Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω παραγγείλει απο το GearBest ενα smartwatch αξίας 50 ευρώ περίπου, λέτε να έχω πρόβλημα με το τελωνείο;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλω να παραγγείλω ένα κινητό από το gearbest από Κίνα -αν έχω καταλάβει- και έχω βρει κάποιες οδηγίες για τον τρόπο αποστολής ώστε να έρθει μέσω ΕΛΤΑ -και πάλι ελπίζω να έχω καταλάβει καλά καθώς δεν έχω αγοράσει ποτέ κάτι από τέτοιο σάιτ.

Μπορώ να κάνω την αγορά με ελληνική πιστωτική / χρεωστική ή όχι λόγω capital controls; Ή με χρεωστική USA ή Γαλλίας από συγγενείς και να δώσω διεύθυνση παράδοσης την δική μου στην Ελλάδα;

Και τώρα που οι αγορές από εξωτερικό έχουν περιοριστεί, μήπως είναι πιθανότερο να πληρώσω στο τελωνείο;

Αν κάποιος είναι πιο σχετικός ας με διαφωτίσει, παρακαλώ!:) Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Με τα CC δεν μπορείς να κάνεις αγορές από το εξωτερικό και είναι άγνωστο πότε θα αρθούν γιατί δεν φτάνει η υπογραφή της όποιας συμφωνίας/μνημονίου αλλά και 1) η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών και 2) η επαναφορά της εμπιστοσύνης στο τραπεζικό σύστημα ώστε να επιστρέψουν σ' αυτές τα δις που βρίσκονται στα μαξιλάρια, στα στρώματα και στο εξωτερικό. Η αγορά με κάρτα ξένης τράπεζας είναι δυνατή αλλά πρέπει να εξασφαλίσεις ότι θα το στείλει στη δική σου διεύθυνση και όχι στου κατόχου της κάρτας.

 

Το κινεζομάγαζο είναι αξιόπιστο, ξέρει τι πρέπει να γράψει στο αυτοκόλλητο και στέλνει μέσω ολλανδικού ή σιγκαπουριανού ταχυδρομείου.

Link to comment
Share on other sites

Με τα CC δεν μπορείς να κάνεις αγορές από το εξωτερικό και είναι άγνωστο πότε θα αρθούν γιατί δεν φτάνει η υπογραφή της όποιας συμφωνίας/μνημονίου αλλά και 1) η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών και 2) η επαναφορά της εμπιστοσύνης στο τραπεζικό σύστημα ώστε να επιστρέψουν σ' αυτές τα δις που βρίσκονται στα μαξιλάρια, στα στρώματα και στο εξωτερικό. Η αγορά με κάρτα ξένης τράπεζας είναι δυνατή αλλά πρέπει να εξασφαλίσεις ότι θα το στείλει στη δική σου διεύθυνση και όχι στου κατόχου της κάρτας.

 

Το κινεζομάγαζο είναι αξιόπιστο, ξέρει τι πρέπει να γράψει στο αυτοκόλλητο και στέλνει μέσω ολλανδικού ή σιγκαπουριανού ταχυδρομείου.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Άρα θα δοκιμάσω με την αμερικάνικη χρεωστική που έχει η αδερφή μου σε $ και θα επιμείνω για το shipping address να είναι στην Ελλάδα. Αλλιώς, στη χειρότερη περίπτωση θα πάει στην αδερφή μου στις ΗΠΑ (αλήθεια, τι γίνεται εκεί με τα τελωνεία για τα δέματα αυτά; ) και θα μου το φέρει εκείνη κάποια στιγμή. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω την αμερικάνικη νομοθεσία αλλά εάν το παραγγείλει η αδελφή σου, μπορεί να ορίσει αποστολή στη διεύθυνσή σου στην Ελλάδα.

Εάν δεν περνάει η δική σου θα βάλει τη δική της.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω εαν εχει παραγγειλει κανεις απο το amazon.com? Θα ηθελα να παραγγειλω ενα αντικειμενο που δεν βρισκω τοπικα ή στο amazon.co.uk. Κανει 400$ και το amazon μου βγαζει Import Fees Deposit 85$.

 

Αποτι καταλαβαινω το πως δουλευει το ολο συστημα η μεταφορικη που χρησιμοποιει το amazon εχει ενα fixed % εκτελωνισμου βαση του αντικειμενου και της αξιας και πληρωνει το τελωνειο απο πριν, σωστα?

