Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λύση βρέθηκε για τον ήχο στις sim. Link παρουσίασης ενημερωθηκε.... :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Γίνεται, αν θυμάμαι καλά από τις ρυθμισεις του trebuchet.

δες αυτην την εικόνα

http://cdn.droidviews.com/wp-content/uploads/2015/01/Trebuchet-Launcher.jpg

 

Thanks δεν θυμόμουνα ότι το τραβάς προς τα πάνω το συρταράκι.

 

Μια ερώτηση ακόμα...ότι ringtone και να βάλω το τηλέφωνο χτυπάει με τη default της RR...

Κάνω κάτι λάθος ? Ω ρε γμτ πάει γέρασα !:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Thanks δεν θυμόμουνα ότι το τραβάς προς τα πάνω το συρταράκι.

 

Μια ερώτηση ακόμα...ότι ringtone και να βάλω το τηλέφωνο χτυπάει με τη default της RR...

Κάνω κάτι λάθος ? Ω ρε γμτ πάει γέρασα !:)

 

Διάβασε το λινκ της παρουσίασης... Εχει ενημερωθεί επί του θέματος

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήγαινε κατευθείαν και πείραξε τον kernel όπως δείχνει ο jpower στις φωτο στην προηγούμενη σελίδα. Θα δεις άλλο κινητό.

 

Μόλις έκανα ενα συγκριτικό με ίδιο τηλέφωνο, με ίδιες εφαρμογές, αλλά σε emui 3 B262.

Καλά ε,... Η μέρα με τα άγρια μεσάνυχτα χειμωνιατικης νύχτας στο βουνό ......

Καμία σχέση... :) :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν εκανα φορματ την sd σε pc. εκανα τα βηματα απο την αρχη αλλα χωρις το xposed και βλεπουμε

 

Δεν έχω κάνει, πότε, format την sd....

Κάτι δεν κάνετε καλά στην εγκατάσταση..

Δεν υπάρχει περίπτωση....

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει, πότε, format την sd....

Κάτι δεν κάνετε καλά στην εγκατάσταση..

Δεν υπάρχει περίπτωση....

 

Τους φακέλους android, data kai lost.dir τους σβηνεις από την sd;

Link to comment
Share on other sites

Δε μου μοιάζει για ορίτζιναλ, αυτή που έχει το τηλέφωνο είναι με καφέ καλωδιοταινία.

Παρόλαυτά σε ποιότητα είναι αντίστοιχη της αυθεντικής;

 

Από την δικιά μου εμπειρία, δεν υπάρχει ορίτζιναλ στο εμπόριο. Όλες ίδιες είναι

Link to comment
Share on other sites

Τους φακέλους android, data kai lost.dir τους σβηνεις από την sd;

 

Όχι, δεν εχω ασχοληθεί ποτέ με αυτούς.

Εκτος κι αν κάνα sd maid που τρεχω μια φορά το δίμηνο, τους σβήνει. Πράγμα που δε νομιζω...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Από την δικιά μου εμπειρία, δεν υπάρχει ορίτζιναλ στο εμπόριο. Όλες ίδιες είναι

Δε ξερω αν υπαρχει οριτζιναλ αλλα αυτες που εχω βρει ειναι τουλαχιστο 2 ειδών, μια με ασημι πλάτη και μια με ροζ. Πηρα μια με ασημι πλατη και περι τα 16 δολ και εδειξε εικονα για μερικα δευτερα μετα αρχισε τα νερα και μετα παρεδωσε. Παρεπιπτοντως ΔΕΝ είχε κατι σαν χαρτι πάνω απο τα «κουμπιά» όπως η αυθεντική που έβγαλα οπότε και αυτές με ασημι πλάτη δεν είναι ενός τύπου.

Πάω για μια ροζουλι τώρα και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν υπαρχει οριτζιναλ αλλα αυτες που εχω βρει ειναι τουλαχιστο 2 ειδών, μια με ασημι πλάτη και μια με ροζ. Πηρα μια με ασημι πλατη και περι τα 16 δολ και εδειξε εικονα για μερικα δευτερα μετα αρχισε τα νερα και μετα παρεδωσε. Παρεπιπτοντως ΔΕΝ είχε κατι σαν χαρτι πάνω απο τα «κουμπιά» όπως η αυθεντική που έβγαλα οπότε και αυτές με ασημι πλάτη δεν είναι ενός τύπου.

