Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζουμε τις αλλαγές που έγιναν και τις έχουμε συζητήσει αρκετά.

 

Είναι η 1η φορά, όμως, που βλέπουμε 12% δασμό και τον ΦΠΑ πάνω στο άθροισμα αξίας και δασμού (γνωστό, βέβαια, αλλά είναι άλλο να μην έχει χρεωθεί δασμός σε δέματα μέχρι τώρα και άλλο να βλέπεις τη χρέωση στην πραγματικότητα).

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το εξήγησε σε προηγούμενο post

 

Με τις συγνωνεύσεις μηνυμάτων έχασα τη μπάλα :cool:

Βλέπω κάποια περίεργα στο όλο θέμα.

Το ... 200.58....

Πως το έβγαλαν αυτό το ποσό και μάλιστα με ακρίβεια 58 λεπτών;

Κοιτώντας το ξανά, περιέργως αυτό το νούμερο έχει ισοτιμία 183 λίρες περίπου.... :rolleyes:

Τροφή για σκέψη :cool:

Link to comment
Share on other sites

Με τις συγνωνεύσεις μηνυμάτων έχασα τη μπάλα :cool:

Βλέπω κάποια περίεργα στο όλο θέμα.

Το ... 200.58....

Πως το έβγαλαν αυτό το ποσό και μάλιστα με ακρίβεια 58 λεπτών;

Κοιτώντας το ξανά, περιέργως αυτό το νούμερο έχει ισοτιμία 183 λίρες περίπου.... :rolleyes:

Τροφή για σκέψη :cool:

 

Καλά λες να είδαν το 183 και να νόμιζαν ότι ήταν λίρες? Πόσο χαζούς τελωνειακους έχουμε? Έπρεπε να γίνει αντίρρηση θα έδινες σίγουρα 25 με 35 ευρώ λιγότερα.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά λες να είδαν το 183 και να νόμιζαν ότι ήταν λίρες? Πόσο χαζούς τελωνειακους έχουμε? Έπρεπε να γίνει αντίρρηση θα έδινες σίγουρα 25 με 35 ευρώ λιγότερα.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

Μα περασαν τα δολαρια για λιρες????!! Αν ερχοταν κατι απο αγγλια θα περναγε τελωνειο? Θα μας τρελάνουν!:lol::lol:

Πάντως δεν ήξερα καν πως να κάνω αντίρρηση, γιατί στα ΕΛΤΑ μου είπαν ή πληρώνεις ή τα στέλνουμε πίσω.:(:O

Link to comment
Share on other sites

Μα περασαν τα δολαρια για λιρες????!! Αν ερχοταν κατι απο αγγλια θα περναγε τελωνειο? Θα μας τρελάνουν!:lol::lol:

Πάντως δεν ήξερα καν πως να κάνω αντίρρηση, γιατί στα ΕΛΤΑ μου είπαν ή πληρώνεις ή τα στέλνουμε πίσω.:(:O

Κανονικά όχι δεν πληρώνεις Ευρώπη είναι. Αλλά σωστά είπε ο στρατός οι 185 λίρες είναι 200.58 ευρώ μπερδεύτηκαν φαίνεται. Θέλει λίγη προσοχή μιας και αυτοί στα τελωνεία βαράνε στο κεφάλι ειδικά σε αυτόν που έπεσες και μπέρδεψε δολάρια με λίρες. Ελπίζω τουλάχιστον να απολαύσετε τα ρούχα και να βγουν καλά.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Μα περασαν τα δολαρια για λιρες????!! Αν ερχοταν κατι απο αγγλια θα περναγε τελωνειο? Θα μας τρελάνουν!:lol::lol:

Πάντως δεν ήξερα καν πως να κάνω αντίρρηση, γιατί στα ΕΛΤΑ μου είπαν ή πληρώνεις ή τα στέλνουμε πίσω.:(:O

 

Παρανομο να τα στειλουν πισω ισως ενοουσε τα στελνουν πισω τελωνειο παλι για ελεγχο,να ξερετε αν φερεται αντίρρηση στην 0ληρωμη πηγαινει στους ιδιους υπαλλήλους και δεν παιρνει καποια σειρα προτεραιότητας,περιμενεις που περιμενεις εναν μηνα στο τελωνειο ξα χρειαστει δυο μηνες,αποψη μου αν γίνει η #ζημια# τελωνειου πληρωσε το να ξεμπερδευεις γιατι να περιμενεις για 20 ευρω διαφορα δεν αξίζει.

Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όχι δεν πληρώνεις Ευρώπη είναι. Αλλά σωστά είπε ο στρατός οι 185 λίρες είναι 200.58 ευρώ μπερδεύτηκαν φαίνεται. Θέλει λίγη προσοχή μιας και αυτοί στα τελωνεία βαράνε στο κεφάλι ειδικά σε αυτόν που έπεσες και μπέρδεψε δολάρια με λίρες. Ελπίζω τουλάχιστον να απολαύσετε τα ρούχα και να βγουν καλά.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

Σημερινή ισοτιμία 182.3

Μπορεί τη μέρα που μπήκε τελωνείο να έβγαινε και ακριβώς 183 :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσει κι άλλος καιρός και δεν έχει αρθεί και ανοίξω case στο PayPal λες να φάω πόρτα την επόμενη από iherb?

Δεν γνωριζω την πολιτικη του iherb με το refund.

Εχω παραγγειλει και αλλες φορες απο iherb και ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα.

Προσωπικα περιμενω να κλεισω το διμηνο απο την αποστολη της παραγγελιας και μετα ζητησω refund.

Link to comment
Share on other sites

Καλά είμαι; Λέτε Δευτέρα να το έχω; :confused:

 

11/8/2017, 21:49:04 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

11/8/2017, 19:37:20 Κ.Α.Τ. ΔΕΜΑΤΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

11/8/2017, 00:14:53 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

9/8/2017, 00:12:33 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

24/7/2017, 08:18:56 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

17/7/2017, 07:00:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

24/6/2017, 09:10:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Currently Owned : Xiaomi Mi Note 2(Scorpio) 4/64 | MiUI 9 || LeEco Le 2 x520(s2) 4/32 | eUI 26s || Xiaomi Redmi note 3 pro(Kenzo) 2/32 | Xiaomi EU | Radon Kernel 5.4 | Stereo Mod | MIUI 9

Ex-owned : Xiaomi Mi5(Gemini) 3/64 | Xiaomi EU | Stereo Mod | MIUI 9 BETA || LeEco Le Max 2(x2) x820 6/64 || LeEco Le Max 2(x2) x829 4/64 || Oneplus One(Bacon) 3/64

Link to comment
Share on other sites

Είναι το τρίτο θέμα που ρωτάς το ίδιο πράγμα...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Είναι το τρίτο θέμα που ρωτάς το ίδιο πράγμα...

 

Πειράζει να θέλω γρήγορα απάντηση που κανείς δεν δίνει :P;

Currently Owned : Xiaomi Mi Note 2(Scorpio) 4/64 | MiUI 9 || LeEco Le 2 x520(s2) 4/32 | eUI 26s || Xiaomi Redmi note 3 pro(Kenzo) 2/32 | Xiaomi EU | Radon Kernel 5.4 | Stereo Mod | MIUI 9

Ex-owned : Xiaomi Mi5(Gemini) 3/64 | Xiaomi EU | Stereo Mod | MIUI 9 BETA || LeEco Le Max 2(x2) x820 6/64 || LeEco Le Max 2(x2) x829 4/64 || Oneplus One(Bacon) 3/64

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, οι διανομείς/ταχυδρόμοι, δουλέυουν Σάββατα;

Currently Owned : Xiaomi Mi Note 2(Scorpio) 4/64 | MiUI 9 || LeEco Le 2 x520(s2) 4/32 | eUI 26s || Xiaomi Redmi note 3 pro(Kenzo) 2/32 | Xiaomi EU | Radon Kernel 5.4 | Stereo Mod | MIUI 9

Ex-owned : Xiaomi Mi5(Gemini) 3/64 | Xiaomi EU | Stereo Mod | MIUI 9 BETA || LeEco Le Max 2(x2) x820 6/64 || LeEco Le Max 2(x2) x829 4/64 || Oneplus One(Bacon) 3/64

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, οι διανομείς/ταχυδρόμοι, δουλέυουν Σάββατα;

 

Οι ταχυμεταφορές μόνο.

