Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω παραλάβει το τελευταίο δίμηνο καμιά 20αριά παραγγελίες μικρών αντικειμένων αξίας από 1 δολάριο έως 15 δολάρια max. Σε κανένα δεν έγινε εισαγωγή τελωνείο.

Την τελευταία φορά όμως που πήγα έπεσα σε γνωστό που είχε να παραλάβει βιβλίο από Αμερική κόστους 25 δολλαρίων και του ζήταγαν 3+15 ευρώ.

Για βιβλίο;Το θεωρώ τρελό γιατί τα βιβλία υπόκεινται σε ειδικό,ευνοικό, φορολογικό καθεστώς.Κάτι άλλο θα έγινε.Κάποιο μπέρδεμα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως από αμερική που παρήγγειλα κάτι μπλούζες, άνοιξαν κανονικά την συσκευασία, πέταξαν τα χαρτια του site από οπου ειχε γινει η παραγγελια , τα συσκευασαν σε μια δικη τους κουτα και με χρεωσαν 97 ευρω τελωνειο.. έτσι, γιατι μπορούν!!:wacko::wacko:

 

Με ποια ταχυδρομική εταιρία ήρθε το δέμα στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Με ποια ταχυδρομική εταιρία ήρθε το δέμα στην Ελλάδα;

 

Μπηκε ευρωπη με dhl και μετα ηρθε ειδοποιηση απο τα ελτα να παω να πληρωσω για να παραλαβω.. περιττο να πω οτι οι μπλουζες κοστιζαν 183 δολάρια αλλα τα τσακαλια του τελωνειου έβαλαν κοστος 200 ευρω, ώστε να με γδαρουν οσο πιο πολυ γινοταν..

Link to comment
Share on other sites

Έχει έρθει σε κανένα παραγγελία από iherb?βλεπω 1 Ιουλίου έχει φτάσει Ελλάδα από το tracking number και από τότε τίποτα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Μια απο τα ιδια με iherb. Αφιξη Ελλαδα 1 Ιουλη και μεχρι σημερα κανενα νεοτερο.

Τους ειχα στειλει mail και ελεγαν να περιμενω κι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

@xaxanoula Θα έπρεπε να νιώθεις ευγνώμων, έχω πάει ο ίδιος να εκτελωνισω κάποτε και πριν από μένα ήταν μια κοπέλα, της λέει ο τυρογαλας προϊστάμενος "-τι περιμένεις; - μαγιό. - μαγιό;; πήγαινε φόρεσε τα και ξαναελα"

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια απο τα ιδια με iherb. Αφιξη Ελλαδα 1 Ιουλη και μεχρι σημερα κανενα νεοτερο.

Τους ειχα στειλει mail και ελεγαν να περιμενω κι αλλο...

 

Εχω και εγώ iherb από 25/6 τώρα που το βλέπω, είχα σταματήσει να το κοιτάω. Πρώτη φορά στα χρονικά που κάνει πάνω από 21 μέρες

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα περίμενα ήδη ένα μήνα και παραπάνω, έκανα τη βλακεία και τα παρέλαβα.. η αλήθεια είναι ότι 2 από τις μπλούζες ήθελα να τις επιστρέψω αλλά 1ον δεν είχα τα χαρτιά και 2ον δεν θα ήθελα να ξαναμπω σε τέτοια διαδικασία..

Θεωρώ άκρως παράλογο και παράνομο να βλέπει ο τελωνειακός στην απόδειξη 183 δολάρια και να μου βάζει ώς αξια περιεχομένου 200 ευρώ!

Δεν είπα να μην πληρώσω τα νόμιμα, αλλά αυτό που γίνεται με το τελωνείο είναι απλά απαράδεκτο.

Δυστυχώς πλήρωσα και απλά δεν θα ξανα αγοράσω τίποτα εκτός ευρωπαικής ένωσης..

