Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι όταν πας να παραλαβεις Χρήστο

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Για πριν 3μηνο 4μηνο δεν περναγε ουτε κατα διανοια,τωρα ενας θεος ξερει ζορισανε τα πραγματα, δεν εχω δει ποτε παρομοια κατασταση στα 8 χρονια που αγοραζω απ εξω κυριως απο αμερικη ομως.Στην ιδια φαση και γω περιμενω xiaomi yi στα 66 ευρω απο gearbest θα ενημερωσω οταν φθασει.Λετε να πηραν νεο εξοπλισμο και σκαναρουν οτι περναει και ειδικα τα κινητα τα βαρανε?? κατι τετοιο μυριζομαι..

Ότι έχει μπαταρία κάνει μπαμ αλλά αν τους καρφοθει περνάνε και τσ πάντα ( βλέπε κάτι τρελές χρεώσεις τύπου 15 ευρώ για μια θήκη 1 ευρώ κλπ και μάλιστα νόμιμα τελονειο + έξοδα ΕΛΤΑ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μια θηκουλα αξίας 5€ πέρασε αέρας...

Περιμεννω 4 κινητά ακόμα....

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζουμε αλλα και με λιγο τύχη μου φαίνεται αυτή την φορά..4 δεματα ξεχωριστά με διαφορετικες ημερομηνίες με sg τα 2 γλύτωσαν τα 2 πανε θεσ/νικη για υεδ.και τα 4 κινητά
Link to comment
Share on other sites

Η γκαντεμια μου χτυπησε και μενα την πορτα, για ενα redmi 3 των 100$ αφου εμεινε 17 μερες εντος συνορων θα επρεπε να το περιμενω. Πιστευα οτι μονο Β.Ελλαδα ειχε προβλημα. Αν ειναι ανω των 20€ δεν προτιθεμαι να τα πληρωσω

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα 2 παραγγελίες για Redmi Note 4 από To2c, με διαφορετικά tracking numbers.

Εμφανίστηκαν με διαφορά 3 λεπτών στο Αεροδρόμιο Αθηνών (11/12).

Ίδιο όνομα και διεύθυνση (περιοχή Αττικής).

Το πρώτο πέρασε, το δεύτερο μπήκε τελωνείο.

Άρα είναι καθαρά θέμα τύχης.

Θα ενημερώσω για κόστος και πότε θα βγει από τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι περιπου 40€.εμενα τα redmi 3s τα κοστολογησανε 120€ φπα24% +12€ τελη

 

Eιναι το απλο, δε θα δεχτω να πληρωσω παραπανω απο οτι μου αναλογει, σε καμία περιπτωση, αλλα ετσι κιαλλιως το βλεπω να πηγαινει πακετο στη μανα του, ακομα και αν το χασω ολοτελα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κάτι μπει τελωνείο και το δούμε στο τρακιν πόσες μέρες περίπου έχει επιπλέον καθυστέρηση?
Link to comment
Share on other sites

Όσοι λέτε ότι δεν θα παραλάβετε και θα το αφήσετε να γυρίσει πίσω να προσέχετε γιατί αν δεν έχετε κάλυψη από το paypal σε αυτήν την περίπτωση ο πωλητής - μαγαζί θα παραλάβει το κινητό και υπαρχει μεγάλη πιθανότητα, αν δεν είναι αξιόπιστος, δεν θα σας επιστρέψει τα χρήματα και θα κάνει τον Κινέζο. Άλλη περίπτωση είναι ότι στις διευθύνσεις που βάζει ο Κινέζος όταν το στέλνει το πακέτο στην δική του διευθυνση βάζει μια ψεύτικη και έτσι όταν θα είναι να επιστρέψει απλά θα χαθεί δεν θα γυρίσει στον πωλητή και φυσικά εκεί δεν πρόκειται να πάρετε χρήματα πίσω. Γι αυτό προσοχή!
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην παρεις; δηλαδη αμα χαθει η αποστολη, χωρις να φτασει Ελλαδα και χωρις καμια σχεση με τελωνειο δε θα αποζημιωθεις;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις Tracking και περάσει τελωνείο δεν το παραλαμβάνεις και λες ότι χάθηκε οπότε σου γυρίζουν τα λεφτά. Αν όμως η παραγγελία έχει Tracking φαίνεται καθαρά η διαδρομή του δέματος αν πέρασε τελωνείο που βρίσκεται κτλ. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορείς να πεις κάτι και ή το παραλαμβάνεις ή μιλάς με τον πωλητή για να επιστρέψει τα χρήματα όταν γυρίσει. Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ετσι οκ.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου (νομίζω το ρώτησε κι άλλος) είναι πως βλέπουν ποιο κινητό είναι μέσα στο δέμα αφού, όπως λένε κάποιοι που πλήρωσαν και παρέλαβαν, δεν είχαν ανοιχτεί.

