Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εχει κανενας εμπειρια με το "Light in the box"?

Λεει πως Προσφερει ασφαλεια τελωνειου....

Σας ετυχε εσας κατι με τελωνειο σε αγορά από εκει? και το μαγαζι πως αντεδρασε?

Επεστρεψε το ποσό του τελωνειου?

 

 

Εχετε αποψη?

Και εγω γιαυτο θελω να ρωτησω.Εχεις μια επιλογη Add duty & tax insurance to your order ...εχει δοκιμασει καποιος να αγορασει?Πληρωνω τελωνειο?Eυχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα και εγω ενα δεμα αξιας 35 ευρω απο gearbest !!και περασε κανονικα τελωνείο!! Είχα πάρει τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και τους είχα ρωτήσει Γιατί αργεί τόσο πολύ και μου είπανε ότι μπορεί να κάνει μέχρι και 50 μέρες στο τελωνείο!!!!

Τους ρώτησα Από τι ποσό και πάνω περνάνε τελωνείο και μου είπε ότι πάνω από 22 ευρω θα πληρώσω τελωνείο το ΦΠΑ και 15 ευρώ για εκτελωνισμό!!!!

Τελικά σήμερα το πήρα το δέμα και από το τελωνείο είχε ταμπελάκι ότι είναι ελεύθερο αλλά στα ΕΛΤΑ όταν υπέγραψα να το πάρω μου είπαν να πληρώσω 3 ευρώ μόνο και μόνο επειδή πέρασε τελωνείο και ότι αυτό είναι κάτι καινούργιο!!!

Mαλλον δε πηραν χαμπαρι οτι η αξια ειναι τοσο μεγαλη γιατι ο υπαλληλος στα ελτα σου ειπε την αληθεια. Κανονικα επρεπε τοσα να πληρωσεις 15 ευρω συν φπα, οποτε εισαι τυχερος θα ελεγα που εδωσες 3 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Θήκη κινητού βρισκόταν από 15/09 τελωνείο, παρέλαβα προχθές χωρίς κάποια χρέωση (ούτε 3ευρω), είχε το αυτοκόλλητο από το ΓΕΤΑ. Το πακέτο ήρθε από Κίνα μέσω Ολλανδίας (NL Post).

 

Μικρό πακετάκι με ρολόι από Κίνα, είχε ανοιχτεί από το τελωνείο προφανώς, επίσης καμία χρέωση, δεν είχε κανένα αυτοκόλλητο πάνω. Το πακέτο ήρθε απευθείας από Κίνα (China post).

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημερωση.Aπο banggood με Priority Direct Mail

 

2017-12-05 04:41 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS ITEM LOADED

2017-12-04 20:09 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2017-12-04 18:09 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2017-11-30 11:51 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS ITEM UNLOADED

2017-11-30 09:52 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA) ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-11-30 07:46 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-11-29 07:42 ITEM UNLOADED

2017-11-21 11:48 NETHERLANDS SEND ITEM ABROAD

2017-11-30 09:46 The item has been processed in the country of destination

2017-11-29 09:42 The item has arrived in the country of destination

2017-11-21 11:48 NETHERLANDS SEND ITEM ABROAD

2017-11-13 04:13 Europe Processing center Item in transit

2017-11-12 22:13 Europe Processing center Item dispatched.

2017-11-12 10:13 Europe Processing center Item received

2017-11-12 09:03 Europe Processing center Item in transit

 

Κανενα τελωνειο

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημερωση.Aπο banggood με Priority Direct Mail

 

2017-12-05 04:41 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS ITEM LOADED

2017-12-04 20:09 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2017-12-04 18:09 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2017-11-30 11:51 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS ITEM UNLOADED

2017-11-30 09:52 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA) ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-11-30 07:46 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-11-29 07:42 ITEM UNLOADED

2017-11-21 11:48 NETHERLANDS SEND ITEM ABROAD

2017-11-30 09:46 The item has been processed in the country of destination

2017-11-29 09:42 The item has arrived in the country of destination

2017-11-21 11:48 NETHERLANDS SEND ITEM ABROAD

2017-11-13 04:13 Europe Processing center Item in transit

2017-11-12 22:13 Europe Processing center Item dispatched.

