Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδεια. Θελω να ρωτησω ποια μεθοδο απο τo banggood ειναι ποιο ασφαλη.priority direct mail η european direct mail?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδεια. Θελω να ρωτησω ποια μεθοδο απο τo banggood ειναι ποιο ασφαλη.priority direct mail η european direct mail?
Priority direct mail. Η european είναι ακόμα προς διερεύνηση.

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

TCe
Link to comment
Share on other sites

Priority direct mail. Η european είναι ακόμα προς διερεύνηση.

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστω φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να φέρω και εγώ μια συσκευή από banggood ,με priority line υπάρχει τρόπος να μην περάσει τελωνείο;;;

Είναι η πρώτη φορά που θα φέρω κάτι απ' έξω,γι'αυτό ρωτάω...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Priority direct mail. Η european είναι ακόμα προς διερεύνηση.

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε ερώτηση που έκανα στο Banggood μου είπαν ότι η μέθοδος European direct σταματάει τελωνείο κανονικά, δεν είναι tax free.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας....

 

παραγγελία μικρού σχετικά δέματος από Κινα, αξίας περίπου 10 ευρώ....

 

εμφανίζονται τα εξής:

 

3/2/2018, 11:24:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

1/2/2018, 05:56:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

24/1/2018, 05:06:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

21/1/2018, 16:42:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

Yπάρχει κάποια ένδειξη αν θα ματώσουμε ή όχι? :-P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας....

 

παραγγελία μικρού σχετικά δέματος από Κινα, αξίας περίπου 10 ευρώ....

 

εμφανίζονται τα εξής:

 

3/2/2018, 11:24:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

1/2/2018, 05:56:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

24/1/2018, 05:06:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

21/1/2018, 16:42:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

Yπάρχει κάποια ένδειξη αν θα ματώσουμε ή όχι? :-P

 

Καμία .

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχεις διαβάσει σχετικά post μου και ούτε κατάλαβες το πνεύμα μου.

Εξυπακούεται ότι δεν το θεωρώ σωστό.

Μην μου τα λες εμένα... Σε άλλους πες τα που κάνουν συστηματικά αυτήν την δουλειά...

Όχι μόνο συστηματικά , αλλά και "επαγγελματικά" βγάζοντας ένα καλό μαύρο μεροκαματάκι... αλλά απο την άλλη φυσικά είναι κλέφτης η νόμιμη επιχείρηση γιατί πληρώνει φόρους ή ακολουθεί τις νόμιμες διαδικασίες.

Κάποτε πουλούσα Hardware, μετά Software και τώρα πλέον... Tupperware

Μια διαδρομή στην ελληνική αγορά πληροφορικής computersgr.wordpress.com

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το εχετε καταλαβει, αλλά το "μαύρο" το γλιτωνει ο πελατης.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το εχετε καταλαβει, αλλά το "μαύρο" το γλιτωνει ο πελατης.

και το πληρώνουμε όλοι οι υπόλοιποι... αλλά τι ψάχνεις τώρα σε τέτοιες λεπτομέρειες , έχουμε κράτος άλλωστε; (αυτό δεν λέμε όλοι;)

Κάποτε πουλούσα Hardware, μετά Software και τώρα πλέον... Tupperware

Μια διαδρομή στην ελληνική αγορά πληροφορικής computersgr.wordpress.com

Link to comment
Share on other sites

Gia sas re paidia.exo paraggilei kati dontia karxarion ajias 19 euro kai 12 shipping lete na perasei kai n nai thaa plhroso kati?

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Shipped apo usa me usps

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Shipped apo usa me usps

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η πληρωμή έγινε με paypal φίλου του οποίου η διεύθυνση είναι διαφορετική από την διεύθυνση που είναι πάνω στο δέμα. Αφού ο εκτελωνισμός έγινε, θα άλλαξαν την διεύθυνση του δέματος βάσει του paypal ή δεν την άλλαξαν και παρέμεινε η ίδια; Σας παρακαλώ βοήθεια!!
"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παράγγειλα κάτι από Ali express το οποίο κοστίζει ~19€ και είχε μεταφορικά κάνα 20 αρικο, δηλαδή τελικό κόστος 39€.

Με απλό ταχυδρομείο. Μπήκε τελωνείο και στο tracking number στα ΕΛΤΑ μου βγάζει μήνυμα ότι χρειάζεται αποδεικτικό από PayPal ή απόδειξη πληρωμής ή τιμολόγιο.

