Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος τι παίζει με την shop&ship της aramex? Θέλω να κάνω μια αγορά από Αμερική αλλά το κατάστημα δεν στέλνει Ελλάδα αν χρησιμοποιήσω την εν λόγω εταιρία στο τελωνείο θα χρειαστεί να πληρώσω 15 ευρώ συν το ΦΠΑ η θα με ξετιναξουν οπως γίνεται με τις υπόλοιπες κούριερ 100 ευρώ συν το ΦΠΑ.
Link to comment
Share on other sites

Κανένα κρούσμα priority line gearbest είχαμε? Θέλω να φέρω ένα τηλεκατευθυνόμενο για τον μικρό και λογικά θα είναι αρκετά ογκώδες το κουτί..γύρω στα εβδομήντα ευρώ κόστος.

 

Same Sh1t...Different Day

 

Αποκλείεται να υπάρξει κρούσμα τελωνείου με Priority Line. Και αν υπάρξει το Gearbest σου επιστρέφει τα χρήματα. Και δεν είναι απλή προσωπική υπόθεση, είναι fact.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα γυρο στης 30 παραγγελιες απο ali αυτον τον μηνα μεσα σε αυτο και ενα κινιτο

 

όλα μα όλα περάσαν από τελωνείο κανένα δεν χρέωσαν τπτ απλά έβαλαν πάνω του αυτοκόλλητο ελεύθερο τελωνείου και στο κινιτο έβαλαν χρέωση 32 ευρώ

btw τα άνοιξαν όλα και τα κόλλησαν ξανά (δεν χρέωσαν σε κανένα 3 ευρώ όμως)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα κρούσμα priority line gearbest είχαμε? Θέλω να φέρω ένα τηλεκατευθυνόμενο για τον μικρό και λογικά θα είναι αρκετά ογκώδες το κουτί..γύρω στα εβδομήντα ευρώ κόστος.

 

Same Sh1t...Different Day

 

για EU express σιγουρα οχι.με europe express δε ξερω αν εχει αναφερθει κατι

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιώνω και εγώ στο παρελθόν ότι το geekbuying μου χει στείλει ανοιγμένο tablet εμφανώς χρησιμοποιημένο και μου το πούλησε ως καινούργιο. σε ανταλλαγή email μου είπαν ότι τα ανοίγουν πάντα για έλεγχο αν λειτουργουν...

 

επίσης geekbuying πρόσφατη αγορά την ακύρωσα όταν πέρασαν 25 μέρες και δεν έστελναν κινητό που υποτίθεται το είχαν σε stock. Κάθε βδομάδα από Δευτέρα σε Δευτέρα με πηγαίνανε...

 

banggood 3 χρόνια αγοράζω, ούτε μισό πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα πηρα ενα ντρον απο banggood και μου το εστειλε με dhl .εχει τελωνιο αλλα το θεμα μου δεν ειναι αυτο. Ρωταω μηπως μπορω να γλυτωσω τα 39 ευρω που θελει η dhl για να ετελονισει το δεμα; το ποσο ειναι 39 ευρω της dhl και 24% της τιμης του δεματος με τα μεταφορικα μαζι. Την τιμη την γνωριζουν η ειναι αυτη που θα πω εγω? Αν γνοριζετε πειτε μου ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιώνω και εγώ στο παρελθόν ότι το geekbuying μου χει στείλει ανοιγμένο tablet εμφανώς χρησιμοποιημένο και μου το πούλησε ως καινούργιο. σε ανταλλαγή email μου είπαν ότι τα ανοίγουν πάντα για έλεγχο αν λειτουργουν...

 

επίσης geekbuying πρόσφατη αγορά την ακύρωσα όταν πέρασαν 25 μέρες και δεν έστελναν κινητό που υποτίθεται το είχαν σε stock. Κάθε βδομάδα από Δευτέρα σε Δευτέρα με πηγαίνανε...

 

banggood 3 χρόνια αγοράζω, ούτε μισό πρόβλημα...

 

Ο αντιλογος τωρα........

Εννοειται και πρεπει να τα ελενχουν πριν τα στελουν,εαν ειναι καποιο προβληματικο θα γλυτωσουν πολλα.Οπως και εσυ.

Σαββατο εκανα αγορα σημερα το εστειλαν το κινητο.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Από Banggood για να μην περάσει τελωνείο διαλέγω priority direct mail?ειναι 0.72 δολλαρια Γιαυτο Ρωτάω..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, ναι.

το priority του banggood είναι κατά πολύ φθηνότερο από αυτό του gearbest. κάπου υπάρχει και μία επιλογή (πριν την πληρωμή αν θυμάμαι καλά) για να μην έχει logo του banggood το δέμα. επίλεξε την.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, ναι.

