Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλωσόρισες στο forum.

 

Εδώ μπορείς να δεις το δικό μου tracking που δεν έχει περάσει και γράφει ακριβώς τα ίδια με σένα στην αρχή.

 

 

9/1/2018, 20:35:18 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ)

9/1/2018, 15:15:51 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΒΟΛΟΥ (ΛΑΡΙΣΑ))

9/1/2018, 13:15:51 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

6/1/2018, 13:02:56 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

6/1/2018, 11:02:13 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

30/12/2017, 01:06:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

ευχαριστω πολυ για την ενημερωση :D

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 6 συνολικά μήνες και πολύ υπομονή δικαιώθηκα και παρέλαβα το δέμα μου. Ο αρχικός φόρος που μου είχε έρθει ήταν συνολικά στα 104€ και μετά από αίτηση αναδασμολόγησης και αναμονή 3.5 μηνών, ο νέος φόρος για το δέμα μου βγήκε στα 42€. Το λάθος ήταν δικό τους και είχα επιμείνει για αυτό από την αρχή.

 

Βέβαια, ακόμη και προχθές που πήγα με το χαρτάκι του νέου φόρου στα ΕΛΤΑ δεν πήρα αμέσως το δέμα γιατί δεν είχαν ανανεώσει την τιμή του φόρου στο σύστημα και περίμενα άλλη μία μέρα για να παει στα 42€, αλλά είχα κάνει υπομονή 6 μήνες, οπότε η 1 μέρα μου φάνηκε βόλτα στο πάρκο.

 

Με υπομονή και επιμονή το πιο πιθανό είναι να δικαιωθείτε.

 

Εύχομαι να μην τραβήξει κανείς την ταλαιπωρία που τράβηξα.

 

Υ.Γ.: Στο τελευταίο email που είχα στείλει είχα πει ότι θα αναγκαστώ να κινηθώ νομικά και εντελώς τυχαία μετά από 2-3 μέρες είδα κίνηση μέσω του tracking number!

 

Μπράβο βρε φίλε για την αποφασιστικότητά σου και την υπομονή σου!

Ίσως και να έβαλες ένα μικρό λιθαράκι στην αλλαγή του σκηνικού στις τρελές χρεώσεις των τελωνειακών!

Και συγχαρητήρια για την δικαίωσή σου!

By the way, τι ήταν αυτό που περίμενες 6 μήνες να παραλάβεις;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγώ απο 21/8/2017 που το εστειλα πίσω το δέμα μου για αναθεώρηση ακομα τπτ!!! έκανα καταγγελία στο ΕΕΤΤ και σε 2 μερες μου εστειλαν επιστολή με αριθμ. πρωτ. που επιβάλλει στα ΕΛΤΑ να διευθετήσουν το θέμα εντος των 10 εργάσιμων ημερών. περιμενω να μου απαντήσουν γτ δεν πάει αλλο.

Για μία οθόνη κινητο που κόστιζε 21,35 με χρέωσαν 49 ευρώ. σαν κινητο δλδ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Μια παραγγελια απο banggood με απλο ταχυδρομειο 8/9/2017 ηρθε ........ 9/1/2018.Μαλλον με τα ποδια ερχοταν

 

Να πω οτι αλλη απο banggood με priority ηρθε χωρις κανενα προβλημα απο τελωνειο σε 26 ημερολογιακες μερες

Link to comment
Share on other sites

8/1/2018, 19:42:55 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

8/1/2018, 00:18:15 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

8/1/2018, 17:42:55 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

5/1/2018, 00:10:48 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

5/1/2018, 05:43:41 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

21/12/2017, 16:13:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

21/12/2017, 16:13:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

 

Να υποθέσω πως δεν το γλυτώσαμε το καπέλο. Επειδή είναι από lightinthebox με ασφάλεια για δασμούς θα ενημερώσω αν όντως ισχύει η επιστροφή των χρημάτων μόλις το παραλάβω. Σημείωση, η παραγγελία έγινε 23/11/17. Ούτε δυο μήνες βρε!

