Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν παραλάβεις το δέμα επιστρέφεται στον πωλητή, χωρίς έξοδα δικά σου.

Μπορεί να μην χάσεις τα χρήματά σου αν συνεννοηθείς πριν με τον πωλητή και δεχτεί την επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι οτι οι αγορές ηλεκτρονικών (κινητά, ταμπλετ κλπ) απο Κίνα έχουν πολύ μεγαλο ποσοστό εκτελωνισμου. Επίσης, ο αυξανόμενος φόρτος εργασίας των υπαλλήλων που απασχολούνται σ' αυτόν τον τομέα έχει καταστήσει τον εκτελωνισμό μια ατέλειωτη αναμονή. Στο αεροδρόμιο Αθηνών η αναμονή είναι πλέον 40+ μέρες. Η επιβάρυνση πλέον είναι σαφώς λιγότερο ενοχλητική από τα άπειρα refresh στο ΕΛΤΑ track...αν δεν αλλάξει κάτι γρήγορα (πρόσληψη ατόμων στα τελωνεία, εκτελωνισμος στα τοπικά υποκαταστήματα ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο) ο ρυθμός αύξησης της αναμονής θα πιασει το δίμηνο πολύ σύντομα...αυτό ΦΥΣΙΚΑ δεν σημαίνει οτι οι υπάλληλοι τα ξύνουν...πολύ απλά δεν προλαβαίνουν... Ο χρονος που απαιτείται για να εκτελωνιστει ενα δέμα δεν έχει αλλάξει, ουτε επομένως και οι εκτελωνισμοί που μπορεί να διεκπεραιώσει ένας υπάλληλος στο ωράριό του. Απλά, απαιτούνται πλέον περισσότερες εργατοώρες για να βγει η δουλειά η οποία έχει πολλαπλασιαστεί. Εγώ πάντως, δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση των υπαλλήλων εκεί... Edited by nicorcam
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παραλάβεις το δέμα επιστρέφεται στον πωλητή, χωρίς έξοδα δικά σου.

Μπορεί να μην χάσεις τα χρήματά σου αν συνεννοηθείς πριν με τον πωλητή και δεχτεί την επιστροφή.

Ναι αλλά έχει ήδη πληρώσει το κινητό...και εαν ο πωλητής δεν θέλει μπορεί να μην δώσει πίσω τα λεφτά για την αγορά...

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά έχει ήδη πληρώσει το κινητό...και εαν ο πωλητής δεν θέλει μπορεί να μην δώσει πίσω τα λεφτά για την αγορά...

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι, αλλά οι απαντήσεις στις ερωτήσεις του είναι αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
τι γινεται εαν δεν παραλαβω το δεμα ? επιβαρυνομαι κατι? το επιστρεφουν πίσω ? χάνω τα λεφτα μου ?

 

οποιος ξερει παρακαλω ας ενημερωσει!

 

Θα σου πω τι ισχύει γιατί το βίωσα πρόσφατα!

Αν δεν το παραλάβεις δεν έχεις καμία ευθύνη! Εννοειται οτι χανεις τα λεφτα σου! Απλα το δεμα θα βγει σε δημοπρασία από το Ελληνικό Δημοσιο(αλλα ΟΔΔΥ...).

Εγώ επειδή δυστυχώς ήμουν απροσεκτη και παρήγγειλα με αποστολή μέσω FEDEX(με ο,τι συνεπάγεται αυτό...),επικοινώνησα με τον πωλητή και με την fedex & ο πωλητης αποδέχτηκε την επιστροφή και μου έκανε refund το ποσό μείον το ποσο της επιστροφής που χρεώθηκα εγώ.

Αν σου ήρθε με ΕΛΤΑ,δεν ξέρω πως γινεται η διαδικασία επιστροφής στον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι οτι οι αγορές ηλεκτρονικών (κινητά, ταμπλετ κλπ) απο Κίνα έχουν πολύ μεγαλο ποσοστό εκτελωνισμου. Επίσης, ο αυξανόμενος φόρτος εργασίας των υπαλλήλων που απασχολούνται σ' αυτόν τον τομέα έχει καταστήσει τον εκτελωνισμό μια ατέλειωτη αναμονή. Στο αεροδρόμιο Αθηνών η αναμονή είναι πλέον 40+ μέρες. Η επιβάρυνση πλέον είναι σαφώς λιγότερο ενοχλητική από τα άπειρα refresh στο ΕΛΤΑ track...αν δεν αλλάξει κάτι γρήγορα (πρόσληψη ατόμων στα τελωνεία, εκτελωνισμος στα τοπικά υποκαταστήματα ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο) ο ρυθμός αύξησης της αναμονής θα πιασει το δίμηνο πολύ σύντομα...

