Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω κανει διαφοορους συνδιασμους και εχω δοκιμασει απο αυτα...

http://www.ebay.com/itm/EU-Plug-3-Ports-USB-Wall-Travel-AC-Charger-Adapter-For-Samsung-Galaxy-S5-iPhone/262093155949?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D555018%26algo%3DPL.SIM%26ao%3D2%26asc%3D40130%26meid%3Db1a89780aec74512b9ae558244f4b83b%26pid%3D100005%26rk%3D6%26rkt%3D6%26sd%3D322512033298

http://www.ebay.com/itm/Golf-cristal-lumiere-led-micro-usb-cable-ligne-de-donnees-de-charge-charge-nylon-/182488967309?var=&hash=item2a7d30a88d:m:m0ksrJGViBKY01Dae3lGzCQ

και κατι αλλα καλωδια, αλλα τελευταια το φορτιζα με αυτα...

http://www.ebay.com/itm/5V-2A-1-2-3-Port-USB-Wall-Adapter-Charger-US-EU-Plug-For-Samsung-S6-iPhone-SCJ/112076714359?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D555018%26algo%3DPL.SIM%26ao%3D2%26asc%3D40130%26meid%3Db1a89780aec74512b9ae558244f4b83b%26pid%3D100005%26rk%3D3%26rkt%3D6%26sd%3D322512033298

http://www.ebay.com/itm/Real-2-4A-Micro-USB-Charging-Cable-Magnetic-Adapter-Charger-For-Android-Samsung-/282424740146?var=&hash=item41c1d38932:m:myqWg8kWT1NYkNWS8QGzabQ

τα λινκ που εχω παραθεσει δεν εναι απαραιτητα τα ιδια απο κει που τα πηρα.

λετε το μαγνητικο καλωδιο να εκανε την ζημια?

 

Το καλώδιο δύσκολα αφού δε μπορεί να δώσει παραπάνω ρεύμα από όσο δίνει ο φορτιστής. Οι φορτιστές που δείχνεις πάλι δύσκολα, αφού ο δυνατότερος είναι ίδιος (2.4A) με τον δικό μου και δεν έχω πρόβλημα, εκτός βέβαια αν έχει ο ίδιος ο φορτιστής πρόβλημα και δίνει παραπάνω.

Το πιθανότερο είναι να έφταιγαν οι ίδιες οι μπαταρίες. Εγώ μια εξτρά αγόρασα η οποία έδειχνε ολόιδια με την "μαμά, αλλά"την έβαλα πάνω λίγες μέρες και μόλις είδα ότι φτάνοντας στο 20-25% μου κλείνει το τηλέφωνο, κρατούσε δηλαδή λιγότερο από την παλιά "μαμά", την έβαλα στην άκρη. Η "μαμά" διανύει πλέον τον τρίτο της χρόνο, με μικρή πτώση βέβαια στη διάρκεια της, αλλά ακόμη κρατάει αρκετά καλά, πολύ καλύτερα από την άλλη τη μαϊμού.

Αν ξέραμε και που μπορούμε να βρούμε γνήσιες, καλό θα ήταν.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Το πιθανότερο είναι να έφταιγαν οι ίδιες οι μπαταρίες. Εγώ μια εξτρά αγόρασα η οποία έδειχνε ολόιδια με την "μαμά, αλλά"την έβαλα πάνω λίγες μέρες και μόλις είδα ότι φτάνοντας στο 20-25% μου κλείνει το τηλέφωνο, κρατούσε δηλαδή λιγότερο από την παλιά "μαμά", την έβαλα στην άκρη. Η "μαμά" διανύει πλέον τον τρίτο της χρόνο, με μικρή πτώση βέβαια στη διάρκεια της, αλλά ακόμη κρατάει αρκετά καλά, πολύ καλύτερα από την άλλη τη μαϊμού.

Αν ξέραμε και που μπορούμε να βρούμε γνήσιες, καλό θα ήταν.

 

Και η δικιά μου 3+ χρόνια την μανίσια έχω πάνω γιατί οι υπόλοιπες δεν κρατούσαν. Είχα παρατηρήσει ότι στο 27% έκλειναν πολλές φορές ή ότι όταν ήταν κοντά στο 30% και έκανα μια βαριά δουλειά στο κινητό πάλι έκλεινε. Οπότε έβαλα πάλι την δικιά του .

