προ εκπλήξεως.

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Link to comment
Share on other sites

Το γλιτώσαμε το τελωνείο; 2a144183c2580796eeb0f501b39305d7.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nαι.........

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αγόρασα πρόσφατα μια action camera στα 22 δολλάρια. Μπήκε τελωνείο κλασικά και ζητήθηκαν τα δικαιολογητικά. Έστειλα το αποδεικτικό του paypal με την τιμή των 22 δολλαρίων και ένα screenshot από την παραγγελία όπου φαινόταν το ποσό μετά έκπτωσης. Οι τύποι το δασμολόγησαν στην αρχική τιμή των 49 δολλαρίων. Τι ισχύει τελικά; Σε ποια τιμή πρέπει να δασμολογηθεί;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το λάθος σου είναι ότι έστειλες και την παραγγελία, από την οποία είδαν την πραγματική αξία.

Εάν έστελνες μόνο την απόδειξη paypal, δεν θα είχες αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει έτσι αποδεικνύεται. Αλλά αφού το paypal ανέφερε 21.99, ποιο είναι το πρόβλημα τους; (Η νομοθεσία είναι ασαφής στο σημείο αυτό.)

Ακόμη και το screenshot της παραγγελίας δείχνει μια εφαρμοζόμενη έκπτωση.

Edited by riki
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δείχνει ότι σταμάτησε τελωνείο;;;

21/6/18 06:18 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ, ATHENS AIRMAIL CENTER

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει έτσι αποδεικνύεται. Αλλά αφού το paypal ανέφερε 21.99, ποιο είναι το πρόβλημα τους; (Η νομοθεσία είναι ασαφής στο σημείο αυτό.)

Ακόμη και το screenshot της παραγγελίας δείχνει μια εφαρμοζόμενη έκπτωση.

 

Ναι, αλλά η αξία του αντικειμένου είναι $49 και όχι αυτά με την (προσωπική) έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...