Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά για εκείνο το κολλημένο δέμα των 21,96€, το παρέλαβα χωρίς καμία χρέωση και μετά τα αποδεικτικά που έστειλα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Απο την εισαγωγή στο ΓΕΤΑ καταλαβαίνω οτι περασε τελωνείο οποτε εβαλαν επανω φόρο ;

 

http://i64.tinypic.com/2nhfhph.png

Mπα.........εκτος εαν ειναι τοσο γρηγοροι πια.....:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Mπα.........εκτος εαν ειναι τοσο γρηγοροι πια.....:lol:

 

Αμα σου πω οτι εκανε Κινα - Ελλαδα 10 μερες και ελεγα αργησα πολυ να παρω δωρο πρωτοχρονίας και το είδα σημερα στα ΕΛΤΑ και επαθα εγκεφαλικο :lol::lol:, ρώτησα γιατι εαν ειναι χωρίς φόρο προλαβαίνω να παω να το παρω απο τον ταχυδρόμο φαντάζομαι, αλλιως θα επρεπε να παω καταστημα κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Απο την εισαγωγή στο ΓΕΤΑ καταλαβαίνω οτι περασε τελωνείο οποτε εβαλαν επανω φόρο ;

 

http://i64.tinypic.com/2nhfhph.png

Χωρίς να μπορώ να είμαι σίγουρος, φαίνεται από τα ως τώρα ότι αυτή η δίωρη παραμονή στο τελωνείο είναι τυπική και τα δέματα στα οποία εμφανίζεται περνάνε εν τέλει χωρίς χρέωση.

Αυτό που παρατηρώ όμως τώρα από το παραπάνω screenshot είναι ότι η παραμονή στο τελωνείο φαίνεται να είναι ακριβώς δίωρη (06:41:51 - 08:41:51 !), πράγμα που φαίνεται λίγο περίεργο.

Μήπως τελικά δεν πρόκειται καν για πραγματικό "πέρασμα" από το τελωνείο αλλά για κάποια εικονική τέτοια κίνηση που έχει προγραμματιστεί να βγάζει (για αγνώστους λόγους - πιθανότατα τυπικούς) το tracking των ΕΛΤΑ...;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για εκείνο το κολλημένο δέμα των 21,96€, το παρέλαβα χωρίς καμία χρέωση και μετά τα αποδεικτικά που έστειλα.
καλώς το δέχτηκες! στο email που τους έστειλες του στυλ "ελπίζω να τηρηθεί η ατέλεια των 22 ευρώ" έλαβες απάντηση ή δεν μπήκαν στον κόπο;

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπήκαν στον κόπο.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πακετάκι που μου είχαν υπερκοστολογίσει και το χα στείλει για αναδασμολόγηση στις 12/10, ξεκόλλησε χθες και έκλεισε από ΓΕΤΑ.

Για να δούμε απ'την νέα χρονιά αν αυτή τη φορά το κοστολόγησαν με βάση τις αποδείξεις, ελπίζω μην κάναν ως συνήθως του κεφαλιού τους.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το banggood υπαρχουν αλλα site για κινητα που να στελνουν με priority direct, για να αποφυγουμε τελωνειο;

Ευχαριστω

 

Δες το gearbest, μέχρι πρότινος είχαν priority, αλλά τώρα ισχυρίζονται οτι σου επιστρέφουν τα χρήματα του εκτελωνισμού

(αφού τα πληρώσεις και τους στείλεις την απόδειξη)

 

 

Να ρωτήσω και εγώ:p

Υπάρχει εικόνα πόσες μέρες κάνει κατά μέσο όρο το Priority του Bangood, αυτό το διάστημα?

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

5a24fcf713341394c1fe20bfa74994fa.jpg6e49fabfc30d9c06dc3971c3a52c712f.jpg

 

Παιδιά γιατί έχουν διαφορετική μέρα ότι μου το στείλανε; Μια 25/11 και μια 5 Δεκεμβρίου ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

5a24fcf713341394c1fe20bfa74994fa.jpg6e49fabfc30d9c06dc3971c3a52c712f.jpg

 

Παιδιά γιατί έχουν διαφορετική μέρα ότι μου το στείλανε; Μια 25/11 και μια 5 Δεκεμβρίου ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν δν κανω λαθος 25/11 εφυγε απο τον πωλητη και 5/12 εφυγε απο το αεροδρομιο της Ολλανδιας..

Link to comment
Share on other sites

Δες το gearbest, μέχρι πρότινος είχαν priority, αλλά τώρα ισχυρίζονται οτι σου επιστρέφουν τα χρήματα του εκτελωνισμού

(αφού τα πληρώσεις και τους στείλεις την απόδειξη)

 

 

Να ρωτήσω και εγώ:p

Υπάρχει εικόνα πόσες μέρες κάνει κατά μέσο όρο το Priority του Bangood, αυτό το διάστημα?

 

47 μέρες εγώ και ακόμα δεν έχω παραλάβει

Link to comment
Share on other sites

Κερδισμένο κινητό απο διαγωνισμό, αξίας 50 ευρώ, το έστειλαν οι Κινέζοι με DHL και φυσικά πήγε πίσω όπως ήρθε :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι οι πιθανοτητες να το ελεγξουν;

 

Δεν υπάρχουν προβλέψεις και πιθανότητες στο θέμα του εκτελωνισμού.

