Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

11/12/2017, 14:18:44 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

11/12/2017, 12:18:44 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

11/12/2017, 10:05:24 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

26/11/2017, 10:37:16 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

21/11/2017, 23:57:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Μπήκε και βγήκε άμεσα από ότι καταλαβαίνω ή είναι λάθος του tracking; Από το site των ελτα είναι η ιχνηλάτηση.

Το πακετάκι είναι ακουστικά αξίας 6,7€.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

11/12/2017, 14:18:44 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

11/12/2017, 12:18:44 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

11/12/2017, 10:05:24 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

26/11/2017, 10:37:16 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

21/11/2017, 23:57:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Μπήκε και βγήκε άμεσα από ότι καταλαβαίνω ή είναι λάθος του tracking; Από το site των ελτα είναι η ιχνηλάτηση.

Το πακετάκι είναι ακουστικά αξίας 6,7€.

Nαι,αερα περασε που λενε......:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα κινητό με Expedited Shipping απο γερμανία στο tomtop και μου ηρθε ειδοποίηση ότι έρχεται με DHL. Χωρίς να με ειδοποιήσουν υπάρχει κίνδυνος τελωνείου τώρα ή να με χρεώσουν παραπάνω;

 

Οταν επιλέγεις Germany Warehouse και Expedited Shipping έρχεται από Γερμανία με DHL χωρίς τελωνείο. Δεν έρχεται όμως express, θα στο παραδώσουν τα ΕΛ.ΤΑ courier σε περίπου 1 εβδομάδα.

Είπαμε,το θέλεις γρήγορα για δώρο!

Link to comment
Share on other sites

παιδια τραβαγα βιντεο ολο το unboxing,τα στοιχεια υπαρχουν και επισης υπαρχουν και οι φωτο που ειχαν ανεβει εδω με τα δεματα μεσα στην βροχη να βρεχονται στο αεροδρομιο.

 

Θα δειτε οτι τις επομενες μερες θα σκασουν κι αλλες αναφορες τωρα που στελνουν επιτελους τις βρεγμενες ντανες απο τις μερες με τις βροχες.

 

Δε θα μπορούσες να κάνεις κάτι καλύτερο. Το κρατάς κι αυτό. Και κάνεις ότι σου είπαν από πάνω.

 

Εγώ περιμένω 2 χαζομάρες (αξίας 3 ευρώ και τα δυο) από τον Οκτώβριο, και από ότι βλέπω, δεν τα βλέπω να φτάνουν σωα

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι κουνήθηκε το κινητό μου από το τελωνείο μετά από αναδασμολογιση από τον Σεπτέμβριο

 

Καλησπέρα φίλε μου. Έχω στείλει κι εγώ από τις 21 Σεπτέμβρη το δέμα μου (κινητό) για αναδασμολόγηση και έχει κολλήσει από τις 27 Σεπτέμβρη στο "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.))".

Πότε ακριβώς είχες αιτηθεί την αναδασμολόγηση?

Το tracking number σου έχει ανανεωθεί τώρα που σου ήρθε πάλι πίσω?

Link to comment
Share on other sites

Όχι κάτι καινούργιο πέρα από όσα γνωρίζουμε:

http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1583065/giati-ta-demata-kanoyn-voyna-sta-teloneia.html

 

Ωστόσο διαβάζοντας το κείμενο δηλώνω πως είχα πλήρη άγνοια για το ICISnet. Μάλλον καιρός για αναζήτηση επιπλέον πληροφοριών

 

"O φόρος προστιθεμένης αξίας δεν εφαρμόζεται στα ακόλουθα εδάφη τα οποία αποτελούν τελωνειακό έδαφος της Κοινότητας :

- το Άγιον Όρος

..."

Ψήνεται κανείς να γίνει μοναχός; :-P

Sent from my CUBOT_MANITO using Tapatalk

Edited by ankostas
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος, αν υπάρχει ανάλογο θέμα ας μεταφέρει το ερώτημα μου κάποιος διαχειριστής.

 

Λοιπόν πρόσφατα εκανα μια αγορά κινητού απο Κίνα ,με τριγωνική αποστολή.

Έτσι μια και δεν είχα κάποια ενημέρωση έστειλα mail να δω τι γίνεται ή αν υπάρχει κάποιος αριθμός να το παρακολουθώ.

