Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 630


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλύτερα απο windows που δε θα ξέρεις αν υπάρχουν την άλλη μέρα. αν ψάχνεις το κόστος βγαίνει κάτω απο 300. Όσο για συσκευή μπορεί το ο,τιδηποτε να γίνει και να την αλλάξεις αύριο κιόλας η να σου βγάλει παραπάνω από 2ετια. Τέλος πάντων θέμα γούστου και επιλογών είναι. Η μένεις με κάτι που αργοπεθαίνει (windows) η προχωράς. Αν είσαι ευχαριστημένος με τέτοια υποστήριξη σε αυτά τα χρήματα χωρίς εφαρμογές wearable κτλ. Δε το συνεχίζω γιατί δεν έχει νόημα να κάνω αντιπαράθεση αφού ούτε η σύγκριση λειτουργικών είναι το θέμα αλλά ούτε επιχειρήματα βλέπω για άλλη αποψη.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=389697&page=385

 

Διάβασε λίγο τι γίνεται με την ναυαρχίδα της Samsung η οποία από το 2015 δεν έχει υποστήριξη σε αναβαθμίσεις και άρχισε να κυκλοφορεί μέσα στο 2014.. Οπότε η λογική των εταιρειών με android είναι ότι ο μέσος χρήστης των 150-200 ευρώ δεν θα μπει καν στον κόπο να πάρει αναβάθμιση και ο superuser θα υποστηρίζεται για 1-2 το πολύ έτη..Δλδ αλλαγή συσκευής κάθε ένα-δυο χρόνια εφόσον θέλω πλήρη υποστήριξη λογισμικού. Προσωπικά έχω το 730 εδώ και ένα έτος. Ειναι μοντέλο του 2014. Πήρα αναβάθμιση στα 10 και θα το έχω μέχρι να σπάσει..Έδωσα 160 ευρώ για μια συσκευή με άψογα χαρακτηριστικά η οποία θα μου βγάλει άνετα την 4ετία.. Το 920 π.χ. βγήκε τέλη του 2012 και μέχρι σήμερα υπάρχουν χρήστες οι οποίοι το έχουν κρατήσει στην κατοχή τους μετά από 3,5 χρόνια γτ είναι πλήρως ενημερωμένο. Το γεγονός ότι δεν θα πάρει επίσημα τα 10 (αλλά μόνο την preview έκδοση και από ότι φαίνεται δεν θα έχει lag) είναι επιλογή του καθενός να το αφήσει στην άκρη και να πάρει το 950 με 400-500 ευρώ ή να καταφύγει σε μια λύση της τάξεως των 140-150 ευρώ (640-730) και να είναι καλυμμένος για άλλα 4 χρόνια άνετα!! Η microsoft υποσχέθηκε να δώσει τα 10 σε ένα πλήθος συσκευών Nokia απλά είδε από την tech preview ότι μερικές από αυτές και κυρίως αυτές με 512 ram είχαν θέματα.. H google όπως θα διαβάσεις στα σχόλια δίνει update πετσοκομμένο (κυρίως στις ναυαρχίδες των εταιρειών) με αποτέλεσμα να κολλάει η εν λόγω συσκευή. Θεωρώ ότι η MS έκανε μεγάλο φάουλ με το να προαναγγείλει τα win10 για συσκευές όπου δεν θα υποστηρίζονται αλλά τουλάχιστον σου λέει ξεκάθαρα ότι δεν θα πάρεις update για να μην υπάρξει πρόβλημα λειτουργικότητας. ( και αναφέρεται σε συσκευές 1020,920 και 820 3-4 ετών και σε συσκευές 2-3 ετών 630,530,520)

 

Και για τις εφαρμογές του store σε σχέση με το playstore που αναφέρετε οι περισσότεροι δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να τις χρησιμοποιήσει κάποιος σε ένα κινητό το οποίο μετά από ένα χρόνο θα αρχίσει να λαγκάρει.

