Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μετα απο κοντα 3 μηνες ηρθε ενα κινητο που ειχα παραγγειλει απο κινα.κοστος αγορας 85 ευρω.το χρεωσαν για 80 ευτιχως και πληρωσα 35 ευρω τελωνειο στο ταχυδρομειο και το πηρα.μεχρι εδω ολλα καλα.ομως την δευτερη μερα αρχισε το κινητο να μην δεχετε την καρτα και να κανει κατι περιεργα και τωρα δεν ανιγει καν.πως το στελνω πισω? και αν το στειλω οταν μου το φερουν θα ξαναπληρωσω τελωνειο?
Link to comment
Share on other sites

μετα απο κοντα 3 μηνες ηρθε ενα κινητο που ειχα παραγγειλει απο κινα.κοστος αγορας 85 ευρω.το χρεωσαν για 80 ευτιχως και πληρωσα 35 ευρω τελωνειο στο ταχυδρομειο και το πηρα.μεχρι εδω ολλα καλα.ομως την δευτερη μερα αρχισε το κινητο να μην δεχετε την καρτα και να κανει κατι περιεργα και τωρα δεν ανιγει καν.πως το στελνω πισω? και αν το στειλω οταν μου το φερουν θα ξαναπληρωσω τελωνειο?

 

στείλτο πίσω και ζήτα τα χρήματά, κανονικά το ελληνικό κράτος θα έπρεπέ να επιστέφει τα χρήματά και να μην τα κλέβει σ αυτή την περίπτωσή άλλα τι ψάχνεις τώρα:ninja:

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

2017-11-23 17:03 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), AWAITING PROOF OF PURCHASE/VALUE FROM ADDRESSEE

2017-11-23 17:00 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

2017-11-23 10:16 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-09-25 14:11 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

 

2017-11-23 17:10 The item is being processed by customs

2017-11-23 16:58 The item is being processed by customs

2017-11-23 12:16 The item has been processed in the country of destination

2017-10-12 18:48 The item has arrived in the country of destination

2017-10-04 10:51 The item is on transport to the country of destination

2017-09-26 08:27 The item is on transport to the country of destination

2017-09-25 14:11 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-09-25 14:11 The item is at the PostNL sorting center

2017-09-15 01:50 The item is pre-advised

 

 

Δυο μηνες μετα ζωντανεψε...

Εστειλα email στο geta και μεσα σε μια μερα απαντησαν τι χρειαζονται, εστειλα την αποδειξη απο το paypal και την αποδειξη απο το gearbest την επομενη ζητησαν "επίσημο αποδεικτικό της αγοράς από τράπεζα ή άλλο επίσημο οργανισμό πληρωμών". Ξαναειπα οτι εστειλα απο το paypal και ειναι συνδεδεμενο με revolut και μιση ωρα μου απαντησαν οτι εκτελωνιστηκε και δρομολογειται.

Τωρα το ποσο θα το μαθουμε συντομα..

Link to comment
Share on other sites

Δυο μηνες μετα ζωντανεψε...

Εστειλα email στο geta και μεσα σε μια μερα απαντησαν τι χρειαζονται, εστειλα την αποδειξη απο το paypal και την αποδειξη απο το gearbest την επομενη ζητησαν "επίσημο αποδεικτικό της αγοράς από τράπεζα ή άλλο επίσημο οργανισμό πληρωμών". Ξαναειπα οτι εστειλα απο το paypal και ειναι συνδεδεμενο με revolut και μιση ωρα μου απαντησαν οτι εκτελωνιστηκε και δρομολογειται.

Τωρα το ποσο θα το μαθουμε συντομα..

