Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα το βλεπουνε δικηγοροι αυτο που ειπες και θα γελανε.

Προφανως δεν εμπλεξες ποτε στη ζωη σου με δικαστηρια για να προτεινεις αγωγες ετσι ευκολα.

Αγωγή μικροδιαφοράς δεν είναι και κάτι δύσκολο... αν και ασύμφορο.

Νομίζω ότι πρέπει να αρχίσουμε επισκέψεις σε εισαγγελείς για "συστάσεις" προς τους αρμόδιους...

Και στην τελική αν δεν μπορούν να κάνουν την δουλειά τους ας ελέγχουν όσα προλαβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αγωγή μικροδιαφοράς δεν είναι και κάτι δύσκολο... αν και ασύμφορο.

Νομίζω ότι πρέπει να αρχίσουμε επισκέψεις σε εισαγγελείς για "συστάσεις" προς τους αρμόδιους...

Και στην τελική αν δεν μπορούν να κάνουν την δουλειά τους ας ελέγχουν όσα προλαβαίνουν.

+1 αν δεν προλαβαίνουν ας πάρουν αλλά άτομα, αν δεν μπορούν ας μην τα ελέγχουν τόσο απλό
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα στην παρέα.

Επικοινώνησα σήμερα με τα ΕΛΤΑ και τους προώθησα με email την απόδειξη πληρωμής.

Ως καινούριο μέλος έχω 2 ερωτήσεις.

1) Θα πρέπει να μεταβώ ο ίδιος στο τελωνείο?

2) Γνωρίζουμε και ρωτάω καθαρά εμπειρικά ποια είναι η καθυστέρηση μετα απο την συγκεκριμένη ενέργεια?

 

Σας ευχαριστώ.

Περιοχή Κατάσταση

25/10/2017, 00:08:12 - ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

 

25/10/2017, 00:08:00 - Κ.Α.Τ.ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

24/10/2017, 17:03:18 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Θα το βλεπουνε δικηγοροι αυτο που ειπες και θα γελανε.

Προφανως δεν εμπλεξες ποτε στη ζωη σου με δικαστηρια για να προτεινεις αγωγες ετσι ευκολα.

 

είσαι δικηγόρος;

έδειξα την περίπτωση στη δικηγόρο μου και δεν το βρήκε αστείο όπως εσύ

 

Σχετικά με τα δικαστήρια:

Βρίσκομαι ήδη σε δίκη, (υπαιτιότητα του άλλου) εδώ και αρκετό καιρό

Έγινε πρώτο δικαστήριο, το έχασε, έκανε έφεση και τώρα περιμένω την απόφαση, από τον Φεβρουάριο του 2017

πρέπει να κουνηθεί ο δικαστής να βγάλει μια απόφαση αν και όταν

 

η αγωγή είναι λύση, αλλά πρέπει να έχεις μεγάλη υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα στην παρέα.

Επικοινώνησα σήμερα με τα ΕΛΤΑ και τους προώθησα με email την απόδειξη πληρωμής.

Ως καινούριο μέλος έχω 2 ερωτήσεις.

1) Θα πρέπει να μεταβώ ο ίδιος στο τελωνείο?

2) Γνωρίζουμε και ρωτάω καθαρά εμπειρικά ποια είναι η καθυστέρηση μετα απο την συγκεκριμένη ενέργεια?

 

Σας ευχαριστώ.

Περιοχή Κατάσταση

25/10/2017, 00:08:12 - ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

 

25/10/2017, 00:08:00 - Κ.Α.Τ.ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

24/10/2017, 17:03:18 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

Ο ίδιος θα χρειαζόταν να μεταβείς, μόνο εάν εκτελώνιζες με δικό σου εκτελωνιστή το δέμα σου.

Ως προς την καθυστέρηση, επειδή είναι πρόσφατη η διαδικασία λόγω του νέου συστήματος, όσοι έστειλαν για αναθεώρηση το έκαναν πρόσφατα, και δεν έχουμε από κανέναν νεότερο για την τύχη των δεμάτων. Όλοι περιμένουν, και περιμένουν αρκετά..