 

Τελικά πλήρωσα 31,75 τελωνείο που αναλύεται ως εξής:

15 τέλη εκτελωνισμού και 16,75 φπα επί του ποσού 69,79 που πλήρωσα για το κινητό sto lightinthebox. Ο κινέζος είχε εκτυπωμένη πάνω στο κουτί την απόδειξη αγοράς οπότε πέρασε σχετικά γρήγορα από τελωνείο. Έκανα τίκετ με φωτογραφία της απόδειξης ελτά για την επιστροφή των εξόδων εκτελωνισμού αφού είχα πληρώσει ασφάλεια κατά την αγορά γύρω στο 1,5€ και αναμένω απάντηση. Το τίκετ πρέπει να γίνει εντός 24 ωρών από την επιβεβαίωση στο σάιτ τους της παραλαβής του κινητού. Είδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Μια παραγγελια απο banggood με απλο ταχυδρομειο 8/9/2017 ηρθε ........ 9/1/2018.Μαλλον με τα ποδια ερχοταν

 

Να πω οτι αλλη απο banggood με priority ηρθε χωρις κανενα προβλημα απο τελωνειο σε 26 ημερολογιακες μερες

 

Χμμμ... δηλαδή να ελπίζω και εγώ ότι ένα απλό (untracked) από Gearbest (shipped 4/11 και άφιξη Ελλάδα 21/11) θα εμφανιστεί?

dum spiro spero :rolleyes:

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγώ απο 21/8/2017 που το εστειλα πίσω το δέμα μου για αναθεώρηση ακομα τπτ!!! έκανα καταγγελία στο ΕΕΤΤ και σε 2 μερες μου εστειλαν επιστολή με αριθμ. πρωτ. που επιβάλλει στα ΕΛΤΑ να διευθετήσουν το θέμα εντος των 10 εργάσιμων ημερών. περιμενω να μου απαντήσουν γτ δεν πάει αλλο.

Για μία οθόνη κινητο που κόστιζε 21,35 με χρέωσαν 49 ευρώ. σαν κινητο δλδ!!

 

Χθες το εγραψα σήμερα ηρθε η οθόνη στο ταχυδρομείο χωρις έξοδα!! μου τον αφαιρεσαν τον φόρο!!!

τουλαχιστον αξιζε η αναμονή!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμπληρώνω 2 μήνες μετά από αναδασμολόγηση για κόστος 12 ευρώ που το χρέωσαν 22 (7,5 φπα +15 τελη).

Ίσως τελικά ξεμπλοκάρει κι εμένα αυτό το μήνα.

 

Χθες το ανέφερα, σήμερα βλέπω ότι ξεκόλλησε

 

Για να δούμε το αποτέλεσμα μιας και είχα επισυνάψει απόδειξη πιστωτικής αλλά και κίνηση paypal

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

11/1/2018, 09:51:29 ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑΣ (Θ 43) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

11/1/2018, 01:51:12 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑΣ (Θ 43))

10/1/2018, 22:00:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

10/1/2018, 08:39:29 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

9/1/2018, 15:24:33 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

9/1/2018, 14:42:52 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

9/1/2018, 12:42:52 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

9/1/2018, 12:34:07 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

9/1/2018, 08:05:16 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

9/1/2018, 06:05:16 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

9/1/2018, 05:52:07 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

8/1/2018, 12:01:21 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

9/11/2017, 07:57:41 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

8/11/2017, 09:18:17 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.))

7/11/2017, 10:46:19 ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑΣ (Θ 43) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

7/11/2017, 10:44:57 ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑΣ (Θ 43) ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΣΕ ΝΕΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

3/11/2017, 07:48:17 ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑΣ (Θ 43) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

3/11/2017, 01:57:43 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑΣ (Θ 43))

2/11/2017, 22:00:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

2/11/2017, 10:01:31 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

1/11/2017, 14:10:14 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

1/11/2017, 11:52:36 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

1/11/2017, 09:52:36 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

1/11/2017, 00:39:12 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

31/10/2017, 13:30:14 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

31/10/2017, 00:13:19 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

31/10/2017, 11:30:14 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

29/10/2017, 00:08:15 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

24/10/2017, 06:59:25 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

23/9/2017, 20:12:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Για να δω τι πέτυχα με την αναδασμολόγηση

 

Τελικά σήμερα με πήρε τηλέφωνο η προϊσταμένη από τα ΕΛΤΑ της πειροχής μου που μου είχε προτείνει να μην το στείλω πίσω γιατί θα πάρει χρόνο και μάλλον θα ξαναχρεωθεί και αν το ξαναστείλω να μην τους ενοχλήσω παρά μόνο όταν θα έρθει το πακετάκι και μου λέει ότι

"Τελικά είχατε δίκιο που επιμένατε και πράγματι ήρθε το πακετάκι σας πίσω ξανά με χρέωση μηδέν."

