Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

εχει κανεις θεμα με την φωτογραφικη στην miui του jpower?

εχω θεματα με mirroring στην μπριοστινη καμερα...ειτε βγαζω φωτο ετσι στο χυμα ειτε στελνω φωτο μεσω καποιου app...εχω κανει ολες τις ρυθμισεις κανονικα αλλα συνεχιζει το ιδιο...επισης το ιδιο κ με τη σναπ καμερα κανεις καμια λυση?

Και σε μένα το κάνει, και στη default εφαρμογή και στην LG.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το κάνει, και στη default εφαρμογή και στην LG.

 

χρησιμοποιώ snap αλλά δοκίμασα και την stock και δεν μου παρουσιάζει τέτοια θέματα. (6.11.24)

Link to comment
Share on other sites

Οχι η φωτογραφική εμενα δουλεύει άψογα, αν και παντα εκ των υστέρων φλασαρω την LG

 

Και σε μένα το κάνει, και στη default εφαρμογή και στην LG.

 

χρησιμοποιώ snap αλλά δοκίμασα και την stock και δεν μου παρουσιάζει τέτοια θέματα. (6.11.24)

ενα λινκακι για lg να δοκιμασω καποοιος προφανως σε οσους μας κανει αυτο πρεπει να την εχουμε περασει dirty?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα την πρώτη συσκευή με την emui UNICOM. Η δεύτερη με την emui 3 B268 εχθές το βράδυ αποφάσισε να μην βλέπει τις επαφές μου, επίσης στην καρτέλα επαφές δεν υπήρχε καν μενού επιλογών, μόνο μια άδεια σελίδα. Κάνοντας προσθήκη τις επαφές από αρχείο vcf έκανε πάνω από μισή ώρα να τις περάσει και πάλι δεν τις έβλεπε. Νευρίασα και έκανα wipe το σύμπαν έτσι ώστε να επαναφέρω backup που είχα, αλλά, και εδώ είναι το ζουμί, όταν επανήλθε το backup συνέχισε να υφίσταται το πρόβλημα με τις επαφές. Είχα μια υποψία αλλά πλέον πιστεύω ότι φταίει η Philz. Κάτι δεν κάνει wipe σωστά, γι' αυτό έχω και το πρόβλημα με το theme manager.

 

Στη συνέχεια πέρασα official με το Flash Tool και πλέον λειτουργεί κανονικά, πέρασε τις επαφές σε 30 δευτερόλεπτα και όλα οκ.

 

Το παράτησα έτσι, θα στήσω την πρώτη συσκευή από το μηδέν με CWM 6.0.5.0 που δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο, αλλά δεν έχει την Β20 για 4G. Πρόβλημα κυρίως για Wind και για Wind/Voda στην επαρχία. Βέβαια το Coolpad δεν έχει καν 4G, but still...

 

Ασχετο με το τοπικ αλλά το Lenovo Vibe P1 υποστηρίζει την Β20...

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω,,,,την φλασαρα αλλα τιποτα γιοκ..ουτε εμφανιστηκε τιποτα απο lg camera ουτε αλλαξε κατι

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms (τπτ, κ, γτ, κλπ)

Edited by takaros7
Link to comment
Share on other sites

Απ: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ / ΑΝΑΒΆΘΜΙΣΗ MIUI 8 - 6.12.01 ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΕ COOLPAD F1

Παράθεση από jpower73

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ / ΑΝΑΒΆΘΜΙΣΗ MIUI 8 - 6.12.01 ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΕ COOLPAD F1 by Jpower73

 

ROM LINK

 

https://mega.nz/#!xRhgXbhR!9_hZu8BqfLyUt5ksdgEM48-PtXwqftSlP1IiCQ6FTVc

 

Μπορείτε να την περάσετε είτε καθαρή είτε dirty flash. (προτείνω dirty. Έτσι την πέρασα εγω)

 

1. Για καθαρή εγκατάσταση, ακολουθείτε τις οδηγίες του ποστ #23587

Όπου αντί για το λινκ της ρομ που δίνω εκεί, θα φλασάρετε το ανωτέρω.