Θα πρέπει να συνηθίσουμε στην ιδέα ότι θα πληρώνουμε τα έξοδα μέχρι το 2021 που θα καταργηθεί η ατέλεια και θα αλλάξει ο τρόπος πληρωμής του ΦΠΑ από τρίτες χώρες.

Link to comment
Share on other sites

μέχρι το 2021 που θα καταργηθεί η ατέλεια και θα αλλάξει ο τρόπος πληρωμής του ΦΠΑ από τρίτες χώρες.

Για πες τίποτα σχετικό - ή αν έχεις πρόχειρο κανα link να διαβάσουμε

(οφείλω να ομολογήσω ότι είμαι γενικά πίσω σε πληροφόρηση...)

Link to comment
Share on other sites

Για πες τίποτα σχετικό - ή αν έχεις πρόχειρο κανα link να διαβάσουμε

(οφείλω να ομολογήσω ότι είμαι γενικά πίσω σε πληροφόρηση...)

 

Η Ευρωπαική Επιτροπή ανακοίνωσε πριν ένα χρόνο ότι εισηγήθηκε στο Ευρωπαικό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο Υπουργών Οικονομικών α) τη λήψη μέτρων για τα πάταξη της φοροδιαφυγής από τις εισαγωγές από τρίτες χώρες δεμάτων με υποτιμημένη αξία (κάτω ή και γύρω από την ατέλεια των 22€, β) την υιοθέτηση ενιαίου τρόπου είσπραξης του ΦΠΑ κλπ

 

Η γραφειοκρατική διαδικασία ολοκληρώθηκε σε χρόνο ρεκόρ και την 5/12/2017 το Συμβούλιο αποδέχτηκε ομόφωνα τις προτάσεις (μεταξύ των οποίων και η κατάργηση της ατέλειας), ενέκρινε την εφαρμογή ψηφιακής πλατφόρμας είσπραξης του ΦΠΑ με ευθύνη κάθε κράτους-μέλους κ.α. και καθόρισε χρονοδιάγραμμα εφαρμογής της νέας νομοθεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Samsung a51-Huawei p smart z-xiaomi redmi note 8 pro-honor 8x - Samsung s7 edge-Xiaomi redmi note 4-Letv-lenovo p1-samsung note 4-Htc one m8 - lenovo z2 pro - lg g3 - samsung a5 - lenovo z2 - iphone 5s - samsung s5 - samsung grand 2 - lg g2 - asus zenfone 5 - samsung s3 - lumia 520 - samsung s4 mini - iphone 4s etc..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να παρω κατι πραγματα απο κινα απο taobao. Ενα βραχιολακι βασικα που βγαινει μαζι με μεταφορικα στα 20 ευρω περιπου, θα περασει τελωνειο; Μπορει να βαλουν οτι η αξια του ειναι μεγαλυτερη απο αυτη;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να παρω κατι πραγματα απο κινα απο taobao. Ενα βραχιολακι βασικα που βγαινει μαζι με μεταφορικα στα 20 ευρω περιπου, θα περασει τελωνειο; Μπορει να βαλουν οτι η αξια του ειναι μεγαλυτερη απο αυτη;

 

Άγνωστο με βάρκα την ελπίδα...

Βασικά, είναι θέμα τύχης, αλλά θεωρητικά δεν θα περάσει, γιατί, απ'ό,τι κατάλαβα, ελέγχουν κυρίως ηλεκτρονικά είδη (κινητά, tablet κλπ).

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ειναι κατω των 22 ευρω και η πραγματικη του αξια οποτε δεν υπαρχει προβλημα σωστα: Η μπορουν να βαλουν μεγαλυτερη αξια αν θελουν;
Link to comment
Share on other sites

Η Ευρωπαική Επιτροπή ανακοίνωσε πριν ένα χρόνο ότι εισηγήθηκε στο Ευρωπαικό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο Υπουργών Οικονομικών α) τη λήψη μέτρων για τα πάταξη της φοροδιαφυγής από τις εισαγωγές από τρίτες χώρες δεμάτων με υποτιμημένη αξία (κάτω ή και γύρω από την ατέλεια των 22€, β) την υιοθέτηση ενιαίου τρόπου είσπραξης του ΦΠΑ κλπ

 

Η γραφειοκρατική διαδικασία ολοκληρώθηκε σε χρόνο ρεκόρ και την 5/12/2017 το Συμβούλιο αποδέχτηκε ομόφωνα τις προτάσεις (μεταξύ των οποίων και η κατάργηση της ατέλειας), ενέκρινε την εφαρμογή ψηφιακής πλατφόρμας είσπραξης του ΦΠΑ με ευθύνη κάθε κράτους-μέλους κ.α. και καθόρισε χρονοδιάγραμμα εφαρμογής της νέας νομοθεσίας.

Απο οτι το κοβω θα βγαλουν κανα τυπου priority shipping δηλ να πηγαινει σε μια χωρα στην ΕΕ με χαμηλο ΦΠΑ και να εκτελωνιζεται/πληρωνεται το ΦΠΑ εκει, εκτος αν μας αναγκάσουν εμας να πληρωνουμε το ΦΠΑ (του ελλαδισταν 24%!).

Αναρωτιέμαι πως θα παίρνουμε ναυαρχίδες αν μπουν μετά τα 150 ευρό δασμοί...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...