Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω για την απαντηση babylonx!

 

Μια ακομα ερωτηση: Αν ερθει κατι απο αμερικη και σταματησει στο τελωνειο και το χρεωσουν περισσοτερο απο οτι θα δεχομουν να καταβαλω, εχω το δικαιωμα να μην το παραλαβω? Σε αυτη την περιπτωση δεν πρεπει να πληρωσω την αποθηκη οσες μερες περιμενε εκει το δεμα? Αλλα υποχρεωτικα εξοδα υπαρχουν?

 

Ρωτω γιατι αν ειναι τοσο απλο, γιατι ανησυχει ο κοσμος με το τελωνειο? Αν δεν θες δεν το παραλαμβανεις και τελειωσε. Ετσι ειναι?

 

Δεν είναι έτσι. Αν σταματήσει στο τελωνείο, από όσο ξέρω τουλάχιστον, δεν επιστρέφει πίσω. Μένει στις αποθήκες του τελωνείου και αν δε το παραλάβεις μετά από κάποιο χρονικό διάστημα "καταστρέφεται". Δε ξέρω βέβαια τι γίνεται με τις αντικαταβολές αλλά δεν υπάρχουν και πολλοί έμποροι που δέχονται να σου πουλήσουν από το εξωτερικό με αντικαταβολή ακριβώς γι αυτό το λόγο, για να μην έχουν μετά αυτοί το πρόβλημα με το τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι. Αν σταματήσει στο τελωνείο, από όσο ξέρω τουλάχιστον, δεν επιστρέφει πίσω. Μένει στις αποθήκες του τελωνείου και αν δε το παραλάβεις μετά από κάποιο χρονικό διάστημα "καταστρέφεται". Δε ξέρω βέβαια τι γίνεται με τις αντικαταβολές αλλά δεν υπάρχουν και πολλοί έμποροι που δέχονται να σου πουλήσουν από το εξωτερικό με αντικαταβολή ακριβώς γι αυτό το λόγο, για να μην έχουν μετά αυτοί το πρόβλημα με το τελωνείο.

 

Χμμ... και είχα την εντύπωση ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα. Γνωστός μου πάντως όταν το δέμα του πέρασε απο τελωνείο, και του ανακοινώθηκε η καμπάνα που έπρεπε να πληρώσει, έκανε το εξής. Κανόνισε με τον πωλητή να παραλάβει το δέμα πίσω και να του το στείλει με διαφορετικό τρόπο, και ζήτησε απο το τελωνείο να το επιστρέψουν πίσω. Δυστυχώς δεν γνωρίζω την εξέλιξη της υπόθεσης και αν όντως όλα έγιναν έτσι όπως είχε κανονίσει...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πήρα ένα Nokia 8600 Luna από Αμέρικα 230€, Σήμερα με ενημέρωσαν από το τελωνείο ότι εκτελωνίστηκε, αλλά δεν ξέραν πόσο είναι ο δασμός! Αύριο πάω να το παραλάβω από το ταχυδρομείο, ελπίζω να μην ακούσω κάνα τρελό ποσό.Το κινητό στην Ελλάδα έχει 680€!... Μπορεί κανείς να μου πεί περίπου πόσο και επί ποιού ποσού θα πληρώσω? Edited by impreza_sti
 iPhone 3G S⃣
Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα Nokia 8600 Luna από Αμέρικα 230€, Σήμερα με ενημέρωσαν από το τελωνείο ότι εκτελωνίστηκε, αλλά δεν ξέραν πόσο είναι ο δασμός! Αύριο πάω να το παραλάβω από το ταχυδρομείο, ελπίζω να μην ακούσω κάνα τρελό ποσό.Το κινητό στην Ελλάδα έχει 680€!... Μπορεί κανείς να μου πεί περίπου πόσο και επί ποιού ποσού θα πληρώσω?

400 - 20%....

Edited by impreza_sti

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω παραγγείλει απο το NBA official shop της αμερικής ρούχο αξίας $86. Ωστόσο δεν ξέρω τι παίζει με το τελωνείο. Το σαιτ λέει οτι έξοδα αποστολής είναι $53 και θα το στείλει η UPS.