Τα υπόλοιπα βήματα, ως έχει.

 

2. Για dirty flashing, την φλασάρετε στην ψύχρα. Μετά το φλασαρισμα κάνετε ένα wipe cache και ένα wipe dalvik cache.

 

Για περισσότερη σβελτάδα βάλτε τους επιταχυντές: τον 1ο στο off, τον 2ο στο χ0,5 και τον 3ο στο off.

 

links απο xposed και τα ρεστα, στο #23587.

Οδηγίες εγκατάστασης τους, επίσης από κει.

 

Η συγκεκριμένη ρομ είναι prerooted. To root δεν χρειάζεται ξεχωριστό φλας. Το πέρασα με σκριπτ

Έχει ενσωματωμενα τα αυθεντικά αρχείο ήχου, ενσωματωμένο το Dolby Atmos, και ενσωματωμένη την

 

εφαρμογή hand cent sms , μετονομασμενη (decomplile + rename) messaging, μιάς καί έτσι τήν έχουμε συνηθίσει, με δυνατότητα αποστολής 160 χαρακτήρων με μικρά ή κεφαλαία.....

Και χωρίς διαφημίσεις. Αρκεί, να πάτε Settings>permissions>permissions, να βρείτε την εφαρμογή Messaging με το μπλε εικονίδιο και να της δώσετε άδεια για:

Write and delete SMS messages

και

Service SMS

(τα κοκκινα ¨Χ¨ να γίνουν πράσινα ¨ν¨)

 

Επίσης, υπάρχει και η κλασική sms-ιερα

 

Έχω περάσει τα Gapps με σκριπτ και όχι μεσα στην ρομ. (είναι αντάξιο του να τα κάνετε εσείς, χειροκίνητα).

 

Οι εφαρμογές miuivideo και music έχουν αφαιρεθεί διότι εγραφαν τρελά wakelocks στην προσπάθεια τους να συνδεθούν στο ιντερνετ για να κατεβαζουν κινεζιές. Αντικαταστάθηκαν με vlc και pulsar+.

 

 

Έχω κρατήσει το κινέζικο localization διότι έχει πολύ μεγαλύτερη γκαμα θεμάτων και επίσης η μηχανή θεμάτων του, είναι .... Spasmeni

Ολα τα θέματα εγκαθίστανται δωρεάν και δεν αλλάζουν (μέχρι στιγμής). Ακόμη και τα επί πληρωμή

(καταλάβατε. νομίζω..)

 

Η εφαρμογή καιρού έχει εγκατασταθεί απο την weather m8. Είναι η ίδια η εργοστασιακή στην αναβαθμισμένη της μορφή. Άλλωστε η Μ8, είναι πιο ομορφη και με περισσότερες δυνατοτητες και επίσης, την συνηστά και το xposed miui 8 tweaks

 

Η ρομ ΕΧΕΙ Ελληνικά.

 

Για να τα ενεργοποιήσετε, πάτε στην εφαρμογή morelocale 2, πανω δεξια, add locale, και φτιάχνετε ένα τέτοιο...

 

https://postimg.cc/image/voc20hsnt/

 

Πατάτε add και επιλέγετε αυτό που φτιάξατε ..

 

Τελος, εχω εμφανίσει τις κρυφές ρυθμίσεις στα Settings όπως και πληθώρα ρυθμίσεων στην στοκ φωτογραφική μηχανή και άλλα πραγματάκια, με αλλαγές στο σύστημα.

 

Επίσης, όποιος θέλει, μπορεί να ανεβάσει την παρουσίαση αυτή, στο νήμα. Δεν έχω πρόβλημα.