Η απάντηση που έλαβα άμεσα ηταν οτι με τον τροπο που επελεξα την αποστολή δεν γινόταν να στείλουν τη συσκευή και το έστειλαν με dhl,οπου με ενημέρωσαν ότι τους δασμούς που θα δώσω θα τους παρουσιάσω το έγγραφο και θα μου τα επιστρέψουν.

 

"We are sorry to tell you that the HKEU Priority Line shipping company couldn't ship the package with mobile phone reason at present.

For this case,we have helped you changed shipments the order by DHL,

but don't worry,after you received the package just give us your paid taxes screenshot and we will refund your paid taxes to you.

We apologize for the inconvenience it may have caused you."

 

Έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε κάποιον και αν όντος συμβεί αυτό, λογο του υψηλού κόστους, θα μπορέσω να "δικαιωθω" ειτε μέσω του καταστήματος ή μέσω PayPal?

Το κατάστημα είναι το GeekBuying.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος, αν υπάρχει ανάλογο θέμα ας μεταφέρει το ερώτημα μου κάποιος διαχειριστής.

 

Λοιπόν πρόσφατα εκανα μια αγορά κινητού απο Κίνα ,με τριγωνική αποστολή.

Έτσι μια και δεν είχα κάποια ενημέρωση έστειλα mail να δω τι γίνεται ή αν υπάρχει κάποιος αριθμός να το παρακολουθώ.

Η απάντηση που έλαβα άμεσα ηταν οτι με τον τροπο που επελεξα την αποστολή δεν γινόταν να στείλουν τη συσκευή και το έστειλαν με dhl,οπου με ενημέρωσαν ότι τους δασμούς που θα δώσω θα τους παρουσιάσω το έγγραφο και θα μου τα επιστρέψουν.

 

"We are sorry to tell you that the HKEU Priority Line shipping company couldn't ship the package with mobile phone reason at present.

For this case,we have helped you changed shipments the order by DHL,

but don't worry,after you received the package just give us your paid taxes screenshot and we will refund your paid taxes to you.

We apologize for the inconvenience it may have caused you."

 

Έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε κάποιον και αν όντος συμβεί αυτό, λογο του υψηλού κόστους, θα μπορέσω να "δικαιωθω" ειτε μέσω του καταστήματος ή μέσω PayPal?

Το κατάστημα είναι το GeekBuying.

 

Τα έξοδα εκτελωνισμού με courier είναι υψηλά γιατί, εκτός από τον ΦΠΑ, ενδεχομένως και δασμό αν η αξία με τα μεταφορικά υπερβαίνει τα 150€, τα αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα, πρέπει να πληρώσεις και αμοιβή εκτελωνιστή που ξεκινάει από 50€ περίπου. Δεν ξέρω αν θα τα δικαιολογήσουν όλα αυτά.

 

Το paypal δεν νομίζω ότι μπορεί να σε δικαιώσει για τα έξοδα αφού είναι γνωστό ότι αυτά βαρύνουν τον αγοραστή.

Link to comment
Share on other sites

To paypal δεν εγγυαται εξοδα τελωνειου, αλλα θελω να δω αν εγγυαται τους ορους της αγοραπωλησιας, μεσα στους οποιους ειναι η δηλωση για καλυψη εξοδων. Αυτο ειναι που ειχα ρωτησει και παλιοτερα, αλλα δε φαινεται να εχει κανει κανεις dispute για αυτο το λογο ή τουλαχιστον να φαινεται ρητα οτι αυτος ειναι ο λογος, οι οροι της αγορας και οχι αυτο καθεαυτο το τελωνειο.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος, αν υπάρχει ανάλογο θέμα ας μεταφέρει το ερώτημα μου κάποιος διαχειριστής.

 

Λοιπόν πρόσφατα εκανα μια αγορά κινητού απο Κίνα ,με τριγωνική αποστολή.

Έτσι μια και δεν είχα κάποια ενημέρωση έστειλα mail να δω τι γίνεται ή αν υπάρχει κάποιος αριθμός να το παρακολουθώ.

Η απάντηση που έλαβα άμεσα ηταν οτι με τον τροπο που επελεξα την αποστολή δεν γινόταν να στείλουν τη συσκευή και το έστειλαν με dhl,οπου με ενημέρωσαν ότι τους δασμούς που θα δώσω θα τους παρουσιάσω το έγγραφο και θα μου τα επιστρέψουν.

 

"We are sorry to tell you that the HKEU Priority Line shipping company couldn't ship the package with mobile phone reason at present.

For this case,we have helped you changed shipments the order by DHL,

but don't worry,after you received the package just give us your paid taxes screenshot and we will refund your paid taxes to you.