Link to comment
Share on other sites

οσοι εχετε θεματα με τις μπαταριες (πλην φουσκωματος) κανετε σωστο calibration οταν την βαζετε πρωτη φορα?

 

Γιατι παιζει μεγαλο ρολο.Μπορει καινουργια μπαταρια να κλεινει στο 30% πχ και να ειναι καθαρα θεμα calibration και η μπαταρια να ειναι μια χαρα.

 

Επισης μετα απο καθε αλλαγη rom θελει calibration η μπαταρια κανονικα.

 

Οποτε ειχα θεμα με την μπαταρια,να κλεινει πχ το τηλ με μπαταρια που δεν ειναι στο 0% λυθηκε με calibration.

Link to comment
Share on other sites

οσοι εχετε θεματα με τις μπαταριες (πλην φουσκωματος) κανετε σωστο calibration οταν την βαζετε πρωτη φορα?

 

Γιατι παιζει μεγαλο ρολο.Μπορει καινουργια μπαταρια να κλεινει στο 30% πχ και να ειναι καθαρα θεμα calibration και η μπαταρια να ειναι μια χαρα.

 

Επισης μετα απο καθε αλλαγη rom θελει calibration η μπαταρια κανονικα.

 

Οποτε ειχα θεμα με την μπαταρια,να κλεινει πχ το τηλ με μπαταρια που δεν ειναι στο 0% λυθηκε με calibration.

 

Το πρώτο πράγμα που κάνω ειναι calibration

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Ψαχνω να βρω οθονη και touch για 2 coolpad f1.Αν εχει κάποιος υπόψην του κάποιο μαγαζί στην Αθήνα η αν κάποιος εχει παλιό coolpad f1 και δίνει οθονη και touch για ανταλλακτικά ας μου στείλει ενα μηνυμα.Προσπαθω να αποφύγω Ali express αν γινεται,αλλα αν δε μπορεσω...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, θα σαλτάρω, έχω περάσει στην πρώτη συσκευή την emui 3.0 b268 και δεν μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να αλλάξω τη mac address και να ξεφορτωθώ το nvram error, έχω περάσει δέκα φορές το wi fi fix και τίποτα, η mac address παραμένει η ίδια.

 

Ας σημειωθεί ότι το έχω κάνει πάνω από πενήντα φορές με επιτυχία, ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έπαθα, εγώ δεν είχα δεύτερη εφαρμογή για τις επαφές και όταν δοκίμασα να βάλω πάλι δεν εμφάνιζε καμία. Έχει να κάνει με το συγχρονισμό των επαφών μέσω των Google Play Services, έχω ξαναβάλει την emui3 στην πρώτη μου συσκευή και την έχω σχεδόν σετάρει, διέγραψα το app που συγχρονίζει τις επαφές και απενεργοποίησα ό,τι σχετικό από τις ρυθμίσεις λογαριασμού, θα τη δοκιμάσω γιατί η HiveUI έχει κάνα δυο μικρά κουσούρια που μου τη σπάνε, αν λειτουργεί σωστά θα σου πω.

 

Στην εμουι αυτή που έχω μάλλον είχε κολλήσει η μαμά εφαρμογή επαφών. Δεν έχει σχέση με google κλπ.

 

Λοιπόν, θα σαλτάρω, έχω περάσει στην πρώτη συσκευή την emui 3.0 b268 και δεν μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να αλλάξω τη mac address και να ξεφορτωθώ το nvram error, έχω περάσει δέκα φορές το wi fi fix και τίποτα, η mac address παραμένει η ίδια.

 

Ας σημειωθεί ότι το έχω κάνει πάνω από πενήντα φορές με επιτυχία, ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.

 

ανεβοκατεβάζεις ή δεν κάνει τίποτα;

Μερικές φορές φευγει μετά από reboot της συσκευής ή του μοντεμ ή μπορεί να θέλει να το κάνεις forget και στο μόντεμ.