Edited by foxkel
enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους μια ερωτηση θελω να κανω αν και ειναι σε λαθος section στο coolpad max υπαρχει καποια αλλη ρομ η εστω καποιο φορουμ που να εχει ασχοληθει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Απ: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ / ΑΝΑΒΆΘΜΙΣΗ MIUI 8 - 6.12.01 ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΕ COOLPAD F1

Παράθεση από jpower73

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ / ΑΝΑΒΆΘΜΙΣΗ MIUI 8 - 6.12.01 ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΕ COOLPAD F1 by Jpower73

 

ROM LINK

 

https://mega.nz/#!xRhgXbhR!9_hZu8BqfLyUt5ksdgEM48-PtXwqftSlP1IiCQ6FTVc

 

Μπορείτε να την περάσετε είτε καθαρή είτε dirty flash. (προτείνω dirty. Έτσι την πέρασα εγω)

 

1. Για καθαρή εγκατάσταση, ακολουθείτε τις οδηγίες του ποστ #23587

Όπου αντί για το λινκ της ρομ που δίνω εκεί, θα φλασάρετε το ανωτέρω.

Τα υπόλοιπα βήματα, ως έχει.

 

2. Για dirty flashing, την φλασάρετε στην ψύχρα. Μετά το φλασαρισμα κάνετε ένα wipe cache και ένα wipe dalvik cache.

 

Για περισσότερη σβελτάδα βάλτε τους επιταχυντές: τον 1ο στο off, τον 2ο στο χ0,5 και τον 3ο στο off.

 

links απο xposed και τα ρεστα, στο #23587.

Οδηγίες εγκατάστασης τους, επίσης από κει.

 

Η συγκεκριμένη ρομ είναι prerooted. To root δεν χρειάζεται ξεχωριστό φλας. Το πέρασα με σκριπτ

Έχει ενσωματωμενα τα αυθεντικά αρχείο ήχου, ενσωματωμένο το Dolby Atmos, και ενσωματωμένη την

 

εφαρμογή hand cent sms , μετονομασμενη (decomplile + rename) messaging, μιάς καί έτσι τήν έχουμε συνηθίσει, με δυνατότητα αποστολής 160 χαρακτήρων με μικρά ή κεφαλαία.....

Και χωρίς διαφημίσεις. Αρκεί, να πάτε Settings>permissions>permissions, να βρείτε την εφαρμογή Messaging με το μπλε εικονίδιο και να της δώσετε άδεια για:

Write and delete SMS messages

και

Service SMS

(τα κοκκινα ¨Χ¨ να γίνουν πράσινα ¨ν¨)

 

Επίσης, υπάρχει και η κλασική sms-ιερα

 

Έχω περάσει τα Gapps με σκριπτ και όχι μεσα στην ρομ. (είναι αντάξιο του να τα κάνετε εσείς, χειροκίνητα).

 

Οι εφαρμογές miuivideo και music έχουν αφαιρεθεί διότι εγραφαν τρελά wakelocks στην προσπάθεια τους να συνδεθούν στο ιντερνετ για να κατεβαζουν κινεζιές. Αντικαταστάθηκαν με vlc και pulsar+.

 

 

Έχω κρατήσει το κινέζικο localization διότι έχει πολύ μεγαλύτερη γκαμα θεμάτων και επίσης η μηχανή θεμάτων του, είναι .... Spasmeni

Ολα τα θέματα εγκαθίστανται δωρεάν και δεν αλλάζουν (μέχρι στιγμής). Ακόμη και τα επί πληρωμή

(καταλάβατε. νομίζω..)

 

Η εφαρμογή καιρού έχει εγκατασταθεί απο την weather m8. Είναι η ίδια η εργοστασιακή στην αναβαθμισμένη της μορφή. Άλλωστε η Μ8, είναι πιο ομορφη και με περισσότερες δυνατοτητες και επίσης, την συνηστά και το xposed miui 8 tweaks

 

Η ρομ ΕΧΕΙ Ελληνικά.