Θα περάσει τελωνείο; Σε τέτοια περίπτωση ποιά είναι η συνολική επιβάρυνση δασμών και εκτελωνισμού;

 

Και το πιο σημαντικό: Γίνεται να αρνηθώ την παραλαβή του προιόντος σε περίπτωση που με πάρουν τηλέφωνο και με ενημερώσουν για τις επιπλέον χρεώσεις;

(Χρέωση πιστωτικής κάρτας γίνεται μόνο σε περίπτωση παραλαβής)

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο φιλο που ηθελε να φερει αθλητικο παπουτσι απο Αμερικη μου ειπαν οτι : Αν εισαι πολιτης και φερεις μαζι σου καποιο ειδος ενδυσης ή υπόδησης δεν εχεις φορο μεχρι το ποσο των 175€ (.Δηλαδη αν φερεις παπουτσια με τιμη 200€, απο εκει και περα υπαρχει φορος 19%+16% της διαφορας .
Link to comment
Share on other sites

Για 2 φούτερ που είναι να μου έρθουν από βδομάδα σύνολο 100$ με απλό ταχυδρομείο μπορεί να περάσουν από τελωνείο?

Γενικά οποιοδήποτε αντικέιμενο πάνω από 50$ με οποιαδήποτε αποστολή κινδυνεύει να περάσει τελωνείο(και να χρεωθεί επιπλέον εννοώ)?

Edited by impreza_sti
//~~ipod touch 2g+iphone 3gs owner:happy:~~//---> υπογραφή 2007 nostalgia
Link to comment
Share on other sites

περισσοτερες πιθανοτητες να μην περασει εκτελωνισμο ειναι αν σας τα στειλουν με την κρατικη εταιρια usps κ οχι με courier ups... Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα 3 φιλτρα νερου αξια 320Ε, του ειπα να δηλωσει την αξια 40$ τα εστειλε με fedex και ηρθαν στο σπιτι μου σε 3 μερες χωρις να πληρωσω τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ρε παιδια ξερει κανεις που μπορω να βρω παπουτσια τα γνωστα 'millenium' ?θελω 5 ζευγαρια κ επδ εδω παιζουν πολυ ,ακουσα γυρω στο 40αρι..θα χω προβλημα με τελωνεια?
Link to comment
Share on other sites

Οταν παραγγελνεις κατι απο ηλεκτρονικο καταστημα στην Αμερικη και σου λεει για πραδειγμα τελικη τιμη (με αποστολη) =100 $ αυτο περιλαμβανει και τον ΦΠΑ ή θα βγει παραπανω τελικα οταν ερθει? Ποσο περιπου θα βγει το ελαχιστο ποσό εαν δεν προστεθουν επιπλεον φοροι απο το τελωνειο?

 

Επισης, υπάρχει καποιο μαξιμουμ ποσό για το οποιο ακομα και με UPS να σταλει κατι δεν θα χρεωθει σιγουρα φορους απο το τελωνειο?

Link to comment
Share on other sites

Οταν παραγγελνεις κατι απο ηλεκτρονικο καταστημα στην Αμερικη και σου λεει για πραδειγμα τελικη τιμη (με αποστολη) =100 $ αυτο περιλαμβανει και τον ΦΠΑ ή θα βγει παραπανω τελικα οταν ερθει? Ποσο περιπου θα βγει το ελαχιστο ποσό εαν δεν προστεθουν επιπλεον φοροι απο το τελωνειο?

 

Επισης, υπάρχει καποιο μαξιμουμ ποσό για το οποιο ακομα και με UPS να σταλει κατι δεν θα χρεωθει σιγουρα φορους απο το τελωνειο?

αν το σταματησουν στο εδω τελωνειο θα πληρωσεις 19% φπα(αν εχει αξια πανω απο 40$) και κατι ψηλα ακομη. να πεις του πωλητη να βαλει πανω μονο την αξια προιοντος και οχι τα μεταφορικα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω..μπουφαν napapijri που μπορω να βρω σε χαμηλη τιμη...γιατι στην αγορα εχουν ~180.. Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Λοιπόν ας κάνω και γω μια ερώτηση...Θα έρθει ο αδερφός μου απο αγγλία και θέλω να μου φέρει ένα laptop απο τα tax free shop του αεροδρομίου.Θα πληρώσει τελωνείο?Γίνεται να το βγάλλει που λεει ο λόγος απο την τσάντα και να το βαλλει σε θήκη laptop λες και είναι δικο του?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας κάνω και γω μια ερώτηση...Θα έρθει ο αδερφός μου απο αγγλία και θέλω να μου φέρει ένα laptop απο τα tax free shop του αεροδρομίου.Θα πληρώσει τελωνείο?Γίνεται να το βγάλλει που λεει ο λόγος απο την τσάντα και να το βαλλει σε θήκη laptop λες και είναι δικο του?

