Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει έρθει σε κανένα παραγγελία από iherb?βλεπω 1 Ιουλίου έχει φτάσει Ελλάδα από το tracking number και από τότε τίποτα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Στο δια ταύτα λοιπον και ενω καποιοι τσακωνεστε εν μέσο θέρους μονο το geekbyuing εφάρμοσε νέα μέθοδο όλα τα υπολοιπα κινεζομαγαζα αν παραγγειλουμε το παίζουμε με το τελωνείο.

 

Στάλθηκε από το Lenovo_P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Στο δια ταύτα λοιπον και ενω καποιοι τσακωνεστε εν μέσο θέρους μονο το geekbyuing εφάρμοσε νέα μέθοδο όλα τα υπολοιπα κινεζομαγαζα αν παραγγειλουμε το παίζουμε με το τελωνείο.

 

Στάλθηκε από το Lenovo_P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ποια μέθοδο εφάρμοσε;

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Οταν γινεται ο ελεγχος του τελωνειου ανοιγουν και την συσκευασια του προιοντος η μονο εξωτερικα ελεγχουν κουτι μαρκα κτλπ?

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Poco x3
Link to comment
Share on other sites

φιλε Erimitis μπορει οπως λες τα αλλα κινεζικα να μην εχουν ακομα τον τροπο αλλα ειναι καλο που ενα το εχει ξεκινησει και λογικα θα το κανουν και οι αλλοι..επισης τα δεματα για καποιον φιλο που ρωτησε υπαρχει περιπτωση να μην τα ανοιξουν και να βαλουν οτι ποσο τους εχει πει λογικα το υπουργειο..εχω πληρωσει 3 δεματα χωρις να εχουν ανοιχτει τα προιοντα...:!:
Link to comment
Share on other sites

Οταν γινεται ο ελεγχος του τελωνειου ανοιγουν και την συσκευασια του προιοντος η μονο εξωτερικα ελεγχουν κουτι μαρκα κτλπ?

 

 

Όχι, δεν ανοίγουν τα δέματα στη μεγάλη πλειοψηφία.

Μπορεί να ανοίξει κάποιο ο τελωνειακός αν υποπτευθεί ότι έχει απαγορευμένο αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν ανοίγουν τα δέματα στη μεγάλη πλειοψηφία.

Μπορεί να ανοίξει κάποιο ο τελωνειακός αν υποπτευθεί ότι έχει απαγορευμένο αντικείμενο.

Αυτο ακριβως γινεται.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Tπν ηπιαμε λοιπον αγόρια και κορίτσια.

Έχω παραγγείλει κάτι χαζομαρες απο το ebay και εχει περάσει 1,5 μηνες και ακόμα να έρθουν.

Θα δείτε οτι σε λίγο καιρό δεν θα στέλνουν Ελλάδα να το θυμηθείτε.

Γεια σου λοιπον ebay για σου vickmall για bangood.

 

Στάλθηκε από το Lenovo_P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

παιδια καντε λιγο υπομονη και θα βρεθει η λυση.σιγα σιγα τα περισσοτερα μαγαζια στο εξωτερικο θα την βρουν την λυση.

 

θα τα στελνουν με αλογα ετσι εμαθα εγω! για να μην πληρωνουμε τελωνειο οχι τιποτα αλλο!::D

 

Θελω να παραγγειλω ενα ξιφος και μια ασπιδα , ξερεις τι πρπει να κανω για να μην πληρωσω τελωνειο?

Link to comment
Share on other sites

θα τα στελνουν με αλογα ετσι εμαθα εγω! για να μην πληρωνουμε τελωνειο οχι τιποτα αλλο!::D

 

Θελω να παραγγειλω ενα ξιφος και μια ασπιδα , ξερεις τι πρπει να κανω για να μην πληρωσω τελωνειο?

 

:lol::lol::lol:κλαιω ρε φιλε...........:lol::lol::lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό, που μπορεί να προκύψει από όλη αυτή την ιστορία με τις καθυστερήσεις και τους εκτελωνισμούς, είναι το στραπάτσο που ήδη τρώνε μερικά λαμογάκια, γι' αυτό και τρελαίνονται. Άτομα που θεωρούν δικαίωμά τους να μην πληρώνουν το κράτος, αλλά επίσης δικαίωμα τους να χρησιμοποιούν αυτά που τους προσφέρει. Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό, που μπορεί να προκύψει από όλη αυτή την ιστορία με τις καθυστερήσεις και τους εκτελωνισμούς, είναι το στραπάτσο που ήδη τρώνε μερικά λαμογάκια, γι' αυτό και τρελαίνονται. Άτομα που θεωρούν δικαίωμά τους να μην πληρώνουν το κράτος, αλλά επίσης δικαίωμα τους να χρησιμοποιούν αυτά που τους προσφέρει.

