Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 930


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο της λιγες ημερες που το ειχα στα χερια μου μπορω να πω με σιγουρια οτι μου αφησε καλες εντυπωσεις. Η θερμοκρασια που προβληματιζει αρκετους ,τουλαχιστον στην συσκευη που ειχα στα χερια μου ,μπορω να πω οτι ζεστενεται αλλα οχι παραπανω απο αλλες android ναυαρχιδες. Μαλιστα ειχα και ενα iphone 5s και ειμαι σιγουρος οτι το iphone ηταν πιο πολυ θερμο σε εντονη χρηση απο το 930. H κατασκευη ειναι αριστη αν και θα ηθελα ποιοτικότερο το πίσω καπάκι. Η οθονη ειναι χαρμα οφθαλμών και το smoothens της συσκευης ειναι απολαυση σε ολο του το μεγαλειο. Η καμερα ειναι φανταστικη, αν και υπηρχαν περιπτώσεις που με απογοήτευσε . Π.χ σε κλειστο χώρο νυχτα με καλό φωτισμό σε αιθουσα το galaxy s5 φιλου τραβουσε πολυ καλύτερες φωτος. Οχι οτι ηταν κακες του 930 ,απλα δεν ηταν οι καλυτερες. Το μονο αρνητικο κατα εμένα ειναι το market και φυσικα το οτι δεν εχει την παραμετροποίηση που μπορεις να κανεις σε αλλες android ναυαρχιδες.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ σωστά αυτά που λες απλά ένα tip... Σε κλειστούς χώρους με χαμηλό φωτισμό πολλές φορές το auto δεν δίνει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.... Ανεβάζει αρκετά το iso... Θα συμβούλευα να χρησιμοποιείτε τις manual ρυθμίσεις της Nokia Camera γενικά αλλά περισσότερο σε χαμηλό φωτισμό...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά αυτά που λες απλά ένα tip... Σε κλειστούς χώρους με χαμηλό φωτισμό πολλές φορές το auto δεν δίνει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.... Ανεβάζει αρκετά το iso... Θα συμβούλευα να χρησιμοποιείτε τις manual ρυθμίσεις της Nokia Camera γενικά αλλά περισσότερο σε χαμηλό φωτισμό...

Στο manual σίγουρα η nokia camera είναι καλύτερη αλλά τις περισσότερες φορές τραβαμε στο αυτόματο, άλλωστε τα κινητά κυρίως για αυτό είναι, για snap shots.

Σε όλα τα άλλα Συμφωνώ με το φίλο vezyro ο οποίος έγραψε πολύ σωστά στο τέλος πως το μεγαλύτερο μείον σε σχέση με Android είναι οι εφαρμογές και η παραμετροποίηση.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα.. ψαχνοντας λιγο τα lumia μιας και δεν ειχα ασχοληθει για καιρο, βλεπω οτι το 930 ειναι η κορυφαια συσκευη της αυτη τη στιγμη, μεχρι 5"..Κριτηριο μου για να παρω Lumia ειναι η καμερα, και θα περιμενω τον αντικαταστατη του 1020 που αν δεν ειναι κουμουτσα θα το παρω. Αλλιως το 930 νομιζω οτι θα ειναι η καλυτερη επιλογη γιατι θα εχει πεσει και η τιμη του..

Επειδη αν παω σε Lumia Θα το κανω μονο για την καμερα, θελω να ρωτησω 2-3 πραγματα.

Καταρχην στο αυτοματο βγαζει καλα? αυτο που μου λειπει απο τα sony που ειμαι τωρα ειναι η καλη ληψη στο αυτοματο..ειδα παραπανω τη συγκριση με S5 Που αναφερει ο φιλος και οντως τραβαει καλα, οπως και το 5s τραβαει καλα στο αυτοματο..και σηκωνει iso χωρις θορυβο...αυτο το κανει το 930?

επισης στο θεμα ζουμ ,πως ειναι? σπαει η εικονα? ο βασικος λογος που μαρεσει το Pureview ειναι αυτος...

 

Τελος, ως προς τα υπολοιπα, swype,διαρκεια μπαταριας, οθονη, πως ειναι? φανταζομαι lag δεν παιζει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία χειρότερη έχει από τα Sony στάνταρ(1 γεμάτη ημέρα θα στην βγάλει άνετα,όχι δεύτερη εννοώ αν έχεις συνηθίσει ανα 2 ημέρες φόρτιση το ξεχνάς στο 930)

Οθόνη είναι καταπληκτική-ισάξια μόνο με το z3 αυστηρά.