Πάω για μια ροζουλι τώρα και βλέπουμε.

Εγώ αντιθέτως η ασημί ήτανε σκυλί μέχρι που την έσπασα και η ροζ που φοράω τώρα με το που την έβαλα θολούρες και γραμμές..και την είχα πληρώσει 25 δολλάρια ενώ την ασημί 15 και ήτανε σκυλί. Αυτήν θα ξαναπάρω τώρα. Οπότε είναι ότι κάτσει. Μια φορά ορίτζιναλ δεν είναι καμία.

Επίσης το αναφέρω ξανά, όποιος θέλει το δικό μου με 40 ευρώ μαζί με τρεις θήκες και μια προστασία οθόνης, για ανταλλακτικά ή να αλλάξει οθόνη, το δίνω λόγο αλλαγής κινητού.

Edited by focusinos
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το λινκ της παρουσίασης... Εχει ενημερωθεί επί του θέματος

 

 

Thanks man !

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια οποίος ξέρει. Έκανε αναβάθμιση το super su από μόνο του και μετά μου πέταξε ένα μήνυμα ότι το su binary θέλει αναβάθμιση. Από την στιγμή που την έκανα δεν παίρνει αντίγραφα ασφαλείας το titanium. Το δοκίμασα με διάφορες εκδόσεις του titanium αλλά πάλι το ίδιο. Επίσης την αναβάθμιση το super su την έκανε ενώ το είχα ρυθμιζόμενο από το Τιτάνιουμ στο "detach from market"
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτό αλλά μετά από reboot χάνει την ρυθμιση

 

τι να σου πω,εγω το χω κανει για 2 εφαρμογες και τις αποσυνδεσε για παντα απο το market,ακομα και μετα απο αλλαγη rom.

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια βοήθεια οποίος ξέρει. Έκανε αναβάθμιση το super su από μόνο του και μετά μου πέταξε ένα μήνυμα ότι το su binary θέλει αναβάθμιση. Από την στιγμή που την έκανα δεν παίρνει αντίγραφα ασφαλείας το titanium. Το δοκίμασα με διάφορες εκδόσεις του titanium αλλά πάλι το ίδιο. Επίσης την αναβάθμιση το super su την έκανε ενώ το είχα ρυθμιζόμενο από το Τιτάνιουμ στο "detach from market"

 

καπου εκει ειναι το θεμα σου.Γιατι να κανεις detach το supersu?Tο supersu δεν κανει update τα binaries μεσω play store,γι αυτο ισως νομιζεις οτι δεν δουλεψε

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω,εγω το χω κανει για 2 εφαρμογες και τις αποσυνδεσε για παντα απο το market,ακομα και μετα απο αλλαγη rom.

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

καπου εκει ειναι το θεμα σου.Γιατι να κανεις detach το supersu?Tο supersu δεν κανει update τα binaries μεσω play store,γι αυτο ισως νομιζεις οτι δεν δουλεψε

 

Μόλις έγινε η αναβάθμιση του super su μου ζήτησε να κάνω αναβάθμιση το su binary. Και μόλις την έκανα δεν παίρνει αντίγραφα ασφαλείας των εφαρμογών το Τιτάνιουμ.

Και όταν λέω ότι έκανε αναβάθμιση ενώ το είχα detach δεν εννοώ για το su binary αλλά για την εφαρμογη

Edited by suzukis
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για να μην αναβαθμίζονται, από μονες τους, οι εφαρμοφές, ο ασφαλέστερος τρόπος είναι να τις βρείτε στο playstore, να πατησετε το menu button και ξετικάρετε το auto update

δες εδω..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6491113#post6491113

 

αν τυχόν την έκανε update, κάντε την uninstall. Θα αφαιρέσει τα updates, μονο.

 

Edit :

Ετσιιιιιιι.....

http://s21.postimg.org/wn5bh6b3r/Screenshot_2016_03_07_14_53_25.png

:D

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το μόνο σοβαρό σχετικά (για μένα-μη βαράτε) πρόβλημα και στη resurrection και στην προηγούμενη CM είναι στο youtube.

