Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RB209976907SG

 

Κατάσταση: ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Ημερομηνία/Time: 18-04-2017 23:04

Περιοχή: ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Κατάσταση: ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Ημερομηνία/Time: 04-05-2017 07:39

Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Κατάσταση: ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ

Ημερομηνία/Time: 04-05-2017 08:35

Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Κατάσταση: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Ημερομηνία/Time: 04-05-2017 08:35

Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Μι5ς

Ξερουμε περίπου χρόνο παραμονής στο τελωνείο?

Edited by tom222
Link to comment
Share on other sites

@tom222 Περίπου κάνα δεκαήμερο να υπολογίζεις. Παλαιότερα ήταν ένας μήνας και βάλε... Το τελευταίο που μπήκε εμένα Τελωνείο βγήκε μετά από 10 ημέρες. Μάλλον πήραν προσωπικό τα παιδιά...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@tom222 Περίπου κάνα δεκαήμερο να υπολογίζεις. Παλαιότερα ήταν ένας μήνας και βάλε... Το τελευταίο που μπήκε εμένα Τελωνείο βγήκε μετά από 10 ημέρες. Μάλλον πήραν προσωπικό τα παιδιά...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι ήταν φίλε μου κ τι σε χρεωσανε?

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο... κινητό, + 48€ συνολικά. 36€ φόροι και 12€ έξοδα διεκπεραίωσης. ( xiaomi το κινητό.....).

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μα το 3ευρω τα ελευθερα δεν υποτιθεται οτι πληρωνουν?

 

καλα και αυτοι κατω στην αθηνα πολλη καραγκιοζιδες φακελακια με θηκες τα στελνουν ΥΕΔ!

 

Ενώ οι άλλοι που τα χρεωνουν ειναι καλύτεροι..

 

μα τα χρεωνουν γιατι μπαινουν τελωνειο! τι μεγαλυτερη ευθυνη την εχουν αυτοι στο αεροδρομιο που τα στελνουν ΥΕΔ . για ποιο λογο να μπει μια θηκη των 10 ευρω τελωνειο δεν μπορω να καταλαβω! οσα μπαινουν τελωνειο και βγαινουν ως ελευθερα εχει νταβατζιλικη 3ευρω! και αντε στα ακριβα πραγματα το δινει αλλα τι γινεται οταν παιρνεις κατι κατω απο την ατελεια ?

 

Για να μπαίνουν τελωνείο σημαίνει οτι έχουν την εντολή να το κανουν. Οι αλλοι δε σημαινει οτι ειναι αναγκασμένοι να τα χρεώνουν. Ολα περνανε τελωνείο. Απλά μαλλον στη Θεσαλλονικη το εχουν πάρει πιο πατριωτικά το θέμα.

 

τι θα πει εχουν την εντολη να το κανουν? Ποιος εδωσε αυτη την παρανομη εντολη? δεν καταλαβες καλα! το 3 ευρω ειναι τελος παρουσιασης τελωνιου και το χρεωνουν τα ελτα οχι το τελωνειο! δηλαδη νταβατζιλικι στην ουσια!

 

Έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα του τελωνείου και πολύ περισσότερο το θέμα του τέλος των 3€.

 

Ξεκινώντας από τα βασικά, ο τελωνειακός είναι εντεταλμένος υπάλληλος για να φυλάει τα συμφέροντα του κράτους. Στα πλαίσια της δουλειάς του έχει δικαίωμα και υποχρέωση να ελέγχει όλα τα εισερχόμενα από τρίτες χώρες και να χρεώνει τα προβλεπόμενα όταν διαπιστώνει παράβαση της σχετικής νομοθεσίας (διευκρινίζω, για άλλη μια φορά, ότι δεν είμαι και ούτε θα ήθελα να είμαι τελωνειακός υπάλληλος). Επομένως, δεν χρειάζεται συγκεκριμένη εντολή για να ελέγξει ένα εμπορευματοκιβώτιο, μια βαλίτσα, ένα ταξιδιώτη, ένα δέμα, μια επιστολή κλπ που υποψιάζεται ότι παραβιάζει τη νομοθεσία. Αλλά μπορεί να του δώσει πρόσθετη σχετική εντολή από τον προιστάμενό του όταν αυτός διαπιστώσει ότι υπάρχουν σχετικές πληροφορίες ή ότι έχει χαλαρώσει ο έλεγχος κλπ.