Το βασικό ερώτημα είναι αν πρέπει εγώ να πάρω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ (έχει 2 νούμερα κάτω από την αναζήτηση του tracking number) ή περιμένω μέχρι να με καλέσουν αυτοί;;;

Και επίσης εγώ έχω πληρώσει με χρεωστική κάρτα, οπότε η συναλλαγή στην τράπεζα φαίνεται σαν ένα ποσό 39€, μπορώ να τους στείλω screen shot από το aliexpress το finance που τα έχει αναλυτικά;;;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παράγγειλα κάτι από Ali express το οποίο κοστίζει ~19€ και είχε μεταφορικά κάνα 20 αρικο, δηλαδή τελικό κόστος 39€.

Με απλό ταχυδρομείο. Μπήκε τελωνείο και στο tracking number στα ΕΛΤΑ μου βγάζει μήνυμα ότι χρειάζεται αποδεικτικό από PayPal ή απόδειξη πληρωμής ή τιμολόγιο.

Το βασικό ερώτημα είναι αν πρέπει εγώ να πάρω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ (έχει 2 νούμερα κάτω από την αναζήτηση του tracking number) ή περιμένω μέχρι να με καλέσουν αυτοί;;;

Και επίσης εγώ έχω πληρώσει με χρεωστική κάρτα, οπότε η συναλλαγή στην τράπεζα φαίνεται σαν ένα ποσό 39€, μπορώ να τους στείλω screen shot από το aliexpress το finance που τα έχει αναλυτικά;;;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο εκτελωνισμός γίνεται στην μικτή αξία. Δηλαδή κόστος αγοράς + μεταφορικά + ασφάλιστρα. Οπότε στη περίπτωση σου ή φορολογητέα αξία είναι τα 39 €. Στείλε αντίγραφο της κίνησης της κάρτας, όπου φαίνεται η χρέωση με email στο geta@elta-net.gr αναφέροντας και το tracking No της παραγγελίας σου. Θα σου χρεώσουν 24,36€ και σε λίγες μέρες θα παραλάβεις. Ήταν τόσο απαραίτητο το express που να αξίζει όλο αυτό το επιπλέον κόστος;

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Ο εκτελωνισμός γίνεται στην μικτή αξία. Δηλαδή κόστος αγοράς + μεταφορικά + ασφάλιστρα. Οπότε στη περίπτωση σου ή φορολογητέα αξία είναι τα 39 €. Στείλε αντίγραφο της κίνησης της κάρτας, όπου φαίνεται η χρέωση με email στο geta@elta-net.gr αναφέροντας και το tracking No της παραγγελίας σου. Θα σου χρεώσουν 24,36€ και σε λίγες μέρες θα παραλάβεις. Ήταν τόσο απαραίτητο το express που να αξίζει όλο αυτό το επιπλέον κόστος;

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλημέρα, είναι μία αντλία για όσμωση την οποία δεν μπορούσα να την βρω κάπου αλλού τόσο φτηνά, επίσης τα μεταφορικά είναι τόσα λόγω βάρους, είναι γύρω στο 1,5 κιλό.

Οπότε πρέπει να επικοινωνήσω εγώ μαζί τους;;;

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα, στείλε αντίγραφο της κίνησης της κάρτας, όπου να φαίνεται η χρέωση του Ali, με email στο geta@elta-net.gr αναφέροντας και το tracking No της παραγγελίας σου. Αν σου έχουν στείλει τιμολόγιο οι κινέζοι (με πραγματικές τιμές) στείλτο και αυτό.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Νέο ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα......

Μπήκα στο E banking και βλέπω στα Αναλυτικά στοιχεία συναλλαγής πόσο 95,04€ γιατί μαζί με την αγορά της αντλίας, αγόρασα από άλλον πωλητή κάτι φίλτρα για την όσμωση συνολικής αξίας 55€.

Τα είχα βάλει στο καλάθι και τα δύο και έκανα check out και για τα δύο μαζί οπότε στην κάρτα έγινε μία συναλλαγή.

Τώρα τι κάνω;;;

Τους στέλνω email και τους εξηγώ τι έγινε και βάζω και screen shot και από τα δύο αντικείμενα ώστε να δούνε από που προκύπτει το συνολικό ποσό;;;; ή την πάτησα και πληρώνω για 95€ ;;;

Πάντως θα περιμένω μερικές μέρες ακόμα γιατί τα φίλτρα έφτασαν και αυτά Ελλάδα στης 28/01 και τα δείχνει να είναι αερολιμένα Αθηνών, εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο. Οπότε θα περιμένω να δω αν αυτά γλυτώσουν και μου έρθουν ή αν θα μπουν τελωνείο και τους στέλνω μετά τα αποδεικτικά.