Τι ήταν,κινητό;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα απο gearbest ευρωπαικη αποθηκη κατι ηλεκτρονικα συνολικης αξιας 80 ευρω....η τροπος αποστολης ηταν δωρεαν με priority line....ξερεις κανεις πώς θα σταλθεί απο εκει?
Οι αγγελίες είναι επιτρεπτές μόνο στο buy&sell.
Link to comment
Share on other sites

μετα απο κοντα 3 μηνες ηρθε ενα κινητο που ειχα παραγγειλει απο κινα.κοστος αγορας 85 ευρω.το χρεωσαν για 80 ευτιχως και πληρωσα 35 ευρω τελωνειο στο ταχυδρομειο και το πηρα.μεχρι εδω ολλα καλα.ομως την δευτερη μερα αρχισε το κινητο να μην δεχετε την καρτα και να κανει κατι περιεργα και τωρα δεν ανιγει καν.πως το στελνω πισω? και αν το στειλω οταν μου το φερουν θα ξαναπληρωσω τελωνειο?

 

Για το πως το στέλνεις πίσω επικοινωνείς με τον πωλητή, γιατί θα σε πρήξουν κατά πάσα πιθανότητα, στείλε μας φωτό να το δούμε κλπ.

Πάντως αφού έχει εκτελωνιστεί και έχεις τα παραστατικά εκτελωνισμού, αν το στείλεις πίσω προς επισκευή, όταν επιστρέψει δεν ξαναπληρώνεις κάτι και δεν σου κλέβει τα λεφτά κανείς όπως σου έγραψαν.

Μόνο το κόστος αποστολής πίσω πληρώνεις και σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα οι πωλητές καλύπτουν ένα μέρος του ποσού.

Απλά δεν το έχω κάνει και δεν μπορώ να σε βοηθήσω με τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί κάποια στιγμή ότι δεν υπάρχει κάποια διασφάλιση πουθενά ότι δε θα ξαναχρεωθει χαράτσι ακόμα και αν βάλεις μέσα τις προηγούμενες αποδείξεις γδαρσιματος και σημείωση ότι είναι προς επισκευή. Άσχετα αν ιισως και να πιάσει αυτό άμα το δουν

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί κάποια στιγμή ότι δεν υπάρχει κάποια διασφάλιση πουθενά ότι δε θα ξαναχρεωθει χαράτσι ακόμα και αν βάλεις μέσα τις προηγούμενες αποδείξεις γδαρσιματος και σημείωση ότι είναι προς επισκευή. Άσχετα αν ιισως και να πιάσει αυτό άμα το δουν

 

Δε ξέρω ποιος το ανέφερε, αλλά κάτι θα έκανε λάθος.

Υπάρχει διαδικασία συγκεκριμένη που σε διασφαλίζει, απλά δεν την ξέρω.

Σαν εταιρεία πάντως την ακολουθούμε συχνά.

Μάλιστα διασφαλίζει και τον πωλητή, αλλιώς θα του ζητούσαν δασμούς στην Κίνα ως εισαγωγή όταν θα του έστελνες πίσω το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμβαίνει και αυτό καμια φορά, γιαυτό σου λένε βάλε το κινητό χωρίς κουτί ή δεν πάνε καν να το πάρουν πολλές φορές.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δωστε λιγο τα φωτα σας. Εχω κανα χρονο να παραγγειλω απο κινα.

Θελω ενα letv απo geekbuying. Ακουσα για priority τροπο αποστολης.

Τι να τους γραψω στο geek για τροπο αποστολης; Ποιος ειναι πλεον ο ασφαλεστερος τροπος;

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

γνωριζει κανεις σχετικα με το Amazon Import Fees Deposit;

https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=201910710

 

συγκεκριμενα, εχει παραγγειλει κανεις απο amazon, πληρωνοντας προκαταβολικα τα εξοδα για φορους και τελωνειο, και στη συνεχεια ελαβε χωρις κανενα επιπλεον κοστος το πακετο του εδω στην Ελλαδα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

γνωριζει κανεις σχετικα με το Amazon Import Fees Deposit;

https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=201910710

 

συγκεκριμενα, εχει παραγγειλει κανεις απο amazon, πληρωνοντας προκαταβολικα τα εξοδα για φορους και τελωνειο, και στη συνεχεια ελαβε χωρις κανενα επιπλεον κοστος το πακετο του εδω στην Ελλαδα;

 

Ναι, η διαδικασία της προπληρωμής του ΦΠΑ ξεκίνησε από το 2010, αφού τα καταστήματα της Αμαζόνας απέκτησαν ελληνικό ΑΦΜ, εισπράττουν τον εκάστοτε ελληνικό ΦΠΑ και τον αποδίδουν στο κράτος.