Link to comment
Share on other sites

Και να αναφερθεί επίσης πως μετά το μήνα πλέον αν δε κάνω λάθος χάνεις και τα δικαιώματα/προστασία σου στο ebay πχ για την περίπτωση που κάποιος αντί για την κάμερα, σου έστειλε πέτρες, εκτός και αν δεχτεί κάποιο deal/δείξει κατανόηση ο seller, πράμα που προφανώς δε θα γίνει αν πρόκειται και για άσχετο/απατεώνα ! Και μετά τους 2(?) δε μπορείς και να αφήσεις και feedback.

 

Και λογικό απολύτως από μέρους τους, προφανώς δε γνωρίζουν την κατάσταση στη μπανανία...

Με τα είδη που ασχολούμαι τουλάχιστον δεν είναι σπάνιο το "I do not ship to Italy and Greece" και μιλάμε και για εντός ΕΕ (!)

Είναι απορίας άξιο το πως δε το βλέπουμε ήδη πολύ συχνότερα σε μαγαζιά εκτός ΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

Για βιβλίο;Το θεωρώ τρελό γιατί τα βιβλία υπόκεινται σε ειδικό,ευνοικό, φορολογικό καθεστώς.Κάτι άλλο θα έγινε.Κάποιο μπέρδεμα.

 

Κι όμως. Μου έδειξε τα χαρτιά με τις χρεώσεις όσο περιμέναμε στην ουρά.

Του είπα αν θέλει βέβαια μπορεί να ζητήσει να τα ξανα υπολογίσουν κλπ, αλλά είπε θα τα πληρώσω να τελειώνω...

Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι το βιβλίο αυτό στην Ελλάδα είχε ακριβότερα.... 3 ολόκληρα ευρώ....

Πήγε να γλυτώσει 3 ευρώ χωρίς να σκεφτεί το πότε θα του έρθει, το χρόνο που θα χάσει, τη βενζίνη πήγαινε έλα στο κατάστημα....

Αυτό που λέμε πήγε για μαλλί και βγήκε κουρεμένος.

 

Παρέλαβα άλλα 2 πακετάκια από Banggood σήμερα κόστος κάτω των 15 και τα 2 μαζί.

Όλα κανονικά χωρίς έξτρα χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα περίμενα ήδη ένα μήνα και παραπάνω, έκανα τη βλακεία και τα παρέλαβα.. η αλήθεια είναι ότι 2 από τις μπλούζες ήθελα να τις επιστρέψω αλλά 1ον δεν είχα τα χαρτιά και 2ον δεν θα ήθελα να ξαναμπω σε τέτοια διαδικασία..

Θεωρώ άκρως παράλογο και παράνομο να βλέπει ο τελωνειακός στην απόδειξη 183 δολάρια και να μου βάζει ώς αξια περιεχομένου 200 ευρώ!

Δεν είπα να μην πληρώσω τα νόμιμα, αλλά αυτό που γίνεται με το τελωνείο είναι απλά απαράδεκτο.

Δυστυχώς πλήρωσα και απλά δεν θα ξανα αγοράσω τίποτα εκτός ευρωπαικής ένωσης..

 

Μπορείς να μας βάλεις τον υπολογισμό των τελών για να δούμε πως προέκυψε αυτό το ποσό του τελωνείου;

Link to comment
Share on other sites

xaxanoula και εγω την ειχα πατησει παλια με dhl χωρις φυσικα να ξερω...ηρθε δεμα τον 220 ευρω και ζηταγαν 190 ευρω...φυσικα αυτες τις εταιρειες δεν τους πειραζει κανενας ειναι νομιμες στην ελλαδα και κανουν αυτο που ξερουν και το κανουν καλα..τωρα αν δεν θελεις να ξαναπληρωσεις τελωνειο μην ξαναγοραζεις εκτος ευρωπης, αν παλι θελεις να παρεις απεξω απο τριτες χωρες και να πληρωσεις τα νομιμα, φορους και εξοδα τελωνειου καντο απλα σε μια περιπτωση που ο τελωνης κανει τα δικα του και κοστολογησει αλη τιμη απο αυτο που εχει το προιον σου, θα εχεις ενα τρεξιματακι για να αποδειξεις οτι δεν ισχυει κατι τετοιο και θα πληρωσεις για επανελεγχο αν δεν κανω λαθος 10 με 15 ευρω. Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια με iherb. Αφιξη Ελλαδα 1 Ιουλη και μεχρι σημερα κανενα νεοτερο.