We apologize for the inconvenience it may have caused you."

 

Έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε κάποιον και αν όντος συμβεί αυτό, λογο του υψηλού κόστους, θα μπορέσω να "δικαιωθω" ειτε μέσω του καταστήματος ή μέσω PayPal?

Το κατάστημα είναι το GeekBuying.

 

Ευχομαι μονο μην σου πουν κατι του στυλ οτι καλυπτουμε τα "ταδε" αλλα οχι τα "ταδε".. και δεν σου κανουν full refund.

εγω θα εστελνα ενα μηνυμα τυπου οτι θα μου κανετε full refund οτιδηποτε εξτρα πληρωσω?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις.

Η συνολική αξία μαζί με τα μεταφορικά είναι στα 123€.

Ξέρω πανω κάτω τι γίνεται όταν έρχονται δέματα με courier,πολύ χειρότερα απο απλή αποστολή. Απλα λόγο του email που έλαβα απο αυτούς μήπως και επιστραφεί ενα ποσο απο τα έξοδα αυτά ειτε άμεσα απο αυτούς ή μέσω PayPal χρησιμοποιόντας το σαν αποδεικτικό στοιχείο της συμφωνίας που έγινε μέσω αυτών. Μονό έτσι αν γίνει Σίγουρα σε αλλη περίπτωση δεν υπήρχε λογος να κινηθω στο PayPal.

Παντα όλα αυτά είναι υποθετικά και με ελπίδα να γίνουν πράξη οι συμφωνίες .

 

Κάτι τελευταίο,αν αρνηθω την αποστολή αυτή τώρα μια και το δέμα έχει 10μερες που λογικά έχει φύγει, ειτε ζητησω ακύρωση όλης της αγοράς ή να το στείλουν με απλή αποστολή μπορεί να γίνει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχομαι μονο μην σου πουν κατι του στυλ οτι καλυπτουμε τα "ταδε" αλλα οχι τα "ταδε".. και δεν σου κανουν full refund.

εγω θα εστελνα ενα μηνυμα τυπου οτι θα μου κανετε full refund οτιδηποτε εξτρα πληρωσω?

 

Φιλε ου έχει απόλυτο δίκαιο, αυτό φοβάμαι.

Αλλιως να ξέρεις απο αρχή ότι ισως πληρώσεις και αλλιως έτσι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Πακέτα με κατάληξη cn πέρασε αερα.και με κατάληξη nl με σταμάτησαν σημερα........οτι ναναι.:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου έχει απόλυτο δίκαιο, αυτό φοβάμαι.

Αλλιως να ξέρεις απο αρχή ότι ισως πληρώσεις και αλλιως έτσι τώρα.

 

10 μερες μετα δυσκολο, αλλα αν τους πιεσεις με μηνυματα κλπ νομιζω δεν θα εχεις θεμα. αν αρχισουν τα μα μου σου του, εσυ θα τους λες οτι μου ειχατε ταξει full refund και οτι εσεις επιλεξατε να το στειλετε με dhl, δε με ρωτησατε. αλλωστε στο mail που σου εστειλαν δεν υπαρχει καπου ερωτηση. νομιζω δεν θα εχεις θεμα αν το παιξεις εξυπνα.

 

Πακέτα με κατάληξη cn πέρασε αερα.και με κατάληξη nl με σταμάτησαν σημερα........οτι ναναι.:lol:

 

εχει να κανει με το περιεχομενο, με τον ογκο, με το βαρος, με το σχημα, με τη ορεξη του τελωνειακου, την κωλοφαρδια σου, και αλλους 10-20-30 λογους που ξεχναω τωρα! :lol: :lol: :lol:

μην ψαχνεις να βρεις Patern!

εγω περιμενω ενα sim tray απο ebay, 2 μηνες σχεδον τωρα.

κοστος: <2 ευρω

μεγεθος: 1x2 cm

ενω μια κουμουτσα βεντουζα για action camera που ειχα παρει απο ali, ηρθε στις 15 μερες!

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δικηγόρος + εξώδικο.

 

Ουτε για αστειο.... Θα σκασεις για αρχη ενα 200€ το λιγοτερο και στο τελος δε θα παρεις και τιποτα....

Γιατι ετσι ειναι η δικαιοσυνη...

ΑΝθΥΠΟλοΓΡΑΦΟμμενοΣ

(επειδη ...και την υπογραφη προσεχουμε που τη βαζουμε),

αλλα

My name is Neo... (4 γραμμες!!! εντος οριων!!)