Άλλαξες τη mac με τον όδηγό μου στην 1η σελίδα ή απλά πέρασες το φιξ;

 

Βάλε τη μινιμαλ, είναι πιο σταθερή.

 

 

 

Για τις μπαταρίες πάντως, εγώ είχα πάρει μια έξτρα το 2014 και μάλλον είναι γνήσια, εκτός τα ιριδίζοντα αυτοκόλλητα κρατάει το ίδιο. ισως ήταν ακόμη αρχή και υπήρχαν γνήσιες, τώρα πλεον μετά από 2 χρόνια μάλλον υπάρχουν μόνο οι άλλες

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Στην εμουι αυτή που έχω μάλλον είχε κολλήσει η μαμά εφαρμογή επαφών. Δεν έχει σχέση με google κλπ.

 

 

 

ανεβοκατεβάζεις ή δεν κάνει τίποτα;

Μερικές φορές φευγει μετά από reboot της συσκευής ή του μοντεμ ή μπορεί να θέλει να το κάνεις forget και στο μόντεμ.

Άλλαξες τη mac με τον όδηγό μου στην 1η σελίδα ή απλά πέρασες το φιξ;

 

Βάλε τη μινιμαλ, είναι πιο σταθερή.

 

 

 

Για τις μπαταρίες πάντως, εγώ είχα πάρει μια έξτρα το 2014 και μάλλον είναι γνήσια, εκτός τα ιριδίζοντα αυτοκόλλητα κρατάει το ίδιο. ισως ήταν ακόμη αρχή και υπήρχαν γνήσιες, τώρα πλεον μετά από 2 χρόνια μάλλον υπάρχουν μόνο οι άλλες

 

Όσον αφορά τις επαφές φταίει τελικά η εργοστασιακή εφαρμογή της rom, έχω διαγράψει το apk της Google και δεν μπορεί να επηρεάσει, αλλά κάθε φορά που τα Viber, Skype και WhatsApp συγχρονίζουν δημιουργείται το ίδιο πρόβλημα. Οι επαφές επανέρχονται μετά από ώρα. Απενεργοποίησα το συγχρονισμό των ανωτέρω εφαρμογών, τώρα που γράφω ζήτησε το Viber να διαγράψει κάτι, το άφησα και πάλι τα ίδια. Είχα βάλει άλλη μια εφαρμογή επαφών και χάθηκαν και από εκεί.

 

Όσο για το WiFi fix, το φλασάρω από recovery αλλά μάταια. Ακολουθώ τον οδηγό σου, το έχω κάνει επιτυχώς 100 φορές. Αυτή έχει μουλαρώσει.

 

Στο δίκτυο συνδέεται κανονικά παντού πάντως, δεν έχει πρόβλημα.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα! Έχω βάλει στο κινητό την τελευταία Miui του jpower73 και δεν έχω GPS επίσης στις installed apps την Documents δεν μου δείχνει την επιλογή να την κάνω ενεργή με αποτέλεσμα να μην κατεβαίνουν αρχεία από mega Dropbox κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα! Έχω βάλει στο κινητό την τελευταία Miui του jpower73 και δεν έχω GPS επίσης στις installed apps την Documents δεν μου δείχνει την επιλογή να την κάνω ενεργή με αποτέλεσμα να μην κατεβαίνουν αρχεία από mega Dropbox κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη ευχαριστώ

 

στην πρωτη σελιδα θα δεις φιξ για το gps του jp, οσο για το documents να ξερεις οτι ενεργοποιειται μεσα απο titanium και αν τυχον κανεις επαννεκινηση τη συσκευη θα πρεπει παλι να το ενεργοποιησεις.

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Έχω αφήσει επάνω την emui 3.0 B268, όσο έχω απενεργοποιημένο το συγχρονισμό επαφών σε όλες τις εφαρμογές που έχουν πρόσβαση στις επαφές, κανένα πρόβλημα, οι επαφές εμφανίζονται μια χαρά. Από ό,τι κατάλαβα, όταν συγχρονίζουν τα Viber, Skype, WhatsApp και συναφή που είναι εγκατεστημένες εφαρμογές, οι επαφές χάνονται για λίγη ώρα. Όταν συγχρονίζει η Google μέσω Internet, οι επαφές χάνονται για μέρες. Όλα κλειστά λοιπόν και το κεφάλι μου ήσυχο, η rom σε όλα τα άλλα είναι μακράν ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει.