 

Αύριο το παραλαμβάνω. Ευτυχώς ήταν κάτι που μπορούσα να το περιμένω, αλλά αν ήταν κάτι που θα το ήθελα λίγο πιο άμεσα τι θα γινόταν;

 

Τες πα, τέλος καλό

Edited by teod1980
Link to comment
Share on other sites

Το ενδιαφέρον είναι ότι θυμότανε την περίπτωση!

Προφανώς δεν μπαίνουν πολλοί στη διαδικασία της αναδασμολόγησης - και πολλά μπράβο που εσύ το έκανες!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πλήρωσα 31,75 τελωνείο που αναλύεται ως εξής:

15 τέλη εκτελωνισμού και 16,75 φπα επί του ποσού 69,79 που πλήρωσα για το κινητό sto lightinthebox. Ο κινέζος είχε εκτυπωμένη πάνω στο κουτί την απόδειξη αγοράς οπότε πέρασε σχετικά γρήγορα από τελωνείο. Έκανα τίκετ με φωτογραφία της απόδειξης ελτά για την επιστροφή των εξόδων εκτελωνισμού αφού είχα πληρώσει ασφάλεια κατά την αγορά γύρω στο 1,5€ και αναμένω απάντηση. Το τίκετ πρέπει να γίνει εντός 24 ωρών από την επιβεβαίωση στο σάιτ τους της παραλαβής του κινητού. Είδωμεν!

 

 

 

Ιανουάριος 11, 2018 03:32 Από: Εξυπηρέτηση πελατών

Αγαπητέ/ή Antonis,

 

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.

 

Θα σας επιστρέψουμε [31.75 EUR] (100% Φόρο) αφού πληρώσατε την Ασφάλεια Δασμών & Φόρων για αυτή την παραγγελία.

 

Η επιστροφή θα σταλεί στο λογαριασμό τον οποίο χρησιμοποιήσατε για να πληρώσετε για αυτή την παραγγελία. Οι επιστροφές χρημάτων συνήθως παίρνουν 3-5 εργάσιμες μέρες να επεξεργαστούν από το LightInTheBox.com και επιπλέον 7-25 μέρες για να φτάσουν στο λογαριασμό σας. Αν δεν βρείτε τη σημείωση επιστροφής χρημάτων στον επόμενο τραπεζικό σας λογαριασμό, παρακαλούμε ελέγξτε με την τράπεζα σας ή επικοινωνήστε μαζί μας.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση σας σε αυτό το θέμα.

 

Με εκτίμηση,

Selma

Η Εξυπηρετηση Πελατών του lightinthebox.com

Link to comment
Share on other sites

οταν τα λεγαμε για την αναδοσμολογηση μας κορόιδευαν καποιοι εδω μεσα φώναζαν να μην προτρεπουμε τον κοσμο σε αναδοσμολογηση

 