το priority του banggood είναι κατά πολύ φθηνότερο από αυτό του gearbest. κάπου υπάρχει και μία επιλογή (πριν την πληρωμή αν θυμάμαι καλά) για να μην έχει logo του banggood το δέμα. επίλεξε την.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

 

Nα τα γραφεις ολα φιλε, ειναι πιο φτηνο γιατι παει μεσω ελτα με ολους τους κινδυνους και τις καθυστερησεις που μπορει αυτο να εχει, του gearbest ειναι σαν να ερχεται απο ευρωπη και στο παραδιδει η acs. Καλημερα!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια καλησπερα πηρα ενα ντρον απο banggood και μου το εστειλε με dhl .εχει τελωνιο αλλα το θεμα μου δεν ειναι αυτο. Ρωταω μηπως μπορω να γλυτωσω τα 39 ευρω που θελει η dhl για να ετελονισει το δεμα; το ποσο ειναι 39 ευρω της dhl και 24% της τιμης του δεματος με τα μεταφορικα μαζι. Την τιμη την γνωριζουν η ειναι αυτη που θα πω εγω? Αν γνοριζετε πειτε μου ευχαριστω.

 

Μπορεις αν γλυτωσεις το 39 ευρω κατα λιγο, δλδ κανα 10ρικο αν ζητησεις να το εκδωσουν προσωρινα για να το εκτελωνισεις εσυ, αλλα το φπα δεν το γλυτωνεις, επισης αν εκτελωνισουν αυτοι θα ανοιξουν το δεμα, αν τους παρεχεις αληθη στοιχεια, αποδειξη paypal και εκτυπωση απο ιστοσελιδα θα στο εκτελωνισουν σε χρονο 0. Αν πας να τους την φερεις θα αρχισουν να την ψαχνουν, και θα την βρουν την ακρη.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από Banggood για να μην περάσει τελωνείο διαλέγω priority direct mail?ειναι 0.72 δολλαρια Γιαυτο Ρωτάω..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

δεν ειναι σιγουρο οτι γλυτωνεις τελωνειο με το priority line του banggood.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αποκλείεται να υπάρξει κρούσμα τελωνείου με Priority Line. Και αν υπάρξει το Gearbest σου επιστρέφει τα χρήματα. Και δεν είναι απλή προσωπική υπόθεση, είναι fact.

 

Θεμα τελωνειου με priority line ηδη τρεχει, ολα τα πακετα που εφυγαν απο κινα απο 28-08 εως 02-09 ειναι παγωμενα στο southall, το θεμα ειναι τελωνειο. Το αλλο θεμα ειναι οτι το gearbest καλειται να πληρωσει και οχι οι αγοραστες, απλα θα περασουν ολοι μια ταλαιπωρια και μια καθυστερηση.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όποιον γνωρίζει:

Παρέλαβα πρόσφατα τηλ. και πλήρωσα τελωνείο...Δυστυχώς η συσκευή έχει κάποιο θεματάκι και ο πωλητής μου πρότεινε να το επιστρέψω και να μου στείλει άλλο.Θα ξαναπληρώσω τελωνείο..?

Όταν χρειαστεί να στείλουμε πίσω συσκευές για αντικατάσταση ή επισκευή θα ξαναπληρώνουμε τελωνεία?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όποιον γνωρίζει:

Παρέλαβα πρόσφατα τηλ. και πλήρωσα τελωνείο...Δυστυχώς η συσκευή έχει κάποιο θεματάκι και ο πωλητής μου πρότεινε να το επιστρέψω και να μου στείλει άλλο.Θα ξαναπληρώσω τελωνείο..?

Όταν χρειαστεί να στείλουμε πίσω συσκευές για αντικατάσταση ή επισκευή θα ξαναπληρώνουμε τελωνεία?

 

οχι, εαν στο σταματησουν δευτερη φορα θα παρουσιασεις τα εγγραφα του πρωτου εκτελωνισμου, καλο ειναι να βαλεις μεσα ενα φακελο με την ενδειξη εγγραφα εκτελωνισμου ταδε ταδε, και να πεις τον πωλητη οτι με αυτα θα πρεπει να γυρισει πισω το δεμα, εαν ειναι εφικτο βεβαια.... φυσικα οι μαγκες και τελειοι εκτελωνιστες τι δεν κανουν για να σε διασφαλισουν, ΠΟΥΘΕΝΑ δεν γραφουν το imei της συσκευης που εκτελωνισαν ..... ευγε στους εξυπνους εκει στα τελωνεια!!!

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Nα τα γραφεις ολα φιλε, ειναι πιο φτηνο γιατι παει μεσω ελτα με ολους τους κινδυνους και τις καθυστερησεις που μπορει αυτο να εχει, του gearbest ειναι σαν να ερχεται απο ευρωπη και στο παραδιδει η acs. Καλημερα!!