Τους ειχα στειλει mail και ελεγαν να περιμενω κι αλλο...

 

 

 

Αν περάσει κι άλλος καιρός και δεν έχει αρθεί και ανοίξω case στο PayPal λες να φάω πόρτα την επόμενη από iherb?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

xaxanoula και εγω την ειχα πατησει παλια με dhl χωρις φυσικα να ξερω...ηρθε δεμα τον 220 ευρω και ζηταγαν 190 ευρω...φυσικα αυτες τις εταιρειες δεν τους πειραζει κανενας ειναι νομιμες στην ελλαδα και κανουν αυτο που ξερουν και το κανουν καλα..τωρα αν δεν θελεις να ξαναπληρωσεις τελωνειο μην ξαναγοραζεις εκτος ευρωπης, αν παλι θελεις να παρεις απεξω απο τριτες χωρες και να πληρωσεις τα νομιμα, φορους και εξοδα τελωνειου καντο απλα σε μια περιπτωση που ο τελωνης κανει τα δικα του και κοστολογησει αλη τιμη απο αυτο που εχει το προιον σου, θα εχεις ενα τρεξιματακι για να αποδειξεις οτι δεν ισχυει κατι τετοιο και θα πληρωσεις για επανελεγχο αν δεν κανω λαθος 10 με 15 ευρω.

 

Στο νέο τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ φαίνεται ότι ο επανέλεγχος δε χρεώνεται. Στον παλιό χρεωνόταν

Link to comment
Share on other sites

Στο νέο τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ φαίνεται ότι ο επανέλεγχος δε χρεώνεται. Στον παλιό χρεωνόταν

 

 

ωραια spartaκ καλο ειναι αυτο για να ξερουμε..σε ευχαριστω για την πληροφορια.

Link to comment
Share on other sites

Και να αναφερθεί επίσης πως μετά το μήνα πλέον αν δε κάνω λάθος χάνεις και τα δικαιώματα/προστασία σου στο ebay πχ για την περίπτωση που κάποιος αντί για την κάμερα, σου έστειλε πέτρες, εκτός και αν δεχτεί κάποιο deal/δείξει κατανόηση ο seller, πράμα που προφανώς δε θα γίνει αν πρόκειται και για άσχετο/απατεώνα ! Και μετά τους 2(?) δε μπορείς και να αφήσεις και feedback.

 

Και λογικό απολύτως από μέρους τους, προφανώς δε γνωρίζουν την κατάσταση στη μπανανία...

Με τα είδη που ασχολούμαι τουλάχιστον δεν είναι σπάνιο το "I do not ship to Italy and Greece" και μιλάμε και για εντός ΕΕ (!)

Είναι απορίας άξιο το πως δε το βλέπουμε ήδη πολύ συχνότερα σε μαγαζιά εκτός ΕΕ...

Δεν ισχύει αυτό με το μήνα για το Ebay εδώ και πολύ καιρό.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.... ριξτε και εδω μια ματια....

Νέα τέλη εκτελωνισμού για αγορές από Κίνα στα ΕΛΤΑ

 

Σαν αβανταδόρικο κείμενο των ΕΛΤΑ, καλό είναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπηκε ευρωπη με dhl και μετα ηρθε ειδοποιηση απο τα ελτα να παω να πληρωσω για να παραλαβω.. περιττο να πω οτι οι μπλουζες κοστιζαν 183 δολάρια αλλα τα τσακαλια του τελωνειου έβαλαν κοστος 200 ευρω, ώστε να με γδαρουν οσο πιο πολυ γινοταν..

 

Δεν είσαι βέβαιος/η αν το δέμα είχε έρθει από το εξωτερικό σ' αυτή την κατάσταση.

Διευκρινίζω ότι δεν θέλω να υπερασπιστώ τα ΕΛΤΑ αλλά λέω μια πιθανότητα.

Επίσης, λες ότι οι μπλούζες κόστιζαν $183 αλλά δεν λες πόσο κόστισαν τα μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Τι σημασία έχει? Αν χρειαστεί να τα επιστρέψει και φάει πόρτα μετά απ'το κατάστημα γιατί δεν έχει τις αποδείξεις και την συσκευασία τους ποιός θα φταίει μετά?