Εγώ προτείνω να κάνουμε ακόμα περισσότερες αγορές, όσο περισσότερο γίνεται, να οδηγήσουμε την κατάσταση στα άκρα, μέχρι να δοθεί μια διέξοδος..

τι γινεται εαν δεν παραλαβω το δεμα ? επιβαρυνομαι κατι? το επιστρεφουν πίσω ? χάνω τα λεφτα μου ?

 

οποιος ξερει παρακαλω ας ενημερωσει!

Κατά πάσα πιθανότητα δε θα χάσεις τα λεφτά σου, αλλά θα τα πάρεις μετά από πολύ καιρό, πιστεύω 4 μήνες + , δεν ξέρω αν το κάνουν σκόπιμα ή πρέπει να ακολουθηθουν διαδικασίες, αν και μάλλον το πρώτο

Ναι αλλά έχει ήδη πληρώσει το κινητό...και εαν ο πωλητής δεν θέλει μπορεί να μην δώσει πίσω τα λεφτά για την αγορά...

Προφανώς και συνεννοεισαι πρώτα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα κινητό από aliexpress και δεν πλήρωσα τελωνείο ούτε σέντς.

Βέβαια πρέπει να κοιτάς από που αγόραζεις μη φοβάστε με λίγο χρόνο παραπάνω δεν πληρώνεις τελωνείο αν ξέρεις από πού θα αγοράσεις.

Τώρα αν κάποιος-α είναι βάλτος και σας προτρέπει να αγοράζετε από τους κλέφτες της eu οκ άκουσε αυτόνα.

Το άλλο κινητό πέρασε γιατί δεν ήξερα κάποια πράγματα.

Τελικά το "αυτός είναι Αμερικανάκι" έχει ως αντίβαρο το "αυτός είναι Κινεζάκι".

Έξυπνοι μαγαζάτορες.

 

Το άλλο κινητό είναι τελωνείο και θα ήθελα να ξέρω γιατί ο αριθμός που λήγει σε ...161 δεν απαντάει.

Το να μου το δώσουν σε 40 μέρες είναι άτοπο και άδικο και πολλά άλλα.

Πάντως προς γνώσιν σας από ότι κατάλαβα από άλλα τηλέφωνα που απάντησαν περνάνε κυρίως τα κινητά αυτό μου παν εμμέσως.

Που σημαίνει ότι κάποια αλυσίδα έκανε παράπονα.

 

Υ.γ.Τοπικό πολυκατάστημα έφερε και αυτό xiaomi,homotom κ.λ.π

Δε θα τους κάνω τη χάρη...109 το ht7???

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

Μήπως αφορούσε ευρωπαϊκή αποθήκη; γιατί αλλιώς το bangοοd βγάζει air parcel που είναι free, prioriry με 1-2$ και ems. Δε μου βγάζει άλλη επιλογή σε πολλά δέματα που έχω δοκιμάσει και θέλω κι εγώ να πάρω ένα ταμπλέτ (hibook pro) αλλά φοβαμαι να το ρισκάρω

Όχι αφορουσε Κίνα..Και εγώ σε δύο τρεις παραγγελιες το πέτυχα και το επελεξα

 

Στάλθηκε από το FIND7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα κινητό από aliexpress και δεν πλήρωσα τελωνείο ούτε σέντς.

Βέβαια πρέπει να κοιτάς από που αγόραζεις μη φοβάστε με λίγο χρόνο παραπάνω δεν πληρώνεις τελωνείο αν ξέρεις από πού θα αγοράσεις.

Τώρα αν κάποιος-α είναι βάλτος και σας προτρέπει να αγοράζετε από τους κλέφτες της eu οκ άκουσε αυτόνα.

Το άλλο κινητό πέρασε γιατί δεν ήξερα κάποια πράγματα.

Τελικά το "αυτός είναι Αμερικανάκι" έχει ως αντίβαρο το "αυτός είναι Κινεζάκι".

Έξυπνοι μαγαζάτορες.