 

@mixanikosgr, το θέμα με το WiFi fix θα δοκιμάσω να το λύσω περνώντας μια official με YGDP Tools πρώτα για να καθαρίσει τελείως, πιστεύω ότι αυτό φταίει, σε προηγούμενες απόπειρες με την ίδια rom δεν υπήρχε πρόβλημα.

 

Δώσε μου επίσης το link της light που δοκίμασες για να μην το ψάχνω, θα κάτσω το ΣΚ, δεν προλαβαίνω να πάρω ανάσα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον foxkel για την βοήθεια αλλά το Φιξ του JP το είχα περάσει θα πω και το πώς μήπως κάνω κάποιο λάθος με TWRP κανω install το ζιπ από την κάρτα παρόλα αυτά το gps νεκρό και κρίμα γιατί η τον έχει κάτσει σούπερ δουλεύουν και οι δύο γραμμές και όλα καμμία άλλη ιδέα για το τι μπορεί να παίζει? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

http://s13.postimg.org/y5wolc8rr/Screenshot_20170519_121631.png http://s13.postimg.org/sggg112lj/Screenshot_20170519_121638.png

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ τον foxkel για την βοήθεια αλλά το Φιξ του JP το είχα περάσει θα πω και το πώς μήπως κάνω κάποιο λάθος με TWRP κανω install το ζιπ από την κάρτα παρόλα αυτά το gps νεκρό και κρίμα γιατί η τον έχει κάτσει σούπερ δουλεύουν και οι δύο γραμμές και όλα καμμία άλλη ιδέα για το τι μπορεί να παίζει? Ευχαριστώ

 

Πες μου τι ρομ φοράς για να σου φτιαξω πατς

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον foxkel για την βοήθεια αλλά το Φιξ του JP το είχα περάσει θα πω και το πώς μήπως κάνω κάποιο λάθος με TWRP κανω install το ζιπ από την κάρτα παρόλα αυτά το gps νεκρό και κρίμα γιατί η τον έχει κάτσει σούπερ δουλεύουν και οι δύο γραμμές και όλα καμμία άλλη ιδέα για το τι μπορεί να παίζει? Ευχαριστώ

 

Έχεις δοκιμάσει το gps connected απο το μαγαζί;

Link to comment
Share on other sites

Έχω αφήσει επάνω την emui 3.0 B268, όσο έχω απενεργοποιημένο το συγχρονισμό επαφών σε όλες τις εφαρμογές που έχουν πρόσβαση στις επαφές, κανένα πρόβλημα, οι επαφές εμφανίζονται μια χαρά. Από ό,τι κατάλαβα, όταν συγχρονίζουν τα Viber, Skype, WhatsApp και συναφή που είναι εγκατεστημένες εφαρμογές, οι επαφές χάνονται για λίγη ώρα. Όταν συγχρονίζει η Google μέσω Internet, οι επαφές χάνονται για μέρες. Όλα κλειστά λοιπόν και το κεφάλι μου ήσυχο, η rom σε όλα τα άλλα είναι μακράν ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει.

 

@mixanikosgr, το θέμα με το WiFi fix θα δοκιμάσω να το λύσω περνώντας μια official με YGDP Tools πρώτα για να καθαρίσει τελείως, πιστεύω ότι αυτό φταίει, σε προηγούμενες απόπειρες με την ίδια rom δεν υπήρχε πρόβλημα.

 

Δώσε μου επίσης το link της light που δοκίμασες για να μην το ψάχνω, θα κάτσω το ΣΚ, δεν προλαβαίνω να πάρω ανάσα.

 

αυτό που λες στη emui268 του needrom γίνεται όλη την ώρα και όχι 1-2 φορές

μήπως όλο αυτό γίνεται σε σένα γιατι έχουν ξεμείνει παλιά αρχεια στο τηλέφωνο? Αν περάσεις μια καθαρή ρομ μετά από ygdp ίσως δεν στα κάνει αυτά με τις επαφές και το wifi.