2017-11-12 10:13 Europe Processing center Item received

2017-11-12 09:03 Europe Processing center Item in transit

 

Κανενα τελωνειο

 

Παντως παρατηρω οτι και σε αυτο αρχιζουν να αυξανουν οι χρονοι παραδοσης σιγα-σιγα. τον πρωτο καιρο εκανα 15 μερες max. τωρα βλεπω σχεδον μηνα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Περίμενα και εγω ενα δεμα αξιας 35 ευρω απο gearbest !!και περασε κανονικα τελωνείο!! Είχα πάρει τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και τους είχα ρωτήσει Γιατί αργεί τόσο πολύ και μου είπανε ότι μπορεί να κάνει μέχρι και 50 μέρες στο τελωνείο!!!!

Τους ρώτησα Από τι ποσό και πάνω περνάνε τελωνείο και μου είπε ότι πάνω από 22 ευρω θα πληρώσω τελωνείο το ΦΠΑ και 15 ευρώ για εκτελωνισμό!!!!

Τελικά σήμερα το πήρα το δέμα και από το τελωνείο είχε ταμπελάκι ότι είναι ελεύθερο αλλά στα ΕΛΤΑ όταν υπέγραψα να το πάρω μου είπαν να πληρώσω 3 ευρώ μόνο και μόνο επειδή πέρασε τελωνείο και ότι αυτό είναι κάτι καινούργιο!!!

τα 3€ πολύ κακός σου τα πήρε. προφανώς δεν έχει διαβάσει καν την νέα εγκύκλιο όπου εάν έρθει επιστολικο το πακετάκι σου δεν πληρώνεις τίποτα. την επόμενη φορά που θα σου ζητήσουν 3€ μην δεχτείτε να το πληρώσετε και πες τους πως υπάρχει εγκύκλιος νέα που πρέπει να την διαβάσουν. ελπίζω να βοήθησα.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τα 3€ πολύ κακός σου τα πήρε. προφανώς δεν έχει διαβάσει καν την νέα εγκύκλιο όπου εάν έρθει επιστολικο το πακετάκι σου δεν πληρώνεις τίποτα. την επόμενη φορά που θα σου ζητήσουν 3€ μην δεχτείτε να το πληρώσετε και πες τους πως υπάρχει εγκύκλιος νέα που πρέπει να την διαβάσουν. ελπίζω να βοήθησα.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο επιστολικό ταχυδρομείο δεν εισπράτεται. Στα δέματα ναι.

Ο φίλος είπε ότι παρέλαβε δέμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο επιστολικό ταχυδρομείο δεν εισπράτεται. Στα δέματα ναι.

Ο φίλος είπε ότι παρέλαβε δέμα.

ο κόσμος όλα τα λέει δεματα δεν ξέρει τι είναι επιστολικο. μπορείς να μας πεις εάν σου ήρθε ειδοποίηση και πήγες και το πήρες σαν δέμα η στο έφερε ο ταχυδρόμος και σου ζήτησε τα 3€ πως ακριβώς έγινε; εάν σου ήρθε σαν δέμα τότε ίσως και να έπρεπε να δώσεις τα ευρώ αλλιώς εάν σου ήρθε σαν απλό κακός.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μας ταχυδρομος παντα αφηνει χαρτακι ακομα κι αν ειναι μικρο πακετο.

Να υποθεσω οτι αυτο θεωρειται δεμα? Πως καταλαβαινει καποιος αν ειναι επιστολικο ή δεμα και πρεπει να δωσει τα 3 ευρα?