 

Το άλλο κινητό είναι τελωνείο και θα ήθελα να ξέρω γιατί ο αριθμός που λήγει σε ...161 δεν απαντάει.

Το να μου το δώσουν σε 40 μέρες είναι άτοπο και άδικο και πολλά άλλα.

Πάντως προς γνώσιν σας από ότι κατάλαβα από άλλα τηλέφωνα που απάντησαν περνάνε κυρίως τα κινητά αυτό μου παν εμμέσως.

Που σημαίνει ότι κάποια αλυσίδα έκανε παράπονα.

 

Υ.γ.Τοπικό πολυκατάστημα έφερε και αυτό xiaomi,homotom κ.λ.π

Δε θα τους κάνω τη χάρη...109 το ht7???

ποιο ειναι το μυστικο της "αποφυγης" τελωνειου?

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Σήμερα παρέλαβα κινητό από aliexpress και δεν πλήρωσα τελωνείο ούτε σέντς.

Βέβαια πρέπει να κοιτάς από που αγόραζεις μη φοβάστε με λίγο χρόνο παραπάνω δεν πληρώνεις τελωνείο αν ξέρεις από πού θα αγοράσεις.

Τώρα αν κάποιος-α είναι βάλτος και σας προτρέπει να αγοράζετε από τους κλέφτες της eu οκ άκουσε αυτόνα.

Το άλλο κινητό πέρασε γιατί δεν ήξερα κάποια πράγματα.

Τελικά το "αυτός είναι Αμερικανάκι" έχει ως αντίβαρο το "αυτός είναι Κινεζάκι".

Έξυπνοι μαγαζάτορες.

 

Το άλλο κινητό είναι τελωνείο και θα ήθελα να ξέρω γιατί ο αριθμός που λήγει σε ...161 δεν απαντάει.

Το να μου το δώσουν σε 40 μέρες είναι άτοπο και άδικο και πολλά άλλα.

Πάντως προς γνώσιν σας από ότι κατάλαβα από άλλα τηλέφωνα που απάντησαν περνάνε κυρίως τα κινητά αυτό μου παν εμμέσως.

Που σημαίνει ότι κάποια αλυσίδα έκανε παράπονα.

 

Υ.γ.Τοπικό πολυκατάστημα έφερε και αυτό xiaomi,homotom κ.λ.π

Δε θα τους κάνω τη χάρη...109 το ht7???

 

Για πες μας το μυστικό μιας επιτυχημένης αγοράς κινητου χωρίς τελωνειο γιατί έχω παρασυρθεί να αγοράζω από ευρωπη,δώσε μας τα φώτα σου!

Link to comment
Share on other sites

Μυστικό ή όχι, πάντως προσωπικά δεν μου έχει περάσει κανένα δέμα από τελωνείο ως τώρα.

Είτε κινητό ήταν, είτε drone, είτε action κάμερες, είτε είδη η. καπνίσματος όλα άερα πέρασαν. Μη το ματιάσω βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Το μυστικό είπαμε, είναι να μην παίρνετε κινητά :lol:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα πέρασε χωρίς,θήκη κινητού,μπαταρία κινητού,action camera,diy power bank,ένα video splitter,ένα bt headset αλλά στο κινητό σκαλωσε..είναι πλέον και λίγο θέμα τύχης πιστεύω..

 

Στάλθηκε από το Y6 Max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα δεν είχα ποτέ πακέτο σε ΥΕΔ Θεσσαλονίκης.. Την τελευταία εβδομαδα,ηρθαν διάφορα μικροπράγματα..Όπως και 4 παραγγελίες ενός φίλου.Όλες μπήκαν ΥΕΔ..Τώρα περιμένουμε αύριο μεθαύριο κάτι παιχνιδακια για παιδια να δούμε( βασικά σε εμένα,πατακια μπανιου,μια φόρμα σιλικονης,μια λάμπα ..πέρασε χωρις μόνο ένας φακελος με έλικες drone cx10(είναι 2 εκατοστά το πολυ ο ενας)

 

Στάλθηκε από το FIND7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το μυστικό είπαμε, είναι να μην παίρνετε κινητά :lol:

 

Το μυστικό είναι να μη μένεις Β. Ελλάδα :D :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι και θέμα "τύχης" και πως θα κοψει και τη συσκευασια ο υπάλληλος είτε με το μάτι είτε με το χέρι. Δν ξέρω πότε και ο παράγοντας "ρουφιάνος" και ακτινες Χ υπησέρχονται στο παιχνίδι.

