Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι ακομα κανενα νεο...αν ημουν αθηνα θα πηγαινα στ αεροδρομιο να το ψαξω πια

 

Αδερφέ τι έγινε τελικά, ξεκόλλησε; Εμένα στην ίδια κατάσταση σαν τα δικό από τις 13 ότι και καλά είναι Ελλάδα! Πάντως δεν έχω ξανά-παρατηρήσει τέτοια καθυστερήσει σε NL! Συνήθως από την στιγμή που έγραφε ότι έφτασε Ελλάδα σε 2-3 είχε προχωρήσει....:(

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ τι έγινε τελικά, ξεκόλλησε; Εμένα στην ίδια κατάσταση σαν τα δικό από τις 13 ότι και καλά είναι Ελλάδα! Πάντως δεν έχω ξανά-παρατηρήσει τέτοια καθυστερήσει σε NL! Συνήθως από την στιγμή που έγραφε ότι έφτασε Ελλάδα σε 2-3 είχε προχωρήσει....:(

 

τελικα χθες ειχα νεο, προχωρησε στο office of exchange, δε ξρω τι ειναι, και is been processed...κατι ειναι κι αυτο μετα απο 16 μερες

 

The item has been processed in the country of destination

2017-06-21 08:51:00

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-06-21 05:51:00

The item has arrived in the country of destination

2017-06-05 10:57:00

The item is on transport to the country of destination

2017-05-31 07:54:00

SEND ITEM ABROAD

2017-05-30 17:10:00

The item is pre-advised

2017-05-25 06:50:00

Νokia δανεικο με πληκτρα :O

Τhl 5000T

Thl 4000

Vodafone smart mini

Motorola defy

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα σε ολη την ομαδα..βλεπω οτι εχετε αποριες και φοβο μηπως τα δεματα σας περασουν τελωνειο και ειναι λογικο με αυτα που γινονται....δυστηχως τα παλικαρια απο την αθηνα εκτελουν εντολες..απο ποιον?δεν ξερω.το σιγουρο ειναι ενα:θελουν να καταφερουν να περνανε ολα τα δεματα τελωνειο εκτος ευρωπαικης ενωσης,να μας αναγκασουν να μην ψωνιζουμε απο κινα και λοιπες χωρες...η nl post δεν ειναι ασφαλης πλεον...χθες ειδα 2 δεματα που περιμενα μου τα κρατησαν τελωνειο..καποιοι παιζουν με την υπομονη μας με τα νευρα μας ,και με την επιβιωση μας και αν τολμησουμε να σηκωσουμε κεφαλι θα σου πουν:ετσι ειναι ο νομος.ο στοχος τους ειναι να βγαλει λεφτα αυτο εδω το κρατος που μας εχει εμας τους νεους ανθρωπους και οχι μονο πατησει κατω κυριολεκτικα...πραγματικα αρχιζω και σκεφτομαι σοβαρα αν εχω ζωη στην ελλαδα..ειμαι πραγματικα απογοητευμενος..ξαναγυρναω στο θεμα μας..σημερα μιλησα με εναν τελωνειακο οχι για να του που ποσο θα τα εκτελωνισουν..γνωριζω οτι θα ζητησουν τρελα ποσα και ο στοχος μου ειναι οσο ποιο συντομα να γυρισουν πισω και να μου ξαναερθουν με αλο τροπο.ποιος ειναι ο τροπος?δεν το γνωριζο..μιλησα λοιπον μαζι του και τον ρωτησα απλα σημερα ποιες ημερομηνιες εκτελωνιζουν και τον ρωτησα μπας και βγουν γρηγοροτερα τα δεματα απο το τελωνειο.η απαντηση του ηταν η εξης:δεν εκτελωνιζουμε τιποτα σημερα...αυριο του λεω?ουτε αυριο με μια ανετη απαντηση καθως η θεση του εχει μεγαλυτερη βαρυτητα απο την δικια μας..του λεω για ποιο λογο?περιμενουμε το συστημα για να γινει ηλεκτρονικα μου απαντησε....τωρα ηλεκτρονικα?και με στοιχεια?ηλεκτρονικα μονο τα tracking number?δεν το ξερω..αυτο που ξερω ειναι οτι σκοπος του ειναι να γεμισουν οι τσεπες και να μην αγοραζουμε απο χωρες εκτος ευρωπαικης ενωσης..ξεχασα να πω,φυσικα καποιες εταιρειες στην ελλαδα θα κερδισουν απο ολο αυτο,,βλεπε την εταιρεια που εχει αποκλειστικοτητα στην ελλαδα αυτην την στιγμη και εχει την xiaomi, λεω εγω τωρα ο κακος και ο πονηρος...με λιγα λογια επειδη δεν υπαρχει μπεσα και με τους τελωνειακους δεν βγαινει καμια απολυτως ακρη,δηλαδη ειναι χασιμο χρονου απο καποιον που του μεινει το δεμα του εκει να τον παρει και να του εξηγηση...μαγκες??πιστεψτε με δεν βγαινει ακρη εκτος αν πληρωσεις οτι ζητησουν και πιστεψτε με δεν ζητανε λιγα...η μονη λυση ειναι να αποκτησουμε περισσοτερες πληροφοριες και?αν θελουμε να αγορασουμε απο κινα πρεπει να βρουμε τον τροπο να ερχονται απο ευρωπη ετσι ωστε να μην μπορουν να τα εκτελωνισουν και να ζητανε τα κερατιατικα που ζητανε..ειμαι πολυ λυπημενος αλλα εκτος απο το να κανω υπομονη δεν μπορω να κανω απολυτος τιποτα..δυστηχως..:( Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