Εκτός αν όλα τα καταστήματα γράφουν απ έξω ποια συσκευή είναι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα περισσότερα κινεζομάγαζα περιγράφουν στο αυτοκόλλητο το (πραγματικό) περιεχόμενο, εκτός εξαιρέσεων, που για διάφορους λόγους δήλωσαν άλλο αντικείμενο, όπως πχ media player.

 

Πάντως, ο τελωνειακός έχει το δικαίωμα να ανοίξει το δέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως η παραγγελία έχει Tracking φαίνεται καθαρά η διαδρομή του δέματος αν πέρασε τελωνείο που βρίσκεται κτλ.

 

Θα διαφωνήσω σε αυτό μετά λύπης μου. Σε 2 περιπτώσεις έχει συμβεί κάτι διαφορετικό.

Σε εμένα, να φαίνεται στο τοπικό κατάστημα αλλά να μην το παραδίδουν με την δικαιολογία πως δεν το βρίσκουν. Στην δεύτερη και πιο κραυγαλέα σε κολλητό, να φτάνει στο γκισέ να δείχνει απο το κινητό οτι είναι στο κατάστημα, να το βλέπει σε έναν πάγκο λίγο πιο πίσω απο την υπάλληλο (αφου η αποστολή έγινε απο Vickmall και του είχαν στείλει φωτογραφία το πακέτο) και να μην το παραδίδουν λέγοντας οτι δεν είναι δικό του αυτό! Φυσικά χωρίς να κάνει κίνηση η υπάλληλος να το κοιτάξει καν.

Εννοείται πως λίγη ώρα μετά, πηγαίνοντας μαζί με τον διευθυντή να το δουν, δεν υπήρχε τίποτα στο σημείο.

Στην πρώτη περίπτωση έπεσα σε καλό πωλητή και μου επέστρεψε τα χρήματα...στην δεύτερη φυσικά και δεν του τα επέστρεψαν αφού το δέμα φαινόταν πως έχει παραληφθεί.

Edited by AccelDrag
Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να 'ξερα τι χρεώνουν, σε τι, με ποια λογική κάνουν επαλήθευση ειδών και πως βγάζουν άκρη αφού:

Οι συσκευασίες απέξω έχουν κολλημένο καρτελάκι με τα στοιχεία διεύθυνσης παραλήπτη που μπορεί να είναι πρόσωπο-εταιρεία-ή και ανύπαρκτο ονοματεπώνυμο και μάλιστα όλα αυτά χωρίς ΑΦΜ.

Στις συσκευασίες είναι επίσης το Declaration όπου εκεί δηλώνεται από τον αποστολέα το είδος-βάρος και αξία. (οι περιγραφές εκεί είναι ελλιπέστατες αν όχι εντελώς ανακριβείς)

 

Κανονικά, αν αμφισβητούνται τα στοιχεία αυτά ( declaration ) οφείλουν να ψάχνουν τον παραλήπτη για να προσκομίσει δικαιολογητικά όσον αφορά το είδος, την αξία κτήσης, το παραστατικό πώλησης κ.α.

 

Από ότι διαβάζω εδώ κυρίως δεν ακολουθείται τίποτα από αυτά και χρεώνουν ότι ναι!

Σε κάποιους τίποτα σε άλλους κάτι σε άλλους περισσότερα και σε άλλους περισσότερα.

Να κάνεις αμφισβήτηση δεν μπορείς διότι ενημερώνεσαι όταν φτάσει με τον ταχυδρόμο το πακέτο στο σπίτι σου και θέλει η ΕΛΤΑ 10 € για να το στείλει πίσω!!! Όποιος αδικείται και αδικείται για 15-20 € κάνει το κορόιδο μιας και δεν τον συμφέρει να το γυρίσει πίσω και να περιμένει μετά δεν ξέρω και γω πόσο καιρό γιατί για να γίνει σωστή δουλειά θα πρέπει να γίνει έλεγχος εμπεριστατωμένος και όχι στο πόδι! Μπρος βαθύ και πίσω ρέμα !!!!!

 

Επίσης σε όσους το πακέτο τους εμφανίζει στο Declaration πως η αποστολή είναι GIFT ή Samples άλλο μπέρδεμα και αυτό!!

Εκεί πρέπει να ληφθεί υπόψιν από τις αρχές πως μπορεί να είναι έτσι αληθινό ( ασχέτως αν κατακόρον καταστρατηγείται )

Είναι γενικά μπέρδεμα ! Πιστεύω πως καλύτερα να εφαρμόζεται ο νόμος παρά να κάνουν αδικίες σε παραλήπτες είτε υπέρ τους ή εναντίον τους. Ειδικά από επαρχία ούτε κατά διάνοια να κάνει κάποιος αμφισβήτηση, φέξε μου και γλίστρησε!!!!

