Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ειναι απατεώνες. Αυτό λέει ο νόμος. Κάτσε να δεις πόσο θα σε χρεώσουν πρώτα.

Το κακό είναι ότι τα κουριερ παίρνουν ποσοστά, γι αυτό προσπαθούν να χρεώσουν όσο γίνεται πιο πολύ. Μόλις πληρώσεις, σε 2-3 ωρες τοχεις.

Πίεσέ τους. Τα τελωνεία ειναι ανοιχτά Τρίτη. Τέτάρτη, το πολύ, τοχεις.

 

Δεν είμαι από Αθήνα αλλά από Αλεξ/πόλη.Τετάρτη σίγουρα θα το έχω ;:worry::O:cool::D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι από Αθήνα αλλά από Αλεξ/πόλη.Τετάρτη σίγουρα θα το έχω ;:worry::O:cool::D

 

αν ειναι στην περιοχή σου, ναι. Αν σε πήρανε τηλ από την περιοχή σου έχει ηδη περασει τελωνείο και εχει χρεωθεί ο φόρος. Απλώς πληρώνεις στο κουριερ που εχει ηδη εκτελωνήσει το προιόν. Δεν είμαι 100% σιγουρος αν σου τηλεφώνησαν από την περιοχή σου όμως.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά.θα ήθελα όποιος μπορεί και θέλει να με βοηθήσει σας παρακαλώ.παρήγγειλα την πέμπτη 1 κινητό από μια εταιρεία από την Αγγλία η οποία πουλάει κινητά σε χονδρική.Μίλησα με έναν εκπρόσωπό της λοιπόν για να ολοκληρώσω την παραγγελία και μου έστειλε email την παρασκευή το πρωί ότι το κινητό έφυγε και έρχεται προς την Ελλάδα και την Κυριακή φτάνει.Μετά το μεσημέρι μου στέλνει μήνυμα και μου λέει ότι υπάρχει ένα πρόβλημα.Του λέω τι πρόβλημα; Μου λέει η εταιρεία που συσκευάζει και μεταφέρει τα προιόντα,αντί να σας στείλει ένα κινητό,έκανε λάθος και σας στελνει 31 κινητα και 4 φωτογραφικές μηχανές cannon.Μου λέει θα τα πουλήσετε μόλις τα παραλάβετε και θα μου στείλετε τα λεφτά,του λέω οκ θα τα πουλήσω και θα σου στείλω τα λεφτα.Την επόμενη μέρα το Σάββατο μου στέλνει email και μου λέει τα προιόντα τα έχει κρατήσει το μτελωνείο στην Αυστρία και ζητάει 1500$ για να συνεχιστεί η μεταφορά.Του απαντάω αμέσως και του λέω δεν τα έχω αυτά τα λεφτά φίλε,είναι αδύνατον.Με λίγα λόγια προχθές το Σάββατο με ζάλισε και μου έλεγε συνέχεια πρέπει να βρεις τα λεφτά και πρέπει να βρεις τα λεφτά και εγώ του απάνταγα τα λεφτά φίλε δεν τα έχω που να τα βρω;Εν το μεταξύ στην σελίδα που έχει στείλει για να βλέπω εάν η παραγγελία μου είναι στην μεταφορά μου λέει ότι έχουν κρατήσει στην Αυστρία στο τελωνείο μόνο το ένα φορτίο από τα πέντε,και αμέσως του το είπα αυτό και μου λέει όχι και τα πέντε φορτία τα έχουν κρατήσει εκεί.

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη και δεν ξέρω τι να κάνω.Τι πιστεύετε ότι έχει γίνει και τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να έχει τελωνείο εντός Ευρώπης?

 

Και γιατί πας να μπλέξεις? Τι θα πει "πούλησε τα και στείλε μου τα λεφτά"???!