Επίσης παρά πολύ βολικό στο χέρι.

Έχει θα έλεγα το ιδανικό μέγεθος σε διαστάσεις που θα ήθελα να το δω και από άλλους κατασκευαστές χωρίς να μεγαλώνουν συνέχεια τις διαστάσεις.

 

Για την κάμερα ας απαντήσουν άλλοι διότι μια εβδομάδα το είχα.

Αρνητικό να ξέρεις δεν έχει led notification ούτε glance.

 

Αν βελτιώσει η MS με διάδοχο αυτά τα 2 μειών(αυτονομία,έλλειψη glance η led notification θα το έχω ψηλά στη λίστα μου)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Στο auto δεν βγάζει καλές σε όλες τις συνθήκες θέλει να το στήσεις αναλόγως των περιστάσεων

 

Ετοιμάζομαι κ γω για το πορτοκάλι έχω δει παραπάνω από 20-25 videos με αξιολογήσεις κ site..

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία χειρότερη έχει από τα Sony στάνταρ(1 γεμάτη ημέρα θα στην βγάλει άνετα,όχι δεύτερη εννοώ αν έχεις συνηθίσει ανα 2 ημέρες φόρτιση το ξεχνάς στο 930)

Οθόνη είναι καταπληκτική-ισάξια μόνο με το z3 αυστηρά.

Επίσης παρά πολύ βολικό στο χέρι.

Έχει θα έλεγα το ιδανικό μέγεθος σε διαστάσεις που θα ήθελα να το δω και από άλλους κατασκευαστές χωρίς να μεγαλώνουν συνέχεια τις διαστάσεις.

 

Για την κάμερα ας απαντήσουν άλλοι διότι μια εβδομάδα το είχα.

Αρνητικό να ξέρεις δεν έχει led notification ούτε glance.

 

Αν βελτιώσει η MS με διάδοχο αυτά τα 2 μειών(αυτονομία,έλλειψη glance η led notification θα το έχω ψηλά στη λίστα μου)

 

το glance τι ειναι? γιατι το βλεπω συνεχεια και δεν εχω ρωτησει..

Οσο για την καμερα, εχω εντυπωσιαστει με το ποσο καλη φωτομετρηση κανει το αι φον και ποσο σωστες ρυθμισεις παιρνει..βγαζει οντως πολυ ωραιες φωτογραφιες στο αυτοματο..και γρηγορα..αλλα δε θα επαιρνα αι φον για αλλους λογους..Πιστευω λοιπον οτι με nokia θα καθαριζα αλλα με προβληματιζει αυτο περι αυτοματου που λετε..

swype εβαλε?κατα ταλλα νομιζω οτι ειναι πολυ ολοκληρωμενη συσκευη.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

το glance τι ειναι? γιατι το βλεπω συνεχεια και δεν εχω ρωτησει..

Οσο για την καμερα, εχω εντυπωσιαστει με το ποσο καλη φωτομετρηση κανει το αι φον και ποσο σωστες ρυθμισεις παιρνει..βγαζει οντως πολυ ωραιες φωτογραφιες στο αυτοματο..και γρηγορα..αλλα δε θα επαιρνα αι φον για αλλους λογους..Πιστευω λοιπον οτι με nokia θα καθαριζα αλλα με προβληματιζει αυτο περι αυτοματου που λετε..

swype εβαλε?κατα ταλλα νομιζω οτι ειναι πολυ ολοκληρωμενη συσκευη.

 

Glance screen ονομάζεται μια λειτουργία για την οθόνη που σου επιτρέπει να βλέπεις ειδοποιήσεις για κλήσεις- μηνύματα- emails- πληροφορίες καιρού κλπ χωρίς να χρειάζεται αυτή να ενεργοποιηθεί.

Swipe στα ελληνικά αναμένεται ακόμα, χωρίς ωστόσο να γνωρίζουμε ημερομηνία διάθεσης.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

 

Αν βελτιώσει η MS με διάδοχο αυτά τα 2 μειών(αυτονομία,έλλειψη glance η led notification θα το έχω ψηλά στη λίστα μου)

 

 

Πάντως σε σχετικά sites αναφέρουν το Lumia 830, ως καλύτερη επιλογή από το 930. Ενδεικτικά έχει Glance, καλύτερη μπαταρία λόγω τύπου οθόνης και χαμηλοτερων specs, καλύτερες θερμοκρασίες, χαμηλότερη τιμή (όχι ακόμα τόσο, γιατί είναι καινούργιο αλλά σε λίγο σίγουρα) κτλ

 

Επίσης και για την κάμερα γράφονται πολύ καλά πράγματα.