 

Η ερωτηση μου ειναι, στην ελλαδα το εχει δοκιμασει κανεις αυτο το συστημα ή θα βρεθω να πληρωνω 2 φορες το τελωνειο?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια να κανω μια ερωτηση:θελω να αγορασω κατι μνημως για φορητο μεσω ebay απο hong kong αξιας 15-20ε.θα πληρωσω τιποτα για τελωνειο?
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν θα πληρώσεις αν το συνολικό ποσό κόστος και μεταφορικά είναι μέχρι 30€περίπου (22€ είναι η ατέλεια) και έρθει το δέμα με το ταχυδρομείο.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Απο χώρες ευρωπαϊκής ένωσης δε πληρώνουμε τελωνείο. Οποτε αν όντως το στείλει απο Ιταλία, δε πληρώνεις κάτι εξτρα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ρε παιδια το παρακατω θα περασει τελωνειο ? εχω μπερδευτει λιγουλακι

 

http://s17.postimg.org/yg01xqiyn/Untitled.jpg

HTC Desire HD <<<
Link to comment
Share on other sites

γτμ ....$^%#^%$# παραγγειλα ενα φακο 90 ευρω τι κανουμε τωρα ? με πμ καποιος τροπος να γλυτωσουμε την ταλαιπωρια πλζ

 

αφου λεει οτι εκλεισε ομως απο το αεροδρομιο δεν θα επρεπε να ειναι οκ ?

Edited by PGM_gr
HTC Desire HD <<<
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι με EMS, δεν προκαλεί έκπληξη αν πληρωσεις τελωνείο. Περίμενε όμως να δεις τι θα γίνει, μπορεί να μην πληρώσεις και τίποτα. Αν είναι να πληρωσεις, θα σου έρθει εκτός απροόπτου ο λογαριασμός σπίτι με τον ταχυδρόμο. Πάντως σε 3 ημέρες έφτασε Ελλάδα. Πιο γρήγορα πεθαίνεις...
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

αν δεις να γραφει "εισαγωγη στο τελωνειο" τοτε πληρωνεις

Όλα μπαίνουν τελωνείο.

Δεν σημαίνει ότι όλα τρώνε φόρο όμως.

Κάτσε να δούμε με το παιδί τι θα γίνει, μην τον αγχώνεις τσάμπα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όλα μπαίνουν τελωνείο.

Δεν σημαίνει ότι όλα τρώνε φόρο όμως.

Κάτσε να δούμε με το παιδί τι θα γίνει, μην τον αγχώνεις τσάμπα.

 

Να πω την αληθεια το ιδιο σκεφτηκα και εγω οταν ειδα εισαγωγη τελωνειο αλλα το εξοδος και κλεισιμο μου εδωσε ελπιδες !!

Εχω κανει πανω απο 30 παραγγελιες απο Κινα και δεν ειχα ποτε θεμα.

Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι συζητήσεις και οι αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου
HTC Desire HD <<<
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια το ιδιο σκεφτηκα και εγω οταν ειδα εισαγωγη τελωνειο αλλα το εξοδος και κλεισιμο μου εδωσε ελπιδες !!

Εχω κανει πανω απο 30 παραγγελιες απο Κινα και δεν ειχα ποτε θεμα.

 

Μάλλον άδικα ανησύχησες γιατί το δέμα μπήκε στο τελωνείο 14.23 και βγήκε 14.26

Σε 3' δεν προλαβαίνει ο τελωνειακός ούτε χαρτί και μολύβι να πιάσει.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με το πρωτο ποστ του οδηγου του gerstavros2 (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ: Το πακέτο περνάει από εκτελωνισμό ΜΟΝΟ αν δούμε στο tracking «ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ/Item handed over to customs authority for final delivery». Τα συστημένα πακέτα με διαστάσεις μικρότερες του μισού μέτρου ΔΕΝ εκτελωνίζονται, παρά μόνο σε ειδικές σπάνιες περιπτώσεις.

 

με βαση το παραπανω απαντησα.

και σιγουρα ολα περνανε τελωνειο

Link to comment
Share on other sites

το δεμα ειναι 'καθαρο" ....!! Μολις μιλησα με τα Ελτα ...

Εμ, είπαμε μπορεί και να προχωρήσει κανονικά το πακέτο.

Άντε, με το καλό να παραλάβεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θελω να κανω μια παραγγελια απο ενα γερμανικο σαιτ, το 11teamsports.de , αλλα ο μονος τροπος αποστολης για Ελλαδα ειναι με DHL. Ξερετε αν θα πληρωσω ετσι τελωνειο??
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...