Edited by panthan
Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=389697&page=385

 

Διάβασε λίγο τι γίνεται με την ναυαρχίδα της Samsung η οποία από το 2015 δεν έχει υποστήριξη σε αναβαθμίσεις και άρχισε να κυκλοφορεί μέσα στο 2014.. Οπότε η λογική των εταιρειών με android είναι ότι ο μέσος χρήστης των 150-200 ευρώ δεν θα μπει καν στον κόπο να πάρει αναβάθμιση και ο superuser θα υποστηρίζεται για 1-2 το πολύ έτη..Δλδ αλλαγή συσκευής κάθε ένα-δυο χρόνια εφόσον θέλω πλήρη υποστήριξη λογισμικού. Προσωπικά έχω το 730 εδώ και ένα έτος. Ειναι μοντέλο του 2014. Πήρα αναβάθμιση στα 10 και θα το έχω μέχρι να σπάσει..Έδωσα 160 ευρώ για μια συσκευή με άψογα χαρακτηριστικά η οποία θα μου βγάλει άνετα την 4ετία.. Το 920 π.χ. βγήκε τέλη του 2012 και μέχρι σήμερα υπάρχουν χρήστες οι οποίοι το έχουν κρατήσει στην κατοχή τους μετά από 3,5 χρόνια γτ είναι πλήρως ενημερωμένο. Το γεγονός ότι δεν θα πάρει επίσημα τα 10 (αλλά μόνο την preview έκδοση και από ότι φαίνεται δεν θα έχει lag) είναι επιλογή του καθενός να το αφήσει στην άκρη και να πάρει το 950 με 400-500 ευρώ ή να καταφύγει σε μια λύση της τάξεως των 140-150 ευρώ (640-730) και να είναι καλυμμένος για άλλα 4 χρόνια άνετα!! Η microsoft υποσχέθηκε να δώσει τα 10 σε ένα πλήθος συσκευών Nokia απλά είδε από την tech preview ότι μερικές από αυτές και κυρίως αυτές με 512 ram είχαν θέματα.. H google όπως θα διαβάσεις στα σχόλια δίνει update πετσοκομμένο (κυρίως στις ναυαρχίδες των εταιρειών) με αποτέλεσμα να κολλάει η εν λόγω συσκευή. Θεωρώ ότι η MS έκανε μεγάλο φάουλ με το να προαναγγείλει τα win10 για συσκευές όπου δεν θα υποστηρίζονται αλλά τουλάχιστον σου λέει ξεκάθαρα ότι δεν θα πάρεις update για να μην υπάρξει πρόβλημα λειτουργικότητας. ( και αναφέρεται σε συσκευές 1020,920 και 820 3-4 ετών και σε συσκευές 2-3 ετών 630,530,520)

 

Και για τις εφαρμογές του store σε σχέση με το playstore που αναφέρετε οι περισσότεροι δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να τις χρησιμοποιήσει κάποιος σε ένα κινητό το οποίο μετά από ένα χρόνο θα αρχίσει να λαγκάρει.

 