 

 

http://allaboutwindowsphone.com/features/item/20196_In_the_absence_of_a_Lumia_1030.php

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ένα μαύρο Lumia 930 με πράσινο καπάκι (το αλουμίνιο περιμετρικά ήταν μαύρο κι όχι ασημί όπως θα έπρεπε) τι γίνεται? Επειδή το έπιασα φαίνεται να είναι το γνήσιο χωρίς καμία διαφορά από τα "κανονικά" ........ Το έχει αλλάξει κανείς κι αν ναι πως γίνεται? Μπορεί να το κάνει ένα nokia care αν τους το δώσω?
Link to comment
Share on other sites

Για ό,τι το χρειάζεται ο καθενας

 

Για παράδειγμα:

 

Δεν παίζω παιχνίδια και τα 9/10 των εφαρμογών υπάρχουν στο store.

Να βγάλω μια φωτογραφία την εβδομάδα κ ούτε μια selfie

Να μου βγάζει με νορμάλ χρήση 24-36 ώρες

Να μπορώ να σερφάρω άνετα και οι σελίδες να χαίρεσαι να τις βλέπεις λόγω οθόνης

Να το έχω σαν organizer για συγκεκριμένα θέματα

Μια στο τόσο να χρειαστώ τούς χάρτες κ το GPS

Το κινητό να έχει μια συνέχεια σε υποστήριξη λογισμικού, wtf είναι stock λογισμικό από την μαμά Microsoft.

Να έχει άριστη ποιότητα κατασκευής κ υλικών για την τιμή του

Να υποστηρίζει 4g

Αυτά γίνονται βέβαια κ με το 635 αλλά μου αρέσει πιο πολύ το 930 είναι πετυχημένο από κάθε άποψη εκτός από τα τεχνικα άλλα να τα χρειαστείς πού εκείνα;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ένα μαύρο Lumia 930 με πράσινο καπάκι (το αλουμίνιο περιμετρικά ήταν μαύρο κι όχι ασημί όπως θα έπρεπε) τι γίνεται? Επειδή το έπιασα φαίνεται να είναι το γνήσιο χωρίς καμία διαφορά από τα "κανονικά" ........ Το έχει αλλάξει κανείς κι αν ναι πως γίνεται? Μπορεί να το κάνει ένα nokia care αν τους το δώσω?

 

Μαύρο πλαίσιο = μαυρο καπάκι

ασημένιο πλαίσιο = λευκό, πορτοκαλί και πράσσινο καπάκι

 

αυτό που αναφέρεις κάποιος το έκανε και δεν είμαι σίγουρος ότι το έκανε σε nokia care.

Link to comment
Share on other sites

Μαύρο πλαίσιο = μαυρο καπάκι

ασημένιο πλαίσιο = λευκό, πορτοκαλί και πράσσινο καπάκι

 

αυτό που αναφέρεις κάποιος το έκανε και δεν είμαι σίγουρος ότι το έκανε σε nokia care.

 

Αυτό υποψιάζομαι κι εγώ....είναι πάντως σαν να είναι δικό του!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό υποψιάζομαι κι εγώ....είναι πάντως σαν να είναι δικό του!

 

το γνήσιο καπάκι πρέπει να έχει γύρω στα 24 ευρώ http://www.ebay.com/itm/Genuine-Nokia-Lumia-930-Orange-Battery-Cover-02507T9-/400756325086?pt=US_Cell_Phone_Replacement_Parts_Tools&hash=item5d4ef03ade

και 14 όλα τα χρώματα από china.

τα china νομίζω δεν έχουν nfc οπότε μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε σχετικά sites αναφέρουν το Lumia 830, ως καλύτερη επιλογή από το 930. Ενδεικτικά έχει Glance, καλύτερη μπαταρία λόγω τύπου οθόνης και χαμηλοτερων specs, καλύτερες θερμοκρασίες, χαμηλότερη τιμή (όχι ακόμα τόσο, γιατί είναι καινούργιο αλλά σε λίγο σίγουρα) κτλ

 

Επίσης και για την κάμερα γράφονται πολύ καλά πράγματα.

 

 

http://allaboutwindowsphone.com/features/item/20196_In_the_absence_of_a_Lumia_1030.php

Πιο ολοκληρωμένη και ισορροπημένη πρόταση το 830 σαφώς από το 930!!

