Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mια ανάμνηση παλιά τα άσπρα μου πανιά φουσκώνει

http://images6.theimagehosting.com/6790.7db.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Επειδή βλέπω έχεις πείρα στα φλασαρίσματα, προσπαθώ να φλασάρω το tablet CUBE TALK 7X με το flash tool και δεν μπορώ (μόλις κάνω browse το scatter.txt δείχνει ότι φορτώνει συνέχεια χωρίς να προχωράει η διαδικασία, πριν καν συνδέσω το τάμπλετ στο pc). Μπορώ να δοκιμάσω το ygdp ή είναι μόνο για COOLPAD? Tι άλλο θα πρότεινες?

 

μονο για τηλεφωνα της coolpad

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η MIUI ρε παιδια, τοσο γρηγορη (για 4.4), τοσο ομορφη (προσωπικη αποψη) κ αυτο το προβλημα με τα notifications δεν παλευεται.

Εχω δοκιμασει οτι τρικ υπαρχει στο νετ, δεν πιανει τιποτα, τα notifications νεκρωνουν καποια στιγμη.

Εχω δοκιμασει ολες τις εκδοσεις απο 6 εκδοση κ μεχρι τωρα δεν εχει φιξαριστει.

Μακαρι να ηξερα τι πρεπει να πειραξω για να τα διορθωσω..

 

Επισης εχω δοκιμασει κατι σε EMUI3 κ κατι πετυχα, οχι develop, απλα διορθωνω μια απο Needrom που μου φαινεται οτι δεν κανει τοσα σπασιματα οσο της FIRE. Αν βγει κατι καλο (κ δοκιμασμενο απο μενα για λιγο καιρο) θα το ποσταρω.

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

μονο για τηλεφωνα της coolpad

 

Υπάρχει κανένα άλλο εργαλείο για φλασάρισμα εκτός του flash tool?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα άλλο εργαλείο για φλασάρισμα εκτός του flash tool?

Κάτι δεν γίνεται σωστα,το flash tool δεν έχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν γίνεται σωστα,το flash tool δεν έχει θέμα.

 

Κατέβασα πολλά flash tools και εγώ και ένα κατάστημα υπολογιστών που το πήγα, με κανένα δεν κατάφερα να το προχωρήσω, βγάζει σφάλμα στο scatter file πριν καν συνδεσω το ταμπλετ. Η πιο ενημερωμένη έκδοση flash tool που βρήκα (SP_Flash_Tool_exe_Windows_v5.1528.00.000), δε βγάζει σφάλμα στο scatter file, αλλά δεν προχωράει τη διαδικασία, κολλάει και δεν κλείνει ούτε από το Χ του παραθύρου του προγράμματος. Πρέπει να βγω με CTRL-ALT-DEL. Οι δοκιμές έγιναν και σε διαφορετικά pc, μήπως και έφταιγε η διαμόρφωση του δικού μου, όλα με WINDOWS 7.Για αυτό ψάχνω άλλο τρόπο, εκτός του flash tool.

Eυχαριστώ για τη βοήθεια πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας που να το χρησιμοποιησε το κινητο εκτος χωρας? Αμερικη ας πουμε ή να ξερει αν δουλευει εκει,προσπαθω να βγαλω ακρη, νομιζω οτι θα δουλεψει με gsm σιμ καρτα σε tmobile αλλα το παιζω κορωνα-γραμματα νομιζω :p Η καμερα σε μενα κανει force close miui τελευταια εκδοση του kouskous.

 

Στη Ρουμανία που πήγα τον Ιούλιο έπιασε κανονικά το τοπικό δίκτυο με την κάρτα της Cosmote με ένδειξη R στο σήμα, αλλά και μετά με Vodafone Ρουμανίας έπιανε κανονικά με 3G στα data!! Στην Αμερική, όμως, δεν έχουν κάποια διαφορά στο είδος της σύνδεσης, GSM κτλ;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παίδες τελικά ποια είναι μια καλή αξιόπιστη rom με ελληνικά γιατί έχω χαθεί άσχημα δεν έχω απαιτήσεις.

 

Φίλε, εγώ χρησιμοποιώ AOSP Maucat εδώ και αρκετούς μήνες (με μια παρένθεση όταν δοκίμασα Emui 262) και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Αλλά, επειδή παρακολουθώ σταθερά το νήμα, βλέπω παιδιά ευχαριστημένα με Emui 262, καθώς και Miui του Κουσκούς, αλλά και τώρα τελευταία με iNew!! Διαλέγεις και παίρνεις! Θεωρώ όλες τις προαναφερθείσες τις πιο καλές μαζί με την κλασική Emui Unicom, την οποία, όμως, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, απλά την αναφέρουν συνέχεια ως την πιο απροβλημάτιστη, άρα όντως θα είναι!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η MIUI ρε παιδια, τοσο γρηγορη (για 4.4), τοσο ομορφη (προσωπικη αποψη) κ αυτο το προβλημα με τα notifications δεν παλευεται.