Με προκαλείς. Ας τσιμπισω πρώτον τα android και χωρίς υποστήριξη μπορείς να τα ρουταρεις και αν δεν αναβαθμίζονται επίσημα κυκλοφορούν ένα σωρό αξιόπιστες ρομ απο τρίτους, αρα άκυρο το επιχείρημα ότι είναι για δύο χρόνια. 2ο υποστηρίζουν wearables κάτι που τα windows το κάνουν σπάνια και με συγκεκριμένα πράγματα, 3ο λέμε για τις εφαρμογές γιατί και οι ίδιοι οι developers εγκαταλείπουν το στορ και Ναι είναι σημαντικές θέλουμε οι περισσότεροι και ποιότητα και ποικιλία αλλά και να ενημερώνονται. 4ο απο την εταιρεία εξαρτάται αν γίνεται η υποστήριξη της συσκευής στα android διαλέγεις και παίρνεις. 5ο μεγαλύτερη ποικιλία σε συσκευές εκδόσεις τιμές κτλ παρακάλα να ανακάμψει η microsoft με τα 10άρια μπορεί όσοι την παράτησαν να επιστρέψουν μαζί και εγώ. Όμως δεν περιμένω πολλά απο μια εταιρεία που οδήγησε τη Nokia σε ξεπεσμό. Ας μείνει στους Η/Υ καλά τα πάει εκεί, α ξέχασα windows millennium, vista και 8άρια μεγάλες επιτυχίες πήγαν απατες. Ας προσέξει και εκεί μη βγάλει καμιά εταιρεία τίποτα άλλο. Όσο για κάτι άλλα που ανέφερες για άλλες συσκευές windows με ίδια χαρακτηριστικά θα βρεις ένα σωρό σε android πιο φτηνά πολλές φορές και φυσικά θα κάνουν περισσότερα πράγματα γιατί δε θα φορούν windows. Άρα μιλάς για λειτουργικό με περιορισμένες δυνατότητες, εφαρμογές, wearables και μια εταιρεία που άλλα λέει και άλλα κάνει. Επίσης αν μπορώ δε σκοπεύω να κρατήσω μια συσκευή 4-5 χρόνια δεν έχει νόημα η τεχνολογία και οι εξελίξεις αλλάζουν όπως και οι ανάγκες. Μονο η microsoft δε το καταλαβαίνει. Βλέποντας τώρα τι χρειάζομαι βλέπω ότι δε με καλύπτουν τα windows αν γίνει ανάκαμψη τότε βλέπουμε.

Edited by ceed777
Link to comment
Share on other sites

Δώστε παρακαλώ πολύ ένα τέλος στις εκτός θέματος αναλύσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Με προκαλείς. Ας τσιμπισω πρώτον τα android και χωρίς υποστήριξη μπορείς να τα ρουταρεις και αν δεν αναβαθμίζονται επίσημα κυκλοφορούν ένα σωρό αξιόπιστες ρομ απο τρίτους, αρα άκυρο το επιχείρημα ότι είναι για δύο χρόνια. 2ο υποστηρίζουν wearables κάτι που τα windows το κάνουν σπάνια και με συγκεκριμένα πράγματα, 3ο λέμε για τις εφαρμογές γιατί και οι ίδιοι οι developers εγκαταλείπουν το στορ και Ναι είναι σημαντικές θέλουμε οι περισσότεροι και ποιότητα και ποικιλία αλλά και να ενημερώνονται. 4ο απο την εταιρεία εξαρτάται αν γίνεται η υποστήριξη της συσκευής στα android διαλέγεις και παίρνεις. 5ο μεγαλύτερη ποικιλία σε συσκευές εκδόσεις τιμές κτλ παρακάλα να ανακάμψει η microsoft με τα 10άρια μπορεί όσοι την παράτησαν να επιστρέψουν μαζί και εγώ. Όμως δεν περιμένω πολλά απο μια εταιρεία που οδήγησε τη Nokia σε ξεπεσμό. Ας μείνει στους Η/Υ καλά τα πάει εκεί, α ξέχασα windows millennium, vista και 8άρια μεγάλες επιτυχίες πήγαν απατες. Ας προσέξει και εκεί μη βγάλει καμιά εταιρεία τίποτα άλλο. Όσο για κάτι άλλα που ανέφερες για άλλες συσκευές windows με ίδια χαρακτηριστικά θα βρεις ένα σωρό σε android πιο φτηνά πολλές φορές και φυσικά θα κάνουν περισσότερα πράγματα γιατί δε θα φορούν windows. Άρα μιλάς για λειτουργικό με περιορισμένες δυνατότητες, εφαρμογές, wearables και μια εταιρεία που άλλα λέει και άλλα κάνει. Επίσης αν μπορώ δε σκοπεύω να κρατήσω μια συσκευή 4-5 χρόνια δεν έχει νόημα η τεχνολογία και οι εξελίξεις αλλάζουν όπως και οι ανάγκες. Μονο η microsoft δε το καταλαβαίνει. Βλέποντας τώρα τι χρειάζομαι βλέπω ότι δε με καλύπτουν τα windows αν γίνει ανάκαμψη τότε βλέπουμε.