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μας ταχυδρομος παντα αφηνει χαρτακι ακομα κι αν ειναι μικρο πακετο.

Να υποθεσω οτι αυτο θεωρειται δεμα? Πως καταλαβαινει καποιος αν ειναι επιστολικο ή δεμα και πρεπει να δωσει τα 3 ευρα?

εάν είναι ένα χαρτάκι που το έχει συμπληρώσει ο ίδιος τα στοιχεία σας με στυλό είναι επιστολικο εάν είναι εκτύπωση από εκτυπωτή σε Α4 λευκό χαρτί είναι δέμα που συνήθως θα πληρώσεις είτε τέλη τελωνείου είτε τα 3€

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εάν είναι ένα χαρτάκι που το έχει συμπληρώσει ο ίδιος τα στοιχεία σας με στυλό είναι επιστολικο εάν είναι εκτύπωση από εκτυπωτή σε Α4 λευκό χαρτί είναι δέμα που συνήθως θα πληρώσεις είτε τέλη τελωνείου είτε τα 3€

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οκ, thnx φιλε μου.

Ποτε δεν εχει ερθει εκτυπωση παρα μονο αυτο το μικρο τετραγωνο-ορθογωνιο χαρτακι που ναι μεν ειναι τυπωμενα καποια πραγματα πανω αλλα ειναι σημειωμενα με στυλο το ποτε να παραλαβω κλπ

Link to comment
Share on other sites

Οκ, thnx φιλε μου.

Ποτε δεν εχει ερθει εκτυπωση παρα μονο αυτο το μικρο τετραγωνο-ορθογωνιο χαρτακι που ναι μεν ειναι τυπωμενα καποια πραγματα πανω αλλα ειναι σημειωμενα με στυλο το ποτε να παραλαβω κλπ

αυτό λες 2c6ee517b07f08692d1c195b1133ff2b.jpg

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εμένα παιδιά απο την περασμένη βδομάδα και αυτήν ήρθαν όλα τα πακέτα που περίμενα καιρό,μικρά (φάκελος) και μεγαλα(κουτί 35x20).Όλα πέρασαν έτσι ουτε το 3€,άσχετα με το ταμπελακι που είχαν σαν ελεύθερο.

 

Λοιπον στο θέμα που είχα το πρωι έλαβα email απο το κατάστημα για επιστροφή χρημάτων,αν κατάλαβα καλά..

 

"Hi there

i have made a refund to you and it will be refunded within 48 hours .

Kindly asked that could you do me a favor ? and it is assigned by our supervisor .

This is the website:Review site :http://www.resellerratings.com

please follow these steps:

1. Register

2.search “geekbuying”and write a review.

3.Check your mail to activate the review.

Thank you so much after you do, could you send us the screenshot of the good review?

and we will send them to our manager for the coupon to you. and you can apply for next purchase any questions,please feel free to contact us.

Best wishes. "

 

Νομιζω ακύρωσαν την αποστολή λογο οτι δεν τους συνέφερε να πληρώσουν τους δασμούς όπως ανέφεραν χθες.

Δεν καταλαβαίνω όμως,η αγορά έγινε 27/11,τόσες μέρες δεν είχε φύγει ακόμα απο εκεί?

Link to comment
Share on other sites

εάν είναι ένα χαρτάκι που το έχει συμπληρώσει ο ίδιος τα στοιχεία σας με στυλό είναι επιστολικο εάν είναι εκτύπωση από εκτυπωτή σε Α4 λευκό χαρτί είναι δέμα που συνήθως θα πληρώσεις είτε τέλη τελωνείου είτε τα 3€

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η ελλιπής πληροφόρηση είναι χειρότερη από τη μηδενική...

Ο διαχωρισμός δεν γίνεται με βάση το χαρτί της ειδοποίησης, αλλά ως προς τα συστημένα με βάση το πρώτο γράμμα του αριθμού ανίχνευσης.

