Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα! Μου ήρθε χθες το κινητό. Κάνει 5 ώρες να φορτίσει περίπου, και όταν είναι 100%, μου λέει ότι έχει ζωή ακόμα 11 ώρες. Και όντως κλέινει μετά από 11 ώρες :O Φταίει η ρομ πχ? Τι μπορώ να κανω? :S

 

Χρονια πολλα. Και εγω ετσι ημουν οταν το πηρα και ελεγα τι πηγα και πηρα. Μετα απο πεντε με εξι φορτησεις μπαταριας θα ειναι κομπλε. Θυμαμαι επεφτα για υπνο με 40 % μπαταρια και ξυπναγα και ειχε 10%. Τωρα ολα κομπλε. Οσο ειναι standbuy ειναι κομπλε, οσο το δουλευεις καιει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Το recovery το εχω ηδη. Θα χαθει αν φλασαρω? Πρεπει να το ξαναπερασω μετα?

Τα παντα θα χαθουν(εκτος απο την sd) . Για αυτο ακολουθησε απο την πρωτη σελιδα τον οδηγο απο mixanikos που τα περιγραφει αναλυτικα.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα. Και εγω ετσι ημουν οταν το πηρα και ελεγα τι πηγα και πηρα. Μετα απο πεντε με εξι φορτησεις μπαταριας θα ειναι κομπλε. Θυμαμαι επεφτα για υπνο με 40 % μπαταρια και ξυπναγα και ειχε 10%. Τωρα ολα κομπλε. Οσο ειναι standbuy ειναι κομπλε, οσο το δουλευεις καιει.

 

ΑΑ ωραία! Να σαι καλά γιατί είχα στεναχωρηθεί λίγο :) Καλές γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

Φροντισε να ακολουθησεις τον οδηγο και να βαλεις το recovery πριν φλασαρεις γιατι θα παιδευτεις μετα.

 

Τα παντα θα χαθουν(εκτος απο την sd) . Για αυτο ακολουθησε απο την πρωτη σελιδα τον οδηγο απο mixanikos που τα περιγραφει αναλυτικα.

Τελικα ακολουθησα τον οδηγο του φιλου mixanikos αλλα και παλι τιποτα, μολις ανοιγει το τηλεφωνο παραμενει με κολλημενη οθονη.

Καποιος αλλος τροπος λετε να υπαρχει?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε όλους

Πήρα ενα fi για εναν φιλο μου και δεν ειναι root προαπαθώ 2 μέρες τωρα να το rootaro αλλα δεννννννν ουτε με kingo root ουτε με vrout ουτε με αυτά που αναφέρονται στην 1 σελίδα

Κάποια βοήθεια απο κάποιον

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε όλους

Πήρα ενα fi για εναν φιλο μου και δεν ειναι root προαπαθώ 2 μέρες τωρα να το rootaro αλλα δεννννννν ουτε με kingo root ουτε με vrout ουτε με αυτά που αναφέρονται στην 1 σελίδα

Κάποια βοήθεια απο κάποιον

 

Τι recovery έχεις;

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

kαλησπερα και χρονια πολλα σε ολους τους φιλους μου!!!

πεστε μου λιγο παω να το συνδεσω με το pc μου με καλωδιο κοι δεν συνδεεται και μου βγαζει προβλημα συνδεσης με την MTP ???

TI ΠΑΙΖΕΙ ΠΑΙΔΙΑ??:happy:

κανω επιδυωρθωση προβληματος αλλα δεν μπορει και δεν βρισκει ΜΑΛΛΟΝ το αντοιστιχο προβλημα να το διορθωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά θέλω να ρωτησω αμα υπάρχει miui rom με ελληνικά;γιατί ψάχνω και βρησκω αγγλικές μονο.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά και χρόνια πολλά.

Μου ήρθε τελικώς κι εμένα το κινητό αλλά μόλις πρόσεξα κάτι και έχω ξενερώσει γιατί παίζει να είναι πρόβλημα... Άνοιξα το κινητό και παρατηρώ ότι έχει ένα κάπως σαν τρέμουλο στο φωτισμό του. Κάπως σαν να "παίζει" δηλαδή, δε μπορώ και να το εξηγήσω αλλιώς για να βοηθήσω πιο πολύ. Προσπαθώ να το τραβήξω video και με μια ψηφιακή κάμερα που έχω για να το ανεβάσω στο youtube μήπως το βλέπατε αλλά δεν το πιάνει αυτό το "τρέμουλο" που λέω. Περισσότερο φαίνεται όταν μπαίνω στα settings, πάνω ψηλά στην πράσινη μπάρα στον τίτλο των settings. Λίγο έπαιξα με το φωτισμό, προφανώς όταν τον ανέβαζα φαινόταν πιο έντονα το "τρέμουλο", δεν άλλαξε κάτι. Σήμερα το άνοιξα το κινητό, δεν έχω πειράξει τίποτα απολύτως, δεν έχω περάσει κανένα app και είναι με τη ROM που ήρθε από το vickmall.

