Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά για να μη σας τρώει η περιέργεια με το που βλέπετε έξοδος από τελωνείο παίρνετε στα ΕΛΤΑ και σας λέει το ποσό που βγήκε. Το έκανα σήμερα μισή ώρα μετά το μήνυμα "Έξοδος από Τελωνείο"
Link to comment
Share on other sites

Nα τα γραφεις ολα φιλε.

 

προς τι οι υποδείξεις/προσταγές; ο συμφορουμίτης ρώτησε κάτι συγκεκριμένο και του απάντησα σε αυτό το συγκεκριμένο ερώτημα. και προς γνώση σου το priority line του BG έρχεται σε λιγότερο από 2 βδομάδες ενώ του dpd σε 2-3 βδομάδες. και ειδικά τον τελευταίο καιρό έχει μπουκώσει το δεύτερο.

 

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Προς πληροφόρηση, έχουν "μπουκώσει" στην dpd της Αγγλίας 19.000+ δεματα. Όπως είχα γράψει παραπάνω λόγω event του GearBest. Φυσικά δεν είναι όλα για Ελλάδα. Και απ ότι διάβασα από άλλο μέλος, έχουν περάσει το όριο των ημερησιων εκτελωνισμων. Δεν αλλάζει κάτι από αυτά που ξεραμε, απλά θα υπάρξει κάποια καθυστέρηση. Μέχρι 26 του μήνα θα τα έχουν καθαρίσει όλα αυτά, από εκεί και πέρα ξανά όπως ήταν θα είναι λογικά.

 

Sent from my MHA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νέο στατιστικό. Παραγγελία ένα H96 Pro+ από Banggood στις 08/09 με priority direct. Παρέλαβα σήμερα χωρίς κάτι έξτρα.

Περιμένω 3-4 ασυνόδευτα από Banggood μικρής αξίας, παραγγελία όλα 25-30 Αυγούστου, δεν έχει φανεί τίποτα προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Banggood με priority line η τελευταία που έκανα.

Πριν από αυτήν έκανα άλλες 7 όλες χωρίς έξτρα χρέωση,παραλαβή περίπου απο 8 εως 16 μέρες.2c4e8c9e3dc052f43eaefd39966a8f18.jpg

Link to comment
Share on other sites

Post on September 14,2017 08:53#1

hi will i have to pay customs if i use priority direct mail for Greece ?

 

Lucas708

BG-STAFF

Replies: 1091

Reviews: 0

Posts: 0

Send PM

Post on September 19,2017 03:49#2

Dear friend

for contacting us.Please kindly note that you may be responsible for all import taxes and duties that may be charged when the item passes through customs.

We advise you to find out about the local regulations prior to ordering from us. Banggood cannot give you advice or information about tax rates and customs charges in your country. We will do our best to help you . We have a clear explanation on our shopping site. http://www.banggood.com/Taxes-And-Tariffs_hl19

If you have any requirement ,please leave your message in your order. Our staff will review it.Thanks

 

 

 

με λιγα λογια νιβουμε τας χειρας

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σου φαίνεται περίεργο? Μια χαρά τα λένε.Δεν είναι υποχρεωμένοι να μας κάνουν χάρες.Το ότι μας κάνουν την εξυπηρέτηση και τα στέλνουν μέσω άλλης χώρας Δεν πρέπει να το λαμβάνουμε ως εγγύηση ότι θα μας καλύψουν σε περίπτωση που ξυπνήσουν τα δικά μας τελωνεία και ζητάνε ότι δεν ζητούσαν τόσα χρόνια.

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Γιατί σου φαίνεται περίεργο? Μια χαρά τα λένε.Δεν είναι υποχρεωμένοι να μας κάνουν χάρες.Το ότι μας κάνουν την εξυπηρέτηση και τα στέλνουν μέσω άλλης χώρας Δεν πρέπει να το λαμβάνουμε ως εγγύηση ότι θα μας καλύψουν σε περίπτωση που ξυπνήσουν τα δικά μας τελωνεία και ζητάνε ότι δεν ζητούσαν τόσα χρόνια.