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

+1 αν δεν προλαβαίνουν ας πάρουν αλλά άτομα, αν δεν μπορούν ας μην τα ελέγχουν τόσο απλό

 

Είναι καθαρά θέμα έλλειψης ανθρώπινου δυναμικού.

Από την άλλη αν δεν τα ελέγξουν, μπορεί να έχουν και κυρώσεις ...

Οι υπάλληλοι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γι αυτό.

Πρέπει να λυθεί από πιο ψηλά.

Σε κάθε περίπτωση δικαιολογείται αγωγή, μόνο που είναι ασύμφορο όπως ήδη αναφέρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος θα χρειαζόταν να μεταβείς, μόνο εάν εκτελώνιζες με δικό σου εκτελωνιστή το δέμα σου.

Ως προς την καθυστέρηση, επειδή είναι πρόσφατη η διαδικασία λόγω του νέου συστήματος, όσοι έστειλαν για αναθεώρηση το έκαναν πρόσφατα, και δεν έχουμε από κανέναν νεότερο για την τύχη των δεμάτων. Όλοι περιμένουν, και περιμένουν αρκετά..

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση.

Εν αναμονή λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση.

Εν αναμονή λοιπόν.

 

Καλά ξεμπερδέματα. Και αν το επιθυμείς, ρίξε ένα σύρμα εδώ μέσα για την πορεία & κατάληξη του δέματος σου ώστε να γνωρίζομε χρόνους.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά ξεμπερδέματα. Και αν το επιθυμείς, ρίξε ένα σύρμα εδώ μέσα για την πορεία & κατάληξη του δέματος σου ώστε να γνωρίζομε χρόνους.

 

Σε ευχαριστώ.

Θα παραθέσω επακριβώς ,τον χρόνο,την διαδικασία και το ποσό,μόλις παραλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα στην παρέα.

Επικοινώνησα σήμερα με τα ΕΛΤΑ και τους προώθησα με email την απόδειξη πληρωμής.

Ως καινούριο μέλος έχω 2 ερωτήσεις.

1) Θα πρέπει να μεταβώ ο ίδιος στο τελωνείο?

2) Γνωρίζουμε και ρωτάω καθαρά εμπειρικά ποια είναι η καθυστέρηση μετα απο την συγκεκριμένη ενέργεια?

 

Σας ευχαριστώ.

Περιοχή Κατάσταση

25/10/2017, 00:08:12 - ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

 

25/10/2017, 00:08:00 - Κ.Α.Τ.ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

24/10/2017, 17:03:18 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

Φιλε μου στο track n trace σου εβγαλε

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ ?

 

Δεν το εχω ξαναδει.

Αν θες μπορεις να μας πεις τι ειδος αγορασες και ποσο εκανε ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου στο track n trace σου εβγαλε

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ ?

 

Δεν το εχω ξαναδει.

Αν θες μπορεις να μας πεις τι ειδος αγορασες και ποσο εκανε ?

 

Στη σελίδα των ΕΛΤΑ μου εμφάνισε τις παραπάνω ενδείξεις.

Aγόρασα ένα κινητό τηλεφωνο, το οποίο κόστισε 115€ στις 29/09 από το Ebay μέσω Austria Post.

Link to comment
Share on other sites

Update για την δική μου περίπτωση:

 

Είχα παραγγείλει κινητό αξίας 111€ από Gearbest στις 26/7, έφτασε Ελλάδα 8/8 και βγήκε από τελωνείο στις 15/9. Στις 20/9 μου ήρθε χαρτάκι από ΕΛΤΑ με 20€ Δασμούς + 80€ ΦΠΑ για να πληρώσω (το κοστολόγησαν 350€). Φυσικά το έστειλα πίσω από τότε για αναδασμολόγηση και μιας και δεν είχα πάρει ακόμη απάντηση, πήγα ο ίδιος τελωνείο μπας και βγάλω άκρη. Το τελωνείο βρίσκεται μια έξοδο πριν φτάσεις στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος (έξοδος Cargo) και το κτίριο είναι ακριβώς απέναντι από το ΙΚΕΑ.

