Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις απενεργοποίησα τις υπηρεσίες που έχεις απενεργοποιήσει κι εσύ μέσω του Service Disabler χωρίς να έχω κρατήσει nandroid backup! Μου αρέσει να ζω επικίνδυνα!!!!!

και εγω μόλις τώρα τελείωσα με αυτά που ανέβασε ο jpower....ακόμα δεν είδα τίποτα παράξενο...κάνω τώρα και ένα reboot και βλέπουμε..... :-) και φυσικά και εγώ δεν κράτησα backup ....αλλά του έχω εμπιστοσύνη....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Δωράκι...: https://mega.nz/#!FEYVDSpY!INbMG5jK-39SPp7OyL2gmcYvogt2nqw9xkHT5gF1P7o

 

Οποιος νομίζει ότι μπορεί να δει καλυτερη αυτονομία. Δεν το έχω δοκιμάσει πάντως αρκετοι miui-αδες πίνουν νερό στο ονομα του.

Είναι η ελαφριά εκδοση, με ολα τα καλά και απενεργοποιημενα τα στατιστικα στοιχεια αποστολης κλπ κλπ ανεπιθυμητα πραγματακια

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και εγω μόλις τώρα τελείωσα με αυτά που ανέβασε ο jpower....ακόμα δεν είδα τίποτα παράξενο...κάνω τώρα και ένα reboot και βλέπουμε..... :-) και φυσικά και εγώ δεν κράτησα backup ....αλλά του έχω εμπιστοσύνη....

 

ολα καλά??? :worry:

:p

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μόλις περασα και εγω τις ρυθμίσεις του jpower και φυσικα χωρις backup. Ολα δείχνουν να δουλευουν τέλεια και μαλλον ειναι πιο γρήγορο το τηλέφωνο και χωρις κολληματα. Αυριο θα δουμε και απο καταναλωση. Ευχαριστούμε παντως φιλε για η βοήθεια σου.
Link to comment
Share on other sites

Να 'σται καλά, παίδες... :)

 

 

 

http://fs5.directupload.net/images/171103/9pa76uil.jpghttp://fs1.directupload.net/images/171103/pmfhqlax.jpg

Υπάρχουν κάτι προβλήματα καπου σε χώρες μακρινες..... :)

....

Το δικό μου.. Μετά τις ρυθμίσεις με το service disabler

 

http://fs1.directupload.net/images/171103/ehat6u4d.jpg

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κατανάλωση του Android System είναι στο 2,4%!!! Μια χαρά!

 

Τελικά έψαξα λίγο και ενεργοποίησα εκ νέου δύο υπηρεσίες του Google Services, καθώς χρησιμοποιώ την εφαρμογή Foursquare Swarm, οπότε θέλω να με βρίσκει μέσω δικτύου! Ίσως, όμως, από την άλλη να τρώνε μπαταρία οι συγκεκριμένες υπηρεσίες... Ε, δε μπορούμε να τα έχουμε όλα!! Κατά τα άλλα όλα βαίνουν καλώς προς το παρόν!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

http://fs5.directupload.net/images/171103/pxrwfehp.jpghttp://fs1.directupload.net/images/171104/x4oxsjn9.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα η κατανάλωση του Android System είναι στο 2,4%!!! Μια χαρά!

 

Τελικά έψαξα λίγο και ενεργοποίησα εκ νέου δύο υπηρεσίες του Google Services, καθώς χρησιμοποιώ την εφαρμογή Foursquare Swarm, οπότε θέλω να με βρίσκει μέσω δικτύου! Ίσως, όμως, από την άλλη να τρώνε μπαταρία οι συγκεκριμένες υπηρεσίες... Ε, δε μπορούμε να τα έχουμε όλα!! Κατά τα άλλα όλα βαίνουν καλώς προς το παρόν!!

 

Αν μη τι άλλο, κέρδος θα έχεις... :)

Μεγάλο "σχολείο" το coolpad..;)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Όταν φιλέ μου εχεις μάθει να "κολυμπας" στα βαθιά ετσι βλέπεις με άλλο μάτι και ανακαλυπτεις πράγματα.

Η Ρομ έκατσε γάντι χωρίς πολλά πολλά που ουσιαστικά σαν να είναι νέο κινητό.