 

Με τη διαδικασία αυτή γλυτώνεις και τα έξοδα εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ αφού το δέμα δεν μπαίνει στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

γνωριζει κανεις σχετικα με το Amazon Import Fees Deposit;

https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=201910710

 

συγκεκριμενα, εχει παραγγειλει κανεις απο amazon, πληρωνοντας προκαταβολικα τα εξοδα για φορους και τελωνειο, και στη συνεχεια ελαβε χωρις κανενα επιπλεον κοστος το πακετο του εδω στην Ελλαδα;

Έχω παραγγείλει kindle από Αμερική και είχα προπληρωσει ένα ποσό κατά το check out και μου ήρθε με ups στο σπίτι αφού πρώτα με πήραν τηλέφωνο για να επιβεβαιώσουν πότε θα είμαι εκεί.Πολύ καλή εξυπηρέτηση και δεν χρεώθηκα τίποτα παραπάνω.

 

Same Sh1t..Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δωστε λιγο τα φωτα σας. Εχω κανα χρονο να παραγγειλω απο κινα.

Θελω ενα letv απo geekbuying. Ακουσα για priority τροπο αποστολης.

Τι να τους γραψω στο geek για τροπο αποστολης; Ποιος ειναι πλεον ο ασφαλεστερος τροπος;

Σας ευχαριστω.

Δε νομίζω ότι το geekbuying έχει τέτοιο τρόπο αποστολής. Νομίζω μόνο το gearbest και το banggood έχουν.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι το geekbuying έχει τέτοιο τρόπο αποστολής. Νομίζω μόνο το gearbest και το banggood έχουν.

 

Μέχρι πρόσφατα έτσι ήταν, από χθες είδα σε περισσότερα του ενός είδη να έχει προστεθεί και η μέθοδος "HKEU Priority" με κόστη διόλου ευκαταφρόνητα (πχ 17-20 €), αναμφισβήτητα όμως «εξυπηρετικά» για προϊόντα κάποιας αξίας. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για το πως το στέλνεις πίσω επικοινωνείς με τον πωλητή, γιατί θα σε πρήξουν κατά πάσα πιθανότητα, στείλε μας φωτό να το δούμε κλπ.

Πάντως αφού έχει εκτελωνιστεί και έχεις τα παραστατικά εκτελωνισμού, αν το στείλεις πίσω προς επισκευή, όταν επιστρέψει δεν ξαναπληρώνεις κάτι και δεν σου κλέβει τα λεφτά κανείς όπως σου έγραψαν.

Μόνο το κόστος αποστολής πίσω πληρώνεις και σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα οι πωλητές καλύπτουν ένα μέρος του ποσού.

Απλά δεν το έχω κάνει και δεν μπορώ να σε βοηθήσω με τη διαδικασία.

 

το πηρα απο το gearbest και ενω μου δουλεψε την μια μερα καλα την αλλη αρχισαν τα προβληματα.οστοσο εχω πεταξει ολλα τα παραστατικα και δεν εχω τιποτα μονο το τηλεφωνο που δεν δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

το πηρα απο το gearbest και ενω μου δουλεψε την μια μερα καλα την αλλη αρχισαν τα προβληματα.οστοσο εχω πεταξει ολλα τα παραστατικα και δεν εχω τιποτα μονο το τηλεφωνο που δεν δουλευει.