Από κει με έστειλαν λίγο πιο δίπλα που ήταν το κτίριο των ΕΛΤΑ γιατί εκεί ήταν το δέμα που είχα στείλει για αναδασμολόγηση και πήγα με τα αποδεικτικά της αγοράς μου από Paypal και Gearbest. Μου είπαν ότι το δέμα μου είναι στη διαδικασία επανεξέτασης και έχει αποσταλεί στο Υπουργείο Οικονομικών και μάλλον θα αλλάξει η τιμή του φόρου.

Ρώτησα πότε περίπου θα ξέρουμε γιατί έχει περάσει ήδη 1 μήνας που το έστειλα πίσω για αναδασμολόγηση και μου είπαν ότι δεν μπορούν να ξέρουν γιατί πλέον εξαρτάται από το Υπ. Οικονομικών, αλλά μου είπαν να πάρω την επόμενη εβδομάδα ένα τηλ. και βλέπουμε.

 

Οπότε καταλαβαίνετε ότι εμπλέκεται και το Υπ. Οικονομικών και έτσι δυστυχώς καθυστερεί ακόμη περισσότερο η διαδικασία της αναδασμολόγησης.

 

Πάντως να σημειωθεί ότι όλοι μα όλοι (ακόμη και ο σεκιουριτάς) ήταν πολύ εξυπηρετικοί και ευγενικοί και μάλιστα όταν τους έδειξα πόσο το πλήρωσα και πόσο μου το κοστολόγησαν, έκαναν μορφασμούς και κούναγαν τα χέρια τους, δείχνοντας ότι γνωρίζουν ότι εκεί μέσα είναι μπ@@ρδέλο!

 

Μόλις μάθω κάτι νεότερο θα ενημερώσω.

 

PS: Έβγαλα και μια photo (διακριτικα) για να δείτε πως ήταν μέσα ο χώρος στο κτίριο των ΕΛΤΑ.

https://ibb.co/nCpWam

Edited by Eldameldo
Link to comment
Share on other sites

Με τι μέθοδο αποστολης παρήγγειλες?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Το είχα αγοράσει Free Shipping με tracking number (αν το ήξερα θα το είχα βάλει με Priority Line που κόστιζε +30€ και απ'ότι λένε όλοι δεν περνάει τελωνείο).

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν λέει and Fulfilled by Amazon τότε ναι θεωρώ ότι θα περάσει τελώνιο, πόσο μάλιστα αν βάλεις να έρθει και με κούριερ. Δώσε αν θες λινκ να δούμε πώς ακριβώς το γράφει... αλλά από την άλλη αφού λες ότι γράφει dispatced και όχι απλά Sold τότε ναι είναι λογικό να περάσει από τελώνιο. Δεν αξίζει να το ρισκάρεις εκτός και αν η αξία του είναι πραγματικά κάτω των 10$ επομένως στην χειρότερη να χάσεις αυτά τα 10$ . Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

Αφού θα έρθει από Κίνα, θα μπει στο τελωνείο.

Το αν θα χρεωθείς έξοδα ή όχι εξαρτάται από την αξία.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβαζει καποιος εδω απο το υπουργειο οικονομικων ή τα τελωνεία και θελουνε ατομο για να τους βοηθησει να μαζεψουν χρημα και να τους πει τα κολπα προσφερομαι .

Με 4-5χιλαριακα το μηνα ειμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω ενα προιον απο τη gearbest και εχω την επιλογη να σταλθει απο warehouse Κινας (154€) και UK-3 (165€). Επιλεγοντας Κινα μπορω να βαλω το Priority Line (18.57€) που απ' οτι εχω διαβασει ειναι το πιο ασφαλες οσον αφορα την αποφυγη εκτελωνισμου ενω επιλέγοντας το UK-3 εχει επιλογη αποστολης μονο Expedited Shipping 2-3 ημερων δωρεαν. Λογικα αφου επιλεγω UK warehouse δεν θα υπαρξει θεμα εκτελωνισμου σωστα?
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω ενα προιον απο τη gearbest και εχω την επιλογη να σταλθει απο warehouse Κινας (154€) και UK-3 (165€). Επιλεγοντας Κινα μπορω να βαλω το Priority Line (18.57€) που απ' οτι εχω διαβασει ειναι το πιο ασφαλες οσον αφορα την αποφυγη εκτελωνισμου ενω επιλέγοντας το UK-3 εχει επιλογη αποστολης μονο Expedited Shipping 2-3 ημερων δωρεαν. Λογικα αφου επιλεγω UK warehouse δεν θα υπαρξει θεμα εκτελωνισμου σωστα?