Αυτό με το φόρο είναι συνθετο πρόβλημα,όπως όλα άλλωστε.Γιατί βέβαια,αν το Κράτος δεν διόριζε αβέρτα κόσμο, τον οποίον βεβαια καλούμαστε εμείς να πληρώσουμε μετά,θα μπορούσε να βάλει και λιγότερους φόρους.

Η όχι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα σε ολους.... ριξτε και εδω μια ματια....

Νέα τέλη εκτελωνισμού για αγορές από Κίνα στα ΕΛΤΑ

Mα αυτό είναι γελοίο.Δηλαδή,αξία 20€,πληρώνει 15,και αξία 150€ πληρώνει το ίδιο;

Εν πάσει περιπτώσει,εμένα ξεκόλλησε σήμερα μετά από 6 μέρες,και από βδομάδα παραλαμβάνω.No tax.:)

Ενα μπιχλιμπίδι ήταν,καμία σχέση με τηλέφωνα κλπ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το φόρο είναι συνθετο πρόβλημα,όπως όλα άλλωστε.Γιατί βέβαια,αν το Κράτος δεν διόριζε αβέρτα κόσμο, τον οποίον βεβαια καλούμαστε εμείς να πληρώσουμε μετά,θα μπορούσε να βάλει και λιγότερους φόρους.

Η όχι;

Αυτό με τους διορισμούς, δεν είναι κανόνας. Κάποιοιες υπηρεσίες (και κυρίως ΔΕΚΟ), είχαν γίνει κομματικά φέουδα. Γιατί; Διότι κάποια λαμογάκια ψήφιζαν αυτά τα κόμματα, ζητώντας προσωπικά ανταλλάγματα (π.χ. διορισμό). Και επειδή τα λαμογάκια είναι αρκετά, έγιναν κράτος εν κράτει και οι λαμογιές τους δε σταμάτησαν εκεί βέβαια. Με αποτέλεσμα όπως λες, να καλούμαστε τώρα εμείς να πληρώσουμε τα σπασμένα. Γι' αυτό και χαίρομαι όταν βλέπω κάποιο λαμογάκι να κλαίγεται, που καλείται να συνεισφέρει στα κοινά επιτέλους. Φυσικά, το πρόβλημα δε λύθηκε και δεν αποδόθηκε φορολογική δικαιοσύνη. Αλλά και το να συνεχίζουμε να πληρώνουμε κάποιοι και άλλοι να διατυμπανίζουν ότι είναι δικαίωμά τους να φοροαποφεύγουν και να φοροδιαφεύγουν, πάει πολύ.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τους διορισμούς, δεν είναι κανόνας. Κάποιοιες υπηρεσίες (και κυρίως ΔΕΚΟ), είχαν γίνει κομματικά φέουδα. Γιατί; Διότι κάποια λαμογάκια ψήφιζαν αυτά τα κόμματα, ζητώντας προσωπικά ανταλλάγματα (π.χ. διορισμό). Και επειδή τα λαμογάκια είναι αρκετά, έγιναν κράτος εν κράτει και οι λαμογιές τους δε σταμάτησαν εκεί βέβαια. Με αποτέλεσμα όπως λες, να καλούμαστε τώρα εμείς να πληρώσουμε τα σπασμένα. Γι' αυτό και χαίρομαι όταν βλέπω κάποιο λαμογάκι να κλαίγεται, που καλείται να συνεισφέρει στα κοινά επιτέλους. Φυσικά, το πρόβλημα δε λύθηκε και δεν αποδόθηκε φορολογική δικαιοσύνη. Αλλά και το να συνεχίζουμε να πληρώνουμε κάποιοι και άλλοι να διατυμπανίζουν ότι είναι δικαίωμά τους να φοροαποφεύγουν και να φοροδιαφεύγουν, πάει πολύ.