 

Same Sh1t...Different Day

Καλά, δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.

Καταρχήν, τους συμφέρει να μην περνανε τελωνείο τα προϊόντα που πουλάνε, αλλιώς θα μειωθεί η ζήτηση ή / και θα αναγκαστούν να ρίξουν τις τιμές.

Κατά δεύτερον, πάντα μέσω συγκεκριμένων χωρών έστελναν στην ΕΕ, γιατί έχουν συμφωνίες με τα αντίστοιχα ταχυδρομεία.

Τρίτον, αυξάνουν το κόστος αποστολής (ειδικά το banggood, που σπάει τις παραγγελίες και σε βάζει να πληρώνεις πολλαπλάσια μεταφορικά πολλές φορές, το έχει παραξηλώσει), ενώ αφήνουν να εννοηθεί ότι δεν περνάνε τελωνείο με συγκεκριμένους τρόπους, αλλά βγάζουν και την ουρά τους απέξω.

Τέταρτον, άλλα καταστήματα (π.χ. το dx) είχαν από παλιά ασφάλεια τελωνείου, πληρώνοντας 2-3 € (για να σου επιστρέψουν το κόστος του τελωνείου, αν πλήρωσες).

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω δύο δέματα από Banggood (από 10 Σεπ) και τα δύο με priority line, έφυγαν μαζί από Κίνα, έφθασαν μαζί Ολλανδία και απεστάλησαν μαζί στην Ελλάδα.

 

Το ένα - θήκη και τζαμάκι, πέρασε αέρα και παραλαμβάνω αύριο

Το άλλο - κινητό - φαίνεται ωσάν να μην έχει φθάσει ακόμη, ουσιαστικά κρατείται ακόμη στο αεροδρόμιο

 

Έχω αρχίσει κι αγχώνομαι λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι.Είναι ευρωπαϊκά

 

Same Sh1t...Different Day

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλά, δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.

Καταρχήν, τους συμφέρει να μην περνανε τελωνείο τα προϊόντα που πουλάνε, αλλιώς θα μειωθεί η ζήτηση ή / και θα αναγκαστούν να ρίξουν τις τιμές.

Κατά δεύτερον, πάντα μέσω συγκεκριμένων χωρών έστελναν στην ΕΕ, γιατί έχουν συμφωνίες με τα αντίστοιχα ταχυδρομεία.

Τρίτον, αυξάνουν το κόστος αποστολής (ειδικά το banggood, που σπάει τις παραγγελίες και σε βάζει να πληρώνεις πολλαπλάσια μεταφορικά πολλές φορές, το έχει παραξηλώσει), ενώ αφήνουν να εννοηθεί ότι δεν περνάνε τελωνείο με συγκεκριμένους τρόπους, αλλά βγάζουν και την ουρά τους απέξω.

Τέταρτον, άλλα καταστήματα (π.χ. το dx) είχαν από παλιά ασφάλεια τελωνείου, πληρώνοντας 2-3 € (για να σου επιστρέψουν το κόστος του τελωνείου, αν πλήρωσες).

Δεν νομίζω ότι η χώρα μας έχει την αγοραστική δύναμη για να αλλάξει τιμές σε μαγαζιά που πουλάνε παγκοσμίως..Είμαστε πολύ μικροί σε σχέση με άλλους.Το ότι τους συμφέρει είναι το μόνο σίγουρο αλλά δεν θα τα βάψουν μαύρα αν αλλάξει το καθεστώς στην χώρα μας.

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

αγορά από amazon Αγγλίας,Ιταλίας,Γερμανίας,περνά από τελωνείο?

 

Θέλει προσοχή αυτό.

Ανάλογα που βρίσκεται ο πωλητής.

Αν ο πωλητής δεν είναι σε χώρα ΕΕ περνάει.