που ειναι τωρα τα παλικαρια να μας πουν ποσο χαζοι ειναι αυτοι που κανουν αναδοσμολογηση ??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας..να σας πω και εγω την πρωτη μου εμπειρια απο Αμερικη! εστειλε ενας φιλος μου ενα κινητο απο Αμερικη με δηλωμενη αξια 40 δολαρια και ουτε αποδειξη ουτε τπτ!στο τελωνειο μου ειπαν οτι θα πληρωσω αυτο που γραφει πανω μου ειπε 62 δολαρια +φπα 12 ευρω +15 τελη εκτελωνισμου προχωρησε η διαδικασια εφτασε θεσσαλονικη και το περιμενω Ναουσα..σημερα το πρωι με παιρνει ενας τηλεφωνο Κριαρας Ζαχαροπλαστειο απο Βεροια και μου λεει εχω ενα δεμα σου απο τα ΕΛΤΑ σημερα τα ξημερωματα εδω στα φαναρια τους επεσαν τα δεματα απο το βανακι παιρνω λεει ολους εναν εναν να ερθουν να τα παρουν γτ δν βγαζω ακρη με τα ΕΛΤΑ πηγα να το παρω χαρουμενος και οτι δεν θα πληρωσω το ποσο τον περιπου 80 ευρω και μια αλλη κυρια που επεσε το δεμα της εκανε καταγγελια και λεει γτ να κανω 30 χιλιομετρα να ερθω να το παρω και πηγε ο υπαλληλος του ΕΛΤΑ και τα πηρε..πηγα στα ΕΛΤΑ στην βεροια και μου λεει οτι πρεπει να παει στην ΝΑΟΥΣΑ για να τ παρεις και τωρα θα πρεπει να περιμενω μεχρι την δευτερα λογικα για να δω αν ειναι ενταξει και δεν εχει σπασει και να πληρωσω για να το παρω!!αυτη ηταν η πρωτη μου εμπειρια και δεν νομιζω να το ξανα κανω!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας..να σας πω και εγω την πρωτη μου εμπειρια απο Αμερικη! εστειλε ενας φιλος μου ενα κινητο απο Αμερικη με δηλωμενη αξια 40 δολαρια και ουτε αποδειξη ουτε τπτ!στο τελωνειο μου ειπαν οτι θα πληρωσω αυτο που γραφει πανω μου ειπε 62 δολαρια +φπα 12 ευρω +15 τελη εκτελωνισμου προχωρησε η διαδικασια εφτασε θεσσαλονικη και το περιμενω Ναουσα..σημερα το πρωι με παιρνει ενας τηλεφωνο Κριαρας Ζαχαροπλαστειο απο Βεροια και μου λεει εχω ενα δεμα σου απο τα ΕΛΤΑ σημερα τα ξημερωματα εδω στα φαναρια τους επεσαν τα δεματα απο το βανακι παιρνω λεει ολους εναν εναν να ερθουν να τα παρουν γτ δν βγαζω ακρη με τα ΕΛΤΑ πηγα να το παρω χαρουμενος και οτι δεν θα πληρωσω το ποσο τον περιπου 80 ευρω και μια αλλη κυρια που επεσε το δεμα της εκανε καταγγελια και λεει γτ να κανω 30 χιλιομετρα να ερθω να το παρω και πηγε ο υπαλληλος του ΕΛΤΑ και τα πηρε..πηγα στα ΕΛΤΑ στην βεροια και μου λεει οτι πρεπει να παει στην ΝΑΟΥΣΑ για να τ παρεις και τωρα θα πρεπει να περιμενω μεχρι την δευτερα λογικα για να δω αν ειναι ενταξει και δεν εχει σπασει και να πληρωσω για να το παρω!!αυτη ηταν η πρωτη μου εμπειρια και δεν νομιζω να το ξανα κανω!

 

Καλά, αυτή είναι από τις απίθανες περιπτώσεις και πρέπει να δημοσιοποιηθεί οπωσδήποτε σε μεγάλα ΜΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ατυχος ρε φιλε......

Χαλασε και το πληκτρο της τελίας στο πληκτρολογιο.... :rolleyes:

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Θα ήθελα να πω ένα μπράβο στον Eldameldo και στον teod1980, όχι μόνο για την υπομονή, αλλά κυρίως για την επιμονή τους. Θυμάμαι τις περιπτώσεις και - ειδικά στον πρώτο - ήταν παραλογισμός η όλη ιστορία.