Online αγορές από Κίνα | Με τη νέα μέθοδο αποστολής EU Express το δέμα μας δεν περνάει από τελωνείο

 

http://www.doctorandroid.gr/2017/06/gearbest-eu-express-shipping.html

Link to comment
Share on other sites

bill33 καλησπερα...το διαβασα αυτο το πρωι αλλα δεν ειναι σιγουρο 100% πλεον η nl post δεν ειναι σταθερη και παω να παιξω με αλλα οπλα...δεν εχω χρονο για πολλα...η EU Express ισως ειναι η λυση ισως και οχι γιατι αν μας το φερει στην ελλαδα η dhl ειναι 1000% σιγουρο οτι θα πληρωσεις τελωνειο..λογικα θα δοκιμασω αλλα δεν ειναι σιγουρο τιποτα..δεν ξερω πως σκεφτονται και τι κανουν οι τελωνειακοι.. οποτε μονο με τυφλες κινησεις ισως καταφερουμε κατι ισως και οχι...εμενα που μου κρατησαν τα 2 δεματα με γ@μησαν κυριολεκτικα..παει το μεροκαματο του ιουλιου..δεν ξερω τι να πω...η nl post ηταν μια χαρα αλλα πλεον δεν ειναι ασφαλης...τωρα να ετυχε να κρατησουν τα δικα μου?και το δεκεμβριο υπηρχε απιστευτη κινηση κραταγαν πολλα δεματα μετα σταματησαν για λιγο τωρα παλι τα ιδια..δεν ξερω τι να σκεφτω.
Link to comment
Share on other sites

bill33 καλησπερα...το διαβασα αυτο το πρωι αλλα δεν ειναι σιγουρο 100% πλεον η nl post δεν ειναι σταθερη και παω να παιξω με αλλα οπλα...δεν εχω χρονο για πολλα...η EU Express ισως ειναι η λυση ισως και οχι γιατι αν μας το φερει στην ελλαδα η dhl ειναι 1000% σιγουρο οτι θα πληρωσεις τελωνειο..λογικα θα δοκιμασω αλλα δεν ειναι σιγουρο τιποτα..δεν ξερω πως σκεφτονται και τι κανουν οι τελωνειακοι.. οποτε μονο με τυφλες κινησεις ισως καταφερουμε κατι ισως και οχι...εμενα που μου κρατησαν τα 2 δεματα με γ@μησαν κυριολεκτικα..παει το μεροκαματο του ιουλιου..δεν ξερω τι να πω...η nl post ηταν μια χαρα αλλα πλεον δεν ειναι ασφαλης...τωρα να ετυχε να κρατησουν τα δικα μου?και το δεκεμβριο υπηρχε απιστευτη κινηση κραταγαν πολλα δεματα μετα σταματησαν για λιγο τωρα παλι τα ιδια..δεν ξερω τι να σκεφτω.