Δεν απενεργοποίησα κάτι,να ψαξω λίγο τι εχεις προτείνει πιο πριν,αλλά με όλα τα καλουδια που εχεις ανεβάσει περάστηκαν και τσουλαει νερό.

Ευχαριστώ. :)

Σίγουρα όμως όταν θα έρθει μόνιμα σε ενα δύο μηνες στα χέρια μου θα ασχοληθω εκτενώς.

 

ps. Για τα θέματα που εχεις διορθωσει- μαζέψει τώρα εδώ ήταν ο λογος που στο δικο μου xiaomi δεν εχω βάλει μαμά Ρομ αλλά με custom πάντα παίζω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,αφού μου πήρε μισάωρο να βρω και να παγώσω τις προτεινόμενες υπηρεσίες από τον master jpower, ήδη βλέπω διαφορά στην κατανάλωση. Βέβαια η ασχετοσύνη μου με απέτρεψε να κλείσω το network location service, από τον φόβο μην έχει θέματα με το σήμα;;:O:O

Στο τέλος της ημέρας θα έχω νεότερα σχετικά με την κατανάλωση.

Και κάτι με τις μπαταρίες: τα τελευταία 2 χρόνια ανά 2-3 μέρες φορτίζω το τηλέφωνο μέσω pc, μπορεί να είναι και άσχετο αλλά αυτή η μπαταρία δείχνει λιγότερα σημάδια κόπωσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δοκιμάστε "το δωράκι" του ποστ 25684.. ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΉ ΕΦΑΡΜΟΓΉ..;)

 

Δεν την είχα βάλει, έχεις εκεί να προτείνει πιο πάνε για "σκότωμα"?

 

Όταν με το καλο ερθει η ωρα θα κανεις νέο update ROM ,βάλε όλα αυτά τα καλά μέσα.;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,αφού μου πήρε μισάωρο να βρω και να παγώσω τις προτεινόμενες υπηρεσίες από τον master jpower, ήδη βλέπω διαφορά στην κατανάλωση. Βέβαια η ασχετοσύνη μου με απέτρεψε να κλείσω το network location service, από τον φόβο μην έχει θέματα με το σήμα;;:O:O

Στο τέλος της ημέρας θα έχω νεότερα σχετικά με την κατανάλωση.

Και κάτι με τις μπαταρίες: τα τελευταία 2 χρόνια ανά 2-3 μέρες φορτίζω το τηλέφωνο μέσω pc, μπορεί να είναι και άσχετο αλλά αυτή η μπαταρία δείχνει λιγότερα σημάδια κόπωσης.

 

Κλειστο άφοβα

Το πισι δίνει το πιο σταθερό ρεύμα φόρτισης ελέω παλμοτροφοδοτικου

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν την είχα βάλει, έχεις εκεί να προτείνει πιο πάνε για "σκότωμα"?

 

Όταν με το καλο ερθει η ωρα θα κανεις νέο update ROM ,βάλε όλα αυτά τα καλά μέσα.;)

 

Πάτα το + και από τις κόκκινες διάλεξε τι θες να φρενάρει. Μπορείς να διαλέξεις και από τις άλλες (μαύρες).

Είναι ανάλογα με τις ανάγκες σου. Δεν μπορώ να πω πολλά.

 

Αν και η miui9 έχει δικό της ανάλογο σύστημα, αυτό δίνει περισσότερα εφόδια.

Η εφαρμογή είναι υπό δοκιμή

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Την είχα δουλέψει και πιό παλαιά σε αλλά κινητά,όχι σε miui παντός κάνει δουλειά.

Θα την δω το απόγευμα που επιστρέφω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες χρειάζομαι τα φώτα σας.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το τηλ όταν το συνδέω με τον φορτιστή, συγκεκριμένα πολλές φορές που το βάζω για φόρτιση το τηλέφωνο κολλάει και δεν κάνει τίποτα και χρειάζεται να αφαιρέσω την μπαταρία για να συνέλθει. Πρώτη φορά το αντιμετώπισα όταν πέρασα την ΜΙUI 9 του Jpower με dirty, έπειτα ξανά πέρασα την rom με καθαρή εγκατάσταση μήπως δεν έχει κάτσει καλά αλλά το πρόβλημα παρέμεινε, επίσης έχω δοκιμάσει διάφορους φορτιστές - καλώδια και άλλη μπαταρία.