 

Για το τέλος των 3€ έχουμε μιλήσει πολλές φορές και δεν χρειάζεται να τα ξαναλέμε. Τα ΕΛΤΑ έχουν υποστηρίξει την επιβολή του για τη διαδικασία του εκτελωνιστή που κάνουν οι υπάλληλοι στις περιπτώσεις που σταματάει ένα δέμα στο τελωνείο και από την άλλη είναι πραγματικά άδικο να επιβάλλεται το τέλος των 3€ σε δέματα που, αφού ανοίχτηκαν, διαπιστώθηκε ότι αξίζουν 2-5€, όπως έχουμε παρατηρήσει.

 

"Ελεύθερο" εννοούσα χωρίς να πληρωθούν τέλη και έξοδα και όχι την κόκκινη σφραγίδα που μπαίνει. Και έχουμε διαβάσει σ' αυτό το νήμα ότι πολλά δέματα, και μερικά αξίας, πέρασαν "ελεύθερα", δηλαδή χωρίς να χρεωθούν οι παραλήπτες τους με έξοδα (ΦΠΑ και τέλη ΕΛΤΑ) και χωρίς φυσικά τη γνωστή σφραγίδα.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα 2 δέματα από aliexpress σήμερα με πακετάκι ξυραφάκια ασφάλεια το κάθε ένα από ένα.

Τελωνείο δεν πέρασαν.

Επίσης πριν 3 μέρες ήρθε δέμα από Αμερική με ξυριστικά και δεν πέρασε ούτε εκείνο.

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα 2 δέματα από aliexpress σήμερα με πακετάκι ξυραφάκια ασφάλεια το κάθε ένα από ένα.

Τελωνείο δεν πέρασαν.

Επίσης πριν 3 μέρες ήρθε δέμα από Αμερική με ξυριστικά και δεν πέρασε ούτε εκείνο.

 

Κινητα κυνηγανε.... Εκει εχει ψωμι....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πήρα εναν 3d printer απο alli αξίας 185€ και το στειλαν με dhl. Με πήραν απο dhl και μου ζηταν την αποδειξη απο το paypal. Μου ζητησαν το αφμ μου και δου και εχω επαγγελματικο αφμ και μου το ειπαν. Μου στειλαν και κατι οδηγιες σε email για ηλεκτρονικη εξουσιοδοτηση. Ποσο τελωνειο θα πληρωσω περιπου; και τι φαση γενικοτερα με τα αφμ και τις δου;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by zipperant
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

1. Τα στοιχεία που σου ζήτησαν χρειάζονται για την ηλεκτρονική εξουσιοδότηση για τον εκτελωνισμό.

 

2. Στην αξία cif (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια) θα χρεωθείς τον ΦΠΑ (24%) και δασμό (γύρω στα 2,5%) και επιπλέον αμοιβή εκτελωνιστή (ξεκινάει από 55-60€), αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα.

Link to comment
Share on other sites

1. Τα στοιχεία που σου ζήτησαν χρειάζονται για την ηλεκτρονική εξουσιοδότηση για τον εκτελωνισμό.

 

2. Στην αξία cif (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια) θα χρεωθείς τον ΦΠΑ (24%) και δασμό (γύρω στα 2,5%) και επιπλέον αμοιβή εκτελωνιστή (ξεκινάει από 55-60€), αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα.