Εχω δοκιμασει οτι τρικ υπαρχει στο νετ, δεν πιανει τιποτα, τα notifications νεκρωνουν καποια στιγμη.

Εχω δοκιμασει ολες τις εκδοσεις απο 6 εκδοση κ μεχρι τωρα δεν εχει φιξαριστει.

Μακαρι να ηξερα τι πρεπει να πειραξω για να τα διορθωσω..

 

Επισης εχω δοκιμασει κατι σε EMUI3 κ κατι πετυχα, οχι develop, απλα διορθωνω μια απο Needrom που μου φαινεται οτι δεν κανει τοσα σπασιματα οσο της FIRE. Αν βγει κατι καλο (κ δοκιμασμενο απο μενα για λιγο καιρο) θα το ποσταρω.

 

αυτο? --> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.andqlimax.pushfixer&hl=en

η uninstall τα google services και περασμα αλλων?

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα πολλά flash tools και εγώ και ένα κατάστημα υπολογιστών που το πήγα, με κανένα δεν κατάφερα να το προχωρήσω, βγάζει σφάλμα στο scatter file πριν καν συνδεσω το ταμπλετ. Η πιο ενημερωμένη έκδοση flash tool που βρήκα (SP_Flash_Tool_exe_Windows_v5.1528.00.000), δε βγάζει σφάλμα στο scatter file, αλλά δεν προχωράει τη διαδικασία, κολλάει και δεν κλείνει ούτε από το Χ του παραθύρου του προγράμματος. Πρέπει να βγω με CTRL-ALT-DEL. Οι δοκιμές έγιναν και σε διαφορετικά pc, μήπως και έφταιγε η διαμόρφωση του δικού μου, όλα με WINDOWS 7.Για αυτό ψάχνω άλλο τρόπο, εκτός του flash tool.

Eυχαριστώ για τη βοήθεια πάντως.

Δοκίμασες αλλη rom? Επίσης δοκίμασε xp ή vista.πολύ περίεργο μου φαίνεται παντως

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η MIUI ρε παιδια, τοσο γρηγορη (για 4.4), τοσο ομορφη (προσωπικη αποψη) κ αυτο το προβλημα με τα notifications δεν παλευεται.

Εχω δοκιμασει οτι τρικ υπαρχει στο νετ, δεν πιανει τιποτα, τα notifications νεκρωνουν καποια στιγμη.

Εχω δοκιμασει ολες τις εκδοσεις απο 6 εκδοση κ μεχρι τωρα δεν εχει φιξαριστει.

Μακαρι να ηξερα τι πρεπει να πειραξω για να τα διορθωσω..

 

Επισης εχω δοκιμασει κατι σε EMUI3 κ κατι πετυχα, οχι develop, απλα διορθωνω μια απο Needrom που μου φαινεται οτι δεν κανει τοσα σπασιματα οσο της FIRE. Αν βγει κατι καλο (κ δοκιμασμενο απο μενα για λιγο καιρο) θα το ποσταρω.

 

αυτο? --> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.andqlimax.pushfixer&hl=en

η uninstall τα google services και περασμα αλλων?

 

Τα δοκίμασα και εγώ όλα αυτά αλλά τίποτα, χτύπαγε την πρώτη φορά και μετά τίποτα:cry:

Πολύ καλή η MIUI του φίλου kouskous με ολα να δουλεύουν εκτός απο τις ειδοποιήσεις, που ήταν και ο λόγος που βγήκε και πήγα στην InewV3plus ROM 8297W-9.26

Link to comment
Share on other sites

Τα δοκίμασα και εγώ όλα αυτά αλλά τίποτα, χτύπαγε την πρώτη φορά και μετά τίποτα:cry:

Πολύ καλή η MIUI του φίλου kouskous με ολα να δουλεύουν εκτός απο τις ειδοποιήσεις, που ήταν και ο λόγος που βγήκε και πήγα στην InewV3plus ROM 8297W-9.26

 

Εγω παντως που την εχω πανω λιγο καιρο παντα δουλευουν οι ειδοποιησεις,κοιτα να κλειδωσεις τα apps κανοντας swipe προς τα κατω και βαλτα και στην εκκινηση και θα εισαι μια χαρα πιστευω.

