Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιλάμε για δέμα των έξι ευρώ.

Φορτιστής και δύο μπαταρίες για ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Τι φάση ρε φίλε. cf72a10ee44c149bd067eaf2f97e4b02.jpg

 

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

 

Μη συστημένο;

Link to comment
Share on other sites

αν το δεμα περασει τελωνειο και μπουν δασμοι , το γραφει το ειδοποιητηριο που θα αφησει ο ταχυδρομος στο σπιτι?
Link to comment
Share on other sites

Μη συστημένο;

Ναι μη συστημένο.

Τι να πω.

 

 

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να παραγγείλω μία βαλίτσα από Αμερική μέσω Indiegogo. Λέτε να μπλέξω με τελωνείο;

Τόσο μεγάλο αντικείμενο είναι σαν να τους παρακαλάς να σε χρεώσουν!

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τόσο μεγάλο αντικείμενο είναι σαν να τους παρακαλάς να σε χρεώσουν!

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

Ευκολα κιολας.......:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

παρελαβα σημερα την action camera που ειχε μπει ΥΕΔ και δεν πληρωσα τιποτα . απλα ειχε πανω στο δεμα μια σφραγιδα που εγραφε Ελευθερο. Να υπενθυμίσω πως το δεμα δεν ανοιχτηκε !
Link to comment
Share on other sites

παρελαβα σημερα την action camera που ειχε μπει ΥΕΔ και δεν πληρωσα τιποτα . απλα ειχε πανω στο δεμα μια σφραγιδα που εγραφε Ελευθερο. Να υπενθυμίσω πως το δεμα δεν ανοιχτηκε !

 

Στο έγραψα πιο πανω αλλα μαλλον δεν το πρόσεξες.

Καλορίζικη.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Στο έγραψα πιο πανω αλλα μαλλον δεν το πρόσεξες.

Καλορίζικη.

 

ευχαριστω πολυ φιλε μου. το προσεξα το post σου που εγραψες οτι δεν θα πληρωσω απλα περιμενα να δω οταν θα το παραλαβω. εσυ πως το καταλαβες οτι δεν θα πληρωνα? ημουν σιγουρος οτι θα εδινα το 3 ευρω αλλα τελικα το γλιτωσα και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε μου. το προσεξα το post σου που εγραψες οτι δεν θα πληρωσω απλα περιμενα να δω οταν θα το παραλαβω. εσυ πως το καταλαβες οτι δεν θα πληρωνα? ημουν σιγουρος οτι θα εδινα το 3 ευρω αλλα τελικα το γλιτωσα και αυτο.

 

Ειδικοτης αποκτηθεισα εν τω στρατευματι, που λεγαμε παλια! :)

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

τελωνειακος εισαι?

Καλα τωρα εσυ απο που το συμπερανες αυτο.:blink:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλα τωρα εσυ απο που το συμπερανες αυτο.:blink:

 

απο τα λιγα που καταλαβα δεν ειπε οτι ειναι ειδικοτητα του? τι σημαινει αυτο που εγραψε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα παρέλαβα δέμα αξίας 22$ (ένα μικρόφωνο), πέρασε ΥΕΔ Θεσ/κης, δεν χρεώθηκε κάτι από το τελωνείο και είχε σφραγίδα επάνω που έλεγε ελεύθερο χωρίς να ανοιχθεί, αλλά πλήρωσα 3€ στα ΕΛΤΑ.

 

Το δέμα επάνω δεν έγραφε κάτι άλλο, αλλά όταν μου το έφερε η υπάλληλος είδε την σφραγίδα και είπε "ααααα έχει τελωνείο". Μου έκοψε απόδειξη κανονικά που λέει "τέλη παραμονής στο τελωνείο" 3€.