αν αγορασει κατι απο εκει γιατι να πληρωσει τελωνειο? απο ΕΕ ειναι.

και εγω οτι εφερα περσυ απο αγγλια δεν ειχα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά μήπως γνωρίζει κανείς αν είναι εφικτό να περάσει απο το τελωνείο κάποιο μαχαίρι; Για παράδειγμα, αν φτάσει στο τελωνείο κάτι τέτοιο, θα περάσει κανονικά; Επίσης γνωρίζει κανείς τι ακριβώς ορίζει ο νόμος;
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ας μου επιτρεπει μια αφελης ερωτηση,λογω αγνοιας.

 

Εστω οτι παραγγελνω ενα προιον απο e-shop της Αμερικης,γινεται η χρεωση μεσω χρεωστικης καρτας και το δεμα ξεκιναει.Φτανοντας στην Ελλαδα περνα τελωνειακο ελεγχο και πειβαλλονται δασμοι ας πουμε 50 ευρω.

 

Αυτα τα 50 ευρω πως θα τα πληρωσω?Στο σημειο παραλαβης του δεματος,π.χ ταχυδρομειο?

 

Κι αν αρνηθω να τα πληρωσω το δεμα επιστρεφεται και εναργοποιειται η διαδικασια του refund(αν υποστηριζεται) απο το καταστημα που εκανα την παραγγελια?

 

Ευχαριστω

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ας μου επιτρεπει μια αφελης ερωτηση,λογω αγνοιας.

 

Εστω οτι παραγγελνω ενα προιον απο e-shop της Αμερικης,γινεται η χρεωση μεσω χρεωστικης καρτας και το δεμα ξεκιναει.Φτανοντας στην Ελλαδα περνα τελωνειακο ελεγχο και πειβαλλονται δασμοι ας πουμε 50 ευρω.

 

Αυτα τα 50 ευρω πως θα τα πληρωσω?Στο σημειο παραλαβης του δεματος,π.χ ταχυδρομειο?

 

Κι αν αρνηθω να τα πληρωσω το δεμα επιστρεφεται και εναργοποιειται η διαδικασια του refund(αν υποστηριζεται) απο το καταστημα που εκανα την παραγγελια?

 

Ευχαριστω

σου ερχεται χαρτι απο το ταχυδρομειο της περιοχης σου με το τι χρωστας πας πληρωνεις και περνεις το δεμα.

δεν ξερω τι γινεται αν αρνηθεις . μια φορα μου ειχαν βαλει τιμη ενδεικτικη στο δεμα και τους ειπα οτι τοσο δασμο δεν πληρωνω, τους εδωσα αντιγραφο της χρεωσης της καρτας και διορθωσανε το φορο και το παρελαβα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης: Ερχεται ενας φιλος μου απο αμερικη.Θα φερει μαζι το λαπτοπ του,θα κανει τις διακοπες του και θα φυγει.Θα το δηλωσει οτι το χει για προσωπικη χρηση και στην επιστροφη θα τον τσεκαρουν αν το χει παρει μαζι του?Πως παει η δουλεια?Το ρωταω γιατι 8α μπορουσε να μ φέρει και μενα ενα λαπτοπ(ας πουμε οτι θα το χε σε θηκη λες και το χρησιμοποιει).Οποιος ξερει αν τα δηλωνει, αν τον ελεγχουν πριν φυγει αν οσα εφερε τοσα πηρε πισω κ.α ας απαντησει.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο:Μακρια απο DHL..δεν υπαρχει περιπτωση να μη περασει τελωνιο και ζητανε 100 ευρω για αρχη και βλεπουμε!!
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να αγοράσω ένα κινητό απο Νορβηγία expansys.Θα το στείλουνε με DHL.Υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ φόρους?Θα μου το φέρουνε σπίτι ή θα τρέχω αεροδρόμιο?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα ηλεκτρονικο προιον αξιας $100 απο Κινα. Μιλησα με την εταιρεια και μου ειπαν οτι θα μου το στειλουν με DHL.Θα ηθελα να μαθω ποσο μπορει να μου κοστισει το τελωνειο? Η πως μπορω να μαθω απο καποια αξιοπιστη πηγη?