Αν είναι η ίδια η Αμαζον, ή ο πωλητής εντός ΕΕ φυσικά και όχι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σου φαίνεται περίεργο? Μια χαρά τα λένε.Δεν είναι υποχρεωμένοι να μας κάνουν χάρες.Το ότι μας κάνουν την εξυπηρέτηση και τα στέλνουν μέσω άλλης χώρας Δεν πρέπει να το λαμβάνουμε ως εγγύηση ότι θα μας καλύψουν σε περίπτωση που ξυπνήσουν τα δικά μας τελωνεία και ζητάνε ότι δεν ζητούσαν τόσα χρόνια.

 

Same Sh1t...Different Day

 

Απλός προσπαθώ να λάβω μια ξεκάθαρη απάντηση από τους Κινέζους του banggood kai gearbest. Δεν πρέπει να ξέρουμε πως αν πληρώσουμε τα εξτρά για τα priority kai direct line θα είμαστε καταχυρωμενοι από την φάπα του τελωνείου η όχι. ?Αν είναι να ξέρω δηλαδή να ξεσκονίσω το motorola razr που έχω σε κάποιο συρτάρι .

Link to comment
Share on other sites

Απλός προσπαθώ να λάβω μια ξεκάθαρη απάντηση από τους Κινέζους του banggood kai gearbest. Δεν πρέπει να ξέρουμε πως αν πληρώσουμε τα εξτρά για τα priority kai direct line θα είμαστε καταχυρωμενοι από την φάπα του τελωνείου η όχι. ?Αν είναι να ξέρω δηλαδή να ξεσκονίσω το motorola razr που έχω σε κάποιο συρτάρι .

 

 

Αυτα τα πληρώνουμε για να έρθουν γρήγορα ειναι το ¨επισημο¨ statement και οχι για γλιτώσουμε το τελωνείο.

 

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι η χώρα μας έχει την αγοραστική δύναμη για να αλλάξει τιμές σε μαγαζιά που πουλάνε παγκοσμίως..Είμαστε πολύ μικροί σε σχέση με άλλους.Το ότι τους συμφέρει είναι το μόνο σίγουρο αλλά δεν θα τα βάψουν μαύρα αν αλλάξει το καθεστώς στην χώρα μας.

 

Same Sh1t...Different Day

Η χώρα μας σίγουρα όχι, αλλά το ότι ξαφνικά τα τελωνεία άρχισαν να ψάχνουν και να χρεώνουν, είναι ευρωπαϊκή οδηγία και αφορά όλη την ΕΕ. Προφανώς η ΕΕ πήρε χαμπάρι ότι το εμπόριο των κινεζομάγαζων έχει πάρει διαστάσεις. Ίσως και να το ήξεραν από καιρό, αλλά να έκαναν τα στραβά μάτια, δεν ξέρω. Το βέβαιο είναι ότι η Κίνα είναι άλλη αγορά και τα προϊόντα της κανονικά πρέπει να εκτελωνίζονται και να δασμολογούνται, όταν πωλούνται στην ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

εγω ελαβα σημερα ενα tv box χωρις τελωνειο με νλ ποστ

 

priority direct ή όχι;

 

Ερώτηση:

 

Αφού και το απλό (Regular AirMail) και το προτεραιότητας (Priority Direct) το στέλνουν μέσω NL Post, και το δέμα έρχεται μέσω Ολλανδίας (όχι Αγγλίας ή οτιδήποτε) ποιά είναι ακριβώς η διαφορά μεταξύ των δύο;

 

Παρέλαβα εγώ σήμερα με τα ΕΛΤΑ μια θήκη + τζαμάκι που είχα παραγγείλει μέσω Priority Direct...χωρίς τελωνείο...το κινητό ακόμη στην αναμονή, παρότι προχωρούσαν μαζί σε κάθε στάδιο της αποστολής.

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

priority direct ή όχι;

 

Ερώτηση:

 

Αφού και το απλό (Regular AirMail) και το προτεραιότητας (Priority Direct) το στέλνουν μέσω NL Post, και το δέμα έρχεται μέσω Ολλανδίας (όχι Αγγλίας ή οτιδήποτε) ποιά είναι ακριβώς η διαφορά μεταξύ των δύο;

 

Παρέλαβα εγώ σήμερα με τα ΕΛΤΑ μια θήκη + τζαμάκι που είχα παραγγείλει μέσω Priority Direct...χωρίς τελωνείο...το κινητό ακόμη στην αναμονή, παρότι προχωρούσαν μαζί σε κάθε στάδιο της αποστολής.