 

φιλε ippotis22 απο εδω και πλεον οτι παραγγελνεις απο gearbest θα βαζεις μεθοδο αποστολης priority line και το δεμα σου ειναι σιγουρο 1000% οτι δεν θα μπει καν τελωνειο! Δεν εχει καμια σχεση το NL post με το priority line!

Link to comment
Share on other sites

φιλε dream master σε ευχαριστω για το μηνημα σου.το προβλημα ειναι οτι δεν αγοραζω απο gearbest αλα εχω δικο μου ανθρωπο κινεζο στην κινα.αυτο σημαινει οτι πρεπει να βρει το τροπο να ερχονται ελλαδα καποια δεματακια χωρις να μενουν τελωνειο.πρεπει να βρεθει τροπος αμεσα γιατι δεν εχω την πολυτελεια να χανετε χρονος.eu express ειναι μια τριγωνικη διαδικασια λογικα.ο δικος μου που του εχω εμπιστοσυνη μου ειπε οτι μπορει να κανει να στελνει δεμα απο κινα να φθανει αγγλια το δεμα και απο αγγλια το δεμα ξαναπακεταρετε και να ερχεται ελλαδα με την DHL..μακαρι να ηξερα πως γινεται με eu express απο που ξεκιναει το δεμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παντως τοσο καιρο με nl post δεν υπηρχε προβλημα και δεν ηταν τυχαιο τωρα υπαρχει.τα πραγματα ειναι απλα.απο χθες εχω σπασει το κεφαλι μου να βρω λυση.εχουμε να κανουμε με το τερας που δεν αστειευεται.παντως οι τελωνες ειναι ολα τα λεφτα.καποιοι εχουν ενα υφος λες και ειναι ποιοι.δεν φταινε ομως αυτοι.εμεις φταιμε για οτι κακο γινεται για εμας χωρις εμας.τεσπα θα κανω υπομονη και βλεπουμε.δεν μπορω να κανω και κατι αλο αλωστε.

Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα θα πάω να παραλάβω εντός ολίγου μία φωτογραφική μηχανή Xiaoyi αγορασμένη από Gearbest (απλή δωρεάν αποστολή με Nl post).

 

Παρακάτω η πορεία του δέματος (τελωνείο γιοκ).

 

Screenshot_5.jpg

image host

 

Εντελώς δειγματολειπτικός έλεγχος!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα Diabolic ναι ισως να ηταν δειγματολογικος ελεγχος.ελπιζω στα επομενα που περιμενω να μην εχω προβλημα γιατι θα τον πιω για τα καλα.οτι μπαινει στο τελωνειο βγαινει μετα απο 1 μηνα και η ταλαιπωρια ειναι απιστευτη ασε που και μαζι τους δεν βγαζεις ακρη.οπως και να εχει πρεπει να δοκιμασω και την eu express δεν ξερω πως μπορει να γινει εκτος gearbeast και με τροπο να πηγαινουν σε ευρωπαικη χωρα και απο εκει να ετοιμαζονται για ελλαδα ξανα ετσι ωστε κανενας να μην σου ανοιξει το δεμα ουτε να σε βαλει σε ολη αυτην την διαδικασια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Εάν παραγγείλω αυτό εδώ δεν το γλιτώνω το τελωνείο, έτσι;

Δεν είναι σίγουρο μπορεί και να περάσει αλλά μικρές οι πιθανότητες.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

26/6/2017, 09:57:48 ΠΑΠΠΑΔΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

26/6/2017, 09:38:40 ΠΑΠΠΑΔΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

26/6/2017, 08:13:04 Μ.Δ.-Δ.Κ. ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΠΑΠΠΑΔΟΥ)

26/6/2017, 07:39:53 Μ.Δ.-Δ.Κ. ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

23/6/2017, 04:21:03 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ.-Δ.Κ. ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ)