Σου είπε κανείς πως το ερώτημα μου έχει σχέση με την ιστορία με τις αποδείξεις και μου ζητάς τον λόγο και μου το συσχετίζεις λες και έκανα σχόλιο πάνω σε αυτό; Όποιος δεν έχει πάρει ανεμιστήρα ή aircondition ακόμα, ας πάρει, γιατί θα μας τρελάνετε μερικοί στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παιδιά μου ήρθε ένα δέμα σήμερα μετά από σχεδόν 2 μήνες, είναι 3 κάρτες sd 15€ σύνολο σε ένα μέτριο φάκελο και ευτυχώς δε πέρασε τελωνείο... Τώρα περιμένω κάτι τσάντες και μπλουζάκια περίπου 3€ που παρήγγειλε η αδερφή μου από ali, αν είναι να πληρώσω +15€ για το καθένα όπως λέει το κείμενο πάνω είμαι για φυλακή... :p

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άντε άλλη μια φορά.....είναι καθαρά θέμα τύχης τι θα τσεκαριστη-μπει στο τελωνείο και τι όχι.....μην το κουράζεται άδικα.....σε εμένα πέρασαν πολύ ακριβές συσκευές,και μπήκε για έλεγχο μια κάμερα των 36€.....δεν υπάρχουν κανόνες και τρόποι αποφ@γης.....μπαρουφες και φουμαρα όλα τα άλλα.Και όλα τα παραπάνω με διαφορετικό τρόπο αποστολής.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας βάλεις τον υπολογισμό των τελών για να δούμε πως προέκυψε αυτό το ποσό του τελωνείου;

 

Στέλνω το αυτοκόλλητο που ήταν κολλημένο στην κούτα..

ελπίζω ότι στέλνω σωστά τη φωτογραφία

 

http://imgur.com/a/Qk9BO

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Σαν αβανταδόρικο κείμενο των ΕΛΤΑ, καλό είναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν είσαι βέβαιος/η αν το δέμα είχε έρθει από το εξωτερικό σ' αυτή την κατάσταση.

Διευκρινίζω ότι δεν θέλω να υπερασπιστώ τα ΕΛΤΑ αλλά λέω μια πιθανότητα.

Επίσης, λες ότι οι μπλούζες κόστιζαν $183 αλλά δεν λες πόσο κόστισαν τα μεταφορικά.

 

Είμαι βέβαιη ότι το δέμα δεν ήρθε έτσι από αμερική γιατί είχα ξανα αγοράσει από το συγκεκριμένο site και ξέρω τη συσκευασία τους, αλλά το κυριότερο όλων ήταν ότι η κούτα που παρέλαβα είχε επάνω μόνο το αυτοκόλλητο του τελωνείου.

Το κόστος ήταν 183 δολαρια μαζί με τα μεταφορικά γιατί λόγω προηγούμενης αγοράς μου, μου είχαν δώσει έκπτωση στα μεταφορικά. Σε κάθε περίπτωση εφόσον άνοιξαν το δέμα και είδαν την απόδειξη, δεν δικαιολογείται να χρεώνουν περισσότερα απ' οτι το ίδιο το site!!

Link to comment
Share on other sites

Στέλνω το αυτοκόλλητο που ήταν κολλημένο στην κούτα..

ελπίζω ότι στέλνω σωστά τη φωτογραφία

 

http://imgur.com/a/Qk9BO

 

Το συμπέρασμα από την εικόνα που ανέβασες είναι ότι χρεώθηκες 1) για αξία CIF 200,58€ αντί για τα $183 που πλήρωσες, 2) δασμό 12% πάνω στην αξία, 3) ΦΠΑ 24% στο σύνολο της αξίας+δασμό και 4) τέλος εκτελωνισμού 20€ αφού η αξία είναι πάνω από 150€.

Είναι η 1η φορά που βλέπουμε τέτοιες χρεώσεις, εκτός του τέλους που ήταν γνωστό.