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά το πηρα από geekbuying μου έδωσε tracking number αλλά για κάποιο λόγο μου λέει εδώ και 4 μέρες αυτό εδώ

Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

(Singapore post)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά το πηρα από geekbuying μου έδωσε tracking number αλλά για κάποιο λόγο μου λέει εδώ και 4 μέρες αυτό εδώ

Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

(Singapore post)

 

Εισαι σε λάθος θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να 'ξερα τι χρεώνουν, σε τι, με ποια λογική κάνουν επαλήθευση ειδών και πως βγάζουν άκρη αφού:

Οι συσκευασίες απέξω έχουν κολλημένο καρτελάκι με τα στοιχεία διεύθυνσης παραλήπτη που μπορεί να είναι πρόσωπο-εταιρεία-ή και ανύπαρκτο ονοματεπώνυμο και μάλιστα όλα αυτά χωρίς ΑΦΜ.

Στις συσκευασίες είναι επίσης το Declaration όπου εκεί δηλώνεται από τον αποστολέα το είδος-βάρος και αξία. (οι περιγραφές εκεί είναι ελλιπέστατες αν όχι εντελώς ανακριβείς)

 

Κανονικά, αν αμφισβητούνται τα στοιχεία αυτά ( declaration ) οφείλουν να ψάχνουν τον παραλήπτη για να προσκομίσει δικαιολογητικά όσον αφορά το είδος, την αξία κτήσης, το παραστατικό πώλησης κ.α.

 

Από ότι διαβάζω εδώ κυρίως δεν ακολουθείται τίποτα από αυτά και χρεώνουν ότι ναι!

Σε κάποιους τίποτα σε άλλους κάτι σε άλλους περισσότερα και σε άλλους περισσότερα.

Να κάνεις αμφισβήτηση δεν μπορείς διότι ενημερώνεσαι όταν φτάσει με τον ταχυδρόμο το πακέτο στο σπίτι σου και θέλει η ΕΛΤΑ 10 € για να το στείλει πίσω!!! Όποιος αδικείται και αδικείται για 15-20 € κάνει το κορόιδο μιας και δεν τον συμφέρει να το γυρίσει πίσω και να περιμένει μετά δεν ξέρω και γω πόσο καιρό γιατί για να γίνει σωστή δουλειά θα πρέπει να γίνει έλεγχος εμπεριστατωμένος και όχι στο πόδι! Μπρος βαθύ και πίσω ρέμα !!!!!

 

Επίσης σε όσους το πακέτο τους εμφανίζει στο Declaration πως η αποστολή είναι GIFT ή Samples άλλο μπέρδεμα και αυτό!!

Εκεί πρέπει να ληφθεί υπόψιν από τις αρχές πως μπορεί να είναι έτσι αληθινό ( ασχέτως αν κατακόρον καταστρατηγείται )

Είναι γενικά μπέρδεμα ! Πιστεύω πως καλύτερα να εφαρμόζεται ο νόμος παρά να κάνουν αδικίες σε παραλήπτες είτε υπέρ τους ή εναντίον τους. Ειδικά από επαρχία ούτε κατά διάνοια να κάνει κάποιος αμφισβήτηση, φέξε μου και γλίστρησε!!!!

 

Χωρίς διάθεση για αντίλογο, αυτά τα περί "κανονικότητας", "Gift" κλπ, σε ποιες διατάξεις, νόμους, αποφάσεις τα διάβασες, για να τα μάθομε και εμείς οι υπόλοιποι;

 

Επίσης, το να πληρώνει κάποιος ΦΠΑ για ένα αντικείμενο που παραγγέλνει και εισάγει από τρίτη χώρα είναι "αδικία" ενώ δεν είναι αδικία όταν ο ίδιος πληρώνει τον ΦΠΑ για όλα όσα αγοράζει στην Ελλάδα, όπως άλλωστε, και όλοι οι κάτοικοι τουλάχιστον της ΕΕ, της Β. Αμερικής και σχεδόν όλου του πλανήτη;

Link to comment
Share on other sites

2913/92 και 2454/93

 

Ξαναδιάβασε ότι έγραψα και βρες μου το σημείο που λέω να μην πληρώνει κάποιος

 

:):)

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Αδικία είναι και έτσι και αλλιώς. Ο ΦΠΑ είναι ένας φόρος που δεν στέκει και ειναι ο πλέον άδικος (μέχρι και την εισαγωγή του ΕΝΦΙΑ).

Από κει και πέρα να πληρωσω, πολυ ωραία, να μου δώσει τότε τιμολόγιο και εγγύηση.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο πληρωνω ειπαμε;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...