 

Στη Ρουμανία που πήγα τον Ιούλιο έπιασε κανονικά το τοπικό δίκτυο με την κάρτα της Cosmote με ένδειξη R στο σήμα, αλλά και μετά με Vodafone Ρουμανίας έπιανε κανονικά με 3G στα data!! Στην Αμερική, όμως, δεν έχουν κάποια διαφορά στο είδος της σύνδεσης, GSM κτλ;;;

 

Τελικα πηρα ενα με tmobile και κατεληξα μεχρι 2g να εχω,ναι τα δικτυα τους ειναι οτι ναναι,αλλοι με gsm 2-3 συχνοτητες για 2g και αλλες για 3g και αλλες για 4g και αλλες εταιριες με cdma και χιλιες 2 συχνοτητες και αυτοι.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

θελω να περασω την miui 5.8.27 που ανεβηκε εδω.κανεις που την εχει περασει του δουλευουν ολα καλά ?

Κανεις παιδια σε αυτο που ρωτησα?

Link to comment
Share on other sites

Κανεις παιδια σε αυτο που ρωτησα?

Φίλε μου,τι εννοείς να δουλεύουν όλα καλά ? Είναι πλήρως λειτουργική και γι αυτό την "φοράνε"αρκετά παιδιά.τώρα εσύ τι ζητάς απο μια rom είναι δικο σου θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν azuli, είπα να βάλω τη maucat για την οποια κυριολεκτικα μας εχεις πρηξει :lol:

Το πρόβλημα που αντιμετωπισα ηταν οτι δεν επιανε την ωρα ουτε απο το δικτυο, ουτε απο το gps και συνεπως δεν μπορουσα να κανω log in Πουθενα :lol:

Περιμενα ενα τεταρτο να πιασει την ωρα και τιποτα. Εφυγε ακλαφτη. Η iNew ειναι καταπληκτικη αλλα εγω επειδη συνδεομαι σε δικτυο πανεπιστημιου, πρεπει καθε μερα να κανω νεο register που φυσικα δε με βολευει καθολου.

 

ΥΓ Στο xda εσυ εισαι ο korekore1 και την κανεις promo κι εκει;;; :lol: Ρε μπας και σε πληρωνει ο maucatίδης;;;

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν azuli, είπα να βάλω τη maucat για την οποια κυριολεκτικα μας εχεις πρηξει :lol:

Το πρόβλημα που αντιμετωπισα ηταν οτι δεν επιανε την ωρα ουτε απο το δικτυο, ουτε απο το gps και συνεπως δεν μπορουσα να κανω log in Πουθενα :lol:

Περιμενα ενα τεταρτο να πιασει την ωρα και τιποτα. Εφυγε ακλαφτη. Η iNew ειναι καταπληκτικη αλλα εγω επειδη συνδεομαι σε δικτυο πανεπιστημιου, πρεπει καθε μερα να κανω νεο register που φυσικα δε με βολευει καθολου.

 

ΥΓ Στο xda εσυ εισαι ο korekore1 και την κανεις promo κι εκει;;; :lol: Ρε μπας και σε πληρωνει ο maucatίδης;;;

maucat ειναι απροβληματιστη φιλε το μονο προβλημα ειναι με το bluetooth δεν δεχεται αρχεια ! με EMUI3.0_B262 εχω αραξει ! maucat -emui 3.0 b262 και miui δεν εχω κανενα παραπονο !
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν azuli, είπα να βάλω τη maucat για την οποια κυριολεκτικα μας εχεις πρηξει :lol:

Το πρόβλημα που αντιμετωπισα ηταν οτι δεν επιανε την ωρα ουτε απο το δικτυο, ουτε απο το gps και συνεπως δεν μπορουσα να κανω log in Πουθενα :lol:

Περιμενα ενα τεταρτο να πιασει την ωρα και τιποτα. Εφυγε ακλαφτη. Η iNew ειναι καταπληκτικη αλλα εγω επειδη συνδεομαι σε δικτυο πανεπιστημιου, πρεπει καθε μερα να κανω νεο register που φυσικα δε με βολευει καθολου.