Στείλε αν μπορείς τα αρχεία που άλλαξες

 

link EMUI 3 MINIMAL GR

EMUI

αυτή είναι που έχω ανεβασμένη στο mega. Είχα κάνει κάτι προσθήκες- αλλαγές αλλά δεν μπορώ να τη βρω τώρα στον η/υ. :(

 

Έχεις δοκιμάσει το gps connected απο το μαγαζί;

 

Αν είναι νεκρό δεν κάνουν τίποτα αυτά.

Αν δεν έγινε τίποτα με αυτο που σου λέει ο jpower, βάλε μια πιο παλιά πρώτα που σου δουλευε και ξανά την νέα, με dirty

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

αυτό που λες στη emui268 του needrom γίνεται όλη την ώρα και όχι 1-2 φορές

μήπως όλο αυτό γίνεται σε σένα γιατι έχουν ξεμείνει παλιά αρχεια στο τηλέφωνο? Αν περάσεις μια καθαρή ρομ μετά από ygdp ίσως δεν στα κάνει αυτά με τις επαφές και το wifi.

Στείλε αν μπορείς τα αρχεία που άλλαξες

 

Την έχω βάλει και στις δύο συσκευές οπότε δεν παίζει το θέμα να έχουν ξεμείνει αρχεία και στις δύο, με πέτυχες να κρατάω backup από Titanium και να ετοιμάζομαι για πειράματα. Για τις επαφές το θέμα είναι γνωστό παγκοσμίως. Απενεργοποιείς το συγχρονισμό στα πάντα και μάλλον ησυχάζεις, εμένα εδώ και μέρες δεν έχει πρόβλημα.

 

Το link σου δεν δουλεύει, είναι λάθος.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Την έχω βάλει και στις δύο συσκευές οπότε δεν παίζει το θέμα να έχουν ξεμείνει αρχεία και στις δύο, με πέτυχες να κρατάω backup από Titanium και να ετοιμάζομαι για πειράματα. Για τις επαφές το θέμα είναι γνωστό παγκοσμίως. Απενεργοποιείς το συγχρονισμό στα πάντα και μάλλον ησυχάζεις, εμένα εδώ και μέρες δεν έχει πρόβλημα.

 

πάνω στην ώρα :lol::lol:

για δοκίμασε να βάλεις την μινιμαλ

ή αν θες την άλλη, μήπως να άλλαζες τα αρχεία που λές ότι δημιουργούν το πρόβλημα με αυτά από τη μινιμαλ?

ποια αρχεία είναι?

Link to comment
Share on other sites

πάνω στην ώρα :lol::lol:

για δοκίμασε να βάλεις την μινιμαλ

ή αν θες την άλλη, μήπως να άλλαζες τα αρχεία που λές ότι δημιουργούν το πρόβλημα με αυτά από τη μινιμαλ?

ποια αρχεία είναι?

 

Προφανώς το contacts.apk αλλά η 268 είναι deodexed οπότε δεν ξέρω αν ταιριάζει, θα τη φλασάρω πάντως να τη δω, το link σου είναι λάθος, διόρθωσέ το αλλιώς δε θα τη βάλω ποτέ, χαχαχαχαχα. :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το contacts.apk αλλά η 268 είναι deodexed οπότε δεν ξέρω αν ταιριάζει, θα τη φλασάρω πάντως να τη δω, το link σου είναι λάθος, διόρθωσέ το αλλιώς δε θα τη βάλω ποτέ, χαχαχαχαχα. :lol::lol::lol:

 

τώρα είναι ΟΚ. Επιτέλους :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

τώρα είναι ΟΚ. Επιτέλους :lol::lol::lol:

 

Δεν είναι οκ, η σωστή διεύθυνση είναι αυτή, το διόρθωσα με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι οκ, η σωστή διεύθυνση είναι αυτή, το διόρθωσα με το χέρι.

 

Η ίδια είναι. μηπως ήθηλε refresh o browser? τώρα αν το πατήσεις δεν σου ανοίγει?

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια είναι. μηπως ήθηλε refresh o browser? τώρα αν το πατήσεις δεν σου ανοίγει?

 

Τώρα ναι, πριν έλλειπε το .nz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...