Τέλος καλό, όλα καλά (αν και κάτι έπρεπε να γίνει και για το χρόνο και τον κόπο που έχασαν, το κόστος ευκαιρίας των χρημάτων τους, την ταλαιπωρία, την απαξίωση των προϊόντων τους κτλ., με υπαιτιότητα των τελωνείων ή των ΕΛΤΑ) και ευτυχώς που δε δικαιώθηκε ο ωχαδερφισμός και η αρτηριοσκλήρωση ορισμένων στις παραπάνω υπηρεσίες. Τελικά, υπάρχει ελπίδα. :)

Link to comment
Share on other sites

3 δέματα Priority από Banggood, το ένα αξίας 122€ και τα άλλα δύο <25€, έφτασαν στο Ελλαδιστάν μέσα σε 2 εβδομάδες και χωρίς "προβλήματα". :rolleyes:

 

Απλά έχουν θέμα με το Tracking. Από τη στιγμή που "πατήσουν" Ελλάντα, πρέπει να μπαίνετε στο site των ΕΛΤΑ, για να βλέπετε την εξέλιξη... Το Track Checker σε δείχνει τίποτα.

 

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

 

πόσο καιρό έκανες να τα πάρεις αφού έφτασαν Αθήνα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας..να σας πω και εγω την πρωτη μου εμπειρια απο Αμερικη! εστειλε ενας φιλος μου ενα κινητο απο Αμερικη με δηλωμενη αξια 40 δολαρια και ουτε αποδειξη ουτε τπτ!στο τελωνειο μου ειπαν οτι θα πληρωσω αυτο που γραφει πανω μου ειπε 62 δολαρια +φπα 12 ευρω +15 τελη εκτελωνισμου προχωρησε η διαδικασια εφτασε θεσσαλονικη και το περιμενω Ναουσα..σημερα το πρωι με παιρνει ενας τηλεφωνο Κριαρας Ζαχαροπλαστειο απο Βεροια και μου λεει εχω ενα δεμα σου απο τα ΕΛΤΑ σημερα τα ξημερωματα εδω στα φαναρια τους επεσαν τα δεματα απο το βανακι παιρνω λεει ολους εναν εναν να ερθουν να τα παρουν γτ δν βγαζω ακρη με τα ΕΛΤΑ πηγα να το παρω χαρουμενος και οτι δεν θα πληρωσω το ποσο τον περιπου 80 ευρω και μια αλλη κυρια που επεσε το δεμα της εκανε καταγγελια και λεει γτ να κανω 30 χιλιομετρα να ερθω να το παρω και πηγε ο υπαλληλος του ΕΛΤΑ και τα πηρε..πηγα στα ΕΛΤΑ στην βεροια και μου λεει οτι πρεπει να παει στην ΝΑΟΥΣΑ για να τ παρεις και τωρα θα πρεπει να περιμενω μεχρι την δευτερα λογικα για να δω αν ειναι ενταξει και δεν εχει σπασει και να πληρωσω για να το παρω!!αυτη ηταν η πρωτη μου εμπειρια και δεν νομιζω να το ξανα κανω!

 

Σχεδόν παραλληρημα...

Τέλεια γιοκ;

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζει κανείς τι παίζει με αυτούς εδώ;

To tracking λέει ότι ήρθανε δύο φορές και δεν με βρήκανε. Λογικό μιας και δεν είμαι ποτέ σπίτι αλλά δεν μου έχουν αφήσει κάποιο ειδοποιητήριο ούτε έχουν επικοινωνήσει μαζί μου.

Προσπάθησα να ψάξω στο ελληνικό και στο γερμανικό σάιτ με το tracking number αρά χωρίς αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

e5b7f430196676d0a047312ccad85451.png

 

c1683baa8926dd01a242adad135f3ba6.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζει κανείς τι παίζει με αυτούς εδώ;

To tracking λέει ότι ήρθανε δύο φορές και δεν με βρήκανε. Λογικό μιας και δεν είμαι ποτέ σπίτι αλλά δεν μου έχουν αφήσει κάποιο ειδοποιητήριο ούτε έχουν επικοινωνήσει μαζί μου.

Προσπάθησα να ψάξω στο ελληνικό και στο γερμανικό σάιτ με το tracking number αρά χωρίς αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

e5b7f430196676d0a047312ccad85451.png

 

c1683baa8926dd01a242adad135f3ba6.png

Αν είναι με dpd πάρε την ACS και ρώτα. Λογικά αυτοί το έχουν

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζει κανείς τι παίζει με αυτούς εδώ;

To tracking λέει ότι ήρθανε δύο φορές και δεν με βρήκανε. Λογικό μιας και δεν είμαι ποτέ σπίτι αλλά δεν μου έχουν αφήσει κάποιο ειδοποιητήριο ούτε έχουν επικοινωνήσει μαζί μου.