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες,τώρα το δέμα έχει πάρει το δρόμο του...

Βαση αυτου του email θα κάνω ότι είναι να γινει.,ειτε άμεσα με αυτους ειτε ( αν γίνεται) μέσω PayPal.

Μια τελευταία ερώτηση. Πριν το παραλαβω και μάθω το κόστος ,να τους ενημερωσω πρωτα αυτους?

Αν μου αρχίζουν τα "κινέζικα" μπορω να μην το πάρω καν το δέμα και να φανεί οτι δεν βρέθηκε ο παραλήπτης, έτσι θα γίνει επιστροφή σε αυτούς το πακέτο και εμένα επιστραφεί το ποσο της αγοράς?

Απλα μια σκέψη... κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες,τώρα το δέμα έχει πάρει το δρόμο του...

Βαση αυτου του email θα κάνω ότι είναι να γινει.,ειτε άμεσα με αυτους ειτε ( αν γίνεται) μέσω PayPal.

Μια τελευταία ερώτηση. Πριν το παραλαβω και μάθω το κόστος ,να τους ενημερωσω πρωτα αυτους?

Αν μου αρχίζουν τα "κινέζικα" μπορω να μην το πάρω καν το δέμα και να φανεί οτι δεν βρέθηκε ο παραλήπτης, έτσι θα γίνει επιστροφή σε αυτούς το πακέτο και εμένα επιστραφεί το ποσο της αγοράς?

Απλα μια σκέψη... κάνω.

 

οχι, ακριβως. ισως μπορεις να ζητησεις επιστροφη αφου μιλησεις πρωτα με αυτους.

βασικα, ακου, εγω θα εκανα το εξης:

1. ερωτηση στα ελτα τι θα πληρωσω

2. θα εστελνα στον πωλητη μηνυμα και θα του ελεγα, πρεπει αν πληρωσω "τοσα". θα μου τα δωσετε οπως ειχατε ισχυριστει? αλλιως, να ζητησω να επιστραφει και να μου κανετε refund. και θα δεις τι θα σου πουν. αλλιως παραλαμβανεις κατευθειαν και μετα απαιτεις τα χρηματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα χθες 8-12-2017 απο banggood με Priority Direct Mail ένα κινητο Xiaomi Mi6 και ολα μια χαρα, χωρις τελωνειο.

 

Αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ, για ένα κινητό των $163 από Banggood. Με Priority Direct Mail σίγουρα ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα; :rolleyes: Ή απλά σε όποιον είναι τυχερός;

Link to comment
Share on other sites

οχι, ακριβως. ισως μπορεις να ζητησεις επιστροφη αφου μιλησεις πρωτα με αυτους.

βασικα, ακου, εγω θα εκανα το εξης:

1. ερωτηση στα ελτα τι θα πληρωσω

2. θα εστελνα στον πωλητη μηνυμα και θα του ελεγα, πρεπει αν πληρωσω "τοσα". θα μου τα δωσετε οπως ειχατε ισχυριστει? αλλιως, να ζητησω να επιστραφει και να μου κανετε refund. και θα δεις τι θα σου πουν. αλλιως παραλαμβανεις κατευθειαν και μετα απαιτεις τα χρηματα.

 

Οκ κατάλαβα, ευχαριστώ.

Θα επανελθω οταν έρθει αυτή η στιγμή.

 

Όπως εχεις καταλάβει έχουν κάνει μεγάλη πατάτα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ, για ένα κινητό των $163 από Banggood. Με Priority Direct Mail σίγουρα ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα; :rolleyes: Ή απλά σε όποιον είναι τυχερός;
Είναι η ασφαλέστερη κ γρηγορότερη μέθοδος αυτή την στιγμή.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάλαβα, ευχαριστώ.

Θα επανελθω οταν έρθει αυτή η στιγμή.

 

Όπως εχεις καταλάβει έχουν κάνει μεγάλη πατάτα..

 

γενικα, εκτος αν ημουν εγω τυχερος, δεν μου εχει συμβει ολα αυτα τα χρονια κατι που να μην φταιω και να μην δικαιωθω.

πιστευω οπως σου ειπα οτι αν τους πιεσεις, θα σου βρουν τη λυση.