21/6/2017, 05:51:35 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

30/5/2017, 17:10:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

ξεμπερεδψα κι εγω επιτςλους, βεβαια ΟΛΑ τ αλλα τρακινκ μου δειχνουν οτι εφτασε ελλαδα απο 5 ιουνιου κι οχι στις 21, τι να πω

Νokia δανεικο με πληκτρα :O

Τhl 5000T

Thl 4000

Vodafone smart mini

Motorola defy

Link to comment
Share on other sites

26/6/2017, 09:57:48 ΠΑΠΠΑΔΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

26/6/2017, 09:38:40 ΠΑΠΠΑΔΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

26/6/2017, 08:13:04 Μ.Δ.-Δ.Κ. ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΠΑΠΠΑΔΟΥ)

26/6/2017, 07:39:53 Μ.Δ.-Δ.Κ. ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

23/6/2017, 04:21:03 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ.-Δ.Κ. ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ)

21/6/2017, 05:51:35 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

30/5/2017, 17:10:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

ξεμπερεδψα κι εγω επιτςλους, βεβαια ΟΛΑ τ αλλα τρακινκ μου δειχνουν οτι εφτασε ελλαδα απο 5 ιουνιου κι οχι στις 21, τι να πω

 

Τυχερέ εγω ακόμα από 13 λέει ότι έχει φτάσει Ελλάδα και ακόμα τίποτα στα ΕΛΤΑ!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Τυχερέ εγω ακόμα από 13 λέει ότι έχει φτάσει Ελλάδα και ακόμα τίποτα στα ΕΛΤΑ!!! :(

 

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Αναζήτησης: 599 ms

2017-06-26 09:57 PAPPADOU - ELTA, ITEM TO BE DELIVERED

2017-06-26 09:38 PAPPADOU - ELTA, ITEM ARR PAPPADOU - ELTA

2017-06-26 08:13 MYTILINI (D), ITEM IN CONTA MYTILINI (D)

2017-06-26 07:39 MYTILINI (D), ITEM ARR MYTILINI (D)

2017-06-23 04:21 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-06-21 05:51 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-05-30 17:10 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2017-06-25 21:25

2017-06-21 08:51 The item has been processed in the country of destination

2017-06-05 10:57 The item has arrived in the country of destination

2017-05-31 07:54 The item is on transport to the country of destination

2017-05-30 17:10 The item is at the PostNL sorting center

2017-05-25 06:50 The item is pre-advised

 

κι εγω απο 5 του μηνα, υομονη με τα ελτα

Νokia δανεικο με πληκτρα :O

Τhl 5000T

Thl 4000

Vodafone smart mini

Motorola defy

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με τσίμπησε πρώτη φορά τελωνειο704f532956d7af37725be25b97dc254d.jpg

 

Προτιμότερο να το βλεπεις στο site τον ελτα πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Τελωνειακές διαδικασίες για τις ταχυδρομικές αποστολές μέσω των ΕΛΤΑ με ισχύ από 21/6/2017

 

Πλέον ηλεκτρονικά όλες οι εισαγωγές δεμάτων (εκτός αλληλογραφίας και έως του ύψους ατελείας των 22 € ) από τον κάθε ενδιαφερόμενο-παραλήπτη ή μέσω των ΕΛΤΑ. Με την παράδοση του αντικειμένου από τα ΕΛΤΑ απαραιτήτως θα δίδεται εξουσιοδότηση με την πληρωμή του αντιτίμου.

Λοιπές πληροφορίες στο πιο κάτω link

 

https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/news/announcements?p_year=2017&article=10573381

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Τελωνειακές διαδικασίες για τις ταχυδρομικές αποστολές μέσω των ΕΛΤΑ με ισχύ από 21/6/2017

 

Πλέον ηλεκτρονικά όλες οι εισαγωγές δεμάτων (εκτός αλληλογραφίας και έως του ύψους ατελείας των 22 € ) από τον κάθε ενδιαφερόμενο-παραλήπτη ή μέσω των ΕΛΤΑ. Με την παράδοση του αντικειμένου από τα ΕΛΤΑ απαραιτήτως θα δίδεται εξουσιοδότηση με την πληρωμή του αντιτίμου.