 

Θα μπορούσες να ζητήσεις αναδασμολόγηση αλλά αφού ήθελες τα ρούχα, δικαιολογείσαι.

Link to comment
Share on other sites

Οι βλακείες πληρώνονται! :lol::lol::lol:

 

Πάντως σε ερώτηση στα ΕΛΤΑ μου είπαν οτι από 01/08, άλλαξε το σύστημα και περνάνε τα πάντα από τελωνείο ανεξαρτήτως κόστους και γι αυτο έχουν προκύψει τέτοιες καθυστερήσεις. Στα πιο φτηνά δέματα υπάρχει χρέωση 3 ευρώ απλά και μόνο επειδή μπήκε τελεωνείο και στα υπόλοιπα ότι θεωρήσει το τελωνείο ότι πρέπει να χρεώσει. Δεν ξέρω αν ισχύει ή αν κάποιος από εδώ έχει κάποια αντίστοιχη πληροφόρηση.

Link to comment
Share on other sites

Οι βλακείες πληρώνονται! :lol::lol::lol:

 

Πάντως σε ερώτηση στα ΕΛΤΑ μου είπαν οτι από 01/08, άλλαξε το σύστημα και περνάνε τα πάντα από τελωνείο ανεξαρτήτως κόστους και γι αυτο έχουν προκύψει τέτοιες καθυστερήσεις. Στα πιο φτηνά δέματα υπάρχει χρέωση 3 ευρώ απλά και μόνο επειδή μπήκε τελεωνείο και στα υπόλοιπα ότι θεωρήσει το τελωνείο ότι πρέπει να χρεώσει. Δεν ξέρω αν ισχύει ή αν κάποιος από εδώ έχει κάποια αντίστοιχη πληροφόρηση.

 

183 σύνολο πλήρωσες ή 183 + μεταφορικά;

Αν ισχύει το 2ο πόσα ήταν τα μεταφορικά;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε τις αλλαγές που έγιναν και τις έχουμε συζητήσει αρκετά.

 

Είναι η 1η φορά, όμως, που βλέπουμε 12% δασμό και τον ΦΠΑ πάνω στο άθροισμα αξίας και δασμού (γνωστό, βέβαια, αλλά είναι άλλο να μην έχει χρεωθεί δασμός σε δέματα μέχρι τώρα και άλλο να βλέπεις τη χρέωση στην πραγματικότητα).

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

183 σύνολο πλήρωσες ή 183 + μεταφορικά;

Αν ισχύει το 2ο πόσα ήταν τα μεταφορικά;

 

Το εξήγησε σε προηγούμενο post

Link to comment
Share on other sites

183 σύνολο πλήρωσες ή 183 + μεταφορικά;

Αν ισχύει το 2ο πόσα ήταν τα μεταφορικά;

 

Δεν είχε μεταφορικά. Είχα κάνει ξανά αγορές από αυτούς και μου έδωσαν εκπτωτικό κουπόνι με δωρεάν μεταφορικά για την επόμενη αγορά μου. Και είπα να το εκμεταλλευτώ, τρομάρα μου!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Οι βλακείες πληρώνονται! :lol::lol::lol:

 

Πάντως σε ερώτηση στα ΕΛΤΑ μου είπαν οτι από 01/08, άλλαξε το σύστημα και περνάνε τα πάντα από τελωνείο ανεξαρτήτως κόστους και γι αυτο έχουν προκύψει τέτοιες καθυστερήσεις. Στα πιο φτηνά δέματα υπάρχει χρέωση 3 ευρώ απλά και μόνο επειδή μπήκε τελεωνείο και στα υπόλοιπα ότι θεωρήσει το τελωνείο ότι πρέπει να χρεώσει. Δεν ξέρω αν ισχύει ή αν κάποιος από εδώ έχει κάποια αντίστοιχη πληροφόρηση.

Παρέλαβα σήμερα ένα fidget χωρίς τελωνείο αξίας 3.50 ευρώ. Και πριν κάτι μέρες ακόμα 4 δέματα από 2 μέχρι 17 ευρώ χωρίς τελωνείο. Είμαι Χαλκιδική οπότε περνάει από Θεσσαλονίκη.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...