...κι εσύ δίκιο έχεις...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

ο διάλογος ipotis22 dreammaster διαγράφηκε. ipotis22 δεν μας νοιάζει τι κάνεις εμπόριο, παρεμπόριο, μην προκαλείς όμως εδώ μέσα γράφοντας τέτοια πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

ενταξει kumpour..εγω τα εγραψα επειδη με προκαλεσε .....anonimos_ επειδη μιλας για λαμογακια θα μπορουσες να μας πεις τι προσφερει το κρατος στα λαμογακια. που δεν θελουν να πληρωνουν?

 

Το έχεις παραξηλώσει και είσαι απίστευτα προκλητικός.

Σου κάνουν δημόσια πααρατήρηση και συνεχίζεις.

Άσε εμάς τα κορόιδα εδώ και τράβα σε κανένα άλλο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραλάβει το τελευταίο δίμηνο καμιά 20αριά παραγγελίες μικρών αντικειμένων αξίας από 1 δολάριο έως 15 δολάρια max. Σε κανένα δεν έγινε εισαγωγή τελωνείο.

Την τελευταία φορά όμως που πήγα έπεσα σε γνωστό που είχε να παραλάβει βιβλίο από Αμερική κόστους 25 δολλαρίων και του ζήταγαν 3+15 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν ανοίγουν τα δέματα στη μεγάλη πλειοψηφία.

Μπορεί να ανοίξει κάποιο ο τελωνειακός αν υποπτευθεί ότι έχει απαγορευμένο αντικείμενο.

 

Εμένα πάντως από αμερική που παρήγγειλα κάτι μπλούζες, άνοιξαν κανονικά την συσκευασία, πέταξαν τα χαρτια του site από οπου ειχε γινει η παραγγελια , τα συσκευασαν σε μια δικη τους κουτα και με χρεωσαν 97 ευρω τελωνειο.. έτσι, γιατι μπορούν!!:wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως από αμερική που παρήγγειλα κάτι μπλούζες, άνοιξαν κανονικά την συσκευασία, πέταξαν τα χαρτια του site από οπου ειχε γινει η παραγγελια , τα συσκευασαν σε μια δικη τους κουτα και με χρεωσαν 97 ευρω τελωνειο.. έτσι, γιατι μπορούν!!:wacko::wacko:

Ποια ήταν η πραγματική αξία του πακέτου σου μαζί με τα μεταφορικά;

Link to comment
Share on other sites

Ποια ήταν η πραγματική αξία του πακέτου σου μαζί με τα μεταφορικά;

 

Τι σημασία έχει? Αν χρειαστεί να τα επιστρέψει και φάει πόρτα μετά απ'το κατάστημα γιατί δεν έχει τις αποδείξεις και την συσκευασία τους ποιός θα φταίει μετά?

 

Δε νομίζω να διαφωνεί κανένας με το γεγονός ότι πρέπει να καταβάλονται δασμοί στο κράτος, αλλά να είναι λογικοί, να υπάρχει συνέπεια ώστε να γνωρίζεις από πριν το συννολικό κόστος της αγοράς, να διεκπαιρεώνονται σε λογικά πλαίσια(Και δεν αναφέρομαι σε αγορές από κίνα μόνο που οκ έχουν τις ιδιομορφίες τους, ίδιες καθυστερήσεις υπάρχουν από παντού όταν γίνεται εισαγωγή στο τελωνείο) όπως και ορισμένοι να έχουν και τις κατάλληλες συνέπειες αν δε κάνουν σωστά την δουλεία τους, για την οποία εμείς τους χρυσοπληρώνουμε...

 

Μέχρι τότε, έχω βγάλει ήδη την μαύρη τη σημαία στο μπαλκόνι και ανεμίζει :happy:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα το κινητό μου είναι στο τελωνείο από τις 9/8, έχει ήδη σχεδόν δύο μήνες που το περιμένω συνολικά, μήπως ξέρετε πόσες μέρες θα κάνει στο τελωνείο; Γιατί τα ΕΛΤΑ δεν έχουν ιδέα..

Currently Owned : Xiaomi Mi Note 2(Scorpio) 4/64 | MiUI 9 || LeEco Le 2 x520(s2) 4/32 | eUI 26s || Xiaomi Redmi note 3 pro(Kenzo) 2/32 | Xiaomi EU | Radon Kernel 5.4 | Stereo Mod | MIUI 9

Ex-owned : Xiaomi Mi5(Gemini) 3/64 | Xiaomi EU | Stereo Mod | MIUI 9 BETA || LeEco Le Max 2(x2) x820 6/64 || LeEco Le Max 2(x2) x829 4/64 || Oneplus One(Bacon) 3/64

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...