Λοιπές πληροφορίες στο πιο κάτω link

 

https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/news/announcements?p_year=2017&article=10573381

Δεν δείχνει τίποτα.Λέει ότι έχει λήξει.Μπορείς να γράψεις δυό γραμμές;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δείχνει τίποτα.Λέει ότι έχει λήξει.Μπορείς να γράψεις δυό γραμμές;

 

https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/news/announcements

 

Υπάρχει ένα αρχείο μάλιστα σε pdf αν πατήσει κάποιος στα μπλέ γράμματα

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

βλεπω οτι τον τελευταιο καιρο εχουν βαλει στο στοχαστρο τα τσακαλια του σπουδαιου ελληνικου κρατους την nl post.η αναγκη να τα αρπαξουν ειναι πραγματικα μεγαλη παντα με την φροντιδα που τους παρεχει ο ΝΟΜΟΣ!!!.εμενα πριν 6 μηνες για ενα τηλεφωνο του iphone 4s που εφερα μου ζηταγε ο τελωνειακος το αστρονομικο ποσο τον 340 ΕΥΡΩ!!φυσικα δεν πηρε τιποτα και ζητησα επιστροφη αμεσα του δεματος στον αποστολεα..το αποτελεσμα ειναι οτι κοιτανε να βγαλουν χρημα..τωρα απο εκει και περα αν αυτο θα γινει συνηθεια δηλαδη ολα τα δεματα απο τριτες χωρες ανω τον 22 ευρω να τα κρατανε τελωνειο θα υπαρχει προβλημα πιστευω..το προβλημα θα ειναι οτι οι μεταφορικες του εξωτερικου θα εχουν θεμα με την ελλαδα λογικα καθως κανενα δεν θα αγοραζει απο τριτη χωρα γιατι δεν θα συμφερει.δεν νομιζω οτι οποιος αν ηταν σιγουρος οτι θα περασει το δεμα του τελωνειο θα παραγγελνε απο τριτη χωρα??για εμενα ΚΑΝΕΝΑΣ γιατι απλα δεν συμφερει με την καμια.οποτε θα κερδισουν καποια εσοδα και μεχρι εκει.λυσεις υπαρχουν οπως να χρεωνεις ενα δεμα 3 ευρω...φυσικα δεν θελουνε 3 ευρω θελουνε παραπανω παντα ξαναλεω με την βοηθεια που τους προσφερει ο ΝΟΜΟΣ!!φυσικα καποιες τριτες χωρες θα την βρουν την λυση καθως κανενας δεν θελει να χασει κανεναν πελατη επειδη ενα κρατος ψαχνει συνεχως τροπους να ξεσκιζει καθημερινα τους πολιτες του.η αποψη μου ειναι μια...οποιανου του κρατησουν δεμα στο τελωνειο να ζητησει επιστροφη και απο εκει και περα με την συγκεκριμενη ταχυδρομικη να μην ξαναπαραγγειλει..αν η αποφαση τους ειναι ολα τα δεματα να περνανε τελωνειο ανω τον 22 ευρω τοτε ψαχτε για αλο τροπο αν υπαρχει..αν δεν υπαρχει μην ξαναψωνιζετε απο τριτη χωρα μεχρι να βρεθει ακρη αν βρεθει αλλα ουτε απο το εσωτερικο μονο απο αλη ευρωπαικη χωρα ετσι θελουν.....αρκετα εχουμε φαει στην μαπα ολο αυτο το εργο με το να σου περναει κατι τελωνειο και να περιμενεις 1 και βαλε μηνα για να κανει βολτα το δεμα να το ανοιξουν και κανενας δεν ξερει αν θα βουτηξουν και τιποτα απο μεσα και να ξαναγυρισει πισω και αν χαθει κατι απο μεσα δεν θα μπορεις να αποδειξεις τιποτα....θα μπορουσαν να ειναι λιγο ποιο γρηγοροι...εχεις πληρωσει και περιμενεις το δεμα εναν αιωνα..δεν γινεται ετσι εμενα αυτη ειναι η αποψη μου παιδια..ευχομαι να μην εχει κανενας θεμα αλλα πολυ φοβαμαι οτι οι περισσοτεροι θα εχουμε θεμα γιατι λογικα το υπουργειο οικονομικων τους πιεζει για αμεσα κερδη απο τους φορους που θελουν να εισπραξουν.. μακαρι να βγω ψευτης.παντως αν θα συνεχιστει ολο αυτο το συστημα με φορους φορους φορους και ολα τα αλλα που κανουν εγω προσωπικα θα φυγω απο την αυτη την χωρα γιατι πραγματικα δεν θα εχω κανενα μελλον...λυπαμαι που το λεω αλλα αυτο νιωθο.μην ξεχνατε και κατι αλο..μπορει για ολο αυτο να εχουν βαλει το χερακι τους εταιρεια οι εταιρειες στην ελλαδα που ειναι επισημοι προμηθευτες καποιον κινεζικων κινητων λεω εγω τωρα γιατι η αναγκη για χρημα ειναι για ολους μεγαλη και βλεπω απο διαφορα σχολια και απο εναν ανθρωπο που τον γνωριζα οτι κρατανε πολυ το κινητο τηλεφωνο τελωνειο..γιατι αραγε?δεν ξερω αλλα ολα ειναι πιθανα με αυτους..μην ξεχνατε οτι ειμαστε στην ελλαδα. Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως απαράδεκτοι στα τελωνεία και βασικά δεν φταίνε αυτοί, αυτοί κάνουν ότι τους πουν αλλά το αθλιο κράτος που ζούμε. Είμαστε για ζήτω σαν κράτος και το μόνο που κάνει τα τελευταία 10 χρόνια είναι να αρμεγει τους πολίτες.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