Παρ όλα αυτά θα περιμένω το πρώτο εξάμηνο του 15 να δω ένα πιο τούμπανιασμενο 830 ως διάδοχο του 930 με διατήρηση της 1080p οθόνη συν τα 2gb ram του δεύτερου συν καμία 2600-2700 μπαταρία με glance support οπωσδήποτε.:D

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Από χθες είμαι και εγώ πλέον κάτοχος του 930. Μετά από 1 μέρα συμβίωσης μαζί του έχω να παραθέσω τα παρακάτω.

 

Τα θετικά.

1. Στιβαρή κατασκευή: Φαίνεται ποιοτικό

2. Έχει πολύ ωραία οθόνη με ότι το έχω συγκρίνει μέχρι στιγμής είναι σαφώς ανώτερη.

3. Βγάζει καθαρές φωτογραφίες

 

Στα ουδέτερα είναι η μπαταρία του αν και περιμένω να στρώσει για να έχω μια ολοκληρωμένη ιδέα αλλά μετά τη πρώτη φόρτιση η μπαταρία δε κράτησε μια μέρα βέβαια του ήπια το αίμα. Θέλω να κρατάει μια μέρα φουλ +

 

πάμε λοιπόν στα αρνητικά

1.Μου κακοφάνηκε που σε κινητό που θεωρείται ναυαρχίδα η νόκια δεν έβαλε στη συσκευασία ένα χαντσφρι

2. Δε θα σταθώ στο glance αλλά θα πω πως είναι τουλάχιστον προχειροδουλειά το να κυκλοφορήσει ένα κινητό χωρίς φυσικό φωτάκι το οποίο να μην έχει κανένα τρόπο να σε ειδοποιεί για νέα συμβάντα όταν η οθόνη είναι κλειστή. Δε πιστεύω πως η Microsoft θα το αφήσει έτσι οπότε περιμένω κάποια διόρθωση.

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποια εφαρμογή για windows phone που είναι must?

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με τη δεύτερη φόρτιση η μπαταρία άντεξε σχεδόν 2 μέρες! Όλα καλά λοιπόν περιμένω να σταθεροποιηθεί η κατάσταση. Υπάρχει γρήγορος τρόπος εναλλαγής ανάμεσα σε 2d-3g-4g;
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με τη δεύτερη φόρτιση η μπαταρία άντεξε σχεδόν 2 μέρες! Όλα καλά λοιπόν περιμένω να σταθεροποιηθεί η κατάσταση. Υπάρχει γρήγορος τρόπος εναλλαγής ανάμεσα σε 2d-3g-4g;

 

Ενθαρυντικές οι πρώτες εντυπώσεις δηλαδη! Τί χρήση έκανες στο περίπου θυμάσε ; (δλδ ωρες σε ιντερνετ, ομιλία, βίντεο). Από υπερθέρμανση παρατήρησες κάτι?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Break your TV. Enter the unwired revolution.

 

-Dexter

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με τη δεύτερη φόρτιση η μπαταρία άντεξε σχεδόν 2 μέρες! Όλα καλά λοιπόν περιμένω να σταθεροποιηθεί η κατάσταση. Υπάρχει γρήγορος τρόπος εναλλαγής ανάμεσα σε 2d-3g-4g;

 

Connectivity tiles και τα συναφή...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

θα έπρεπε να υπήρχε η επιλογή στη πάνω μπάρα, έχει δοκιμάσει κανένας διαφορά στη διάρκεια ζωής της μπαταρίας ανάμεσα σε 2g 3g 4g?
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

μεγάλη διαφορά μεταξύ 2g και 3g. Γιαυτό και εγώ το έχω πάντα στο 2g και όταν θέλω δεδομένα το αλλάζω.
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,νεος με το 930,δευτερη μερα,εχω ενα θεμα.Στη μνημη τηλεφωνου μου εμφανιζει 20giga στο "αλλα" χωρις να μου δινει δικαιωμα να δω τι ειναι,ουτε μεσα απο το pc, με αποτελεσμα να μην υπαρχει διαθεσιμος χωρος.Τι μπορω να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,νεος με το 930,δευτερη μερα,εχω ενα θεμα.Στη μνημη τηλεφωνου μου εμφανιζει 20giga στο "αλλα" χωρις να μου δινει δικαιωμα να δω τι ειναι,ουτε μεσα απο το pc, με αποτελεσμα να μην υπαρχει διαθεσιμος χωρος.Τι μπορω να κανω?

 

Καλησπέρα και καλορίζικο!

Δοκίμασε αρχικά να κάνεις soft reset τη συσκευή σου.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...