Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα! Σκεφτομαι να αγορασω το Redmi Note 5 απο gearbest. Γνωριζει αν εν ετη 2018 με Registered Air Mail και Belgium Post παιζει να πληρωσω τελωνειο? Διαβασα οτι δεν περνανε απο τελωνειο με αυτη τη μεθοδο ισχυει η μπα?

Σιγουρακι δεν υπάρχει 100%.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

εδω υπαρχει κοσμος που πιστευει οτι τα σκρουτζαδικα ειναι ο "παραδεισος" των αγορών.

https://computersgr.wordpress.com/2017/12/20/kykliki-apati-fpa-ilektronika-katastimata-eshops/

 

Παράδεισος μπορεί να μην είναι, ούτε κόλαση όμως... ξεφύγαν τελευταία με την ΠΟΛ.1150 και το μηδενικό ΦΠΑ...

https://computersgr.wordpress.com/2018/04/21/eshops-pou-ekdidoun-timologia-me-alli-timi-pol1150/

Κάποτε πουλούσα Hardware, μετά Software και τώρα πλέον... Tupperware

Μια διαδρομή στην ελληνική αγορά πληροφορικής computersgr.wordpress.com

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα θα το στειλουν πισω. Κομπινα εκανε ο τυπος, ενα μικρο φακελακι εστειλε. Εστειλα μηνυμα ebay support και μαλιστα ο χρηστης ειναι διεγραμενος απο το eBay. Εκανε καλη μπαζα απο πολλους. Πουλανε και μετα εξαφανιζονται πρέπει να ειναι η νεα απατη αυτη τωρα γιατι ειναι η δευτερη μεσα σε ενα μήνα.

 

Δεν είναι νέα απάτη, χρόνια τώρα το κάνουν μερικοί. Θα σε δικαιώσει το ebay σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα! Σκεφτομαι να αγορασω το Redmi Note 5 απο gearbest. Γνωριζει αν εν ετη 2018 με Registered Air Mail και Belgium Post παιζει να πληρωσω τελωνειο? Διαβασα οτι δεν περνανε απο τελωνειο με αυτη τη μεθοδο ισχυει η μπα?

 

Αν σου δίνει τη δυνατότητα, διάλεξε priority line και eu express.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει τρόπος να μην έχεις τελωνείο με το geekbuying.com;

Ευχαριστώ.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει τρόπος να μην έχεις τελωνείο με το geekbuying.com;

Ευχαριστώ.

Αν δεις, δίνει μια επιλογή "HKEU Priority Line", η οποία... ακούγεται πολλά υποσχόμενη (τουλάχιστον με βάση το ότι τα υπόλοιπα μαγαζιά ως "priority line" δίνουν τις... 'καλές' μεθόδους αποστολής τους!), δεν έχω δει όμως κάποιον να την έχει δοκιμάσει, και αν δεν το κάνει κανείς (γενναίος!) να μας πει αποτελέσματα, δεν ξέρουμε τι κάνει στην πράξη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια και δεν πήρα απάντηση σε πρόσφατη ερώτησή μου και με τρώει εδώ και καιρό η περιέργεια έκανα μια παραγγελία με τη μέθοδο HKEU Priority Line του Geekbuying. Μετά από 11 ημέρες, στο μέγιστο των 7 εργάσιμων που δίνουν για αποστολή, μου έστειλαν email ότι η τοποθεσία μου (Χανιά) θεωρείται απομακρυσμένη (remote location) και απαιτείται επιπλέον ποσό για να παραλάβω με τη συγκεκριμένη μέθοδο, διαφορετικά να αλλάξω τη μέθοδο σε EMS 7-15 days για να μην έχω επιβάρυνση.

 

Ταυτόχρονα μου έστειλαν κι ένα link για να διαπιστώσω ιδίοις όμμασι τα περί remote location, το οποίο με οδήγησε σε σελίδα με πεδίο επιλογής που περιείχε τις 4 μεγάλες εταιρείες (UPS, DHL, TNT, Fedex) πράγμα που με οδήγησε στο συμπέρασμα ότι επρόκειτο για σίγουρο «μπρόκομα», οπότε και ακύρωσα την παραγγελία. Μου επέστρεψαν τα λεφτά στο PayPal εντός 48ώρου.

Edited by ckoul
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...σκεφτομαι να παραγγειλω μεσω ebay μια οθονη ανταλλακτικο κινητου που χρειαζομαι.κοστος κοντα 100 ευρω.παιζουν τελωνειο γι αυτα τα πραγματα?αξιζει να δηλωθει ως κατι χαμηλοτερο?
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...σκεφτομαι να παραγγειλω μεσω ebay μια οθονη ανταλλακτικο κινητου που χρειαζομαι.κοστος κοντα 100 ευρω.παιζουν τελωνειο γι αυτα τα πραγματα?αξιζει να δηλωθει ως κατι χαμηλοτερο?