βλεπω οτι τον τελευταιο καιρο εχουν βαλει στο στοχαστρο τα τσακαλια του σπουδαιου ελληνικου κρατους την nl post.η αναγκη να τα αρπαξουν ειναι πραγματικα μεγαλη παντα με την φροντιδα που τους παρεχει ο ΝΟΜΟΣ!!!.εμενα πριν 6 μηνες για ενα τηλεφωνο του iphone 4s που εφερα μου ζηταγε ο τελωνειακος το αστρονομικο ποσο τον 340 ΕΥΡΩ!!φυσικα δεν πηρε τιποτα και ζητησα επιστροφη αμεσα του δεματος στον αποστολεα..το αποτελεσμα ειναι οτι κοιτανε να βγαλουν χρημα..τωρα απο εκει και περα αν αυτο θα γινει συνηθεια δηλαδη ολα τα δεματα απο τριτες χωρες ανω τον 22 ευρω να τα κρατανε τελωνειο θα υπαρχει προβλημα πιστευω..το προβλημα θα ειναι οτι οι μεταφορικες του εξωτερικου θα εχουν θεμα με την ελλαδα λογικα καθως κανενα δεν θα αγοραζει απο τριτη χωρα γιατι δεν θα συμφερει.δεν νομιζω οτι οποιος αν ηταν σιγουρος οτι θα περασει το δεμα του τελωνειο θα παραγγελνε απο τριτη χωρα??για εμενα ΚΑΝΕΝΑΣ γιατι απλα δεν συμφερει με την καμια.οποτε θα κερδισουν καποια εσοδα και μεχρι εκει.λυσεις υπαρχουν οπως να χρεωνεις ενα δεμα 3 ευρω...φυσικα δεν θελουνε 3 ευρω θελουνε παραπανω παντα ξαναλεω με την βοηθεια που τους προσφερει ο ΝΟΜΟΣ!!φυσικα καποιες τριτες χωρες θα την βρουν την λυση καθως κανενας δεν θελει να χασει κανεναν πελατη επειδη ενα κρατος ψαχνει συνεχως τροπους να ξεσκιζει καθημερινα τους πολιτες του.η αποψη μου ειναι μια...οποιανου του κρατησουν δεμα στο τελωνειο να ζητησει επιστροφη και απο εκει και περα με την συγκεκριμενη ταχυδρομικη να μην ξαναπαραγγειλει..αν η αποφαση τους ειναι ολα τα δεματα να περνανε τελωνειο ανω τον 22 ευρω τοτε ψαχτε για αλο τροπο αν υπαρχει..αν δεν υπαρχει μην ξαναψωνιζετε απο τριτη χωρα μεχρι να βρεθει ακρη αν βρεθει αλλα ουτε απο το εσωτερικο μονο απο αλη ευρωπαικη χωρα ετσι θελουν.....αρκετα εχουμε φαει στην μαπα ολο αυτο το εργο με το να σου περναει κατι τελωνειο και να περιμενεις 1 και βαλε μηνα για να κανει βολτα το δεμα να το ανοιξουν και κανενας δεν ξερει αν θα βουτηξουν και τιποτα απο μεσα και να ξαναγυρισει πισω και αν χαθει κατι απο μεσα δεν θα μπορεις να αποδειξεις τιποτα....θα μπορουσαν να ειναι λιγο ποιο γρηγοροι...εχεις πληρωσει και περιμενεις το δεμα εναν αιωνα..δεν γινεται ετσι εμενα αυτη ειναι η αποψη μου παιδια..ευχομαι να μην εχει κανενας θεμα αλλα πολυ φοβαμαι οτι οι περισσοτεροι θα εχουμε θεμα γιατι λογικα το υπουργειο οικονομικων τους πιεζει για αμεσα κερδη απο τους φορους που θελουν να εισπραξουν.. μακαρι να βγω ψευτης.παντως αν θα συνεχιστει ολο αυτο το συστημα με φορους φορους φορους και ολα τα αλλα που κανουν εγω προσωπικα θα φυγω απο την αυτη την χωρα γιατι πραγματικα δεν θα εχω κανενα μελλον...λυπαμαι που το λεω αλλα αυτο νιωθο.μην ξεχνατε και κατι αλο..μπορει για ολο αυτο να εχουν βαλει το χερακι τους εταιρεια οι εταιρειες στην ελλαδα που ειναι επισημοι προμηθευτες καποιον κινεζικων κινητων λεω εγω τωρα γιατι η αναγκη για χρημα ειναι για ολους μεγαλη και βλεπω απο διαφορα σχολια και απο εναν ανθρωπο που τον γνωριζα οτι κρατανε πολυ το κινητο τηλεφωνο τελωνειο..γιατι αραγε?δεν ξερω αλλα ολα ειναι πιθανα με αυτους..μην ξεχνατε οτι ειμαστε στην ελλαδα.