 

Αλλά σίγουρα και στέκει κιόλας, τα κινητά και συναφή οθονοτά κυνηγάνε, εφόσον και αυτά κινούνται περισσοτερα.

 

Αν έχετε βρει κάποιο κόλπο, καλύτερα απλά να το αναφέρετε και να ενημερωνόμαστε με p.m.οι ενδιαφερόμενοι και να κρίνουμε αναλόγως.

Καλύτερα όχι δημόσια εδω στο φορουμ, πιστέψτε με τα πάντα καταγράφονται και πολλά μάτια βλέπουν....

 

Γενικότερα πάντως, βλέπω να εξελίσσεται σε τζόγο ολο αυτό για κάποιους, αφού αντι να παιζουν τζόγο στο καζίνο, θα παραγγελνουν εσκεμμένα μικροπράγματα που χρειάζονται ή και δν χρειάζονται, για να δουν αν θα περάσει τελωνειο ή οχι. Χαβαλέ. Στο τέλος μόνο οι υπάλληλοι θα μας υβρίζουν όλους μαζί :P

 

-----------------------

 

Κάνει άλλο τώρα, πιο σοβαρό.

Όσον αφορα τους χρόνους αποστολής και αναμονής στο τελωνείο, για όσους περνάνε πλεον. Έχει νόημα να κάνουμε μαζικά παράπονα και αναφορές σε κάποια τρίτη υπηρεσία π.χ ΕΕΤΤ μπας και αλλάξει κάτι? Τους υπαλληλους στο τελωνειο δν έχει νόημα τελικα θαρρώ, γτ και τους εκνευρίζουμε περισσότερο και την ειρωνεια τους όπως είναι φυσικόν εισπράττουμε...

Μπας και βελτιωθει το πράγμα λίγο ρε παιδια...

Edited by nikolaos8
Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Σήμερα παρέλαβα κινητό από aliexpress και δεν πλήρωσα τελωνείο ούτε σέντς.

Βέβαια πρέπει να κοιτάς από που αγόραζεις μη φοβάστε με λίγο χρόνο παραπάνω δεν πληρώνεις τελωνείο αν ξέρεις από πού θα αγοράσεις.

Τώρα αν κάποιος-α είναι βάλτος και σας προτρέπει να αγοράζετε από τους κλέφτες της eu οκ άκουσε αυτόνα.

Το άλλο κινητό πέρασε γιατί δεν ήξερα κάποια πράγματα.

Τελικά το "αυτός είναι Αμερικανάκι" έχει ως αντίβαρο το "αυτός είναι Κινεζάκι".

Έξυπνοι μαγαζάτορες.

 

Το άλλο κινητό είναι τελωνείο και θα ήθελα να ξέρω γιατί ο αριθμός που λήγει σε ...161 δεν απαντάει.

Το να μου το δώσουν σε 40 μέρες είναι άτοπο και άδικο και πολλά άλλα.

Πάντως προς γνώσιν σας από ότι κατάλαβα από άλλα τηλέφωνα που απάντησαν περνάνε κυρίως τα κινητά αυτό μου παν εμμέσως.

Που σημαίνει ότι κάποια αλυσίδα έκανε παράπονα.

 

Υ.γ.Τοπικό πολυκατάστημα έφερε και αυτό xiaomi,homotom κ.λ.π

Δε θα τους κάνω τη χάρη...109 το ht7???

 

Δεν μας αφήνεις λέω εγώ στον πόνο μας; Βρήκες ευκαιρία να μας τρολαρεις...

Δεν υπάρχει τρόπος να μην περασει τελωνείο ένα δέμα,παρα μόνο αν είσαι τυχερός! Και αν πέρασε τώρα από τύχη,την επόμενη θα περασει τελωνείο! Πάντως μεχρι τωρα ήξερα οτι η ali με dhl στέλνει...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα κινητό από aliexpress και δεν πλήρωσα τελωνείο ούτε σέντς.

Βέβαια πρέπει να κοιτάς από που αγόραζεις μη φοβάστε με λίγο χρόνο παραπάνω δεν πληρώνεις τελωνείο αν ξέρεις από πού θα αγοράσεις.