Εαν ειναι απο Ευρωπη δεν εχεις θεμα........κατα τα αλλα τζοκερ παιζεις.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω τα χριστουγεννα παρελαβα μια οθονη για galaxy s4 κ ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο απο κινα που πλεον βλεπω οτι τα φορολογουνε κ τα παρεβαλα χωρις να πληρσω κατι με free shipping οθονη απο ebay και ηλεκτρονικο απο aliexpress χωρις να γνωριζω οτι αλλαξε η πολιτικη. Μηκως κανουν δειγματοληπτικο ελεγχο και δεν τα ελεχουν ολα ? Ασχετο γνωριζει κανεις αν παραγγελω κατι και χωρα προορισμου ειναι η γερμανια θα υπαρξει τελωνειο ? διαβασα οτι στη γερμανια δεν εχει φορο για κινητα ταμπλετ κλπ.? Γνωριζει κανεις περι του θεματος ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα τελωνείο αν αγοράσεις από Γερμανία εκτός αν φέρεις αυτοκίνητο ή αεροπλάνο :)

Αν η χώρα προορισμού είναι η Γερμανία φυσικά και θα πληρώσεις τουλάχιστον το Φ.Π.Α της Γερμανίας (19%)

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Από gearbest με Priority Line γλυτώνεις τελώνιο ισχύει κάτι τέτοιο?
είχα αγοράσει από gearbest το φθινόπωρο ένα κινητό με priority και δεν πλήρωσα τελωνείο.πριν δύο μήνες όμως που είχα κάνει άλλη παραγγελία πάλι με priority line, μου έστειλαν ένα email και μου είπαν ότι με αυτή την μέθοδο αποστολής παρουσιάστηκαν προβλήματα με το τελωνείο, και μου πρότειναν να μου το στείλουν μέσω Βελγίου που θεωρείται πιο ασφαλής μέθοδος.τους απάντησα οκ, και ήρθε μέσω Βελγίου χωρίς πρόσθετες χρεώσεις τελωνείου.

Καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί τους για να είσαι σίγουρος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

είχα αγοράσει από gearbest το φθινόπωρο ένα κινητό με priority και δεν πλήρωσα τελωνείο.πριν δύο μήνες όμως που είχα κάνει άλλη παραγγελία πάλι με priority line, μου έστειλαν ένα email και μου είπαν ότι με αυτή την μέθοδο αποστολής παρουσιάστηκαν προβλήματα με το τελωνείο, και μου πρότειναν να μου το στείλουν μέσω Βελγίου που θεωρείται πιο ασφαλής μέθοδος.τους απάντησα οκ, και ήρθε μέσω Βελγίου χωρίς πρόσθετες χρεώσεις τελωνείου.

Καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί τους για να είσαι σίγουρος.

 

Εντάξει,σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν παραγγείλω αυτό με China Post και χαμηλή τιμή δηλωμένη, πόσο πιστεύετε ότι θα πάει το "μαλλί"; :( Υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω;

 

https://www.aliexpress.com/item/Lintratek-65db-EGSM-880-960mhz-Mobile-Cellular-Signal-Repeater-Cellphone-Booster-880-EGSM-GSM-Signal-Amplifier/32824770123.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.262.fadkz3

 

Δυστυχώς, είναι το μόνο που περιλαμβάνει και τις μπάντες της Cosmote, αλλιώς θα έπαιρνα άλλο από Banggood με Priority...

Link to comment
Share on other sites

Αν παραγγείλω αυτό με China Post και χαμηλή τιμή δηλωμένη, πόσο πιστεύετε ότι θα πάει το "μαλλί"; :( Υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω;

 

https://www.aliexpress.com/item/Lintratek-65db-EGSM-880-960mhz-Mobile-Cellular-Signal-Repeater-Cellphone-Booster-880-EGSM-GSM-Signal-Amplifier/32824770123.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.262.fadkz3

 

Δυστυχώς, είναι το μόνο που περιλαμβάνει και τις μπάντες της Cosmote, αλλιώς θα έπαιρνα άλλο από Banggood με Priority...

 

Κανείς δε ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά υπάρχει πάντα η περίπτωση να γλυτώσεις . Αλλά οι πιθανότητες έχουν μειωθεί πλέον πάρα πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Αν παραγγείλω αυτό με China Post και χαμηλή τιμή δηλωμένη, πόσο πιστεύετε ότι θα πάει το "μαλλί"; :( Υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω;

 

https://www.aliexpress.com/item/Lintratek-65db-EGSM-880-960mhz-Mobile-Cellular-Signal-Repeater-Cellphone-Booster-880-EGSM-GSM-Signal-Amplifier/32824770123.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.262.fadkz3

 

Δυστυχώς, είναι το μόνο που περιλαμβάνει και τις μπάντες της Cosmote, αλλιώς θα έπαιρνα άλλο από Banggood με Priority...

