Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνε wipe cache /dalvik cache

 

Άμα τα κάνω αυτά, θα σβηστούν και τα αποθηκευμένα passwords από τα δίκτυα WiFi που έχω συνδεθεί;

 

Κι επίσης υπάρχει περίπτωση να σβηστούν οι ρυθμίσεις διαφόρων apps, παιχνιδιών κλπ που έχω εγκατεστημένα στο κινητό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Άμα τα κάνω αυτά, θα σβηστούν και τα αποθηκευμένα passwords από τα δίκτυα WiFi που έχω συνδεθεί;

 

Κι επίσης υπάρχει περίπτωση να σβηστούν οι ρυθμίσεις διαφόρων apps, παιχνιδιών κλπ που έχω εγκατεστημένα στο κινητό;

Όχι,δεν πειράζει τίποτα από αυτά.Εγω προτείνω αν δεν γίνει δουλειά να την ξανά περάσεις με καθαρή εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κοίταξα τώρα στο recovery...

Το "wipe cache" που λες είναι το ιδιο με το "wipe cache partition" που βλέπω στο δικό μου recovery; έχω την CWM 6.0.5.0.

 

(Sorry κιόλας άμα πριζω λίγο, αλλά είμαι και σε διακοπές και δε θέλω να κάνω καμία βλακεία και μείνω χωρίς κινητό. ;) )

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κοίταξα τώρα στο recovery...

Το "wipe cache" που λες είναι το ιδιο με το "wipe cache partition" που βλέπω στο δικό μου recovery; έχω την CWM 6.0.5.0.

 

(Sorry κιόλας άμα πριζω λίγο, αλλά είμαι και σε διακοπές και δε θέλω να κάνω καμία βλακεία και μείνω χωρίς κινητό. ;) )

Ναι, και στο advanced είναι το dalvik αν θυμάμαι καλα.

Edit: το καλύτερο είναι να έχεις backup την ρομ "κομπλε"έτσι ώστε όταν έχεις θέματα να γυρίσεις με ευκολία πίσω χωρίς πολλά πολλα

Edited by savvas_p25
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μία ερώτηση.

Βάζοντας RR 5.7.0 και 5.7.1 απο xda και την 5.7.0 του jpower έκανα τα πάντα να δουλεύουν εκτός απο τα δεδομένα που δεν λειτουργούν καθόλου. Μήπως ξέρετε τί δεν έκανα σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Η rom που έβαλα:http://www.mtk-dev.com/2016/06/cm121-v23-mt6592.html?m=1.

 

Στο xda η ίδια rom έχει παρατεθεί στο:

http://forum.xda-developers.com/a310/development/rom-cynogenmod-12-1-micromax-canvas-t3282317

 

Έχει τους περισσότερους χρήστες και απαντήσεις από οποιαδήποτε άλλη CM12.1

 

Τονίζω: Θέλει καλά wipe και φλασαρισμα με το τελευταίο twrp ή σχετικά πολύ φρέσκια έκδοση. Και δεν κάνουμε restore data στο titanium.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ επιμελώς το θέμα από κοντά και μία που ήρθε ή συσκευή στά χέρια μού είναι καιρός για αλλαγή,εχω την cm του jpower73 καιρό τώρα.

Διότι βλέπω διάφορα :blink: με τις νέες rr καλοβλεπω και αυτήν Algorithm σαν νεότερη version τουλάχιστον για καμιά 10μερες θα έχω τον χρόνο να τις δω καλύτερα.

@jpower73 έχουμε κάνα νέο από αυτήν που ετοιμάζεις σε mm??

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω την rr 5.70 επανω. Δεν παιζει με τιποτε το pokemon go. To ζητανε τα παιδια μου

 

και εγώ την έχω, και πάει ίσως καλύτερα απο ότι ρομ έβαλα επάνω.

είναι αξιόπιστη ρομ,εκτός απο πράγματα καθαρά δικού μου γούστου που δέν μου αρέσουν.

 

το pokemon GO τρέχει κανονικά.