Το λογικό θα ήταν να μπορείς να επιδείξεις τα περιεχόμενα του πακέτου σου στα ΕΛΤΑ πριν το κλείσεις και τους το παραδώσεις για αποστολή,

και να σου χορηγήσουν μια βεβαίωση ότι αποστέλλεις προς τη χώρα Α αντικείμενο τύπου Β, μάρκας Γ και με σειριακό αριθμό Δ, με σκοπό την επισκευή και προοπτική επιστροφής (και άρα επανεισαγωγής) είτε του ιδίου, είτε άλλου ιδίου τύπου σε περίπτωση αντικατάστασης.

 

Όπως γράφω, θα ήταν το λογικό. Επειδή όμως ζούμε σε χώρα όπου, όπως δυστυχώς γνωρίζουμε, οι δημόσιες υπηρεσίες έχουν από χρόνια τσακωθεί με την κοινή λογική, δεν ξέρω αν τελικά γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Το λογικό θα ήταν να μπορείς να επιδείξεις τα περιεχόμενα του πακέτου σου στα ΕΛΤΑ πριν το κλείσεις και τους το παραδώσεις για αποστολή,

και να σου χορηγήσουν μια βεβαίωση ότι αποστέλλεις προς τη χώρα Α αντικείμενο τύπου Β, μάρκας Γ και με σειριακό αριθμό Δ, με σκοπό την επισκευή και προοπτική επιστροφής (και άρα επανεισαγωγής) είτε του ιδίου, είτε άλλου ιδίου τύπου σε περίπτωση αντικατάστασης.

 

 

Νομίζω ότι η διαδικασία εξαγωγής ενός αντικειμένου (κινητού, tablet, κάμερας κλπ) δεν έχει σχέση με τα ΕΛΤΑ αλλά με το τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε άλλο forum γράφτηκε ότι ένα δέμα αναδασμολογήθηκε με μηδενισμό των χρεώσεων αλλά δεν θυμάμαι περισσότερα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

Επιτέλους ξεκίνησε μια κίνηση κατά του τελωνείου των Ελτα.

Θα ήταν πολύ καλό να μπούμε όλοι στην ομάδα του FACEBOOK που το οργανώνουν.

Προωθήστε το σε όσους περισσότερους μπορείτε.

Αυτό δεν μπορεί να μείνει άλλο έτσι.

Σήμερα έκλεισα 2 μήνες καθυστέρηση για πράγματα αξίας 2-3€ αλλά και έφαγα αρκετά 3ευρα για αντικείμενα κοντά σε αυτό το ποσό...

 

Η ομάδα λέγεται "Προσφυγή κατά τελωνείου ΕΛΤΑ"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

Επιτέλους ξεκίνησε μια κίνηση κατά του τελωνείου των Ελτα.

Θα ήταν πολύ καλό να μπούμε όλοι στην ομάδα του FACEBOOK που το οργανώνουν.

Προωθήστε το σε όσους περισσότερους μπορείτε.

Αυτό δεν μπορεί να μείνει άλλο έτσι.

Σήμερα έκλεισα 2 μήνες καθυστέρηση για πράγματα αξίας 2-3€ αλλά και έφαγα αρκετά 3ευρα για αντικείμενα κοντά σε αυτό το ποσό...

 

Η ομάδα λέγεται "Προσφυγή κατά τελωνείου ΕΛΤΑ"

Και ποιός ακριβώς είναι ο σκοπός της κίνησης αυτής;

Υ.Γ.: Το τελωνείο δεν ανήκει στα Ελ.Τα. αλλά στο Υπουργείο Οικονομικών.

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά κατηγορείτε τα ΕΛΤΑ επειδή περνάνε πλέον τελωνείο όλα τα δέματα πράγμα που δεν ισχύει. Γι αυτην την κατάσταση φταίει αποκλειστικά το υπουργείο οικονομικών και συγκεκριμένα οι τελωνειακες υπηρεσίες οι οποίοι ήξεραν πολύ καλά τι γινόταν τόσα χρόνια απλά τώρα πήραν άλλη "εντολή".
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...