Τώρα αν κάποιος-α είναι βάλτος και σας προτρέπει να αγοράζετε από τους κλέφτες της eu οκ άκουσε αυτόνα.

Το άλλο κινητό πέρασε γιατί δεν ήξερα κάποια πράγματα.

Τελικά το "αυτός είναι Αμερικανάκι" έχει ως αντίβαρο το "αυτός είναι Κινεζάκι".

Έξυπνοι μαγαζάτορες.

 

Το άλλο κινητό είναι τελωνείο και θα ήθελα να ξέρω γιατί ο αριθμός που λήγει σε ...161 δεν απαντάει.

Το να μου το δώσουν σε 40 μέρες είναι άτοπο και άδικο και πολλά άλλα.

Πάντως προς γνώσιν σας από ότι κατάλαβα από άλλα τηλέφωνα που απάντησαν περνάνε κυρίως τα κινητά αυτό μου παν εμμέσως.

Που σημαίνει ότι κάποια αλυσίδα έκανε παράπονα.

 

Υ.γ.Τοπικό πολυκατάστημα έφερε και αυτό xiaomi,homotom κ.λ.π

Δε θα τους κάνω τη χάρη...109 το ht7???

 

Το να προσβάλεις αυτούς που πληρώνουν τα νόμιμα μιλώντας για βαλτούς επειδή εσύ είσαι "μάγκας" και το αποφεύγεις δε σε τιμάει.

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Σίγουρα είναι και θέμα "τύχης" και πως θα κοψει και τη συσκευασια ο υπάλληλος είτε με το μάτι είτε με το χέρι. Δν ξέρω πότε και ο παράγοντας "ρουφιάνος" και ακτινες Χ υπησέρχονται στο παιχνίδι.

 

Αλλά σίγουρα και στέκει κιόλας, τα κινητά και συναφή οθονοτά κυνηγάνε, εφόσον και αυτά κινούνται περισσοτερα.

 

Αν έχετε βρει κάποιο κόλπο, καλύτερα απλά να το αναφέρετε και να ενημερωνόμαστε με p.m.οι ενδιαφερόμενοι και να κρίνουμε αναλόγως.

Καλύτερα όχι δημόσια εδω στο φορουμ, πιστέψτε με τα πάντα καταγράφονται και πολλά μάτια βλέπουν....

 

 

Αν πιστεύεις οτι υπάρχει κόλπο να μην περνάει τελωνειο ένα δέμα ή οτι ρουφιανοι ασχολούνται με το δέμα σου! Ε,τότε τι να πω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το να προσβάλεις αυτούς που πληρώνουν τα νόμιμα μιλώντας για βαλτούς επειδή εσύ είσαι "μάγκας" και το αποφεύγεις δε σε τιμάει.

 

Τίποτα δεν αποφεύγει! Ούτε μάγκας,ούτε εξυπνότερος είναι! Απλα,κάποιοι εδω στο myphone αρέσκονται να ευλογούν τα γένια τους με ψέματα! Κόλπο δεν υπάρχει!

Edited by margarita12
Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω οτι υπάρχει σιγουρος τροπος. Απλα λέω ότι μπορεί και υπάρχει τρόπος να χαλιναγωγήσεις λίγο ας πουμε τη τύχη σου., με τους αναλογους χειρισμούς για να μειωσεις τη πιθανότητα του. Να εξαλείψεις δύσκολα.

 

Τώρα το τι γινεται ή τι δεν γίνεται ή πως γίνεται ο έλεγχος, πραγματικά κανείς μας δεν μπορεί να ξέρει σίγουρα, γιατι λογικά είναι λιγο στο "γιουχου". Τι εννοω? Άλλο δεμα ετσι άλλο αλλιως.Αλλο περναει αερα ενω πρεπει να φορολογηθει και αλλο φορολογειται ενω δεν πρεπει. Χώρια η οποια ισοπεδωση χαριν ευκολιας ή ταχυτητας, τα περισσοτερα θα τα βάλουμε ή 100 ή 150, ισα να μπει και ο φορος να ειμαστε και καλυμμενοι οτι τα φορολογησαμε..Λιγα άτομα,πολλα δεματα. Ο αλλος που πηγε τελωνειο να παραλαβει, σχεδον με το ματι του εβαλε το φορο η υπάλληλος, αν διαβασετε προσεκτικα το ποστ.

