Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το στατιστικό της υπόθεσης, δεματάκι με tv box, controller και άλλα 2-3 μικροπράγματα από banggood με priority. Παραγγελία 30/08. Ήρθε σήμερα χαρτάκι, αύριο παραλαμβάνω χωρίς τελωνεία κτλ, όλα κομπλέ. Αξία περίπου 75 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση*πακέτου: Καθ' οδόν

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2017-08-05 08:18 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης: Ολλανδία

2017-08-10 11:20 The item has arrived in the country of destination

2017-08-05 19:28 The item is on transport to the country of destination

2017-08-05 08:18 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-08-05 08:18 The item is at the PostNL sorting center

2017-08-01 06:03 The item is pre-advised

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

Ειναι νορμαλ αυτο τωρα εδω και 43 μερες η μηπως να αρχισω να ανησυχω οτι πιγε περιπατο....;

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση*πακέτου: Καθ' οδόν

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2017-08-05 08:18 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης: Ολλανδία

2017-08-10 11:20 The item has arrived in the country of destination

2017-08-05 19:28 The item is on transport to the country of destination

2017-08-05 08:18 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-08-05 08:18 The item is at the PostNL sorting center

2017-08-01 06:03 The item is pre-advised

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

Ειναι νορμαλ αυτο τωρα εδω και 43 μερες η μηπως να αρχισω να ανησυχω οτι πιγε περιπατο....;

 

Φίλε εμένα μου πήρε 60+ μέρες για να ξεκολλήσει..

Currently Owned : Xiaomi Mi Note 2(Scorpio) 4/64 | MiUI 9 || LeEco Le 2 x520(s2) 4/32 | eUI 26s || Xiaomi Redmi note 3 pro(Kenzo) 2/32 | Xiaomi EU | Radon Kernel 5.4 | Stereo Mod | MIUI 9

Ex-owned : Xiaomi Mi5(Gemini) 3/64 | Xiaomi EU | Stereo Mod | MIUI 9 BETA || LeEco Le Max 2(x2) x820 6/64 || LeEco Le Max 2(x2) x829 4/64 || Oneplus One(Bacon) 3/64

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εμένα μου πήρε 60+ μέρες για να ξεκολλήσει..

60+ μερες;; τον παιζουνε ομαδικος μου φαινεται....

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι 60+ μερες;;; καλα Χριστουγεννα με βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

2 χιαομι mi band 2 απο gearbest.

κανονικα γραφει στον φακελο smartwatches, κοστος οσο πληρωσα (42 δολλαρια) και ΔΕΝ περασε τελωνειο

 

το tr number ξεκιναει απο RT και τελειωνει σε ΑΤ

Link to comment
Share on other sites

Με tc τα είχες ή χωρίς;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Παρελήφθη σήμερα χωρίς "εξτρά" χρεώσεις δεματάκι με ένα Self Defense*pen (αξίας ~5$) από Banggood, untracked. Έκανε 34 μέρες να φτάσει στα χέρια μου από την ημερομηνία shipping...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

14/9/2017, 13:49:16 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

14/9/2017, 00:13:25 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

14/9/2017, 11:49:16 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

12/9/2017, 00:21:27 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

12/9/2017, 14:11:28 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

27/8/2017, 12:25:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

παλικάρια επειδή είμαι λίγο άσχετος μπορεί να μου πει κάποιος αν θα πληρώσω τπτ παραπάνω όταν είναι να το παραλάβω ? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπηκε τελεωνειο, αρα πληρωνεις

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

το κινητό κόστιζε 140ε πόσα θα μου ζητήσουν και θα τα πληρώσω στα ελτα?

Link to comment
Share on other sites

3 παραγγελίες συνολικής αξίας 20 ευρώ δεν πέρασαν τελωνείο, όπως προβλέπεται.
Link to comment
Share on other sites

Από που και με τι τρόπο αποστολής αν είναι εύκολο να μας πεις Στράτο

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Από που και με τι τρόπο αποστολής αν είναι εύκολο να μας πεις Στράτο

 

Same Sh1t...Different Day

 

Όλα Κίνα.

1 banggood και 2 από ebay.

Απλό ταχυδρομείο unregistered.

Link to comment
Share on other sites

το κινητό κόστιζε 140ε πόσα θα μου ζητήσουν και θα τα πληρώσω στα ελτα?