R=επιστολικό

C=δέμα

E=EMS

Link to comment
Share on other sites

Η ελλιπής πληροφόρηση είναι χειρότερη από τη μηδενική...

Ο διαχωρισμός δεν γίνεται με βάση το χαρτί της ειδοποίησης, αλλά ως προς τα συστημένα με βάση το πρώτο γράμμα του αριθμού ανίχνευσης.

R=επιστολικό

C=δέμα

E=EMS

 

εγω περιμενω πακετο που ξεκιναει απο R και μου ζητησαν αποδειξη, την εστειλα καιμου ειπαν εκτετελωνιστηκε. Θα πληρωσω δηλαδη ενω δε πρεπει; ξερεις να μου πεις;

Link to comment
Share on other sites

Η ελλιπής πληροφόρηση είναι χειρότερη από τη μηδενική...

Ο διαχωρισμός δεν γίνεται με βάση το χαρτί της ειδοποίησης, αλλά ως προς τα συστημένα με βάση το πρώτο γράμμα του αριθμού ανίχνευσης.

R=επιστολικό

C=δέμα

E=EMS

εσύ λοιπόν που έχεις πλήρη ενημέρωση και τα ξέρεις όλα, ίδιο χαρτί βγαίνει όταν είναι συστημένο, ίδιο όταν είναι δέμα και ίδιο όταν είναι ems; εάν είναι έτσι τότε ας βγαίνει ειδοποίηση και σε χαρτί τουαλέτας εφόσον δεν υπάρχει διαφορά.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εσύ λοιπόν που έχεις πλήρη ενημέρωση και τα ξέρεις όλα, ίδιο χαρτί βγαίνει όταν είναι συστημένο, ίδιο όταν είναι δέμα και ίδιο όταν είναι ems; εάν είναι έτσι τότε ας βγαίνει ειδοποίηση και σε χαρτί τουαλέτας εφόσον δεν υπάρχει διαφορά.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

1) Δεν είπα ότι τα ξέρω όλα. Εσύ το λες.

2) Δεν είπα ότι έχω πλήρη ενημέρωση. Εσύ το λες.

3) Διεθνώς, ο διαχωρισμός επιστολών-δεμάτων γίνεται με συγκεκριμένες προδιαγραφές βάρους ή/και διαστάσεων και η κατάταξή τους στην αντίστοιχη κατηγορία προκύπτει βάσει του αριθμού ανίχνευσης που τους αποδίδεται.

Εάν εσύ θες εντελώς μπακαλίστικα να κάνεις τον διαχωρισμό δικαίωμά σου. Όταν, όμως, δίνεις ως απάντηση σε κάποιον που προφανώς δεν γνωρίζει (γι' αυτό και ρωτάει άλλωστε...) ότι "εάν είναι ένα χαρτάκι που το έχει συμπληρώσει ο ίδιος τα στοιχεία σας με στυλό είναι επιστολικο εάν είναι εκτύπωση από εκτυπωτή σε Α4 λευκό χαρτί είναι δέμα" σαφώς και τον παραπληροφορείς, καθώς πάμπολλες φορές οι διανομείς των Ελ.Τα. χρησιμοποιούν (όπως προβλέπεται) το Ειδοποιητήριο Αντικειμένου Ειδικής Διαχείρισης, επιλέγοντας στο σχετικό του πεδίο την ένδειξη Δέμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγω περιμενω πακετο που ξεκιναει απο R και μου ζητησαν αποδειξη, την εστειλα καιμου ειπαν εκτετελωνιστηκε. Θα πληρωσω δηλαδη ενω δε πρεπει; ξερεις να μου πεις;

 

Από πού προκύπτει ότι θα πληρώσεις ενώ δεν πρέπει;

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν είπα ότι τα ξέρω όλα. Εσύ το λες.