Προσπάθησα να ψάξω στο ελληνικό και στο γερμανικό σάιτ με το tracking number αρά χωρίς αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

e5b7f430196676d0a047312ccad85451.png

 

c1683baa8926dd01a242adad135f3ba6.png

Στην ACS της περιοχης σου θα ειναι.Αυτοι ποτε δεν παιρνουν τηλ.

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πόσο καιρό έκανες να τα πάρεις αφού έφτασαν Αθήνα;

 

Ακόμα δεν τα έχω παραλάβει, γιατί είμαι εκτός Αθηνών. Με "περιμένουν" στο ταχυδρομείο. Αλλά είδα ότι το κάθε δέμα, χρειάστηκε περίπου 1 εβδομάδα για να είναι έτοιμο προς παραλαβή.

 

Μεσολαβούσαν και οι γιορτές...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι με dpd πάρε την ACS και ρώτα. Λογικά αυτοί το έχουν

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

 

Στην ACS της περιοχης σου θα ειναι.Αυτοι ποτε δεν παιρνουν τηλ.

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Όντως η DPD συνεργάζεται με την ACS. Δεν θα έλεγα βέβαια ότι η υπάλληλος στην ACS ήταν ιδιαίτερα συνεργάσιμη...

Επέμενε ότι δεν υπήρχε η δυνατότητα να βρει το δέμα χωρίς το tracking number και ότι θα πρέπει να επικοινωνήσω με την DPD (Δευτέρα-Παρασκευή).

Της είπα ότι αν δω το πακέτο με το μάτι θα καταλάβαινα ποιο είναι αλλά δεν δεχόταν κουβέντα. Τρέχα γύρευε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Όντως η DPD συνεργάζεται με την ACS. Δεν θα έλεγα βέβαια ότι η υπάλληλος στην ACS ήταν ιδιαίτερα συνεργάσιμη...

Επέμενε ότι δεν υπήρχε η δυνατότητα να βρει το δέμα χωρίς το tracking number και ότι θα πρέπει να επικοινωνήσω με την DPD (Δευτέρα-Παρασκευή).

Της είπα ότι αν δω το πακέτο με το μάτι θα καταλάβαινα ποιο είναι αλλά δεν δεχόταν κουβέντα. Τρέχα γύρευε.

Ε φυσικά κ δεν θα δεχόταν. Λολ με το μάτι ούτε στα ΕΛΤΑ δεν γίνονται αυτά
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο ειναι φυσιολογικο; Περιμενω κινητα (το ενα ειναι δωρο που επρεπε να δωσω μια εβδομαδα πριν) και κοιταξτε ημερομηνιες... Στο τελωνειο πανω απο δυο εβδομαδες, και συνολικα ενας μηνας, τι συμβαινει; Εντωμεταξυ ειναι και HK EMS, υποτιθεται...

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

28/12/2017, 00:16:36 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

28/12/2017, 14:13:13 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

23/12/2017, 15:53:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

16/12/2017, 20:08:00 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

16/12/2017, 17:56:00 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

16/12/2017, 17:56:00 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

Edited by petertsab
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο ειναι φυσιολογικο; Περιμενω κινητα (το ενα ειναι δωρο που επρεπε να δωσω μια εβδομαδα πριν) και κοιταξτε ημερομηνιες... Στο τελωνειο πανω απο δυο εβδομαδες, και συνολικα ενας μηνας, τι συμβαινει; Εντωμεταξυ ειναι και HK EMS, υποτιθεται...

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

28/12/2017, 00:16:36 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

28/12/2017, 14:13:13 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

23/12/2017, 15:53:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

16/12/2017, 20:08:00 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

16/12/2017, 17:56:00 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

16/12/2017, 17:56:00 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

 

Κουράγιο. Να ετοιμάζεσαι για κοστουμάκι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...