 

Για να τα ενεργοποιήσετε, πάτε στην εφαρμογή morelocale 2, πανω δεξια, add locale, και φτιάχνετε ένα τέτοιο...

 

https://postimg.cc/image/voc20hsnt/

 

Πατάτε add και επιλέγετε αυτό που φτιάξατε ..

 

Τελος, εχω εμφανίσει τις κρυφές ρυθμίσεις στα Settings όπως και πληθώρα ρυθμίσεων στην στοκ φωτογραφική μηχανή και άλλα πραγματάκια, με αλλαγές στο σύστημα.

 

Επίσης, όποιος θέλει, μπορεί να ανεβάσει την παρουσίαση αυτή, στο νήμα. Δεν έχω πρόβλημα.

 

Να είσαι καλά jpower! Thank you!

Link to comment
Share on other sites

Περάστηκε από το πρωί και είναι απλά super...παρακάτω μπορείτε να δείτε κάποια δείγματα αν και δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος για ιδιαίτερες συστάσεις: είναι η γνωστή miui με την διαφορά πως αυτή η έκδοση ***κάποιος έβαλε το χεράκι του*** πάει ΣΦΑΙΡΑ!!

Δοκιμάστε τα νέα modes στην stock camera έχουν και χρησιμότητα και πλάκα!!

 

Screenshot_2016_12_04_23_12_58_234_com_miui_home.png

Screenshot_2016_12_04_23_16_00_701_com_android_c.png

Screenshot_2016_12_04_23_13_33_136_com_android_s.png

Screenshot_2016_12_04_23_13_38_911_com_android_s.png

Screenshot_2016_12_04_23_15_12_747_com_android_s.png

 

jpower, thanks man...

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την MIUI - 6.12.01 του jpower με dirty flash και μπορώ να πω πως είναι ίσως η καλύτερη MIUI που έχω δοκιμάσει στο F1, όλα δουλεύουν ρολόι

 

Ευχαριστώ :love:

Link to comment
Share on other sites

έμενα γιατί δεν έχει η MIUI 8 - 6.12.01 ΕΛΛΗΝΙΚΑ μονο αγγλικά και κινεζικά:!::!:

 

άσε που έβγαλε και τα τσεκουριά

Edited by bandirs
Link to comment
Share on other sites

έμενα γιατί δεν έχει η MIUI 8 - 6.12.01 ΕΛΛΗΝΙΚΑ μονο αγγλικά και κινεζικά:!::!:

 

το εκανες αυτο που λεει ο jpower??

 

Για να τα ενεργοποιήσετε, πάτε στην εφαρμογή morelocale 2, πανω δεξια, add locale, και φτιάχνετε ένα τέτοιο...

 

https://postimg.cc/image/voc20hsnt/

 

Πατάτε add και επιλέγετε αυτό που φτιάξατε ..

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

έμενα γιατί δεν έχει η MIUI 8 - 6.12.01 ΕΛΛΗΝΙΚΑ μονο αγγλικά και κινεζικά:!::!:

 

Πρέπει να κάνεις αυτό που δείχνει η φωτογραφία με το morelocale2.

Πάτας στις 3 τελίτσες και add locale και τα υπολοιπα όπως δείχνει η φωτο. ύστερα διαλέγεις το greek και αλλάζουν όλα

 

χαχα με πρόλαβες

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

έμενα γιατί δεν έχει η MIUI 8 - 6.12.01 ΕΛΛΗΝΙΚΑ μονο αγγλικά και κινεζικά:!::!:

 

άσε που έβγαλε και τα τσεκουριά

 

Κάπου αναφέρει ο jpower73 πως να εμφανίσεις τα Ελληνικά. Για τα τσεκούρια πρέπει να φλασάρεις άλλο boot logo, θα σου στείλω link αργότερα που θα πάω σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Με τα τσεκούρια τι γίνεται;

 

Φλασάρεις αυτά τα δύο από recovery, το πρώτο είναι το boot logo που είχε φτιάξει ο mindtrapper, το δεύτερο είναι το αιωρούμενο εικονίδιο της μπαταρίας όταν το φορτίζεις σβηστό, αν υπάρχει δεν είναι απαραίτητο.