 

Αν πέσει στην γενική ταρίφα του 100άρικου (σαν κόστος κινητού) θα πληρώσεις 24€ (φπα 24%) συν 15€ εκτελωνιστικά, σύνολο 39€

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα προχθές μικρό δέμα (φάκελος θα έλεγα),έγραφε τιμή 0,79 $, η πραγματική του τιμή δεν ήταν πάνω απο 10 ευρώ, σε κάποιο απομακρυσμένο κ@@νησο, είχε έρθει με DHL eCommerce κ το παρέλαβα απο το τοπικό ελτα. ο υπάλληλος στο κισέ ζήτησε να του δώσω 3 ευρώ, επάνω στο φάκελο δεν είχε αυτοκόλλητο όπως άλλες φορές που να λέει πως έχει επιβαρυνθεί με 3 ευρώ έλεγχο, όταν αντέδρασα λέγοντας του πως αυτό το τέλος έχει καταργηθεί ήταν κάθετα αντίθετος δείχνοντας μου ένα άλλο δεμα που είχε αυτόκόλλητο "τελωνειακά ελεύθερο" λέγοντας μου πως μόνο αυτά δεν πληρώνουν. Το ήξερα πως με έπιασε κοροϊδο αλλά επειδή ήθελα κ βιαζόμουν το δέμα δεν έδωσα συνέχεια, του έδωσα τα λεφτά κ έκοψε απόδειξη. Το γράφω καθαρά για ενημερωτικούς λόγους.
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα προχθές μικρό δέμα (φάκελος θα έλεγα),έγραφε τιμή 0,79 $, η πραγματική του τιμή δεν ήταν πάνω απο 10 ευρώ, σε κάποιο απομακρυσμένο κ@@νησο, είχε έρθει με DHL eCommerce κ το παρέλαβα απο το τοπικό ελτα. ο υπάλληλος στο κισέ ζήτησε να του δώσω 3 ευρώ, επάνω στο φάκελο δεν είχε αυτοκόλλητο όπως άλλες φορές που να λέει πως έχει επιβαρυνθεί με 3 ευρώ έλεγχο, όταν αντέδρασα λέγοντας του πως αυτό το τέλος έχει καταργηθεί ήταν κάθετα αντίθετος δείχνοντας μου ένα άλλο δεμα που είχε αυτόκόλλητο "τελωνειακά ελεύθερο" λέγοντας μου πως μόνο αυτά δεν πληρώνουν. Το ήξερα πως με έπιασε κοροϊδο αλλά επειδή ήθελα κ βιαζόμουν το δέμα δεν έδωσα συνέχεια, του έδωσα τα λεφτά κ έκοψε απόδειξη. Το γράφω καθαρά για ενημερωτικούς λόγους.

Πρόσεξες αν έγραφε κάτι στο ειδοποιητήριο; Εκεί το γράφουν συνήθως.

Από τη στιγμή που σου έκοψε απόδειξη πάντως (και πολύ σωστά το αναφέρεις), δεν πιάστηκες κορόιδο, δε σου τα ζήτησε για να τα βάλει στην τσέπη του δηλαδή. Τα καταχωρούν στο πρόγραμμά τους και προφανώς αν δεν πλήρωνες τα 3€, δε θα μπορούσες να πάρεις το πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μπηκε τελωνειο χθες...για να δουμε τι θα δουμε...εσας?

Σημερα βγηκε απο τελωνειο απο οτι ειδα.αφου ομως ειναι απο την Ολλανδια θα πρεπει να πληρωσουμε τελωνειο?αφου ειναι χωρα της Ε.Ε. Δεν μπορω να καταλαβω.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα βγηκε απο τελωνειο απο οτι ειδα.αφου ομως ειναι απο την Ολλανδια θα πρεπει να πληρωσουμε τελωνειο?αφου ειναι χωρα της Ε.Ε. Δεν μπορω να καταλαβω.

Ήρθε με διαμετακόμιση (in transit) - καθεστώς που επιτρέπει την αναστολή επιβολής δασμών στην ενδιάμεση χώρα εισόδου της ΕΕ (Ολλανδία), για να επιβληθεί στη χώρα τελικού προορισμού (Ελλάδα).

Link to comment
Share on other sites

εγω παρελαβα προχθες 2 καρτες micro sd και ενα usb και δεν πληρωσα κατι. 15 ευρω αξια ειχαν με NL post απο gearbest. τελωνειο δεν μπηκε καν, αλλα απο οτι ειδα στο δεμα ειχε σφραγιδα ελευθερο .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο forum,

Ψαχνοντας για τις αποστολες απο banggood επεσα σε μια απαντηση που δωσαν σε ερωτηση Ελληνα για αποστολη στην Ελλαδα με τη μεθοδο priority direct, δε λενε πουθενα οτι ειναι σίγουρη η αποφυγη τελωνειου.

 

https://forum.banggood.com/forum-topic-32166.html?page=12

Link to comment
Share on other sites

εγω παρελαβα προχθες 2 καρτες micro sd και ενα usb και δεν πληρωσα κατι. 15 ευρω αξια ειχαν με NL post απο gearbest. τελωνειο δεν μπηκε καν, αλλα απο οτι ειδα στο δεμα ειχε σφραγιδα ελευθερο .

ηταν συστημένο;;;;

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...