 

Είναι όντως πρόβλημα; Το κάνει σε εσάς; Ή φταίει απλά η ROM;

 

edit: Αυτή τη στιγμή, μετά από ένα 45λεπτο περίπου λειτουργίας του κινητού (στη διάρκεια του οποίου δεν έκανα τίποτα τρελό, απλά συνδέθηκα λίγο στο internet, πέρασα το google account μου και πήρα κανα δυο τηλέφωνα), δείχνει ότι μειώθηκε πολύ αυτό το "παίξιμο" του φωτισμού, ίσως κι εξαλείφθηκε. Ωστόσο τα παραπάνω ερωτήματά μου ισχύουν. Περιμένω κάποιο info...

Edited by GiO_K
Link to comment
Share on other sites

recovery_TWRP_V2.4.4 και με Mobileuncle Tools

 

Αφού έχεις custom recovery απλά φλάσαρε μέσω twrp ένα zip αρχείο για root permissions είτε το supersu zip είτε το kinguser zip.

θα τα βρεις εδώ :

http://forum.xda-developers.com/apps/supersu/2014-09-02-supersu-v2-05-t2868133

http://www.datafilehost.com/d/dc9fae43

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

geokostas

 

Τα ειχα και εγω αυτα τα προβληματα οπως και αλλοι σε καποια τηλεφωνα δεν καθεται καλα το TWRP βαλε CWM

Edited by parisaktos
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα μια rom για πρωτη φορα (Micromax_A310_031_decrappified) με CWM Recovery.

Βλέπω install from sdcard complete.

Δεν πρέπει να κάνει reboot μόνο του ?

Ή έκανα καμια *******?

Edited by tdm
Link to comment
Share on other sites

geokostas

 

Τα ειχα και εγω αυτα τα προβληματα οπως και αλλοι σε καποια τηλεφωνα δεν καθεται καλα το TWRP βαλε CWM

Ευχαριστω. Το θέμα είναι πως μα το κανω αφού μόλις ανοίγει το τηλέφωνο, κολλάει αμέσως η οθόνη και δεν σ'αφηνει να προχωρησεις.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Το θέμα είναι πως μα το κανω αφού μόλις ανοίγει το τηλέφωνο, κολλάει αμέσως η οθόνη και δεν σ'αφηνει να προχωρησεις.

 

Restore το backup της original rom και περνα με mobile uncle την TWRP

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,χρονια πολλα σε ολους.

Πως βαζουμε ρε παιδια πληκτρολογιο στην mlais 1028?

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,χρονια πολλα σε ολους.

Πως βαζουμε ρε παιδια πληκτρολογιο στην mlais 1028?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sql.greekkeyboard

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλα. Μια ερωτηση. Ξερετε πως δεχομαι μηνυματα απο τετραψηφιους; Και για τις δυο καρτες που εχω μεσα. Q και Cosmote
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλα σε όλους.

Είχε κανένας πρόβλημα με το vlc να μην δείχνει υπότιτλους ενώ υπάρχουν.

Χρησιμοποιώ την micromax v031 ROM.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ το κινητάκι πριν δέκα μέρες (μεταχειρισμένο) έτοιμο και customromαρισμένο :lol: με την mlais 1028 (ΚΚ 4.4.3).

Προβλήματα δεν είχα μέχρι στιγμής. Γρήγορο, πολύ δυνατό και όσον αφορά το gps, δε μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω μπορεί να ζητήσει κάποιος. Κλειδώνει πραγματικά αμέσως και με οδήγησε με απίστευτη άνεση και ακρίβεια στη μια και μόνη φορά που το χρειάστηκα (here maps).

Το μόνο που δεν κατάφερα να κάνω είναι να αλλάξω τη lockscreen, αλλά και αυτό λύθηκε εύκολα με μια εφαρμογούλα από το play. Τόσο απλά... :)

Μοναδικό μείον θα έλεγα τη μπαταρία του, η οποία σε αναμονή πραγματικά δεν κατεβαίνει με τίποτα, αλλά όταν το χρησιμοποιώ πέφτει πολύ γρήγορα. Δεν με πολυαπασχολεί αυτό βέβαια, αφού φορτιστές έχω σε σπίτι, δουλειά και αυτοκίνητο, οπότε είμαστε κομπλέ.

Τέλος, ένα ψευτο-μπαγκ που έχω παρατηρήσει, είναι πως όταν καθαρίζω τη ραμ από το home button (πατημένο), μαζί με τα "παράθυρα" κλείνουν και τα services, κάτι πολύ ενοχλητικό αφού μου κλείνει συνεχώς κάποιες εφαρμογές που τις θέλω ανοιχτές (π.χ. viber). Μπορώ και τα κλείνω και ένα ένα φυσικά, αλλά με τα 2gb ram που έχει το κινητάκι, ο καθαρισμός είναι κυριολεκτικά άχρηστος... :)

Για το τέλος άφησα τη δοκιμή antutu που έκανα και πήγε πολύ καλά...

http://s29.postimg.org/6xlarufmr/ANTUTUCOOLPADF1.jpg

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...