Έχει αντιμετώπιση κάποιος άλλος κάτι αντίστοιχο;

Υπάρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα στο Hardware ή κάποιο θέμα με την MIUI 9 με το πως έχει κάτσει στο τηλ;

 

Τελικά μετα απο δοκιμες με καλωδια-μπαταρίες- φορτιστές και ελεγχο σε εφαρμογές βρεθηκε το πρόβλημα στο Tweaks οπου ειχα ενεργοποίησει στην καρτελα Power το charging led controls το οποιο οταν συνεδεα το καλωδιο του φορτιστή κολλούσε το τηλ. Μετα απο απο την απενεργοποιηση της συγκεκριμενης επιλογης ολα κομπλέ :D:D

Link to comment
Share on other sites

Άψογος...:)

Σίγουρα δεν ήταν θέμα της ρομ. Δεν έχει αναφερθεί ανάλογο περιστατικό και μάλιστα τόσο σοβαρό..

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δοκιμάστε "το δωράκι" του ποστ 25684.. ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΉ ΕΦΑΡΜΟΓΉ..;)

 

Πρώτες ενδείξεις δείχνουν +30' τουλάχιστον οθόνης

:)

..........

http://fs5.directupload.net/images/171104/zgsjeseh.jpg

Ελα ντε...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δοκιμάστε "το δωράκι" του ποστ 25684.. ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΉ ΕΦΑΡΜΟΓΉ..;)

 

Καλησπέρα και από εμένα!

 

Έχει διαφορά σε σχέση με την κανονική εφαρμογή μέσω Play Store;; Γιατί στο παρελθόν είχα αγοράσει κανονικά τη donate έκδοση! Και όντως έχει να προσφέρει περισσότερα, αφού η Miui έχει αντίστοιχες ρυθμίσεις από τη μαμά της;;;

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την αγορασμένη, έχει..!

Είναι η moded lite έκδοση της donation έκδοσης, ήτοι

Optimized graphics and cleaned resources for fast load < improved result (1.39 MB total apk size);

Analytics Disabled;

Encrypted all resources

 

Εχει διαφορά, διότι με το μανισιο σύστημα, πάλι, κάποιες εφαρμογες ξαναανοιγαν στο πουθενα.

Η εφαρμογή που δίνω, είναι εγκαθετη σ αυτό...

Οι miuiαδες πάντως, την χρησιμοποιούν..

Δοκιμάζουμε και βλέπουμε. Αν δούμε κάποια δυσλειτουργια κάπου, την ξηλωνουμε.. :)

 

Εδιτ : Ειμαι στο 67% μπαταρια με 2ωρες και 28 λεπτά οθόνης.

κάτι φαίνεται πως κάνει... :)

 

http://fs5.directupload.net/images/171104/km382c2w.jpg

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την αγορασμένη, έχει..!

Είναι η moded lite έκδοση της donation έκδοσης, ήτοι

Optimized graphics and cleaned resources for fast load < improved result (1.39 MB total apk size);

Analytics Disabled;

Encrypted all resources

 

Εχει διαφορά, διότι με το μανισιο σύστημα, πάλι, κάποιες εφαρμογες ξαναανοιγαν στο πουθενα.

Η εφαρμογή που δίνω, είναι εγκαθετη σ αυτό...

Οι miuiαδες πάντως, την χρησιμοποιούν..

Δοκιμάζουμε και βλέπουμε. Αν δούμε κάποια δυσλειτουργια κάπου, την ξηλωνουμε.. :)

 

Εδιτ : Ειμαι στο 67% μπαταρια με 2ωρες και 28 λεπτά οθόνης.

κάτι φαίνεται πως κάνει... :)

 

http://fs5.directupload.net/images/171104/km382c2w.jpg

jpower πες μας πώς και ποιες εφαρμογές κλείνουμε από το δωράκι!!!!!γιατί το άνοιξα και έχασα την μπάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά έχω θέσει σε περιστολή αυτές

http://fs5.directupload.net/images/171104/tc4a5o5f.jpghttp://fs1.directupload.net/images/171104/flfrmtui.jpg

....