 

http://www.mediafire.com/file/ixrrlfascox5c5r/mindtrapper_logo_KK.zip

 

http://www.mediafire.com/file/d31va1and1ch5a6/Replace_KK_libshowlogo.zip

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Έφαγα δύο ώρες να κάνω καθαρή εγκατάσταση της Emui 3 B268 από το Needrom στην πρώτη μου συσκευή. Μόλις πέρασα τις επαφές μου από αρχείο vcf δεν έβλεπε καμία και χάθηκε και το όποιο μενού επιλογών. Άι σιχτίρ βραδυάτικα, έφαγα δύο ώρες τσάμπα, επαναφέρω το backup της emui UNICOM για την ώρα, το είχα πάθει και στην άλλη συσκευή αυτό, κάποιο bug της rom είναι.

 

Επίσης δεν δουλεύει σωστά ο Dolphin browser, τις περισσότερες σελίδες δεν τις ανοίγει.

 

Για το θέμα των επαφών πιστεύω ότι εφαρμογές όπως Viber, WattsApp, Messenger, Skype, δεν είναι άμοιρες ευθυνών, το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι να τροποποιήσουν τις επαφές, κάτι χαλάει εκεί ακριβώς.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Έφαγα δύο ώρες να κάνω καθαρή εγκατάσταση της Emui 3 B268 από το Needrom στην πρώτη μου συσκευή. Μόλις πέρασα τις επαφές μου από αρχείο vcf δεν έβλεπε καμία και χάθηκε και το όποιο μενού επιλογών. Άι σιχτίρ βραδυάτικα, έφαγα δύο ώρες τσάμπα, επαναφέρω το backup της emui UNICOM για την ώρα, το είχα πάθει και στην άλλη συσκευή αυτό, κάποιο bug της rom είναι.

 

Επίσης δεν δουλεύει σωστά ο Dolphin browser, τις περισσότερες σελίδες δεν τις ανοίγει.

 

Για το θέμα των επαφών πιστεύω ότι εφαρμογές όπως Viber, WattsApp, Messenger, Skype, δεν είναι άμοιρες ευθυνών, το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι να τροποποιήσουν τις επαφές, κάτι χαλάει εκεί ακριβώς.

 

για δοκίμασε και αυτήν mod_emui_265

https://mega.nz/#!cNBXTYCA!I5wlblj9qVoBf8o3ESHAYI0iqz7Z-qXaAu1r1tRXq98

 

Προς το παρόν είμαι με ρομ υβρίδιο jpower1-12&x_s (χαχα, λόγω μ.... που έκανα)

 

azuli απορώ πως κράτησες τη Miui του x_s. η ρομ εκτός του ότι έχει κάποια κολλήματα στο σκρολινγκ, έχει απιστευτη Miui-κινεζιά, που αν παγώσεις-σβήσεις αυτά που δεν θες, τρως bootloop. Αυτά που είχες πει ότι φευγουν , είναι το 1/3 από τις κινεζιές, τις άλλες πως θα τις διώξουμε?

Ο άνθρωπος έφτιαξε μια καλή ρομ για τους miui-κινέζους. Για εμάς εδώ θέλει κάποιος γνώστης να την καθαρίσει και μετά μπορεί να χρησιμοποιηθεί, εως τότε άστη, έχουμε καλύτερες (του φίλου μας του jpower1-12 και την 22-9mtkdev)

 

Δεν με βλέπω να μένω πολύ στις miui, άρχισαν να με νευριάζουν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...