Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παλικαρια το cafago και το tomtop εχουν priority shipping ..εχει ψωνισει κανεις απο εκει να μας πει αν εχουν περασει τελωνειο τωρα τελευταια,,,γιατι θελω να παραγγειλω ενα προιον που δεν το εχουν ουτε το bangood ουτε και το gearbeast,,και αναγκαστικα πρεπει να το παρω η απο το cafago η το tomtop..αν ξερετε απαντηστε μου σας παρακαλω...σχετικα με το geekbuing με priority εχουμε κανα θεμα τελωνειου??ξερει καποιος να μας πει?σχετικα με το geekbuing με priority εχουμε κανα θεμα τελωνειου??ξερει καποιος να μας πει? Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο πριν λιγο στο τελωνειο στο 2103842122 και μου ειπαν οτι δεν τα εκτελωνιζουν εκεινοι αλλα τα ελτα και μου εδωσε τα τηλ εξυπηρετησης πελατων (2103353100-2103353777) που εκει μου λενε εδω και μερες οτι ειναι σε αναμονη για εκτελωνισμο..απο 11.01 παρακαλω..εχω απελπιστει..ποσες μερες ακομα λετε να κανει;*απο ιαπωνια

 

Επισης πηρα και το 2103538103 και μου ειπαν δεν ξερουν ποτε θα μπει τελωνειο

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο πριν λιγο στο τελωνειο στο 2103842122 και μου ειπαν οτι δεν τα εκτελωνιζουν εκεινοι αλλα τα ελτα και μου εδωσε τα τηλ εξυπηρετησης πελατων (2103353100-2103353777) που εκει μου λενε εδω και μερες οτι ειναι σε αναμονη για εκτελωνισμο..απο 11.01 παρακαλω..εχω απελπιστει..ποσες μερες ακομα λετε να κανει;*απο ιαπωνια

 

Επισης πηρα και το 2103538103 και μου ειπαν δεν ξερουν ποτε θα μπει τελωνειο

 

Πρέπει να καταλάβουμε ότι, από το καλοκαίρι και μετά, οι αγορές από τρίτες χώρες έχουν μεγάλη καθυστέρηση αφού στην πλειοψηφία τους περνάνε από τελωνείο.

 

Όσοι δεν αντέχουν την αναμονή πρέπει να βρουν άλλες λύσεις και πωλητές.

Link to comment
Share on other sites

καποια απανητηση παιδια για το ποστ 7105

Απ' ό,τι βλέπω, όλο και περισσότερα μαγαζιά βάζουν επιλογές του τύπου priority line/mail/shipping και δε συμμαζεύεται - κι αυτό βεβαίως είναι καλό για μας!

Το θέμα είναι ότι με εξαίρεση το banggood που απλά συνεχίζει με τη μέχρι τώρα δοκιμασμένη μέθοδό του, οι υπόλοιποι (και αυτό συμπεριλαμβάνει και το gearbest που επανέφερε πρόσφατα μια παραλλαγή της μεθόδου) έχουν φέρει τις σχετικές μεθόδους πολύ πρόσφατα, οπότε το βλέπω λίγο χλωμό να έχει προλάβει κόσμος να παραγγείλει με αυτές και παραλάβει - και να είναι και το δείγμα αρκετά μεγάλο για να μπορεί να εξαχθεί σχετικά ασφαλές συμπέρασμα.

Ελπίζω βεβαίως να βρεθεί κάποιος να σου απαντήσει, αλλά κάτω από τις συνθήκες δεν το βλέπω πολύ πιθανό (ή και να υπάρξει π.χ. *ένας* που παρέλαβε χωρίς... παρατράγουδα, θα είναι σίγουρο ότι μπορεί να αποδοθεί στην αποτελεσματικότητα της μεθόδου αποστολής και όχι σε απλή τύχη...?).

Φοβάμαι ότι όσοι το ρισκάρουμε τώρα θα γίνουμε και... beta testers των τρόπων αποστολής αυτών! :)

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι βλέπω, όλο και περισσότερα μαγαζιά βάζουν επιλογές του τύπου priority line/mail/shipping και δε συμμαζεύεται - κι αυτό βεβαίως είναι καλό για μας!

Το θέμα είναι ότι με εξαίρεση το banggood που απλά συνεχίζει με τη μέχρι τώρα δοκιμασμένη μέθοδό του, οι υπόλοιποι (και αυτό συμπεριλαμβάνει και το gearbest που επανέφερε πρόσφατα μια παραλλαγή της μεθόδου) έχουν φέρει τις σχετικές μεθόδους πολύ πρόσφατα, οπότε το βλέπω λίγο χλωμό να έχει προλάβει κόσμος να παραγγείλει με αυτές και παραλάβει - και να είναι και το δείγμα αρκετά μεγάλο για να μπορεί να εξαχθεί σχετικά ασφαλές συμπέρασμα.