όταν φυσικά ανοίγουν οι servers γιατί γίνεται της κακομοίρας....

το μόνο που μου έκανε το παιχνίδι, είναι πως δέν τρέχει το HW? καπως έτσι λέγεται.

είναι οταν και καλά βρίσκεις ένα pokemon και πάς να το πιάσεις, η κάμερα ανοίγει και το βλέπεις σε real time.

(το pokemon μπαίνει στο πλάνο της κάμερα με "τρύπα"... έιναι μασκαρισμένο.έχει alpha channel δηλαδή.)

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που μου έκανε το παιχνίδι, είναι πως δέν τρέχει το HW? καπως έτσι λέγεται.

είναι οταν και καλά βρίσκεις ένα pokemon και πάς να το πιάσεις, η κάμερα ανοίγει και το βλέπεις σε real time.

(το pokemon μπαίνει στο πλάνο της κάμερα με "τρύπα"... έιναι μασκαρισμένο.έχει alpha channel δηλαδή.)

 

Αυτό δεν είναι θέμα ρομ. Το κινητό μας δεν έχει γυροσκόπιο και για αυτό δεν λειτουργεί αυτό που λες με την κάμερα

 

Sent from my Coolpad8297W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδη απεχω καιρο απο αλλαγη Rom(ειμαι με Rom Τουs Κουσκουs)..ποια αξιζει τελευταια παιδια??Ειτε σε lollipop AOSP ειτε σε γενικα αλλη...?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παιδιά σε έξοδο βρήκα το κινητό μου να μουλιάζει σε τραπέζι στο οποίο είχε πέσει νερό...

 

Το κινητό αφού το σκούπισα και τα σχετικά, αφού συνειδητοποίησα το τι είχε συμβεί, δούλευε κανονικά. Εκεί που στέλνω μηνύματα και έχω πάρει και τηλ, ξαφνικά δεν νιώθει το touch.... Το κινητό και η οθόνη δουλεύουν κανονικά αλλά το touch δεν νιώθει τπτ...

 

Θέλει αλλαγή η οθόνη; Σώζεται κάπως; Και το χειρότερο όλων είναι ότι έχω μείνει χωρίς κινητό γτ στα παλιά μου που έπερναν κανονικές σιμ και όχι micro δεν μου τις αναγνωρίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παιδιά σε έξοδο βρήκα το κινητό μου να μουλιάζει σε τραπέζι στο οποίο είχε πέσει νερό...

 

Το κινητό αφού το σκούπισα και τα σχετικά, αφού συνειδητοποίησα το τι είχε συμβεί, δούλευε κανονικά. Εκεί που στέλνω μηνύματα και έχω πάρει και τηλ, ξαφνικά δεν νιώθει το touch.... Το κινητό και η οθόνη δουλεύουν κανονικά αλλά το touch δεν νιώθει τπτ...

 

Θέλει αλλαγή η οθόνη; Σώζεται κάπως; Και το χειρότερο όλων είναι ότι έχω μείνει χωρίς κινητό γτ στα παλιά μου που έπερναν κανονικές σιμ και όχι micro δεν μου τις αναγνωρίζουν...

 

Καλό είναι να σκέφτεσαι για νέα οθόνη.Το καλό είναι ότι βλέπεις ότι εκεί είναι το πρόβλημα,αρα....

Αυτή που έχω εγώ στην κυριολεξία την έκαναν μπάνιο καί όμως με αλλαγή οθόνης και ηχείων παίζει μία χαρά μήνες.

Έως τότε πάρε από μαγαζί ανταπτορα που μετατρέπει την κάρτα σε μεγαλύτερη.

 

Για την ώρα έχω περάσει την cm12.1 v2.3,,την έχει προτείνει ο azuli & Algorithm όπου με την βοήθεια όλων όσων διαβάζω μπόρεσα και την έφερα όσο το δυνατόν στα μέτρα μου.