Εχουμε γράψει εκατό φορές ότι δεν αγοράζουμε με κούριερ από χώρες εκτός ΕΕ. Είναι μαζοχιστικό.Είναι σα να χαρίζεις τα λεφτά που ίδρωσες για να τα βγάλεις,σε κάποιους άλλους.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε γράψει εκατό φορές ότι δεν αγοράζουμε με κούριερ από χώρες εκτός ΕΕ. Είναι μαζοχιστικό.Είναι σα να χαρίζεις τα λεφτά που ίδρωσες για να τα βγάλεις,σε κάποιους άλλους.

 

Μάλλον, έκανες λάθος παράθεση.

Δεν αγόρασα εγώ με courier αλλά, και πάλι, από το post του zipperant δεν φαίνεται να ξαφνιάστηκε και μάλλον γνώριζε τις συνέπειες αλλά δεν γνώριζε τα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, έκανες λάθος παράθεση.

Δεν αγόρασα εγώ με courier αλλά, και πάλι, από το post του zipperant δεν φαίνεται να ξαφνιάστηκε και μάλλον γνώριζε τις συνέπειες αλλά δεν γνώριζε τα έξοδα.

Την πάτησα κι εγώ κάποτε μα τα κούριερ από την Αμερική,αλλά αυτά έγιναν πριν από 10 χρόνια που δεν είχα ιδέαν του τι παίζει.Τώρα έβαλα μυαλό...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα μου μπήκε τελωνείο στις 28/04. Λογω του Πάσχα μού είπαν οτι εκτελωνιζουν δέματα αρχές Απριλίου. Κάποιος που να μπήκε το δέμα του προς το τέλος Απριλίου;

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, περίμενα ένα δεματάκι από Κίνα με αντικείμενο αξίας 18 δολαρίων. Που βασικά πιστεύω ο πωλητής θα το δήλωσε σαν gift.

 

Παίρνω πολύ συχνά τέτοια αντικείμενα και πρώτη φορά ήρθε ο ταχυδρόμος και με είπε να πάω από το ταχυδρομείο, πέρασε από τελωνείο το δέμα.

 

Τι ποσό θα μου ζητηθεί να πληρώσω;

 

3ευρω πλήρωσα τελικά, και αύριο θα παραλάβω ανάλογο δέμα πάλι με 3ευρω.

 

Πάντως από τις τελευταίες 7 παραγγελίες μου, οι 5 πέρασαν από ΥΕΔ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και πάλι, σκέφτομαι να παραγγείλω ένα xiaomi cycle. Ξέρει κανείς πόσο τελωνείο θα πληρώσω ή υπάρχει περίπτωση και να μην πληρώσω καθόλου; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και πάλι, σκέφτομαι να παραγγείλω ένα xiaomi cycle. Ξέρει κανείς πόσο τελωνείο θα πληρώσω ή υπάρχει περίπτωση και να μην πληρώσω καθόλου; Ευχαριστώ

Διαβασε το νημα και καλυ σου τυχη........:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε γράψει εκατό φορές ότι δεν αγοράζουμε με κούριερ από χώρες εκτός ΕΕ. Είναι μαζοχιστικό.Είναι σα να χαρίζεις τα λεφτά που ίδρωσες για να τα βγάλεις,σε κάποιους άλλους.

 

 

 

Εν γνωση μου το πηρα. Απλα θελω να παω να το εκτελωνισω εγω. Γνωριζει κανεις την διαδικασια;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by zipperant
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εν γνωση μου το πηρα. Απλα θελω να παω να το εκτελωνισω εγω. Γνωριζει κανεις την διαδικασια;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.akouseto.gr/ektelonismos-o-apolytos-odigos/2/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS!!!