Τι να λεμε τωρα....

Edited by nikolaos8
Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Δν λεω οτι υπάρχει σιγουρος τροπος. Απλα λέω ότι μπορεί κ υπάρχει τρόπος να χαλιναγωγήσεις λίγο ας πουμε τη τύχη σ., με τους αναλογους χειρισμούς για να μειωσεις τη πιθανότητα του. Να εξαλείψεις δύσκολα.

 

Τώρα το τι γινεται ή τι δν γίνεται ή πως γίνεται ο έλεγχος, πραγματικά κανείς μας δν μπορεί να ξέρει σίγουρα, γιατι λογικά είναι λιγο στο "γιουχου". Τι εννοω? Άλλο δεμα ετσι άλλο αλλιως.Αλλο περναει αερα ενω πρεπει να φορολογηθει και αλλο φορολογειται ενω δν πρεπει. Χώρια η οποια ισοπεδωση χαριν ευκολιας ή ταχυτητας, τα περισσοτερα θα τα βάλουμε ή 100 ή 150, ισα να μπει κ ο φορος να ειμαστε και καλυμμενοι οτι τα φορολογησαμε..Λιγα άτομα,πολλα δεματα. Ο αλλος π πηγε τελωνειο να παραλαβει, σχεδον με το ματι του εβαλε το φορο η υπάλληλος, αν διαβασετε προσεκτικα το ποστ.

Τι να λεμε τωρα....

 

Άπαξ και παραγγείλεις από τρίτη χώρα,είσαι ανήμπορος για ο,τιδποτε! Εν γνωσει σου θα εμπλακεις στα γρανάζια της γραφειοκρατίας!

Edited by margarita12
Link to comment
Share on other sites

Μην γραφουμε οτι ναναι......ελεος.........:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Δν λεω οτι υπάρχει σιγουρος τροπος. Απλα λέω ότι μπορεί κ υπάρχει τρόπος να χαλιναγωγήσεις λίγο ας πουμε τη τύχη σ., με τους αναλογους χειρισμούς για να μειωσεις τη πιθανότητα του. Να εξαλείψεις δύσκολα..

Ποιοι ειναι αυτο οι χειρισμοι ? Τα γνωστα "κειμενα" που κανουν αντιγραφη-επικολληση οσοι κανουν παραγγελια απο κινα ?

"βαλτε μου ελληνικα

βαλτε μου google play

βαλτε ταδε τιμη στο δεμα

γραψτε οτι ειναι δωρο απο την ξαδελφη μου τη Μαρικα

γραψτε στο δεμα οτι ειναι ποτιστηρι

κλπ αστεια "

Αυτα τα κολπα δεν πιανουν, τα βλεπουν στο τελωνειο και γελανε

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν εργάζεστε ή δεν έχετε άτομο δικό σας σε θέση τελωνειακού, καλό θα ήταν να μην είστε τόσο επικριτικοί αλλά κατά το δυνατόν να συμμετέχετε γόνιμα στη συζήτηση. Γιατι πραγματικά είναι κατα το δοκουν ο έλεγχος και αυτο το δειχνει και σε μερικο βαθμό η τυχαιότητα. Ειδικά όμως, ειδικα, τα πακέτα απο Κίνα. Τυχαίο?

 

Το τοπιο θα ξεκαθαρίσει λίγο καλύτερα το καλοκαίρι θεωρώ, όταν και θα έχουμε περισσότερες καταγεγραμμενες εμπειρίες. Ή και όταν θα φτάσουν στο αμην με τα δέματα που θα αρχίσουν να συσσωρευονται και όλοι (μας) θα αρχίσουν να διαμαρτυρονται απο ολα τα μετωπα για τις οποιες χρονικες καθυστερησεις. Και τυχον κακες τιμολογησεις ενδεχομένως...

 

Πατάω μια τελεία εδώ και συνεχίζουμε στο θέμα και με εμπειρίες μελών.

------------------

 

Και το ουσιώδες ερωτημα τώρα ,άμεσα συναφές με το τίτλο του θέματος και τις τελευταίες εξελίξεις παραμενει: ως αγοραστες- καταναλωτες ,μπορουμε να κανουμε κατι με τηλεφωνο καποου ή αλλο μεσο για παραπονα? Μπας και αλλαξει κατι, οσον αφορα τις καθυστερησεις παντα.

Edited by nikolaos8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...