Δεν ξέρω αν έχει κινδύνους το priority mail του Banggood, αλλά μέχρι τώρα με αυτή τη μέθοδο έχω παραλάβει από 7 μέχρι 14 ημέρες, απίστευτες ταχύτητες. Δέμα από Γερμανία έκανε παραπάνω χρόνο να έρθει. Επίσης τα δέματα δεν έχουν κανένα στοιχείο οτι πέρασαν από τελωνείο, φαίνεται οτι ήρθαν από Ευρώπη. Ελπίζω έτσι να συνεχιστεί. Αντίθετα δέματα με sg post και China post ήρθαν με αυτοκόλλητο ότι πέρασαν από τελωνείο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει κινδύνους το priority mail του Banggood, αλλά μέχρι τώρα με αυτή τη μέθοδο έχω παραλάβει από 7 μέχρι 14 ημέρες, απίστευτες ταχύτητες. Δέμα από Γερμανία έκανε παραπάνω χρόνο να έρθει. Επίσης τα δέματα δεν έχουν κανένα στοιχείο οτι πέρασαν από τελωνείο, φαίνεται οτι ήρθαν από Ευρώπη. Ελπίζω έτσι να συνεχιστεί. Αντίθετα δέματα με sg post και China post ήρθαν με αυτοκόλλητο ότι πέρασαν από τελωνείο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

δεν διαφωνω μαζι σου, τουναντιων..... απλα ο κινδυνος ελλοχευει...

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Κανένας κίνδυνος με line priority το έχουμε πει άπειρες φορές δοκιμασμένο.

 

Aναθεωρησε.... παντα υπαρχει περιπτωση να σταματησει το οτιδηποτε. 191 πακετα του gearbest σταματημενα στα αγγλικα τελωνεια, ευτυχως οχι στα ελληνικα τελωνεια. Θα ερθει η ωρα και του banggood.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Aναθεωρησε.... παντα υπαρχει περιπτωση να σταματησει το οτιδηποτε. 191 πακετα του gearbest σταματημενα στα αγγλικα τελωνεια, ευτυχως οχι στα ελληνικα τελωνεια. Θα ερθει η ωρα και του banggood.
Σύμφωνα με το GearBest το πρόβλημα έχει λυθεί και αυτό έγινε πιθανότατα λόγω του event τέλη Αυγούστου. Πως ξέρεις τον ακριβή αριθμό, και τι υποννοεις, πως θα βάλουν φορους? Σύμφωνα με τους Κινέζους είναι προπληρωμενο το τελωνείο.

 

Sent from my MHA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη συσταθεί νέα ομάδα στο ΚΑΤ ΕΛ.ΒΕΛ, η οποία κάνει τη διαλογή / συλλογή όλων ανεξαιρέτως των δεμάτων-αποστολών από κράτη εκτός ΕΕ, τα οποία περνάνε τελωνείο για να καταβληθούν οι δασμοί που τους αναλογούν.

 

Για το λόγο αυτό πιθανότατα θα έχετε παρατηρήσει ότι προκύπτουν τεράστιες καθυστερήσεις στις παραδόσεις.

AM7-TL10 Β553 dual 3ram 64rom medallion edition

http://www.vmall.com/product/1668.html

Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη συσταθεί νέα ομάδα στο ΚΑΤ ΕΛ.ΒΕΛ, η οποία κάνει τη διαλογή / συλλογή όλων ανεξαιρέτως των δεμάτων-αποστολών από κράτη εκτός ΕΕ, τα οποία περνάνε τελωνείο για να καταβληθούν οι δασμοί που τους αναλογούν.

 

Για το λόγο αυτό πιθανότατα θα έχετε παρατηρήσει ότι προκύπτουν τεράστιες καθυστερήσεις στις παραδόσεις.

Μα πως ξέρουν ποια έρχονται εκτός ΕΕ αφού αυτά που λέμε έρχονται από Αγγλία, και εκτός αυτού αν έχουν ήδη εκτελωνιστει σε άλλη ευρωπαικη χώρα δε νομίζω πως είναι λογικό και νομιμο να σε φορολογουν δεύτερη φορά.

 

Sent from my MHA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε όσα έχουν ήδη καταβληθεί τελωνειακά τέλη (από τη χώρα αποστολής), φυσικά και δεν επιβαρύνονται εκ νέου, μιας και φέρουν τα σχετικά έγγραφα/σφραγίδες που το αποδεικνύουν.