 

 

Ok.........

Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πήρα τη μεγάλη απόφαση και εγκαθιστώ 10 insider, κυρίως για να αποκτήσω δικιά μου άποψη για το λειτουργικό ώστε να μπορέσω να αποφασίσω εάν θα προχωρήσω σε αγορά 550 ή 640 ή θα ρισκάρω με android (το ρίσκο έγγειται στο ότι από όσα διαβάζω στο φορουμ, σε συσκευές από Ελλάδα της τάξης των 100-130 ευρώ παίζουν διάφορα προβλήματα - βλ. Lenovo A7000 Κλπ)
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα κάνεις λάθος. Αν θες W10 πάρε μια συσκευή της σειράς 50, που απ οτι λένε δεν εχει τα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε. Θα έχεις μεγάλα προβλήματα, χωρίς να σου προσφέρει τίποτα το ουσιαστικό.

 

 

 

Το μόνο θετικό είναι ότι μετά αν κανεις rollback σε WP 8.1, θα παραμείνει το Swype στα ελληνικά..

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα κάνεις λάθος. Αν θες W10 πάρε μια συσκευή της σειράς 50, που απ οτι λένε δεν εχει τα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε. Θα έχεις μεγάλα προβλήματα, χωρίς να σου προσφέρει τίποτα το ουσιαστικό.

 

Το μόνο θετικό είναι ότι μετά αν κανεις rollback σε WP 8.1, θα παραμείνει το Swype στα ελληνικά..

 

Λάθος είναι ότι σκέφτομαι την αγορά 640?

Link to comment
Share on other sites

Λάθος είναι ότι σκέφτομαι την αγορά 640?

 

 

 

Το 640 είναι μια χαρά κινητό για 8.1. Εγώ λέω, οτι αν έχεις βλέψεις για 10αρια ή πάρε μια συσκευή της σειράς 50 (550,650,950) ή ξέχνα τα, γιατί είναι τουλάχιστον άθλια. Αυτο που λέω για την σειρά 50 (οτι και καλά εχει καλύτερη έκδοση στα 10αρια, χωρίς τα προβλήματα που υπάρχουν στις άλλες σειρές) το λέω με επιφύλαξη και επειδή το έχουν αναφέρει άλλοι χρήστες εδώ. Γενικά όμως ξεχνα την σπιρτάδα των 8.1. Εχει πάει περίπατο, μαζί με πολλά αλλα καλα

 

 

 

ΥΓ: Σκέψου μήπως είναι μεγαλύτερο ρισκο να δώσεις λεφτά για κινητό με W10, παρα για να πάρεις ενα android...

Link to comment
Share on other sites

Tα έχω στα υπόψην όλα αυτά που λες... Η αγορά 640 θα γίνει μόνο εάν και εφόσον βγει κανονικό firmware. Αλλιώς ή 550 ή android. Το budget είναι αυστηρώς έως 130 ευρώ (χωρίς να με χαλάνε τα 80 ευρώ του 550), οπότε τo 650 με βάση τις τωρινές τιμές το ξεχνάμε.

 

Αυτό που κυρίως με ενοχλεί στα 8.1 είναι ο internet explorer με τον οποίο δεν μπορώ να μπω στο web interface του qnap nas μου και σε σελίδες όπως το taxheaven. Με όλα τα άλλα τους τα κουσούρια έχω μάθει να ζω...