Ελπίζω βεβαίως να βρεθεί κάποιος να σου απαντήσει, αλλά κάτω από τις συνθήκες δεν το βλέπω πολύ πιθανό (ή και να υπάρξει π.χ. *ένας* που παρέλαβε χωρίς... παρατράγουδα, θα είναι σίγουρο ότι μπορεί να αποδοθεί στην αποτελεσματικότητα της μεθόδου αποστολής και όχι σε απλή τύχη...?).

Φοβάμαι ότι όσοι το ρισκάρουμε τώρα θα γίνουμε και... beta testers των τρόπων αποστολής αυτών! :)

 

οπως ειχα ξαναπει εξαρταται τι προιον φερνεις απ εξω πολλες φορες.

εχω παρατηρησει οτι καπια προιοντα εχουν πιθανοτητα να τα τσιμπησουν ενω καποια αλλα οχι!

πριν 2 μηνες εφερα απο geekbuying με απλο ταχυδρομειο registered, προιοντα αξιας 500Ε και περασαν αερα. αλλα δεν ηταν κινητο.. :X :X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οπως ειχα ξαναπει εξαρταται τι προιον φερνεις απ εξω πολλες φορες.

εχω παρατηρησει οτι καπια προιοντα εχουν πιθανοτητα να τα τσιμπησουν ενω καποια αλλα οχι!

πριν 2 μηνες εφερα απο geekbuying με απλο ταχυδρομειο registered, προιοντα αξιας 500Ε και περασαν αερα. αλλα δεν ηταν κινητο.. :X :X

Μα με τα κινητά το πράγμα είχε παραγίνει και γινόταν και σε εμπορικό ρυθμό και ύψος.Πολλά μαγαζάκια βολεύονταν έτσι.Αυτό ήθελαν να κόψουν κυρίως.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο μαγαζάκια. Και πολλοί ιδιώτες έχουν βρει μια εύκολη λύση για μαύρο μεροκαματάκι. Το βλέπουμε στις διάφορες αγγελίες...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το banggood πρόσθεσε καινούρια μέθοδο αποστολής, το "European Direct Mail". Σε κάποια προϊόντα δίνει αυτό αντί για το γνωστό priority ενώ κάποια άλλα τα δίνει και τα δύο! Ξέρει κανείς τι παίζει;
Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο μαγαζάκια. Και πολλοί ιδιώτες έχουν βρει μια εύκολη λύση για μαύρο μεροκαματάκι. Το βλέπουμε στις διάφορες αγγελίες...

 

και είναι σωστό αυτό; δηλαδή συζητάμε για το πως θα κερδίσουμε από την φοροαποφυγή και το θεωρούμε κατόρθωμα ή επαγγελματική επίδειξη ανωτερότητας...

Κάποτε πουλούσα Hardware, μετά Software και τώρα πλέον... Tupperware

Μια διαδρομή στην ελληνική αγορά πληροφορικής computersgr.wordpress.com

Link to comment
Share on other sites

και είναι σωστό αυτό; δηλαδή συζητάμε για το πως θα κερδίσουμε από την φοροαποφυγή και το θεωρούμε κατόρθωμα ή επαγγελματική επίδειξη ανωτερότητας...

 

Προφανώς δεν έχεις διαβάσει σχετικά post μου και ούτε κατάλαβες το πνεύμα μου.

Εξυπακούεται ότι δεν το θεωρώ σωστό.

Μην μου τα λες εμένα... Σε άλλους πες τα που κάνουν συστηματικά αυτήν την δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.

Σκέφτομαι να πάρω ενα motospeed ck108 απο το Motospped Offical store του AliExpress.

Το συγκεκριμένο έρχεται με PostNL θα περάσει τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα περάσει

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το banggood πρόσθεσε καινούρια μέθοδο αποστολής, το "European Direct Mail". Σε κάποια προϊόντα δίνει αυτό αντί για το γνωστό priority ενώ κάποια άλλα τα δίνει και τα δύο! Ξέρει κανείς τι παίζει;
Περνάνε τελωνείο με European direct.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,

Παρήγγειλα κι εγώ ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο χωρίς να ξέρω ότι τελευταία τα κατάσχουν όλα , σήμερα το έμαθα που μπήκα να δω που βρίσκεται κ λέει απαγορεύεται η εισαγωγή.