2) Δεν είπα ότι έχω πλήρη ενημέρωση. Εσύ το λες.

3) Διεθνώς, ο διαχωρισμός επιστολών-δεμάτων γίνεται με συγκεκριμένες προδιαγραφές βάρους ή/και διαστάσεων και η κατάταξή τους στην αντίστοιχη κατηγορία προκύπτει βάσει του αριθμού ανίχνευσης που τους αποδίδεται.

Εάν εσύ θες εντελώς μπακαλίστικα να κάνεις τον διαχωρισμό δικαίωμά σου. Όταν, όμως, δίνεις ως απάντηση σε κάποιον που προφανώς δεν γνωρίζει (γι' αυτό και ρωτάει άλλωστε...) ότι "εάν είναι ένα χαρτάκι που το έχει συμπληρώσει ο ίδιος τα στοιχεία σας με στυλό είναι επιστολικο εάν είναι εκτύπωση από εκτυπωτή σε Α4 λευκό χαρτί είναι δέμα" σαφώς και τον παραπληροφορείς, καθώς πάμπολλες φορές οι διανομείς των Ελ.Τα. χρησιμοποιούν (όπως προβλέπεται) το Ειδοποιητήριο Αντικειμένου Ειδικής Διαχείρισης, επιλέγοντας στο σχετικό του πεδίο την ένδειξη Δέμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Από πού προκύπτει ότι θα πληρώσεις ενώ δεν πρέπει;

1) Το δεν πρεπει προκυπτει απο το γεγονος οτι ειναι επιστολικο και οπως ειπε καποιο μελος απο πανω στα επιστολικα δε πληρωνουμε τελωνειο.

2) Το οτι θα πληρωσω το υπεθεσα , μιας και μου ζητησαν να τους στειλω αποδειξη.

Ρωταω , παιδια δε ξερω.

Link to comment
Share on other sites

1) Το δεν πρεπει προκυπτει απο το γεγονος οτι ειναι επιστολικο και οπως ειπε καποιο μελος απο πανω στα επιστολικα δε πληρωνουμε τελωνειο.

2) Το οτι θα πληρωσω το υπεθεσα , μιας και μου ζητησαν να τους στειλω αποδειξη.

Ρωταω , παιδια δε ξερω.

 

Μπες εδώ:

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82.aspx

και πάτα πάνω στην ένδειξη "Ανταγωνιστικές τιμές" και θα σου λυθούν όλες οι απορίες...

Link to comment
Share on other sites

Μπες εδώ:

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82.aspx

και πάτα πάνω στην ένδειξη "Ανταγωνιστικές τιμές" και θα σου λυθούν όλες οι απορίες...

 

ευχαριστω, αποτι ειδα στο επιστολικο ταχυδρομιο υπαρχει κανονικοτατα χρεωση, συμφωνα με τον πινακα των ελτα cif , φπα κλπ. Αρα, λοιπον καταλαβα λαθος αυτο που ειπε το μελος πιο πανω , οτι στα επιστολικα δε πληρωνουμε.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, αποτι ειδα στο επιστολικο ταχυδρομιο υπαρχει κανονικοτατα χρεωση, συμφωνα με τον πινακα των ελτα cif , φπα κλπ. Αρα, λοιπον καταλαβα λαθος αυτο που ειπε το μελος πιο πανω , οτι στα επιστολικα δε πληρωνουμε.

 

Αυτο που ειπε ο φιλος νωριτερα ειναι οτι δεν πληρωνουμε τα 3 ευρω για τα ατελη δεματα οταν ειναι επιστολικα οχι οτι αν ξεπερνας τα 22 ευρω κοστους δεν πληρωνεις επειδη ειναι επιστολικο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, αποτι ειδα στο επιστολικο ταχυδρομιο υπαρχει κανονικοτατα χρεωση, συμφωνα με τον πινακα των ελτα cif , φπα κλπ. Αρα, λοιπον καταλαβα λαθος αυτο που ειπε το μελος πιο πανω , οτι στα επιστολικα δε πληρωνουμε.