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα... Πρώτες εντυπώσεις θετικές. Το κινητό είναι λίγο πιο αργό, αλλά όχι ενοχλητικά. Με το που εγκαταστάθηκαν έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και στη συνέχεια restore από backup που είχα κρατημένο. Επανήλθαν όλες οι εφαρμογές και όλες οι ρυθμίσεις μου (ακόμα και τα ξυπνητήρια). Ο edge ανοίγει όλες τις σελίδες που αρνιόταν να ανοίξει ο ie, αλλά τα 512 ram είναι εμφανέστατα στις "βαριές" σελίδες. Μένει να δω σήμερα πως θα πάει η μπαταρία, καθώς και τι μπορεί να προκύψει κατά τη χρήση...
Link to comment
Share on other sites

Είχα το 630 και είχα τις ίδιες σκέψεις.Ετρεχα το 10 to από το γεναρη αλλα μόλις έκανα μετάβαση σε 640xl (σε καλη τιμη πλεον)είδα διαφορες. Πολύ μεγάλη διαφορα.Μεχρι streaming live events κανω ενώ πριν με τα 512mb το 630 σερνόταν.Μόλις έγινε hard reset και στήσιμο από την αρχή για την σύζυγό μεταμορφώθηκε και αυτό.

Μοναδικό ελάττωμα των 10 είναι οι εφαρμογές αλλα και αυτές έρχονται πιστεύω σιγα σιγα..

Link to comment
Share on other sites

Μένει να δω σήμερα πως θα πάει η μπαταρία

 

εκ πρώτης όψεως η μπαταρία πάει όπως πήγαινε και στα 8.1.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γυρισα στην 8αρα παιδια, πολυ πιο αργο το κινητο με τα 10 και πολλα κρασαρισματα εφαρμογων που λογικα ευθυνεται η μικρη RAM. Μονο η εμφανιση αξιζει στα 10 γ αυτο το κινητο.
My devices through the years: Ericsson T29s, Nokia 3510i, Sony Ericsson T610, Nokia 3220, Motorola RAZR V3, Sony Ericsson K750, Sony Ericsson P990, Nokia N82, Nokia X6, iPhone 4, Nokia lumia 630, Jiayu S3 Advanced(RIP),Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εγω γυρισα στην 8αρα παιδια, πολυ πιο αργο το κινητο με τα 10 και πολλα κρασαρισματα εφαρμογων που λογικα ευθυνεται η μικρη RAM. Μονο η εμφανιση αξιζει στα 10 γ αυτο το κινητο.

 

Μετά από μερικές μέρες χρήσης, έχω αρχίσει και εγώ να εκνευρίζομαι. Θα κρατήσω όμως τα 10, γιατί είμαι σε αναζήτηση android συσκευής, οπότε δεν αξίζει τον κόπο να παιδεύομαι για downgrade και επαναφορά του τηλεφώνου σε λειτουργική κατάσταση. Τα 8.1 θα μπουν όταν πάρει το δρόμο προς τη γυναίκα, η οποία τώρα είναι με το παλιό μου 520...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές μέρες χρήσης, έχω αρχίσει και εγώ να εκνευρίζομαι. Θα κρατήσω όμως τα 10, γιατί είμαι σε αναζήτηση android συσκευής, οπότε δεν αξίζει τον κόπο να παιδεύομαι για downgrade και επαναφορά του τηλεφώνου σε λειτουργική κατάσταση. Τα 8.1 θα μπουν όταν πάρει το δρόμο προς τη γυναίκα, η οποία τώρα είναι με το παλιό μου 520...

 

Στην ιδια φαση ειμαι και γω, ετσι ελεγα αλλα δεν αντεξα πανω απο μηνα. To downgrade εγινε σε 15 λεπτακια οποτε αξιζει για την ψυχικη υγεια μας :lol:

My devices through the years: Ericsson T29s, Nokia 3510i, Sony Ericsson T610, Nokia 3220, Motorola RAZR V3, Sony Ericsson K750, Sony Ericsson P990, Nokia N82, Nokia X6, iPhone 4, Nokia lumia 630, Jiayu S3 Advanced(RIP),Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το 640 είναι μια χαρά κινητό για 8.1. Εγώ λέω, οτι αν έχεις βλέψεις για 10αρια ή πάρε μια συσκευή της σειράς 50 (550,650,950) ή ξέχνα τα, γιατί είναι τουλάχιστον άθλια. Αυτο που λέω για την σειρά 50 (οτι και καλά εχει καλύτερη έκδοση στα 10αρια, χωρίς τα προβλήματα που υπάρχουν στις άλλες σειρές) το λέω με επιφύλαξη και επειδή το έχουν αναφέρει άλλοι χρήστες εδώ. Γενικά όμως ξεχνα την σπιρτάδα των 8.1. Εχει πάει περίπατο, μαζί με πολλά αλλα καλα