Αυτός Οκ, το λέει για να μην χάσει τα αντικείμενα. Αλλά εσύ? Που ξέρεις τι αντικείμενα είναι? Αν είναι κλεμμένα? Αν γίνεται κάτι άλλο πιο πονηρό?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά.θα ήθελα όποιος μπορεί και θέλει να με βοηθήσει σας παρακαλώ.παρήγγειλα την πέμπτη 1 κινητό από μια εταιρεία από την Αγγλία η οποία πουλάει κινητά σε χονδρική.Μίλησα με έναν εκπρόσωπό της λοιπόν για να ολοκληρώσω την παραγγελία και μου έστειλε email την παρασκευή το πρωί ότι το κινητό έφυγε και έρχεται προς την Ελλάδα και την Κυριακή φτάνει.Μετά το μεσημέρι μου στέλνει μήνυμα και μου λέει ότι υπάρχει ένα πρόβλημα.Του λέω τι πρόβλημα; Μου λέει η εταιρεία που συσκευάζει και μεταφέρει τα προιόντα,αντί να σας στείλει ένα κινητό,έκανε λάθος και σας στελνει 31 κινητα και 4 φωτογραφικές μηχανές cannon.Μου λέει θα τα πουλήσετε μόλις τα παραλάβετε και θα μου στείλετε τα λεφτά,του λέω οκ θα τα πουλήσω και θα σου στείλω τα λεφτα.Την επόμενη μέρα το Σάββατο μου στέλνει email και μου λέει τα προιόντα τα έχει κρατήσει το μτελωνείο στην Αυστρία και ζητάει 1500$ για να συνεχιστεί η μεταφορά.Του απαντάω αμέσως και του λέω δεν τα έχω αυτά τα λεφτά φίλε,είναι αδύνατον.Με λίγα λόγια προχθές το Σάββατο με ζάλισε και μου έλεγε συνέχεια πρέπει να βρεις τα λεφτά και πρέπει να βρεις τα λεφτά και εγώ του απάνταγα τα λεφτά φίλε δεν τα έχω που να τα βρω;Εν το μεταξύ στην σελίδα που έχει στείλει για να βλέπω εάν η παραγγελία μου είναι στην μεταφορά μου λέει ότι έχουν κρατήσει στην Αυστρία στο τελωνείο μόνο το ένα φορτίο από τα πέντε,και αμέσως του το είπα αυτό και μου λέει όχι και τα πέντε φορτία τα έχουν κρατήσει εκεί.

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη και δεν ξέρω τι να κάνω.Τι πιστεύετε ότι έχει γίνει και τι να κάνω;

 

Μάλλον (σίγουρα) είναι scammers (απατεώνες) και πάνε να σε φάνε. Ζήτησε επιστροφή χρημάτων. Αν πλήρωσες με πιστωτική μεσω τραπέζης για μη παράδοση του προιόντος, αν μέσω Paypal αναφορά άμεσα. Η ιστορία με τα τελωνεία είναι μουφα. Από Αγγλία λόγω εοκ δεν υπάρχει τελωνείο.

Μάλλον σε δάγκωσαν. Πλήρωσες πολλά?

Link to comment
Share on other sites

Του είπα αρχικά όχι,δηλαδή να ακυρώσει την παραγγελία και μου λέει δεν γίνεται και κάτι τέτοιες βλακείες.Και στο τέλος του λέω θα προσπαθήσω να τα πουλήσω όταν έρθουν.το θέμα τώρα είναι ότι έχω ξαναπαραγγείλει απο Αγγλία και δεν μου έχει συμβεί ξανα κάτι τέτοιο.

 

Μέσω Western Union πλήρωσα. 160 ευρώ έδωσα συνολικά!και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Του είπα αρχικά όχι,δηλαδή να ακυρώσει την παραγγελία και μου λέει δεν γίνεται και κάτι τέτοιες βλακείες.Και στο τέλος του λέω θα προσπαθήσω να τα πουλήσω όταν έρθουν.το θέμα τώρα είναι ότι έχω ξαναπαραγγείλει απο Αγγλία και δεν μου έχει συμβεί ξανα κάτι τέτοιο.

 

ρε φίλε που ξέρεις που βρίσκεται ο απατεώνας!!!!!!!!!!Ελλεος. Ξεκόλα. Σε τρώει το κεφάλι σου να χάσεις λεφτά?:mad:

Πάνε τα 160. Ποτέ με Western Union. Σε είδαν αφελή και στην πέσαν. Το ξεχνάς και προχωράς.

Δεν ηξερες δεν ρώταγες?

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Ποια σελίδα είναι?

 

Έχεις κοιτάξει μήπως το tracking είναι ψεύτικο και σε πάει δική τους -ψεύτικη- σελίδα που δήθεν λέει για τελωνείο?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα φίλε τίποτα και δυστυχώς τους εμπιστεύτηκα και τώρα σκέφτομαι απο χθες τη βλακεια που εκανα.εδω μου ειπαν να μπω για να δω το tracking. --> http://www.firstlinklog.com/firstlink/index.php

 

η σελιδα ειναι αυτη εδω ---> http://www.firstlinklog.com/firstlink/index.php

θελεις να σου στειλω και τον κωδικο του tracking να το δεις και εσυ;

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

Δοκίμασε να βάλεις τον κωδικό σε κάποια άλλη σελίδα για tracking να δεις τι θα σου δείξει.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου στειλεις μια δυο ιστοσελιδες tracking για να βαλω τον κωδικο να δω;;

 

http://www.scamvoid.com/check/firstlinklog.com

φτιάχνουν κάτι κι οτι αρπάξουν

http://www.malwareurl.com/ns_listing.php?ip=31.170.164.248

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχει έναν που αγόρασε από Κίνα και το έπαθε όπως κι εσύ.

http://chinesescamers.blogspot.gr/p/scam-victims.html?m=1

 

Είσαι σίγουρος ότι ήταν Αγγλία ο πωλητής?