 

Μήπως τελικά για αυτά τα 3€ δεν υπάρχει standard διαδικασία και είναι ότι κάτσει εκεί στα ΕΛΤΑ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα παρέλαβα δέμα αξίας 22$ (ένα μικρόφωνο), πέρασε ΥΕΔ Θεσ/κης, δεν χρεώθηκε κάτι από το τελωνείο και είχε σφραγίδα επάνω που έλεγε ελεύθερο χωρίς να ανοιχθεί, αλλά πλήρωσα 3€ στα ΕΛΤΑ.

 

Το δέμα επάνω δεν έγραφε κάτι άλλο, αλλά όταν μου το έφερε η υπάλληλος είδε την σφραγίδα και είπε "ααααα έχει τελωνείο". Μου έκοψε απόδειξη κανονικά που λέει "τέλη παραμονής στο τελωνείο" 3€.

 

Μήπως τελικά για αυτά τα 3€ δεν υπάρχει standard διαδικασία και είναι ότι κάτσει εκεί στα ΕΛΤΑ;

 

το ιδιο ακριβος δεμα παρελαβα και εγω σημερα, με σφραγιδα πανω, αλλα δεν πληρωσα το 3 ευρω. μηπως τελικα το 3 ευρω ειναι ιδεα των ελτα?

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, για το περιβόητο 3ευρω, γνωρίζουμε από πού προβλέπεται; Διότι το 12ευρω υπάρχει στον τιμοκατάλογο των Ελ.Τα., ενώ αυτό όχι.

Εάν δεν γνωρίζουμε, έχει κάνει κάποιος επικοινωνία με Ελ.Τα. κι αν ναι, τί απάντηση πήρε;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, για το περιβόητο 3ευρω, γνωρίζουμε από πού προβλέπεται; Διότι το 12ευρω υπάρχει στον τιμοκατάλογο των Ελ.Τα., ενώ αυτό όχι.

Εάν δεν γνωρίζουμε, έχει κάνει κάποιος επικοινωνία με Ελ.Τα. κι αν ναι, τί απάντηση πήρε;

 

http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/EETT/Consumer/Postal/Responsib/postalfees.pdf

Link to comment
Share on other sites

αα καλα οτι νανε δηλαδη! Και γιατι καποια που βγαινουν ως ελευθερα δεν πληρωνουν το 3 ευρω? Απο την στιγμη που μπαινει κατι στο τελωνειο το 3 ευρω δεν ειναι standard?
Link to comment
Share on other sites

αα καλα οτι νανε δηλαδη! Και γιατι καποια που βγαινουν ως ελευθερα δεν πληρωνουν το 3 ευρω? Απο την στιγμη που μπαινει κατι στο τελωνειο το 3 ευρω δεν ειναι standard?

 

Αυτό ακριβώς, κάτι δεν πάει καλά εκεί στα ΕΛΤΑ. Μάλλον δεν είναι σωστά ενημερωμένοι ή πρόκειται για κάτι νέο που δεν το καλύπτουν σωστά.

 

Πάντως σήμερα στα ΕΛΤΑ μου έδωσαν την εντύπωση ότι δεν υπάρχει standard διαδικασία και εξαρτάται καθαρά στο πως θα το δει ο κάθε υπάλληλος (να παρατηρήσει την σφραγίδα, γιατί δεν υπάρχει "αυτόματη χρέωση" από το σύστημά τους και να γνωρίζει ότι πρέπει να χρεώσει 3€).

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που η στάνταρ διαδικασία είναι η χρέωση, γιατί ασχολείστε αν δεν πληρώνετε;

Σας τρώει η παλάμη να δώσετε; :p

Let it be.

Link to comment
Share on other sites

2/2 απο εμενα,

 

Κατάσταση

7/4/2017, 07:25:39 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

6/4/2017, 19:52:37 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

30/3/2017, 22:04:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

2/2 απο εμενα,

 

Κατάσταση

7/4/2017, 07:25:39 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

6/4/2017, 19:52:37 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

30/3/2017, 22:04:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

ωχ... ξεκινησαν να βαζουν τελωνειο και το nlpost.... Tι ηταν?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

ωχ... ξεκινησαν να βαζουν τελωνειο και το nlpost.... Tι ηταν?

 

Action camera :cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...