 

Μη μπερδεύεις το NL post με την χώρα (Ολλανδία).

Μπορεί να σου έρθει από οπουδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεύεις το NL post με την χώρα (Ολλανδία).

Μπορεί να σου έρθει από οπουδήποτε.

 

Από Ολλανδία ήρθαν πάντως τα συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

Από Ολλανδία ήρθαν πάντως τα συγκεκριμένα.

 

Τα συγκεκριμένα μπορεί επειδή στα έστειλαν μέσω Ευρώπης (priority), αλλά και πάλι δεν είναι κανόνας.

Όταν κάνεις priority δεν σημαίνει απαραίτητα Ολλανδία το NL. Μπορεί να είναι άλλη ευρωπαική χώρα.

Πολλά ταχυδρομεία έχουν ανοίξει παραρτήματα στην Κίνα.

Αν έκανες απλή παραγγελία με NL θα έβλεπες κιόλας ότι ήρθε απευθείας από Κίνα.

Όπως και SG δε σημαίνει ότι θα πάει πρώτα Σινγκαπούρη.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα μπορεί επειδή στα έστειλαν μέσω Ευρώπης (priority), αλλά και πάλι δεν είναι κανόνας.

Όταν κάνεις priority δεν σημαίνει απαραίτητα Ολλανδία το NL. Μπορεί να είναι άλλη ευρωπαική χώρα.

Πολλά ταχυδρομεία έχουν ανοίξει παραρτήματα στην Κίνα.

Αν έκανες απλή παραγγελία με NL θα έβλεπες κιόλας ότι ήρθε απευθείας από Κίνα.

Όπως και SG δε σημαίνει ότι θα πάει πρώτα Σινγκαπούρη.

 

Παρόλαυτά, τόσες και τόσες παραγγελίες, με το Ολλανδικό έχουν περάσει πάντα από Ολλανδία και με το Ταχ.Σιγκαπούρης έχουν πάει πρώτα Σιγκαπούρη προτού σταλούν στη χώρα προορισμού.

 

Η ερώτησή μου ήταν, ποιά είναι η διαφορά μεταξύ

- Priority Direct, μέσω των Ολλανδικών ΜΕ επιπλέον χρέωση

- Registered Airmail, μέσω των Ολλανδικών, ΧΩΡΙΣ επιπλέον χρέωση

Link to comment
Share on other sites

έχω φάει τελωνείο;

 

15/9/2017, 00:55:05 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

14/9/2017, 20:10:42 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

14/9/2017, 18:10:42 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

14/9/2017, 00:14:41 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

13/9/2017, 00:10:03 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

10/9/2017, 07:20:16 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

5/8/2017, 00:00:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

έχω φάει τελωνείο;

 

15/9/2017, 00:55:05 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

14/9/2017, 20:10:42 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

14/9/2017, 18:10:42 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

14/9/2017, 00:14:41 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

13/9/2017, 00:10:03 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

10/9/2017, 07:20:16 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

5/8/2017, 00:00:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Ότι πέρασε, ναι πέρασε.

Αν χρεώθηκες κάτι δεν φαίνεται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρόλαυτά, τόσες και τόσες παραγγελίες, με το Ολλανδικό έχουν περάσει πάντα από Ολλανδία και με το Ταχ.Σιγκαπούρης έχουν πάει πρώτα Σιγκαπούρη προτού σταλούν στη χώρα προορισμού.

 

Η ερώτησή μου ήταν, ποιά είναι η διαφορά μεταξύ

- Priority Direct, μέσω των Ολλανδικών ΜΕ επιπλέον χρέωση

- Registered Airmail, μέσω των Ολλανδικών, ΧΩΡΙΣ επιπλέον χρέωση

 

Εμένα πάντως ποτέ.