 

Η μοναδική διαφορά επιστολών και δεμάτων είναι ότι για αποστολές έως 22€ οι επιστολές ουδεμία χρέωση έχουν, ενώ στα δέματα πληρώνεις 3€. Σε όλα τα υπόλοιπα κοστολογούνται το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

1) Το δεν πρεπει προκυπτει απο το γεγονος οτι ειναι επιστολικο και οπως ειπε καποιο μελος απο πανω στα επιστολικα δε πληρωνουμε τελωνειο.

2) Το οτι θα πληρωσω το υπεθεσα , μιας και μου ζητησαν να τους στειλω αποδειξη.

Ρωταω , παιδια δε ξερω.

 

Αυτό που είπαμε είναι ότι αν είναι κάτω των 22 ευρώ και είναι επιστολικό, δεν πληρώνεις τα 3 ευρώ.

Σε κάθε περίπτωση που περνάει τα 22 ευρώ πληρώνεις τελωνείο.

15 ευρώ έξοδα εκτελωνιστή + ΦΠΑ του ποσού της αγοράς (κόστος +μεταφορικά).

Αυτά στα ΕΛΤΑ. Σε κούριερ αλλάζει η αμοιβή εκτελωνιστή προς τα πάνω (πολύ).

Σε είχα ρωτήσει το κόστος της αγοράς σου αλλά δεν μου απάντησες.

Θα σου είχα απαντήσει ήδη πόσα θα έπρεπε να πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπε ο φιλος νωριτερα ειναι οτι δεν πληρωνουμε τα 3 ευρω για τα ατελη δεματα οταν ειναι επιστολικα οχι οτι αν ξεπερνας τα 22 ευρω κοστους δεν πληρωνεις επειδη ειναι επιστολικο.

 

Ναι ετσι οπως το λες , ειχα μπερδευτει. Δηλαδη ολα αυτα τα φακελακια που αγοραζουμε απο ebay δε θα εχουν επιβαρυνση 3 ευρω; Ειναι επιστολικα (πιστευω) και πολυ φθηνα, ξερεις κανα δυο ευρω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό που είπαμε είναι ότι αν είναι κάτω των 22 ευρώ και είναι επιστολικό, δεν πληρώνεις τα 3 ευρώ.

Σε κάθε περίπτωση που περνάει τα 22 ευρώ πληρώνεις τελωνείο.

15 ευρώ έξοδα εκτελωνιστή + ΦΠΑ του ποσού της αγοράς (κόστος +μεταφορικά).

Αυτά στα ΕΛΤΑ. Σε κούριερ αλλάζει η αμοιβή εκτελωνιστή προς τα πάνω (πολύ).

Σε είχα ρωτήσει το κόστος της αγοράς σου αλλά δεν μου απάντησες.

Θα σου είχα απαντήσει ήδη πόσα θα έπρεπε να πληρώσεις.

 

1)Παιδια σας ειχα πει 30 ευρω αν θυμαμαι καλα σε αλλο topic . Δεν ειδα το ερωτημα σου , θα μου ξεφυγε.

2) Η αμοιβη εκτελωνιστη που ειναι 50 ευρω ή 60 αφορα τα πακετα που ερχονται με κουριερ. Σωστα καταλαβα;

3) Αμα δεν ειναι συστημενο το πακετακι και δεν εχει tracking number , που θα ξερω οτι ειναι επιστολικο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η μοναδική διαφορά επιστολών και δεμάτων είναι ότι για αποστολές έως 22€ οι επιστολές ουδεμία χρέωση έχουν, ενώ στα δέματα πληρώνεις 3€. Σε όλα τα υπόλοιπα κοστολογούνται το ίδιο.

 

Οκ καταλαβα, ευχαριστω και τους 3 σας παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...