 

Έχω θέμα μεγάλο. Ενώ έχω παραγγείλει (και έχω στείλει) άπειρες φορές από Αμερική, Ρωσία, Κίνα κλπ δεν είχα κανένα θέμα με τελωνεία φόρους κλπ, το δέμα ερχόταν σπίτι (αποστολή ως "δώρο" σε φίλους/συγγενείς) και στις περιπτώσεις που είχα φόρους εισαγωγής, στο ebay συναθροίζοταν στα έξοδα αποστολής, οπότε ήξερα την τελική τιμή.

 

Παρήγγειλα κάτι από Αμερική και η συναλλαγή ολοκληρώθηκε εκτός ebay, μόνο Paypal, για να μην υπάρχει το εξτρα 10% του ebay... Το θέμα είναι ότι έδωσα πάρα πολλά για μεταφορικά και υπολόγισα ήταν μέσα και οι φόροι και όλα. Αλλά μου ήρθε το ραβασάκι, να πληρώσω 19% της αξίας ή επιστρέφεται!!! Τι κάνω??? Έστειλα στον πωλητή, αλλά αν δεν πληρώσει αυτός ή δεν μου απαντήσει καν και επιστραφεί τι γίνεται; Μπορώ να αποζημιωθώ από το Paypal ή κινδυνεύω να χάσω και το ποσό και το προιόν???

 

Κοινώς, έμπλεξα άσχημα... :(

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS!!!

 

Έχω θέμα μεγάλο. Ενώ έχω παραγγείλει (και έχω στείλει) άπειρες φορές από Αμερική, Ρωσία, Κίνα κλπ δεν είχα κανένα θέμα με τελωνεία φόρους κλπ, το δέμα ερχόταν σπίτι (αποστολή ως "δώρο" σε φίλους/συγγενείς) και στις περιπτώσεις που είχα φόρους εισαγωγής, στο ebay συναθροίζοταν στα έξοδα αποστολής, οπότε ήξερα την τελική τιμή.

 

Παρήγγειλα κάτι από Αμερική και η συναλλαγή ολοκληρώθηκε εκτός ebay, μόνο Paypal, για να μην υπάρχει το εξτρα 10% του ebay... Το θέμα είναι ότι έδωσα πάρα πολλά για μεταφορικά και υπολόγισα ήταν μέσα και οι φόροι και όλα. Αλλά μου ήρθε το ραβασάκι, να πληρώσω 19% της αξίας ή επιστρέφεται!!! Τι κάνω??? Έστειλα στον πωλητή, αλλά αν δεν πληρώσει αυτός ή δεν μου απαντήσει καν και επιστραφεί τι γίνεται; Μπορώ να αποζημιωθώ από το Paypal ή κινδυνεύω να χάσω και το ποσό και το προιόν???

 

Κοινώς, έμπλεξα άσχημα... :(

Τι να κανεις...........δεν σου φταει κανεις.......πληρωσε εαν το θες το πακετο.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανεις...........δεν σου φταει κανεις.......πληρωσε εαν το θες το πακετο.

 

αστα να πάνε...... Το χειρότερο είναι ότι δεν έχω καμιά απόδειξη με μικροποσό από τον πωλητή, να πω να τόσα πλήρωσα, το μπέρδεψα με άλλη παραγγελία... Αυτό θα ήταν μια λύση, με "ελληνικό" τρόπο σκέψης. ;)

 

Αλλά δεν έχω... Από το να ρισκάρω με αποζημίωση από το PayPal, αναγκαστικά θα τα πληρώσω στο τέλος... Απλά ψάχνω κάποιο παραθυράκι μπας και...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Θεσσαλονικη δεν εχει τελωνειο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

8/5/2017, 20:01:15 Κ.Α.Τ. ΔΕΜΑΤΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ)

8/5/2017, 20:01:15 Κ.Α.Τ. ΔΕΜΑΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ (--> Κ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ)

8/5/2017, 15:20:37 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

27/4/2017, 06:32:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

27/4/2017, 01:09:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

26/4/2017, 16:01:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

Τι λέτε ; Παραγγελία από warehouse γερμανιας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...