AM7-TL10 Β553 dual 3ram 64rom medallion edition

http://www.vmall.com/product/1668.html

Link to comment
Share on other sites

Σε όσα έχουν ήδη καταβληθεί τελωνειακά τέλη (από τη χώρα αποστολής), φυσικά και δεν επιβαρύνονται εκ νέου, μιας και φέρουν τα σχετικά έγγραφα/σφραγίδες που το αποδεικνύουν.
Πάντως γενικότερα είναι μπέρδεμα η όλη κατάσταση και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί αυτή τη στιγμή να ελεγχθει από τη χώρα παράδοσης. Η μόνη που μπορεί να ελέγξει και να αλλάξει την όλη κατάσταση, πιστεύω είναι η πρώτη χώρα που εισαγει το προϊόν στην ΕΕ, που στην περίπτωση του GearBest είναι η Αγγλία. Θέλει όμως η Αγγλία να την αλλάξει μιας και θα βγει από την ΕΕ? Θα δείξει..

Δεύτερον ότι και να στήσουν στο ελ Βενιζέλος δεν ξέρω αν θα καταφέρουν πολλά μιας και έρχονται με αυτοκίνητο χωρίς να περνάνε από αεροδρόμιο.

Τρίτον αν είναι αλήθεια αυτά που μας λένε οι Κινέζοι, πως δλδ είναι ήδη πληρωμένα τα τελωνειακα έξοδα, τότε δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει πραγματικά κάτι η χώρα που πάει το δέμα.

 

Sent from my MHA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γενικότερα είναι μπέρδεμα η όλη κατάσταση και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί αυτή τη στιγμή να ελεγχθει από τη χώρα παράδοσης. Η μόνη που μπορεί να ελέγξει και να αλλάξει την όλη κατάσταση, πιστεύω είναι η πρώτη χώρα που εισαγει το προϊόν στην ΕΕ, που στην περίπτωση του GearBest είναι η Αγγλία. Θέλει όμως η Αγγλία να την αλλάξει μιας και θα βγει από την ΕΕ? Θα δείξει..

Δεύτερον ότι και να στήσουν στο ελ Βενιζέλος δεν ξέρω αν θα καταφέρουν πολλά μιας και έρχονται με αυτοκίνητο χωρίς να περνάνε από αεροδρόμιο.

Τρίτον αν είναι αλήθεια αυτά που μας λένε οι Κινέζοι, πως δλδ είναι ήδη πληρωμένα τα τελωνειακα έξοδα, τότε δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει πραγματικά κάτι η χώρα που πάει το δέμα.

 

Sent from my MHA-L09 using Tapatalk

 

Είναι εύκολο να φανταστείς τι συμβαίνει.

Βρίσκουν χώρες (στην περίπτωσή μας η Αγγλία), που είναι στην κατάσταση της Ελλάδας στους ελέγχους μέχρι πριν ένα χρόνο.

Κι από τη στιγμή που μπει στην ΕΕ, μετά η ενδοκοινοτική μεταφορά είναι ελεύθερη.

Και δεν είναι πληρωμένα τα τελωνειακά έξοδα.

Απλή αριθμητική. Το ποσό του priority είναι μηδαμινό για να καλύψει τα τελωνειακά έξοδα.

Τα έξοδα του priority καλύπτουν τα έξοδα αποστολής με courier από Αγγλία προς εδώ.

Κι επειδή κάτι μπορεί να σταματήσει, μιας και δεν είναι τίποτα 100%, σου λένε εάν γίνει θα πληρώσουμε εμείς.

Τους στέλνεις αν δεν κάνω λάθος τα τιμολόγια και σου βάζουν τα λεφτά.

Αυτό και από μόνο του σημαίνει ότι δεν έχουν πληρώσει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Αναζήτησης: 695 ms

2017-09-19 09:52 KOROPIOU (KK) - ELTA, ITEM ARR KOROPIOU (KK) - ELTA

2017-09-19 05:56 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2017-09-18 19:57 K.D. DEMATON ATHINAS, ITEM IN CONTA K.D. DEMATON ATHINAS

2017-09-18 17:57 K.D. DEMATON ATHINAS, ITEM ARR K.D. DEMATON ATHINAS

2017-09-16 01:08 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-09-15 19:51 ITEM IN CONTA

2017-09-15 17:51 ITEM ARR

2017-09-15 15:01 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), RETAINED BY CUSTOMS FOR UNSPECIFIED REASON

2017-09-11 15:21 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

2017-09-09 07:54 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-07-24 18:34 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Αναζήτησης: 2585 ms

2017-09-11 15:19 The item is being processed by customs

2017-09-09 10:54 The item has been processed in the country of destination

2017-08-01 14:43 The item has arrived in the country of destination

2017-07-25 08:27 The item is on transport to the country of destination

2017-07-24 18:34 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-07-24 18:34 The item is at the PostNL sorting center

2017-07-20 08:55 The item is pre-advised

 

μετά απο 2 μηνες περιπου εφτασε το κινητο μου.με πηραν τηλεφωνο σημερα απο το ταχυδρομειο κορωπιου και μου ειπαν οτι ηρθε και πρεπει να πληρωσω 31 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...