 

υπαρχουν τελικα μισθωτοι που ειναι μεγαλα λαμογια,ψευτες και υποκριτες.

 

Είμαι υποκριτής μιας και κανονικά είναι υποχρέωσή μου να σε καταδώσω και δεν το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Οι ταχυμεταφορές μόνο.

Δηλαδή εγώ που έχω δέμα Αθήνα, θα κινηθεί κατά το Σάββατο προς Θεσσαλονίκη;

Currently Owned : Xiaomi Mi Note 2(Scorpio) 4/64 | MiUI 9 || LeEco Le 2 x520(s2) 4/32 | eUI 26s || Xiaomi Redmi note 3 pro(Kenzo) 2/32 | Xiaomi EU | Radon Kernel 5.4 | Stereo Mod | MIUI 9

Ex-owned : Xiaomi Mi5(Gemini) 3/64 | Xiaomi EU | Stereo Mod | MIUI 9 BETA || LeEco Le Max 2(x2) x820 6/64 || LeEco Le Max 2(x2) x829 4/64 || Oneplus One(Bacon) 3/64

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έχω δέμα Αθήνα, θα κινηθεί κατά το Σάββατο προς Θεσσαλονίκη;

 

Μόνο αν είναι με ταχυμεταφορές. Το παράγγειλες με EMS;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν είναι με ταχυμεταφορές. Το παράγγειλες με EMS;

 

όχι, δεν είναι :( :P Νόμιζα πως εννούσες κάτι άλλο :P δεν πήγε το μυαλό μου σε κούριερ.

Currently Owned : Xiaomi Mi Note 2(Scorpio) 4/64 | MiUI 9 || LeEco Le 2 x520(s2) 4/32 | eUI 26s || Xiaomi Redmi note 3 pro(Kenzo) 2/32 | Xiaomi EU | Radon Kernel 5.4 | Stereo Mod | MIUI 9

Ex-owned : Xiaomi Mi5(Gemini) 3/64 | Xiaomi EU | Stereo Mod | MIUI 9 BETA || LeEco Le Max 2(x2) x820 6/64 || LeEco Le Max 2(x2) x829 4/64 || Oneplus One(Bacon) 3/64

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω την πολιτικη του iherb με το refund.

 

Εχω παραγγειλει και αλλες φορες απο iherb και ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα.

 

Προσωπικα περιμενω να κλεισω το διμηνο απο την αποστολη της παραγγελιας και μετα ζητησω refund.

 

 

 

Και γω ποτέ δεν είχα θέμα με το iherb ,αλλά τώρα από 26/6 η παραγγελια ακόμα να ερθει.Το refund θα γίνει μέσω PayPal,απλά φοβάμαι μην σε βάλουν σε καμία black list,γιατί από αυτούς η παραγγελία έφυγε και τελευταίο update 1/7 δείχνει αεροδρόμιο Αθήνας.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Δε σε βάζουν σε blacklist αφού δε φταις εσύ, μου έχουν κάνει refund σε πακέτο που γύρισε σε αυτούς αλλά το τρεναρισαν αρκετά. Και τότε δεν είχε PayPal, τώρα τελευταία έβαλε. Αλλά μπορεί να αλλάξουν τον τρόπο αποστολής τους, τα παρακολουθούν πολύ αυτά, είχαν στατιστικά χρόνων και πιθανότητας τελωνείου από πριν κάνεις την παραγγελία, από παλιά ακόμα. Μπορεί να βρουν τρόπο, αλλά και να ανεβάσουν τα μεταφορικά, δεν αποκλείεται. Μην πάτε κατευθείαν με απειλές και dispute, δεν είναι απατεώνες. Το πρόβλημα εδώ δεν είναι το τελωνείο αλλά ο ΕΟΦ που δεν περνάει πάνω από 3 τεμάχια. Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δε σε βάζουν σε blacklist αφού δε φταις εσύ, μου έχουν κάνει refund σε πακέτο που γύρισε σε αυτούς αλλά το τρεναρισαν αρκετά. Και τότε δεν είχε PayPal, τώρα τελευταία έβαλε. Αλλά μπορεί να αλλάξουν τον τρόπο αποστολής τους, τα παρακολουθούν πολύ αυτά, είχαν στατιστικά χρόνων και πιθανότητας τελωνείου από πριν κάνεις την παραγγελία, από παλιά ακόμα. Μπορεί να βρουν τρόπο, αλλά και να ανεβάσουν τα μεταφορικά, δεν αποκλείεται. Μην πάτε κατευθείαν με απειλές και dispute, δεν είναι απατεώνες. Το πρόβλημα εδώ δεν είναι το τελωνείο αλλά ο ΕΟΦ που δεν περνάει πάνω από 3 τεμάχια.