Συγκεκριμένα, περίπου 5 δευτερόλεπτα αφού αρχίσει το βίντεο, σταματάει και πρέπει να ξαναπατήσω play. Μετά παίζει από την αρχή και χωρις να ξανασταματήσει, αλλά αμα κάνω seek πρέπει πάλι να πατήσω play για να ξεκινήσει (απο εκεί που έκανα seek - όχι από την αρχή). Επίσης, κάνει πάντα ξαναματαbuffering στο seek, ακόμα κι αν παω σε τμήμα που έχει ήδη κατέβει.

 

Το έκανε και με την έκδοση που είχε η rom, και με το τελευταίο update και το fix.

 

Θυμάμαι ότι είχε ξανααναφερθεί αλλά δεν θυμάμαι να προχώρησε.

 

Καμιά ιδέα? Να σημειώσω ότι η δοκιμή έγινε πριν βάλω οτιδήποτε άλλο (μόνο τα βήματα του tutorial έκανα). Στην προηγούμενη CM είχα φορτώσει πρώτα τη σαρα και τη μαρα πριν δοκιμάσω, και έλεγα ότι θα φταίει κάτι δικό μου, γιαυτό ήμουν ψυλλιασμένος και ήταν το πρώτο που δοκίμασα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το μόνο σοβαρό σχετικά (για μένα-μη βαράτε) πρόβλημα και στη resurrection και στην προηγούμενη CM είναι στο youtube.

Συγκεκριμένα, περίπου 5 δευτερόλεπτα αφού αρχίσει το βίντεο, σταματάει και πρέπει να ξαναπατήσω play. Μετά παίζει από την αρχή και χωρις να ξανασταματήσει, αλλά αμα κάνω seek πρέπει πάλι να πατήσω play για να ξεκινήσει (απο εκεί που έκανα seek - όχι από την αρχή). Επίσης, κάνει πάντα ξαναματαbuffering στο seek, ακόμα κι αν παω σε τμήμα που έχει ήδη κατέβει.

 

Το έκανε και με την έκδοση που είχε η rom, και με το τελευταίο update και το fix.

 

Θυμάμαι ότι είχε ξανααναφερθεί αλλά δεν θυμάμαι να προχώρησε.

 

Καμιά ιδέα? Να σημειώσω ότι η δοκιμή έγινε πριν βάλω οτιδήποτε άλλο (μόνο τα βήματα του tutorial έκανα). Στην προηγούμενη CM είχα φορτώσει πρώτα τη σαρα και τη μαρα πριν δοκιμάσω, και έλεγα ότι θα φταίει κάτι δικό μου, γιαυτό ήμουν ψυλλιασμένος και ήταν το πρώτο που δοκίμασα τώρα.

 

Μόλις εκανα απεγκατασταση την εφαρμογή για να καθαρίσει και το δοκιμασα και εγώ. Το έκανε πριν, το κανει και τώρα, ακριβως το ίδιο πράγμα. Είναι λίγο σπαστικο.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας, όντας, περάσει το τελευταίο φιξακι που δίνει 720p, μια λύση είναι να χρησιμοποιήσετε snaptube.

Παίζει βίντεο από YouTube, vimeo και άλλους παροχους. Παίζει και σώζει σε διάφορα φορματ, μεταξύ αυτών και σε 1280χ720

Σώζει απ ευθείας και σε mp3.

Δεν απαιτεί επανεγκατασταση του φιξ.

Δεν τρώει σκαλωμα

http://s18.postimg.org/a4n5rmebt/Screenshot_2016_03_07_18_37_03.png http://s18.postimg.org/5k0zcoumh/Screenshot_2016_03_07_18_37_11.png

 

Εγώ τουλάχιστον αυτό χρησιμοποιω για να κατεβάζω και κανα τραγουδάκι στην καρτα.

 

Σχετικά με το YouTube.

Αυτό με την παύση στην αρχή, ισχύει. Θέλει ξανά κλικ για να αρχίσει να παίζει. Απο κει και πέρα το seeking, είναι της τάξης των 2" σε 720p και λιγότερο σε κατώτερη ανάλυση. . Είμαι στην έκδοση 10.14.56 στην οποία, έχω περασμένο και το φιξ, λογω δοκιμής με νεωτερη έκδοση.

 

Πιο απλά, έχοντας Φλασαρει το φιξ, κάντε uninstall το YouTube, επαναφέροντας το στην αρχική μορφη (παλιά). Μην το αφήσετε να κάνει UPDATE, όπως δείχνω σε προηγούμενο ποστ.