(Το λευκό background όταν ανοίγω το μενού με τις εφαρμογές πως αλλάζει? Απλά δεν θυμάμαι πια,στο προηγούμενο ήταν διάφανο!:worry:)

Τελειώνοντας ένα ολοκληρωμένο backup από twrp και δοκιμάζω τίς rr.

Δοκίμασε μία αλλά λίγο τα led,λ λίγο κάτι το σήμα με την sim,τ ην άφησα.υπαρχει καμιά που παίζει λίγο σωστά?

Ο λόγος πού ρωταω ,μία στις τελευταίες σελίδες με την πληθώρα των εκδόσεων,οπου χάθηκα.

Jpower73 δεν σε ξεχνάμε , απλά αναμένουμε..:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παιδιά σε έξοδο βρήκα το κινητό μου να μουλιάζει σε τραπέζι στο οποίο είχε πέσει νερό...

 

Το κινητό αφού το σκούπισα και τα σχετικά, αφού συνειδητοποίησα το τι είχε συμβεί, δούλευε κανονικά. Εκεί που στέλνω μηνύματα και έχω πάρει και τηλ, ξαφνικά δεν νιώθει το touch.... Το κινητό και η οθόνη δουλεύουν κανονικά αλλά το touch δεν νιώθει τπτ...

 

Θέλει αλλαγή η οθόνη; Σώζεται κάπως; Και το χειρότερο όλων είναι ότι έχω μείνει χωρίς κινητό γτ στα παλιά μου που έπερναν κανονικές σιμ και όχι micro δεν μου τις αναγνωρίζουν...

 

επίσης το κινητό και φορτίζει κανονικά κτλ.

 

από μέσα που το άνοιξα δεν είχε πάρει νερό, απλά ακουμπούσε σε ένα τραπέζι που είχε ένα στρώμα νερού πάνω και αρχικά φοβήθηκα ότι θα χάλασε το ηχείο αλλά παίζει κανονικά... αρχίζω και σκέφτομαι μήπως η οθόνη απλά μου άφησε χρόνους.

Link to comment
Share on other sites

επίσης το κινητό και φορτίζει κανονικά κτλ.

 

από μέσα που το άνοιξα δεν είχε πάρει νερό, απλά ακουμπούσε σε ένα τραπέζι που είχε ένα στρώμα νερού πάνω και αρχικά φοβήθηκα ότι θα χάλασε το ηχείο αλλά παίζει κανονικά... αρχίζω και σκέφτομαι μήπως η οθόνη απλά μου άφησε χρόνους.

 

με πλήρη αποσυναρμολόγηση, σκούπισμα τις επαφές, δουλεύει και πάλι!

 

α ρε coolpadακι αθανατο εισαι!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα έχω περάσει την cm12.1 v2.3,,την έχει προτείνει ο azuli & Algorithm όπου με την βοήθεια όλων όσων διαβάζω μπόρεσα και την έφερα όσο το δυνατόν στα μέτρα μου.

(Το λευκό background όταν ανοίγω το μενού με τις εφαρμογές πως αλλάζει? Απλά δεν θυμάμαι πια,στο προηγούμενο ήταν διάφανο!:worry:)

Τελειώνοντας ένα ολοκληρωμένο backup από twrp και δοκιμάζω τίς rr.

 

εγω εχω μεινει με την rr 5.7.1 του xda,εχει περασμενα ολα τα patch ηδη,δουλευουν και τα 7 leds χωρις να χρειαστει να αλλαξεις κατι,οπως και το gps. http://forum.xda-developers.com/a310/development/rom-rr-5-7-0-r46-gps-fm-fixed-gapps-t3404163 Mε το seeder δεν εχει πια το lag λογω χαμηλης ελευθερης μνημης και τα υπολοιπα στην rom λειτουργουν καλα.

Λογω καλοκαιριου βαριεμαι να δοκιμασω αλλες rom, κιολας δεν παιζουν και πολλες νεες αυτες τις μερες.

 

Για οποιον την ψαχνει παντως για rom να προτιμησετε οσες ειναι r54 based γιατι φτιαχνουν το θεμα με τις επανασυνδεσεις των data μετα απο απωλεια σηματος.