 

 

 

Έχω φέρει πακέτο και με 7 τεμάχια μέσα,ποτέ δεν είχα πρόβλημα,ούτε Εοφ ούτε τελωνείο.Δεν θέλω refund ούτε dispute,το πακέτο θέλω αλλά αν δεν έρθει;να αφήσω τα 60 ευρώ που έδωσα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είχες, αλλά ούτε με κινητά είχαμε, τώρα είναι αλλιώς τα πράγματα. Ελπίζω να μην κολλήσει κανενός μας το πακέτο. Πάντως ο ΕΟΦ μέχρι 3 εγκρίνει (+ τις 2 εργάσιμες μέρες που πρέπει να φας, πράγμα ίσως πιο μεγάλο σαν πρόβλημα), με λίγα λόγια το πακέτο θα πάει αναπόφευκτα πίσω.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν είναι με ταχυμεταφορές. Το παράγγειλες με EMS;

 

Σοβαρά τώρα; Πάρε μια γεύση από "Ταχυμεταφορές "

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

14/8/2017, 07:51:00 ΝΕΑΠΟΛΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ

11/8/2017, 07:51:43 ΝΕΑΠΟΛΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

11/8/2017, 03:01:07 Κ.Δ.Τ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΝΕΑΠΟΛΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ)

11/8/2017, 02:21:38 Κ.Δ.Τ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

11/8/2017, 02:03:28 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

10/8/2017, 17:52:09 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

10/8/2017, 03:43:32 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

9/8/2017, 11:19:43 Κ.Α.Τ. EMS ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Τ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

31/7/2017, 13:26:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

8/7/2017, 17:30:00 ΡΩΣΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

7/7/2017, 17:20:00 ΡΩΣΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

3/7/2017, 09:26:00 ΡΩΣΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Έκανα account για να πω τον πόνο μου.

 

Προϊόντα αξίας 30$ (όχι ηλεκτρονικές συσκευές, ούτε με έκπτωση ή προσφορά. κανονικές τιμές) με μεταφορικά άλλα 14$.

 

Μου ήρθε χαρτί με συνολικό ποσό οφειλής 85 ευρώ!! (δασμοί 6.38, ΦΠΑ 58.24, εκτελωνισμός 20.00)

Δεν ξέρω πώς τους ήρθαν αυτά τα ποσά. Ο πωλητής είναι τυπικότατος Αμερικανός, οπότε κόβω το κεφάλι μου ότι έγραψε τα αληθινά ποσά και είχε μέσα και απόδειξη.

 

Άμα δεν το παραλάβω επιστρέφει στον πωλητή, ή παίζει να ξεμείνει στο τελωνείο και να μου ζητάνε μετά και τέλη αποθήκευσης;

Edited by idyllif
Link to comment
Share on other sites

Έκανα account για να πω τον πόνο μου.

 

Προϊόντα αξίας 30$ (όχι ηλεκτρονικές συσκευές, ούτε με έκπτωση ή προσφορά. κανονικές τιμές) με μεταφορικά άλλα 14$.

 

Μου ήρθε χαρτί με συνολικό ποσό οφειλής 85 ευρώ!! (δασμοί 6.38, ΦΠΑ 58.24, εκτελωνισμός 20.00)

Δεν ξέρω πώς τους ήρθαν αυτά τα ποσά. Ο πωλητής είναι τυπικότατος Αμερικανός, οπότε κόβω το κεφάλι μου ότι έγραψε τα αληθινά ποσά και είχε μέσα και απόδειξη.

 

Άμα δεν το παραλάβω επιστρέφει στον πωλητή, ή παίζει να ξεμείνει στο τελωνείο και να μου ζητάνε μετά και τέλη αποθήκευσης;

 

Με ΕΛΤΑ ήρθε;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνεις αίτηση αναδασμολογησης εσύ, ποιος θα κάνει;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...