 

οχι μονο σταματανε τα των 22ευρω, εμενα μου σταματησαν σακουλακι που δεν ειχε custom declaration, δλδ ουτε αξια ουτε περιγραφη, σαν να ερχεται απο ολλανδια κανονικα. Φυσικα δεν αργει η μερα που θα δουμε το does not ship to greece επειδη ακριβως, δεν θα το παραλαβω, εχει κοστος 6ευρω και θελουν 3 ευρω για τα ελτα. Ας παει πισω.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά,μάλλον το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχετε εσείς τα καρντάσια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/news/announcements

 

Υπάρχει ένα αρχείο μάλιστα σε pdf αν πατήσει κάποιος στα μπλέ γράμματα

.

Συγγνώμη,αλλά μήπως μπορείς να μου πεις με δυό λόγια τι σημαίνει αυτό που λες,τι αλλάζει ουσιαστικά,γιατί αρχείο pdf δεν είδα πουθενά.

Ρωτάω,γιατί σκέφτομαι να αγοράσω κάτι που κάνει κανα τρακοσάρι,και σκέπτομαι πολύ πριν το κάνω.

Σ' ευχαριστώ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι από εσάς παραγγείλατε από GearBest με Europe Registered και μπήκατε τελωνείο δείτε αυτό:

 

Αν η παραγγελία σας με Europe Registered μπήκε τελωνείο, στείλτε μου σε πμ το order number και όταν έχετε το χαρτί με το κόστος του τελωνείου, ανοίξτε ένα ticket στο gearbest ώστε να σας κάνουν refund το 50% αυτού.

 

Από την σελίδα του GearBest Greece στο FB.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...