 

Σωστά φίλε μου. Από Κίνα δίνει το Priority για να μην υπάρχουν δασμοί.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Το σίγουρο είναι ότι όντως φεύγει από Κίνα. Το δεύτερο είναι ότι η συσκευασία θα είναι του πωλητή και όχι της Αμαζον. Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις πρώτα μαζί του και να του ζητήσεις διευκρινήσεις σχετικά με τον τρόπο αποστολής και από εκεί και πέρα να αποφασίσεις αν θα λάβεις και το αντίστοιχο ρίσκο να το αγοράσεις ή οχι !!!

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η σειρα μου...

Για πρωτη φορα, θα πληρωσω 'ταχυδρομικο τελος 3€' οπως με ενημερωσε ο υπαλληλος των Ελτα που μου ειπε τηλεφωνικα οτι εχω δεμα και να περασω να παραλαβω...

 

Ακομη και στα 'τελωνειακως ελευθερα', θα επιβαλλεται το 3ευρω;

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η σειρα μου...

Για πρωτη φορα, θα πληρωσω 'ταχυδρομικο τελος 3€' οπως με ενημερωσε ο υπαλληλος των Ελτα που μου ειπε τηλεφωνικα οτι εχω δεμα και να περασω να παραλαβω...

 

Ακομη και στα 'τελωνειακως ελευθερα', θα επιβαλλεται το 3ευρω;

 

Καλημέρα, ως προς το ερώτημα σου, ναι επιβάλλεται. Δεν επιβάλλεται το 3ευρο εάν δεν μπεί καθόλου τελωνείο. Άπαξ και μπεί, εαν είναι εκτιμημένο κάτω από 22 €, τότε πληρώνετε το 3ευρο.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ως προς το ερώτημα σου, ναι επιβάλλεται. Δεν επιβάλλεται το 3ευρο εάν δεν μπεί καθόλου τελωνείο. Άπαξ και μπεί, εαν είναι εκτιμημένο κάτω από 22 €, τότε πληρώνετε το 3ευρο.

 

Εγω θελησα να μαθω τι ειναι το 3ευρω, δηλαδη πως προεκυψε αυτος ο αριθμος? Τι πληρωνω ακριβως? ειναι καποια κοστη ή απλα εβαλαν κατι κατ αποκοπην, στα ελτα τιποτα καμια απαντηση, μαυρη ειναι η νυχτα στα βουνα μαυρη σαν καλιακουδα, διοτι το τελος αυτο ειναι τελος για τα ελτα, και τι τελος ειναι αυτο? παρανομο 100% διοτι τελος στα ελληνικα σημαινει κατι ανταποδοτικο, τι μου ανταποδιδουν? απεναντιας με βαζουν να παω να το παραλαβω εγω..... ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Μια ερώτηση να κάνω περί τελωνείου. Θέλω να αγοράσω κινητό από Αμερική μέσω ebay (με bid) από ιδιώτη. Υπάρχει περίπτωση αφού περάσει τελωνείο να θεωρηθεί ως αγορά και να επιβληθεί φόρος? Εάν δηλωθεί ως δώρο-απλό δέμα θα πρέπει να πληρώσω? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Εγω θελησα να μαθω τι ειναι το 3ευρω, δηλαδη πως προεκυψε αυτος ο αριθμος? Τι πληρωνω ακριβως? ειναι καποια κοστη ή απλα εβαλαν κατι κατ αποκοπην, στα ελτα τιποτα καμια απαντηση, μαυρη ειναι η νυχτα στα βουνα μαυρη σαν καλιακουδα, διοτι το τελος αυτο ειναι τελος για τα ελτα, και τι τελος ειναι αυτο? παρανομο 100% διοτι τελος στα ελληνικα σημαινει κατι ανταποδοτικο, τι μου ανταποδιδουν? απεναντιας με βαζουν να παω να το παραλαβω εγω..... ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.
Έξοδα τελονειου το ότι υπαλλήλους έχασε την ώρα του (τα παράλογα της Ελλάδας)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...