Και μειωμενη τιμη να βαλουν στο τελος αν περρασει τελωνειο ολα θα υπολογιστουν με βαση την

US $54.00 / Set

και ουτε καν την τιμη που θα το παρεις λογω εκπτωσης.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή παρέλαβα πακετάκι με αναγραφόμενη τιμή 50$ και μου το χρέωσαν σαν 74......ευρό+τα σχετικά,οπότε μου βγήκε 33 ευρό τελωνείο.......ότι ναναι.:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα τι θα πάρεις φιλε μου ότι και να πάρεις όμως θα έχει δασμούς μάλλον...δεν είμαι σίγουρος βρε συ για αυτό είπα και μάλλον. :)
Και μειωμενη τιμη να βαλουν στο τελος αν περρασει τελωνειο ολα θα υπολογιστουν με βαση την

US $54.00 / Set

και ουτε καν την τιμη που θα το παρεις λογω εκπτωσης.

Αν περάσει τελονειο αλλά 25 ευρώ χαλαρά
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ...

θελω να παραγγειλω το εξης ..θα ειναι η τιμη τοσο η θα με βγει διπλασια στο τελωνείο ?

https://www.zipy.gr/p/ali/working-original-unlocked-for-samsung-galaxy-note-edge-n915-n915f-n915a-n915t-motherboard-logic-mother-circuit-board-lovain/32767697512/#wrapper

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, κατά πάσα πιθανότητα θα κάνει στάση στο τελωνείο. πριν κάνεις την παραγγελία, επικοινώνησε με τον πωλητή για να μάθεις τον τρόπο αποστολής.

αν διαχειριστεί από ΕΛΤΑ θα χρειαστεί να πληρώσεις το 24% της εκτιμώμενης αξίας CIF του συν 15€ για να παραλάβεις.

χοντρικά 35€ επιπλέον.

αν διαχειριστεί από εταιρία courier θα πληρώσεις περισσότερα από 35€.

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, κατά πάσα πιθανότητα θα κάνει στάση στο τελωνείο. πριν κάνεις την παραγγελία, επικοινώνησε με τον πωλητή για να μάθεις τον τρόπο αποστολής.

αν διαχειριστεί από ΕΛΤΑ θα χρειαστεί να πληρώσεις το 24% της εκτιμώμενης αξίας CIF του συν 15€ για να παραλάβεις.

χοντρικά 35€ επιπλέον.

αν διαχειριστεί από εταιρία courier θα πληρώσεις περισσότερα από 35€.

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

 

σε ευχαριστω για την απαντηση ...θα το τσεκαρω ..:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να κανω και εγω μια ερώτηση με την σειρά μου, περιμενα ενα ζευγάρι LED απο Κίνα τα οποια μπήκαν τελωνείο το tracking μου εβγαλε οτι θελουν PayPal ή αποδειξη κλπ τους εστειλα αντίγραφο της παραγγελίας που εκανα που δείχνει οτι πλήρωσα 13,89€ με Free Shipping και ρωτώ τώρα εγω, μπορούν να βαλουν μόνοι τους ποσό στα shipping + ασφάλεια και η αξία απο 14€ να παει πανω απο 22€ και να μου ζητήσουν λεφτά για τελωνείο ;

 

Ρωτάω γιατι με τα καινουργια μετρα εκει μεσα μου ηρθε πακέτο αξίας 26€ και μου ζήτησαν 21€ για εκτελωνισμό (6€ ΦΠΑ + 15€ ο εκτελωνισμός)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να κανω και εγω μια ερώτηση με την σειρά μου, περιμενα ενα ζευγάρι LED απο Κίνα τα οποια μπήκαν τελωνείο το tracking μου εβγαλε οτι θελουν PayPal ή αποδειξη κλπ τους εστειλα αντίγραφο της παραγγελίας που εκανα που δείχνει οτι πλήρωσα 13,89€ με Free Shipping και ρωτώ τώρα εγω, μπορούν να βαλουν μόνοι τους ποσό στα shipping + ασφάλεια και η αξία απο 14€ να παει πανω απο 22€ και να μου ζητήσουν λεφτά για τελωνείο ;

 

Ρωτάω γιατι με τα καινουργια μετρα εκει μεσα μου ηρθε πακέτο αξίας 26€ και μου ζήτησαν 21€ για εκτελωνισμό (6€ ΦΠΑ + 15€ ο εκτελωνισμός)

 

Δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...