 

Για tracking, αν απλά πατήσεις στο Google track package θα σου βγάλει δεκάδες. Σε όποια βρεις μπες και βάλε τον κωδικό...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

ποοο ρε φίλε λέει ότι είναι ψεύτικη.πάνε τα λεφτά.τώρα να φανταστώ δεν μπορώ να πάρω τα λεφτά πίσω μέσω της western union ετσι ;;

 

ναι η εταιρεία ήταν έλεγε από Αγγλία και στα στοιχεία που μου είχε δώσει να βάλω τα λεφτά έλεγε,Χώρα: Νιγηρία :/

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

ποοο ρε φίλε λέει ότι είναι ψεύτικη.πάνε τα λεφτά.τώρα να φανταστώ δεν μπορώ να πάρω τα λεφτά πίσω μέσω της western union ετσι ;;

δυστυχως.....μη σκας....οτι εγινε έγινε.....η ζωή δεν τελειώνει με αυτό.

την υγειά σου ναχεις. απλώς να μην ξαναγοράσεις από τυχαίους.

Link to comment
Share on other sites

Και ποτέ μα ποτέ πληρωμή μέσω western union, έμβασμα, κατάθεση σε λογαριασμό κλπ.

 

Παντα-παντα-παντα μέσω PayPal. Εάν ο πωλητής δεν έχει PayPal, πας και βρίσκεις άλλον.

 

 

ΥΓ: καλό είναι να μην ασχοληθείς πάλι με αυτόν, αλλά εάν θέλεις να παίξεις λίγο, ταλαιπώρησε τον λίγο.

Δηλαδή 5 mail την ημέρα, να του λες "τα βρήκα τα λεφτά! Να σου τα στείλω?", "δυστυχώς σήμερα είχα μπάσκετ και δεν πρόλαβα να τα στείλω. Αύριο πρωί πρωί θα τα έχεις!", "στα έστειλα τα λεφτά, θα σου έρθουν σε 2/3/4/5 μέρες", "δεν τα ελαβες? Για πήγαινε στην τράπεζα να ρωτήσεις ο ίδιος", "στείλε μου πάλι τα στοιχεία σου, έχασα το χαρτάκι που τα είχα γράψει", "ωχ! Μάλλον τα έστειλα σε λάθος λογαριασμό! Φτου γκαντεμια! Σε παίρνει να περιμένεις 10 μέρες να σου βρω αλλα τόσα?"....

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε θα προσεχω.θα μου γινει μαθημα!

χαχα ναι θα το δοκιμάσω το τελευταίο που λες!!!Σας ευχαριστω πάντως και τους δυο σας για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , θελω να παρω ενα κινητο απο το ebay με 160 δολλαρια γυρω στα 120 ευρω... υπαρχει περπιπτωση να πληρωσω τελωνειο; αν ναι ποσο πληρωνεις περιπου ; πως γινεται να το αποφυγω ; το κινητο ερχεται απο κινα..
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση. υπολογιζε κανα 50αρι το λιγοτερο. πες τον πωλητη να στο στειλει σαν δωρο με χαμηλη αναγραφομενη τιμη, μη βαλει τιποτα αποδειξεις κλπ μεσα και να στο στειλει με απλο ταχυδρομειο
Link to comment
Share on other sites

Παιδια , θελω να παρω ενα κινητο απο το ebay με 160 δολλαρια γυρω στα 120 ευρω... υπαρχει περπιπτωση να πληρωσω τελωνειο; αν ναι ποσο πληρωνεις περιπου ; πως γινεται να το αποφυγω ; το κινητο ερχεται απο κινα..

 

Για να καταλαβω, το κινητο εχει ηδη αγοραστει η οχι;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

οκ αλλα μπορεις να μου απαντησεις την αρχικη μου ερωτηση ;

 

Εχει απαντηθεί.

Αν σταλεί από Κίνα με απλό συστημένο στο ταχυδρομείο, δεν περνάει τελωνείο.

Αν σταλεί με κουριερ, την πάτησες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...