 

ΥΓ Στο xda εσυ εισαι ο korekore1 και την κανεις promo κι εκει;;; :lol: Ρε μπας και σε πληρωνει ο maucatίδης;;;

 

δεν ξερω τι θεματα σου βγηκαν,η rom ειναι δοκιμασμενη 3 μηνες και δεν εχει προβληματα,τα χουμε πει αυτα.Το gps της ειναι το πιο γρηγορο,μεσα σε σπιτι κλειδωνε σε 5-10 sec χωρις βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Χθες μου συνεβη κατι πολυ ακυρο... Η SD κρασαρε οταν ανοιγα τις φωτος που ειχα μεσα της. Σημερα την αναγνωριζε σαν προβληματικη και ζητουσε φορματ οπου κι αν τη δοκιμαζα. Με τα πολλα εχασα τα παντα εκει μεσα καθως δεν ειχα αλλη επιλογη. Κανενα προγραμματακι που να βρισκει σβησμενα αρχεια ξερουμε; Ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα μονο που δεν εκλαιγα πανω στο Coolpad!
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Χθες μου συνεβη κατι πολυ ακυρο... Η SD κρασαρε οταν ανοιγα τις φωτος που ειχα μεσα της. Σημερα την αναγνωριζε σαν προβληματικη και ζητουσε φορματ οπου κι αν τη δοκιμαζα. Με τα πολλα εχασα τα παντα εκει μεσα καθως δεν ειχα αλλη επιλογη. Κανενα προγραμματακι που να βρισκει σβησμενα αρχεια ξερουμε; Ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα μονο που δεν εκλαιγα πανω στο Coolpad!

 

http://www.recovermyfiles.com/ δοκιμασμενο σε pc, θα βρεις ευκολα και key

Link to comment
Share on other sites

Χθες μου συνεβη κατι πολυ ακυρο... Η SD κρασαρε οταν ανοιγα τις φωτος που ειχα μεσα της. Σημερα την αναγνωριζε σαν προβληματικη και ζητουσε φορματ οπου κι αν τη δοκιμαζα. Με τα πολλα εχασα τα παντα εκει μεσα καθως δεν ειχα αλλη επιλογη. Κανενα προγραμματακι που να βρισκει σβησμενα αρχεια ξερουμε; Ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα μονο που δεν εκλαιγα πανω στο Coolpad!

 

recuva που είναι και free. Δεν χάνεται τίποτα, έχουν βρεθεί πολλών αρχεία από σβησμένες κάρτες. (εκτός και έχει χαλάσει εντελώς)

 

Κάνε πρώτα αυτό που λέει ο jpower73, μου έχει τύχει πολλές φορές

Link to comment
Share on other sites

Βγαλτην και βαλτην, μεσω ανταπτορα, σε card reader και συνδεσε την σε πισι...

 

Ισως.... Εκπλαγεις :happy:

 

Το έκανα, ζητούσε φορματ. Θα δοκιμάσω το recovery αρχείων που πρότειναν τα παιδιά πάνω

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Χθες μου συνεβη κατι πολυ ακυρο... Η SD κρασαρε οταν ανοιγα τις φωτος που ειχα μεσα της. Σημερα την αναγνωριζε σαν προβληματικη και ζητουσε φορματ οπου κι αν τη δοκιμαζα. Με τα πολλα εχασα τα παντα εκει μεσα καθως δεν ειχα αλλη επιλογη. Κανενα προγραμματακι που να βρισκει σβησμενα αρχεια ξερουμε; Ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα μονο που δεν εκλαιγα πανω στο Coolpad!

 

PhotoRec απο μενα.

Free software & Open source.

 

Μου χει σωσει πολλα αρχεια σε sd ακομα και με φορματ απο πανω.

 

Σημερα στο xda ειδα ποσταρε ο fire οτι το camera recording ειναι fixed.

Ελπιζω να εννοει το video recording.

Τον ρωτησαν 2-3 ποτε θα κανει publish τα changes.

 

Ελπιζω συντομα για να δουμε και μεις ασπρη μερα με καμια lollipop.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι εδω και ποσες μερες με MIUI V7 και χανει το σημα συνεχεια οταν βγαινω εκτος σπιτιου.

Θα διορθωθει με εκ νεου install της ROM (γιατι με τα update απο 5.9.10 σε 17,26 δεν διορθωθηκε) ;;;

Αλλιώς να δοκιμάσω την iNew ROM...εχω βαλει και maucat kai emui 265 στο παρελθον.

 

Εχει καποιος το λινκ για την iNew ;

Oneplus 8T - Poco F2 Pro - Redmi 8 - Redmi Note 4X - Samsung Galaxy J5 - Coolpad F1 - Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι εδω και ποσες μερες με MIUI V7 και χανει το σημα συνεχεια οταν βγαινω εκτος σπιτιου.

Θα διορθωθει με εκ νεου install της ROM (γιατι με τα update απο 5.9.10 σε 17,26 δεν διορθωθηκε) ;;;

Αλλιώς να δοκιμάσω την iNew ROM...εχω βαλει και maucat kai emui 265 στο παρελθον.

 

Εχει καποιος το λινκ για την iNew ;

Πως σου φάνηκαν emui και maucat?η inew v3 plus luitao είναι αρκετά καλη αλλά θέλει "καθαρισμό" απο κινεζιες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...