 

 

 

ΥΓ: Σκέψου μήπως είναι μεγαλύτερο ρισκο να δώσεις λεφτά για κινητό με W10, παρα για να πάρεις ενα android...

 

Καλά γιατί τέτοια παραπληροφόρηση στον κόσμο; Μια χαρά είναι τα 10ρια στο 640, ίσα ίσα με ένα hard reset μετά το update πετάνε. Αν είσαι φαν του android γράφεις σε λάθος thread. Έχει καταντήσει πια κουραστικό.

Link to comment
Share on other sites

Το 640 είναι μια χαρά κινητό για 8.1. Εγώ λέω, οτι αν έχεις βλέψεις για 10αρια ή πάρε μια συσκευή της σειράς 50 (550,650,950) ή ξέχνα τα, γιατί είναι τουλάχιστον άθλια. Αυτο που λέω για την σειρά 50 (οτι και καλά εχει καλύτερη έκδοση στα 10αρια, χωρίς τα προβλήματα που υπάρχουν στις άλλες σειρές) το λέω με επιφύλαξη και επειδή το έχουν αναφέρει άλλοι χρήστες εδώ. Γενικά όμως ξεχνα την σπιρτάδα των 8.1. Εχει πάει περίπατο, μαζί με πολλά αλλα καλα

 

 

 

ΥΓ: Σκέψου μήπως είναι μεγαλύτερο ρισκο να δώσεις λεφτά για κινητό με W10, παρα για να πάρεις ενα android...

 

Το 650 και το 550 φοράει snapdragon 21x ενώ το 640 φοράει snapdragon 400.. αν διαβάσεις και αλλού θα δεις ότι η σειρά 21x(βλέπε kai 535 πέρσι) δεν τα πήγε και τόσο καλά..και δεν έφταιγε σε καμιά περίπτωση το λειτουργικό αλλά ήταν θέμα hardware. Όπως πολύ παραπονιούνται και συσκευές με 512 ram. Δεν σημαίνει ότι μια συσκευή είναι καλύτερη επειδή έχει τα 10 προεγκατεστημένα από μια που θα τα πάρει με επίσημη αναβάθμιση.

Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πως βάζουμε 10ρια στο 630;;;

Από το πρόγραμμα Windows inside πάντως επιλέγω fast η low αλλα update δεν έρχεται.

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν μπορείς. Κόψανε το insider για μη υποστηριζόμενες συσκευές των 10αριών δυστυχώς!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να εκφράσω κάποιες απορίες μια και είμαι νέος σε windows phone 8.1 αφού πρόσφατα από Nokia 701 με Symbian Belle πέρασα τελικά σε lumia 630.

*

1. Όταν δημιουργείς μια νέα συνάντηση στο ημερολόγιο εκεί που βάζεις τη διεύθυνση δεν μπορείς να την εισάγεις κατευθείαν από τους χάρτες (here maps) όπως γινόνταν στην Symbian Belle αλλά πρέπει να την ξαναγράψεις από την αρχή. Διορθώνεται αυτό; Ισχύει και στα Windows Mobile 10;

*

2. Στις επαφές πρόσθεσα λογαριασμό outlook.com στον οποίον είχα ανεβάσει τις επαφές μου (τις είχα σώσει ως αρχείο csv). Διαπίστωσα ότι μου δημιούργησε επαφές και στο outlook του κινητού με αποτέλεσμα να πρέπει να διαγράφω της διπλοεγγραφές. Βέβαια από τις επιλογές επέλεξα να εμφανίζονται μόνο αυτές του outlook.com αλλά στην αναζήτηση τις βγάζει όλες. Για αυτό και πρέπει να τις σβήσω.