Αλλά, είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό. Λόγου χάρη, το Facebook είναι σε hibernation οπότε δεν θα έρχονται οι ειδοποιήσεις άμεσα.

..

εγω δεν έχω θέμα.

..

Εσείς όμως μπορεί να το θέλετε να τρέχει συνέχεια. Γι αυτό, προσέξτε τι φρενάρετε ώστε μετά μη μου λέτε για bugs της ρομ

.

Για να προσθέσεις εφαρμογές για hibernation, πατάς το + πανω δεξιά και επιλέγεις εφαρμογές.

 

Εδιτ : 50% μπαταρια με 3 ώρες και 36 λεπτά οθόνης. Σίγουρα κάνει δουλειά...!

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Έχω να πιστοποίησω τα όσα λες,η διαχείριση της μπαταρίας είναι σούπερ χωρίς να χάνει την σπιρτάδα του.

Επέστρεψα το απόγευμα και με νορμαλ χρήση που είχαν κάνει στη συσκευή αλλά και με την εξερεύνηση σαν νεο λειτουργικό στο 68% το sot ηταν περίπου 1,4h.

Με την πρώτη miui που είχες ανεβάσει πριν πολύ καιρό τα αντίστοιχα ποσοστά ηταν πολύ χαμηλά!

 

Το θετικό δεν είναι μονο η διαχείριση αλλά και σαν λειτουργία που όλα πάνε νερό για μια συσκευή που είναι χρόνια.

 

Αρχίζω να αναιρω τις απόψεις μου για τις miui...

Link to comment
Share on other sites

πάντως με τις υπηρεσίες που διεκοψα που πρότεινε ο jpower ειδα τεραστια διαφορα κατανάλωσης....να σαι καλά καρντάσι.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία.. Παιδιά, ευχαριστώ για το feedback.....

Χτες έκανα decompile το framework της miui 9. Το τι geolocation και analytics requests υπάρχουν, είναι απίστευτο.

Δεν εχω λύσει αλλο λειτουργικό αλλά μ αυτά που είδα είναι πολύ λογικό να στραγγίζει γρήγορα η μπαταρία.

Το ίδιο πρόβλημα έχουν και οι xiaοmαδες στο Facebook. Τους έγραψα τι περίπου να κάνουν για να την φέρουν στα ίσα την κατανάλωση. Βασικά, τους είπα ότι θα πρέπει να είναι ρουτ.

..

Και μετά από 5 λεπτά σκάει μνμ: "Τι είναι ρουτ?"

Εντάξει, δεν είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν.. :)

...

Και κάτι ακόμη.. Έλυσα το framework-res και είδα στα values/boolsxml πολλούς διακόπτες στο false. Μεταξύ αυτών και κάτι σχετικό με του χαρακτήρες των SMS...

http://fs5.directupload.net/images/171105/caghyrzp.jpg

Έχει πολύ ενδιαφέρον..

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία.. Παιδιά, ευχαριστώ για το feedback.....

Χτες έκανα decompile το framework της miui 9. Το τι geolocation και analytics requests υπάρχουν, είναι απίστευτο.

Δεν εχω λύσει αλλο λειτουργικό αλλά μ αυτά που είδα είναι πολύ λογικό να στραγγίζει γρήγορα η μπαταρία.

Το ίδιο πρόβλημα έχουν και οι xiaοmαδες στο Facebook. Τους έγραψα τι περίπου να κάνουν για να την φέρουν στα ίσα την κατανάλωση. Βασικά, τους είπα ότι θα πρέπει να είναι ρουτ.

..

Και μετά από 5 λεπτά σκάει μνμ: "Τι είναι ρουτ?"

Εντάξει, δεν είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν.. :)

...

Και κάτι ακόμη.. Έλυσα το framework-res και είδα στα values/boolsxml πολλούς διακόπτες στο false. Μεταξύ αυτών και κάτι σχετικό με του χαρακτήρες των SMS...

http://fs5.directupload.net/images/171105/caghyrzp.jpg

Έχει πολύ ενδιαφέρον..

 

Το θέμα με τις διαρροές είναι συχνό πρόβλημα με τις miui,κυρίως στο system και Google play.

Φιλέ που τους τα γραφείς αυτά,link?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...