3/2/2018, 00:09:12 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ

2/2/2018, 00:14:07 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

2/2/2018, 08:04:27 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

13/1/2018, 13:08:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

29/12/2017, 02:25:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Τι κάνουμε τελικά βρήκαμε τίποτα ? Το σετ έκανε γύρω στα 70 ευρώ .. λογικά θα τα κλάψω ε ? Α να πω ότι η αγορά έγινε από το gearbest

 

Επίσης αν αγοράσεις κ βάλεις αποστολή μέσο DHL που θέλει 5-7 εργάσιμες πάλι πάει τελωνείο??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παει τελωνειο πιο γρηγορα και τα λεφτα σου γινονται καπνος χωρις αναμονη

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

απο gearbest να βαλω belgium ¨η Netherlands Registered(PDM) ?

 

τι ειναι το 2ο ;

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

απο gearbest να βαλω belgium ¨η Netherlands Registered(PDM) ?

 

τι ειναι το 2ο ;

Belgium φιλε μου. Οσες φορες εχω παραγγειλει ετσι εχουν ερθει ταχυτατα και χωρις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

απο gearbest να βαλω belgium ¨η Netherlands Registered(PDM) ?

 

τι ειναι το 2ο ;

Νέα μέθοδος του gearbeet, δες εδώ:

https://gearbestgreece.com/gearbest-guides/gearbest-priority-line-netherlands-registered/

Link to comment
Share on other sites

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_1142115.html?wid=91

Η ενδειξη G-W-4 ,ειναι αποστολη απο Ευρωπη+€9.86toGreece Via Priority Line?

Για αποφυγη τελωνειου?Ξερει καποιος απο gearbest τι παιζει?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

 

Οποτε επιλεγω το 2ο ειναι safe ...

 

αυτο παλι τι ειναι ;

4/2/2018, 11:09:56 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

4/2/2018, 11:09:56 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

4/2/2018, 07:45:35 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

 

μεταφορα σε αλλη συσκευασια ;;;

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Priority Direct Mail από banggood, είμαι έτοιμος να παραγγείλω κινητό. Από Κίνα πάει Ολλανδία στους μαυραγορίτες πρεζέμπορους, αλλάζουν συσκευασία και βάζουν την "ευρωπαϊκή" τους και περνάει όμορφα κι ωραία στη Νομιμότατη χώρα μας. Παντού στον κόσμο κλέβουν κι εδώ μας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου ότι εμείς ανακαλύψαμε τη φοροδιαφυγή..
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Priority Direct Mail από banggood, είμαι έτοιμος να παραγγείλω κινητό. Από Κίνα πάει Ολλανδία στους μαυραγορίτες πρεζέμπορους, αλλάζουν συσκευασία και βάζουν την "ευρωπαϊκή" τους και περνάει όμορφα κι ωραία στη Νομιμότατη χώρα μας. Παντού στον κόσμο κλέβουν κι εδώ μας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου ότι εμείς ανακαλύψαμε τη φοροδιαφυγή..

 

Και γιατί το διαλαλείς ρε παλληκάρι,για να το μάθουμε κι εμείς;Το ξέρουμε,τόχουν κάνει βούκινο μήνες τώρα.Κάνε δουλειά σου άμα θες,και μην αλαλάζεις.

Η πλάκα είναι ότι απ' τη μιά θες να κάνεις χρήση του πλεονεκτήματος, και απ΄ την άλλη το βάζεις στο μαυροπίνακα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Έκανε τη βόλτα του απο ΓΕΤΑ 2 ωρίτσες ακριβώς.

Πρόκειται για μια καμερίτσα 9 ευρώ αγορα απο GearB.

Λογικά δεν έχουν μπει φπα και δασμοί (αν και ποτέ δεν ξέρεις).

Aλλά επειδή στο καταστημα ΕΛΤΑ της περιοχής μου δεν είναι ιδιαίτερα ενημερωμένοι, πως τους εξηγώ οτι δεν υπάρχει πλεον 3ευρω? :):):)

 

https://imgur.com/a/OaIYr

 

και κάτι άλλο πως καταλαβαίνουμε αν θεωρείται δέμα ή επιστολικό αυτό μας στέλνουν απ`έξω?

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_1142115.html?wid=91

Η ενδειξη G-W-4 ,ειναι αποστολη απο Ευρωπη+€9.86toGreece Via Priority Line?

Για αποφυγη τελωνειου?Ξερει καποιος απο gearbest τι παιζει?ευχαριστω

 

Το G-W-4 είναι Ευρωπαϊκή αποθήκη και όπως και να στο στείλουν από εκεί δεν παίζει τελωνείο

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...