Πως σβήνω με την μία όλες τις επαφές του outlook χωρίς να εππηρεάσω τις επαφές του outlook.com; Γιατί όταν κάνω επιλογή όλων μου επιλέγει και αυτές του outlook.com.

*

3. To lumia car app το ήξερα και το χρησιμοποιούσα ως Nokia Car App στο 701 που είχα. Πολύ βολικό ήταν αλλά πλέον βλέπω του μειώσανε την λειτουργικότητα. Δηλαδή:

*α. όταν έχεις το κινητό σε landscape ενώ η αρχική οθόνη γυρίζει και προσαρμόζεται, η μουσική (xbox music) δεν γυρίζει και είναι η ίδια με την κανονική λειτουργία με αποτέλεσμα να είναι δύσχρηστη αφού έχει εκτός των άλλων και μικρά κουμπιά. Στο 701 ήταν εντελώς διαφορετική με μεγάλα κουμπιά ώστε να τα χειρίζεσαι με άνεση στο αυτοκίνητο.

β, Επίσης, πολύ σημαντικό δεν σου εμφανίζει τα εισερχόμενα μηνύματα. Ναι μεν στο πάνω μέρος της οθόνης βγαίνει μια μικρή ειδοποίηση ότι ήρθε μήνυμα αλλά δεν είναι όπως πριν που σε όλη την οθόνη σου έβγαζε ότι ήρθε μήνυμα και είχες* επιλογές (με μεγάλα επίσης κουμπιά): να το διαβάσεις (με μεγάλη γραμματοσειρά), να το απορρίψεις, να κάνεις κλήση τον αποστολέα και επίσης σου έκανε και ανάγνωση το μήνυμα και σου το εκφωνούσε! Γιατί αυτά δεν υπάρχουν πιά; Η τελευταία έκδοση είναι διαφορετική;

γ. Ο καιρός στο lumia car app λέει ότι δεν είναι διαθέσιμος. Γιατί αυτό;

*

4. Υπάρχει τρόπος όταν θέλουμε να κάνουμε κλήση έναν αριθμό να χρησιμοποιούμε μια λειτουργία που αν δεν κάνω λάθος ήταν γνωστή ως γρήγορη αναζήτηση; Δηλαδή ενώ στην οθόνη έχουμε το αριθμητικό πληκτρολόγιο να πατάμε για παράδειγμα το 8 και το 2 και να μας εμφανίζει τα ονόματα του καταλόγου που ξεκινούν στην περίπτωση αυτή από τα γράμματα Τ και Α.

*

*

Αυτές είναι οι πρώτες απορίες μετά από μια εβδομάδα χρήσης. Κατά τα άλλα το λειτουργικό μου αρέσει για την απλότητα του και την αμεσότητα του αλλά θα ήθελα το 630 να έχει μια μπροστινή κάμερα...

Mi A3 Not just Blue 4GB RAM 64GB ROM, official international version, PFQEUXM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημερα παιδια.

Ενας φιλος εχει το ''Nokia Lumia 630 Windows Phone 8.1'' και του εβαλα Viber που το χρειαζεται, αλλα βρηκα δυο προβληματα.

1. Δεν μπορει να καλεσει ο ιδιος απ την συσκευη, μονο να τον καλεσουν.

2. Αυτοι που τον καλουν δεν μπορουν με βιντεο κληση, αλλα μονο με κληση.

 

Μου κανει εντυπωση που ενω εχει καμερα, στο Viber δεν την αναγνωριζει.

Δεν εχει Skype/FaceBook για να δοκιμαζα απο εκει.

Οταν μπορω θα δοκιμασω την συσκευη του με δικο μου Facebook η Skype να δω αν ειναι προβλημα συσκευεις η Viber.

Edited by elder
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...