Ναι, μπορεί το "touch to retry" να ξαναεμφανιστει. Αλλά θέμα seeking σοβαρό.

Δοκιμασμένο....

 

Τιποτα απο ολα αυτα, δεν θα έχετε στην snaptube. Δώστε της μια δοκιμή... :)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινε η αναβάθμιση του super su μου ζήτησε να κάνω αναβάθμιση το su binary. Και μόλις την έκανα δεν παίρνει αντίγραφα ασφαλείας των εφαρμογών το Τιτάνιουμ.

Και όταν λέω ότι έκανε αναβάθμιση ενώ το είχα detach δεν εννοώ για το su binary αλλά για την εφαρμογη

 

ισως επειδη το supersu δεν ειναι κοινη εφαρμογη και λογικα στην rom θα ηταν system app και οχι user app.Αλλα γιατι θες να την αποσυνδεσεις απο το market?Παντως δεν υπαρχει αλλος τροπος εκτος απο αυτον με το titanium

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για να μην αναβαθμίζονται, από μονες τους, οι εφαρμοφές, ο ασφαλέστερος τρόπος είναι να τις βρείτε στο playstore, να πατησετε το menu button και ξετικάρετε το auto update

δες εδω..

 

δεν ειναι το ιδιο με το detach..

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω. Πλην όμως με το detouch, μετά από επανεκκίνηση, σε άγνωστο χρόνο, ξανακάνει update. Δεν ξέρω, ίσως κανω κάτι λάθος. Πότε δεν μου δούλεψε σωστά.

 

Γενικά, εχω περιορίσει το αλισβερισι των Google Services, στα πλαίσια της οικονομίας.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

https://drive.google.com/file/d/0B0u1Ikc1Q4mKNEhMQmh0Z1dzelU/view?usp=docslist_api

 

Έχω εδώ και μια ωρα που έχω αλλάξει στον kernel την συγκεκριμένη ρύθμιση που δείχνει η φωτογραφία και μπορω να πω οτι έχω κινητό απο άλλο πλανήτη. Facebook, viber,messenger, camera,browser,dropbox...άμεση ανταπόκριση. WOW! jpower you are power!

Link to comment
Share on other sites

Οταν παταμε το πληκτρο homme ενω παιζει μια εφαρμογη, πχ youtube, τοτε αυτη κλεινει. Ξερουμε πως απενεργοποιειται αυτο?
Link to comment
Share on other sites

https://drive.google.com/file/d/0B0u1Ikc1Q4mKNEhMQmh0Z1dzelU/view?usp=docslist_api

 

Έχω εδώ και μια ωρα που έχω αλλάξει στον kernel την συγκεκριμένη ρύθμιση που δείχνει η φωτογραφία και μπορω να πω οτι έχω κινητό απο άλλο πλανήτη. Facebook, viber,messenger, camera,browser,dropbox...άμεση ανταπόκριση. WOW! jpower you are power!

 

Ενδεχομένως να τσιμπάει λίγο μπαταρία..

Αλλά,

Σε αποζημιώνει... ;).

Εαν γυρίσεις και τον governor σε performance.. Εκεί να δεις γλέντια

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω. Πλην όμως με το detouch, μετά από επανεκκίνηση, σε άγνωστο χρόνο, ξανακάνει update. Δεν ξέρω, ίσως κανω κάτι λάθος. Πότε δεν μου δούλεψε σωστά.

 

Γενικά, εχω περιορίσει το αλισβερισι των Google Services, στα πλαίσια της οικονομίας.

 

Εγω οσες φορες το εχω χρησιμοποιησει δουλευει τελεια,μαλιστα μερικες εφαρμογες τις εχω κανει detach εδω και πανω απο χρονο και παραμενουν detached και τωρα μετα απο δεκαδες rom που εχω περασει.

 

Tωρα το να μην δουλευει το detach σε καποια rom μου μυριζει καποιο θεμα με το root της rom.Kατι δεν αφηνει το titanium να παρει δικαιωματα για να κανει το detach.

 

Eγω βεβαια χρησιμοποιω μονο aosp roms παντα με supersu σε grant ως default για root management,ισως γι αυτο δεν εχω προβληματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εαν γυρίσεις και τον governor σε performance.. Εκεί να δεις γλέντια

 

εκει κολλας και τον φορτιστη στο usb με κολλητηρι..!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...