Απευθείας από Κίνα και ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω αυτό.

 

Στο ερώτημα περί της διαφοράς, με registered airmail ισχύει ότι ήξερες μέχρι τώρα. Μπορεί και να περάσει τελωνείο, μπορεί και όχι. Κανείς δε ξέρει.

Στο priority θα σου ρθει μέσω άλλης ευρωπαικής χώρας και κατά πάσα πιθανότητα ( 100% δεν υπάρχει ), δεν θα περάσει τελωνείο από Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

priority direct ή όχι;

 

Ερώτηση:

 

Αφού και το απλό (Regular AirMail) και το προτεραιότητας (Priority Direct) το στέλνουν μέσω NL Post, και το δέμα έρχεται μέσω Ολλανδίας (όχι Αγγλίας ή οτιδήποτε) ποιά είναι ακριβώς η διαφορά μεταξύ των δύο;

 

Παρέλαβα εγώ σήμερα με τα ΕΛΤΑ μια θήκη + τζαμάκι που είχα παραγγείλει μέσω Priority Direct...χωρίς τελωνείο...το κινητό ακόμη στην αναμονή, παρότι προχωρούσαν μαζί σε κάθε στάδιο της αποστολής.

Όχι φίλε μου απλό

Link to comment
Share on other sites

Ότι πέρασε, ναι πέρασε.

Αν χρεώθηκες κάτι δεν φαίνεται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εμένα πάντως ποτέ.

Απευθείας από Κίνα και ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω αυτό.

 

Στο ερώτημα περί της διαφοράς, με registered airmail ισχύει ότι ήξερες μέχρι τώρα. Μπορεί και να περάσει τελωνείο, μπορεί και όχι. Κανείς δε ξέρει.

Στο priority θα σου ρθει μέσω άλλης ευρωπαικής χώρας και κατά πάσα πιθανότητα ( 100% δεν υπάρχει ), δεν θα περάσει τελωνείο από Ελλάδα.

 

Πόσοι έχουν στο tracking ένδειξη ότι πέρασε από άλλη χώρα, πέραν της Ολλανδίας;

Μπορεί να πέρασε από Αγγλία πχ, και να λέει άφιξη στην Ολλανδία, ή να πέρασε από Ελβετία έστω αφού έφτασε στην Ολλανδία και πριν φύγει την ίδια ή την επόμενη μέρα για Ελλαδα;

...δεν μου φαίνεται πιθανό κι εφόσον δεν υπάρχει σχετική ένδειξη, δεν νομίζω ότι μπορούμε να το ξέρουμε ή να το υποθέσουμε βάσιμα...δεν ξέρω τί επιπλέον πληροφορίες υπάρχουν περί αυτού.

 

Μέχρι στιγμής τα τρέχοντα δέματα με Priority Direct ακολουθούν την ίδια ακριβώς πορεία με κάθε απλό πακέτο μέσω Ολλανδικών

...γι αυτό ρωτάω τί διαφοροποιεί τους δύο τρόπους αποστολής

 

Πολύ περίεργο μου ακούγεται το ότι κανένα μέχρι τώρα δικό σου με SG Post δεν έχεις δει να περνάει από Σιγκαπούρη...

 

...θυμάμαι κι όλας άλλες περιόδους με πολλή "κίνηση" που κολλούσαν τα δέματα που έφευγαν από Κίνα - λόγω εθνικών τους εορτών - και κινούνταν μόνο όσα πρόλαβαν να παραδοθούν στο Ταχυδρομείο Σιγκαπούρης, οπότε έφυγαν πριν τη κορύφωση των εορτών για Σιγκαπούρη και από εκεί γρήγορα για Ελλάδα, ενώ όσα ήταν να φύγουν από Κίνα κόλλησαν μέχρι να τελειώσουν οι γιορτές.

 

Εμένα θα μου έχουν στείλει περίπου 13 δέματα με SG μέχρι τώρα, μόνο για το τελευταίο (τρέχουσα αποστολή από Αλιεξπρες) δεν έχω ακόμη στοιχεία tracking για να πω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...