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση: ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Ημερομηνία/Time: 30-01-2018 16:10

Περιοχή: ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ

Κατάσταση: ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Ημερομηνία/Time: 08-02-2018 07:11

Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Κατάσταση: ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

Ημερομηνία/Time: 08-02-2018 07:21

Περιοχή: Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

Κατάσταση: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

Ημερομηνία/Time: 08-02-2018 09:21

Περιοχή: Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

Κατάσταση: ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Ημερομηνία/Time: 08-02-2018 12:58

Περιοχή: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Μήπως μπορεί να μου απαντήσει κανείς εάν αυτό σημαίνει ότι θα πληρώσω τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση: ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Ημερομηνία/Time: 30-01-2018 16:10

Περιοχή: ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ

Κατάσταση: ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Ημερομηνία/Time: 08-02-2018 07:11

Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Κατάσταση: ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

Ημερομηνία/Time: 08-02-2018 07:21

Περιοχή: Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

Κατάσταση: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

Ημερομηνία/Time: 08-02-2018 09:21

Περιοχή: Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

Κατάσταση: ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Ημερομηνία/Time: 08-02-2018 12:58

Περιοχή: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Μήπως μπορεί να μου απαντήσει κανείς εάν αυτό σημαίνει ότι θα πληρώσω τελωνείο;

Την παπια κανε..........:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο Gearbest Greece ότι κάνουνι δώρο το τελωνείο και έκανα αγορά τάμπλετ με Netherlands Post Registered DDP και το δέμα μου μπήκε και κόλλησε στο τελωνείο παρά τα όσα λέγανε και μου ζητάνε απόδειξη αγοράς….Τι να κάνω τώρα δε ξέρω πείτε μου. (ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΑΓΟΡΑΣ /ΑΞΙΑΣ ΑΠΌ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ 08-02-2018 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ)
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο Gearbest Greece ότι κάνουνι δώρο το τελωνείο και έκανα αγορά τάμπλετ με Netherlands Post Registered DDP και το δέμα μου μπήκε και κόλλησε στο τελωνείο παρά τα όσα λέγανε και μου ζητάνε απόδειξη αγοράς….Τι να κάνω τώρα δε ξέρω πείτε μου. (ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΑΓΟΡΑΣ /ΑΞΙΑΣ ΑΠΌ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ 08-02-2018 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ)

 

Λίγο ποιο πάνω ένας φίλος ο Gx2 το γράφει στείλε αντίγραφο της κίνησης της κάρτας, όπου να φαίνεται η χρέωση του GearBest με email στο geta@elta-net.gr αναφέροντας και το tracking No της παραγγελίας σου, και μετά στέλνεις στον πωλητή τα αντίστοιχα του τελωνείου για να σου επιστρέψουν το ποσό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διάβασα στο Gearbest Greece ότι κάνουνι δώρο το τελωνείο και έκανα αγορά τάμπλετ με Netherlands Post Registered DDP και το δέμα μου μπήκε και κόλλησε στο τελωνείο παρά τα όσα λέγανε και μου ζητάνε απόδειξη αγοράς….Τι να κάνω τώρα δε ξέρω πείτε μου. (ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΑΓΟΡΑΣ /ΑΞΙΑΣ ΑΠΌ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ 08-02-2018 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ)

 

εάν η πληρωμή έχει γίνει με PayPal μπορείς και αυτήν να τους την στείλεις με email,

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ποιο πάνω ένας φίλος ο Gx2 το γράφει στείλε αντίγραφο της κίνησης της κάρτας, όπου να φαίνεται η χρέωση του GearBest με email στο geta@elta-net.gr αναφέροντας και το tracking No της παραγγελίας σου, και μετά στέλνεις στον πωλητή τα αντίστοιχα του τελωνείου για να σου επιστρέψουν το ποσό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

εάν η πληρωμή έχει γίνει με PayPal μπορείς και αυτήν να τους την στείλεις με email,

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ η κάρτα μου έχει πολλές κινήσεις τη συγκεκριμένη ημερομηνία οπότε τους έστειλα Screenshot μεσα από το e-banking και επισήμανα την συγκεκριμένη αγορά...Έστειλα και μια δευτερη screenshot από την παραγγελία μου μέσα από το gearbest acc μου που αναφέρεται και το κόστος της συσκευής.

Ελπίζω να ξεκολλήσει γρήγορα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σήμερα στο update της παραγγελίας μου έβγαλε αυτό:

2018-02-09 08:58

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), DISPATCH CLOSED (--> ATHENS SORTING CENTER)

2018-02-09 06:58

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), ITEM ARRIVED AT

αυτό σημαίνει ότι μπήκε για εκτελωνισμό αλλά λογικά δεν έγινε τίποτα? Είναι ένα ρολογάκι των 10 ευρώ! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...