ή refund το ποσο εκτελωνισμου ή επιστροφη και refund τα χρηματα που πληρωσες ή επιστροφη και αποστολη με καμια τριγωνικη. καπως θα βγαλεις (μαλλον) ακρη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ, για ένα κινητό των $163 από Banggood. Με Priority Direct Mail σίγουρα ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα; :rolleyes: Ή απλά σε όποιον είναι τυχερός;

 

προς το παρον, δεν υπαρχει προβλημα 100%. τωρα σε 20 μερες ή 2 μηνες δεν ξερω τι μπορει να γινει!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή της αποστολής που είχα κανει ήταν για τριγωνική (+16€έξοδα) άσχετα αν τους ήρθε να το στείλουν με dhl,αρα να το στείλουν ξανά έτσι πιθανώς δε παίζει.

Αρα μένει μονο αν μου καταβάλουν τα έξοδα τελωνείου όπως λένε ή άμεση επιστροφή πακέτου και full refused.

 

Δεν είχα και γω ποτε με καμια αγορά θέμα,όταν παντα ανοιγα case οποτε βάσιμα υπήρχε πρόβλημα του αντικείμενου.

Απλα τώρα είναι κάτι το διαφορετικό,δεν έχω συναντήσει κάτι ανάλογο, τώρα που έχουν αλλάξει εδώ και τα δεδομένα με τις αγορες, για αυτό ζήτησα την γνώμη- βοήθεια.

Θεωρώ οτι μπορεί να κανει μονο με την αθέτηση να το πώ, αλλαγή ισως, της συναλλαγής δημιουργώντας σε μένα μεγάλο πρόβλημα και κόστος ( γνωρίζουμε όλοι).

Τέλος πάντως, θα έρθει εκείνη η ωρα και θα δείξει...

Εγώ ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα και εγω ενα δεμα αξιας 35 ευρω απο gearbest !!και περασε κανονικα τελωνείο!! Είχα πάρει τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και τους είχα ρωτήσει Γιατί αργεί τόσο πολύ και μου είπανε ότι μπορεί να κάνει μέχρι και 50 μέρες στο τελωνείο!!!!

Τους ρώτησα Από τι ποσό και πάνω περνάνε τελωνείο και μου είπε ότι πάνω από 22 ευρω θα πληρώσω τελωνείο το ΦΠΑ και 15 ευρώ για εκτελωνισμό!!!!

Τελικά σήμερα το πήρα το δέμα και από το τελωνείο είχε ταμπελάκι ότι είναι ελεύθερο αλλά στα ΕΛΤΑ όταν υπέγραψα να το πάρω μου είπαν να πληρώσω 3 ευρώ μόνο και μόνο επειδή πέρασε τελωνείο και ότι αυτό είναι κάτι καινούργιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Χθες παρέλαβα πακέτο απεσταλμένο στις 22/7!!!

Υπήρχε ενημέρωση πως μπήκε τελωνείο αλλά τελικά δεν χρεώθηκε τίποτα...

Αξία κάτω απο 1$ και απορώ που ασχολήθηκαν...πιθανώς έγινε λάθος και το πέταξαν σε κάποια άκρη...τι να πω...

Edited by AccelDrag
Link to comment
Share on other sites

Περίμενα και εγω ενα δεμα αξιας 35 ευρω απο gearbest !!και περασε κανονικα τελωνείο!! Είχα πάρει τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και τους είχα ρωτήσει Γιατί αργεί τόσο πολύ και μου είπανε ότι μπορεί να κάνει μέχρι και 50 μέρες στο τελωνείο!!!!

Τους ρώτησα Από τι ποσό και πάνω περνάνε τελωνείο και μου είπε ότι πάνω από 22 ευρω θα πληρώσω τελωνείο το ΦΠΑ και 15 ευρώ για εκτελωνισμό!!!!

Τελικά σήμερα το πήρα το δέμα και από το τελωνείο είχε ταμπελάκι ότι είναι ελεύθερο αλλά στα ΕΛΤΑ όταν υπέγραψα να το πάρω μου είπαν να πληρώσω 3 ευρώ μόνο και μόνο επειδή πέρασε τελωνείο και ότι αυτό είναι κάτι καινούργιο!!!

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι καινούριο αυτό.

Δε ξέρω την λογική πίσω από αυτήν τη χρέωση, αλλά νομίζω έχει συζητηθεί κάπου στο myphone.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανενας εμπειρια με το "Light in the box"?

Λεει πως Προσφερει ασφαλεια τελωνειου....

Σας ετυχε εσας κατι με τελωνειο σε αγορά από εκει? και το μαγαζι πως αντεδρασε?

Επεστρεψε το ποσό του τελωνειου?

 

 

Εχετε αποψη?

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...