Ευχαριστω πολυ!

Edited by impreza_sti
Hello !
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα ηλεκτρονικο προιον αξιας $100 απο Κινα. Μιλησα με την εταιρεια και μου ειπαν οτι θα μου το στειλουν με DHL. Αλλα δεν ειναι σιγουρο τιποτα. Θα ηθελα να μαθω ποσο μπορει να μου κοστισει το τελωνειο? Η πως μπορω να μαθω απο καποια αξιοπιστη πηγη?

Ευχαριστω πολυ!

 

Δεν υπάρχει αξιόπιστη πηγή. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις στη DHL πόσο θα σε χρεώσουν για την υπηρεσία εκτελωνισμού σε περίπτωση που γίνει η στραβή. Έχω ακούσει τρελά ποσά, από 70 έως 150 ευρώ.

 

Ο φόρος αυτός καθ αυτός, εάν φυσικά ελέγξουν και έπειτα αποφασίσουν να κρατήσουν στο τελωνείο το προϊόν για εκτελωνισμό, δεν θα ξεπεράσει λογικά το 25% της τιμής του προϊόντος. Εάν η δηλωθήσα τιμή δε τους φανεί λογική και το προϊόν κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά, θα ψάξουν στους καταλόγους τους τις ενδεικτικές τιμές και θα σε χρεώσουν αυτό το 25% με βάση αυτές. Εάν δεν υπάρχει τότε κάνουν πραγματικά ότι γουστάρουν. Θεωρούν μια x τιμή που κάποιο αντίστοιχο προϊόν μπορεί να στοιχίσει στην Ελλάδα και φορολογούν με βάση αυτή. Και εδώ έρχεται ο ρόλος του εκτελωνιστή, δηλαδή να βάλει στη θέση του τον τελώνη εάν έχει υπερβεί τα λογικά πλαίσια. Είναι σαν τον δικηγόρο με τον εισαγγελέα στο δικαστήριο. Καλό θα είναι να είναι πιστευτή η τιμή γι' αυτό που αγόρασες και να σε εκτελωνίσουν με βάση αυτή παρά να τους φανεί ψεύτικη και να αρχίσουν να το ψάχνουν. Επίσης αν αυτό που αγοράζεις δε φαίνειται οπτικά τι κάνει και πόσο κοστίζει τότε μπορείς να το ρισκάρεις και να δηλώσεις χαμηλή τιμή. Εγώ πχ είχα πάρει ένα HP επιστημονικό calculator απο Ηνωμένες Πολιτίες το οποίο δεν υπήρχε στην Ελλαδα. Στην pixmania το εχουν κάπου 240 ευρώ. Εξωτερικά φαίνεται σαν ένα κοινο επιστημονικό calculator.

 

Έχουμε λοιπόν φόρο που δε ξέρεις πόσος θα είναι συν το έξοδο της υπηρεσίας εκτελωνισμού που πρέπει να το μάθεις. Επίσης, εάν αγοράζεις εκτός ΕΕ καλό είναι να διαλέγεις υπηρεσίες που έχουν στην Ελλαδα ανταπόκριση με τα ΕΛΤΑ. Πχ για Κίνα καλό είναι να διαλέγεις EMS που την εξυπηρετούν οι Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ. Κι αυτό γιατί το κόστος υπηρεσίας εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ είναι αστείο σε σχέση με των courrier αφού είναι μόλις 4 ευρώ.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

εχω αγορασει 4 κινεζικα κινητα αξιας απο 100$ ως και 160$ αυτα με τις 2 σιμ και την τηλεοραση.

δεν πληρωσα δραχμη φορο για κανενα τους.

ηρθαν ομως ολα με ταχυδρομειο κανονικο τα 3 και εκεινο το τμημα του ταχυδρομειου που ειναι σαν κουριερ το 4ο ταχυμεταφορες ελτα. δεν ξερω αν βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

BabylonX και irongud σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Πηρα τηλ την DHL εδω στην Ελλαδα και μου ειπαν οτι δε ξερουν ποσο μπορει να πληρωσω για εκτελωνισμο και μου ειπαν να παρω τηλ το τμημα εισαγωγων στο τελωνειο. Ελπιζω εκει να ξερουν....
Hello !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...