Η RR 5.7.1 ειναι δυστυχως ακομα βασισμενη σε r52 οποτε χρειαζεται airplane mode on/off μερικες φορες οταν ξεχναει να επανασυνδεσει τα data μονη της.

 

(υποψη,στην cm13 r54 του mtk-dev τουλαχιστον,δεν λειτουργει το gps)

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα έχω περάσει την cm12.1 v2.3,,την έχει προτείνει ο azuli & Algorithm όπου με την βοήθεια όλων όσων διαβάζω μπόρεσα και την έφερα όσο το δυνατόν στα μέτρα μου.

(Το λευκό background όταν ανοίγω το μενού με τις εφαρμογές πως αλλάζει? Απλά δεν θυμάμαι πια,στο προηγούμενο ήταν διάφανο!:worry:)

 

Δεν αλλάζει. Προσωπικά χρησιμοποιώ πάντα Nova launcher οπότε no problem. Για τα led έβαλα το kitkat led patch και έχω πράσινο μπλε κόκκινο - θεωρητικα θα πρεπε να παίζουν και τα 7 χρώματα λογω ιδιου kernel (και αλλων τεχνικών λεπτομερειων) αλλά και αυτά τα 3 καλά είναι.

 

Το θέμα είναι αν θα ξαναβρώ ποτε κινέζικο κινητό με τέτοιο τεράστιο community. Πιστεύω να αντέξει η coolpadara οσο πάει...

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει. Προσωπικά χρησιμοποιώ πάντα Nova launcher οπότε no problem. Για τα led έβαλα το kitkat led patch και έχω πράσινο μπλε κόκκινο - θεωρητικα θα πρεπε να παίζουν και τα 7 χρώματα λογω ιδιου kernel (και αλλων τεχνικών λεπτομερειων) αλλά και αυτά τα 3 καλά είναι.

 

Το θέμα είναι αν θα ξαναβρώ ποτε κινέζικο κινητό με τέτοιο τεράστιο community. Πιστεύω να αντέξει η coolpadara οσο πάει...

 

για τα υπολοιπα led πηγαινε system/lib/hw και σβησε lights.mt6582.so και lights.mt6592.so , μετα reboot.Λογικα θα δουλεψουν και τα 7

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μεινει με την rr 5.7.1 του xda,εχει περασμενα ολα τα patch ηδη,δουλευουν και τα 7 leds χωρις να χρειαστει να αλλαξεις κατι,οπως και το gps. http://forum.xda-developers.com/a310/development/rom-rr-5-7-0-r46-gps-fm-fixed-gapps-t3404163 Mε το seeder δεν εχει πια το lag λογω χαμηλης ελευθερης μνημης και τα υπολοιπα στην rom λειτουργουν καλα.

Λογω καλοκαιριου βαριεμαι να δοκιμασω αλλες rom, κιολας δεν παιζουν και πολλες νεες αυτες τις μερες.

 

Για οποιον την ψαχνει παντως για rom να προτιμησετε οσες ειναι r54 based γιατι φτιαχνουν το θεμα με τις επανασυνδεσεις των data μετα απο απωλεια σηματος.

Η RR 5.7.1 ειναι δυστυχως ακομα βασισμενη σε r52 οποτε χρειαζεται airplane mode on/off μερικες φορες οταν ξεχναει να επανασυνδεσει τα data μονη της.

 

(υποψη,στην cm13 r54 του mtk-dev τουλαχιστον,δεν λειτουργει το gps)

Κάποιες εφαρμογές δεν παίζουν σε αυτή...

Link to comment
Share on other sites

για τα υπολοιπα led πηγαινε system/lib/hw και σβησε lights.mt6582.so και lights.mt6592.so , μετα reboot.Λογικα θα δουλεψουν και τα 7

 

Τέλεια!!! Τώρα δουλεύουν και τα 7 χρώματα άψογα. Ευχαριστώ.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...