Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

τώρα σου γράφω από το pc που είναι και αυτό συνδεδεμένο ασύρματα

δεν γνωριζω κατι παραπανω ,παντως θα σου απαντηση καποιος απο δω μεσα που θα ξερεις πιο καλα.

Το κινητο δεν εχει θεμα παντως καποια ρυθμισουλα θα ειναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 116 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νέα μέτρηση με οριτζιναλ ρομ

 

η 5.0 εκδοση του antutu εχω παρατηρησει οτι βγαζει υψηλοτερο score απο τις παλιοτερες εκδοσεις παντως..

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

αν γίνει αυτό θα χασω τα πάντα? γιατί υπενθυμίζω ΔΕΝ μπορώ να κάνω backup

 

Δεν θα χάσεις τίποτα. Αφορά μόνο το root.

 

Το mobileuncle δεν πέρναγε την cwm recovery αλλά πέρασε την twrp.

Καπάκι backup+install pure aosp v.2

Το UI όπως το θέλω και το coolpad πάει σαν F1 :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, αυτό το κινητό το παραγγηλα και το περιμένω και θέλω να ρωτησω, θα έχει θέμα αυτά το αφήσω όπως είναι και δεν του αλλάξω rom?β
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, αυτό το κινητό το παραγγηλα και το περιμένω και θέλω να ρωτησω, θα έχει θέμα αυτά το αφήσω όπως είναι και δεν του αλλάξω rom?β

 

Κανένα, αλλά είναι θέμα άποψης. Εγώ συμπαθώ μόνο τη δική του rom, άλλοι την απεχθάνονται και το αντίστροφο. Εγώ σιχαίνομαι την AOSP.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα παιδιά, αυτό το κινητό το παραγγηλα και το περιμένω και θέλω να ρωτησω, θα έχει θέμα αυτά το αφήσω όπως είναι και δεν του αλλάξω rom?β

 

Παρέλαβε πρώτα και για ότι αντιμετωπίσεις εδώ είμαστε να σου δώσουμε επιλογές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κανένα, αλλά είναι θέμα άποψης. Εγώ συμπαθώ μόνο τη δική του rom, άλλοι την απεχθάνονται και το αντίστροφο. Εγώ σιχαίνομαι την AOSP.

 

Θέλω να την συμπαθήσω την official για την κάμερα κυρίως. Αν ξέρεις πως βγαίνει από τα notifications αυτό το πράγμα με το λογότυπο της Coolpad μπορεί να δοκιμάσω καμία. Επίσης λέω να βάλω την επίσημη 091 με Patch για WCDMA λες να δουλέψει ή θα μου μείνει μπρίκι; :lol::lol:

 

Επίσης ετοιμάζομαι να τεστάρω ένα edit που έκανα στην pure. Έβγαλα τον Nova και το Titanium που τα είχε βάλει σπασμένα ο άλλος και έβαλα τις free εκδόσεις από play store και πέρασα επίσης και apex και es file explorer. Σε κανένα μισάωρο φλασάρω, αν δουλέψει να την ανεβάσω εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρεις πως βγαίνει από τα notifications αυτό το πράγμα με το λογότυπο της Coolpad μπορεί να δοκιμάσω καμία.

 

Προσπαθώ να καταλάβω ποιό ακριβώς εννοείς. Μάλλον έχει να κάνει με τον Cool Manager. Εγώ πάντως έχω την 040 και δεν έχω απεγκαταστήσει τίποτα, απλά πάγωσα με το Titanium Back Up ό,τι ήταν στα Κινέζικα και δεν καταλάβαινα. Έχει Κινέζικο SupreSU, δεν με νοιάζει καθόλου και μάλλον αυτό που λες είναι ο Manager όπως είπα πριν. Το αγνοώ και τελείωσε. :p

 

 

Επίσης λέω να βάλω την επίσημη 091 με Patch για WCDMA λες να δουλέψει ή θα μου μείνει μπρίκι; :lol::lol:

 

Αυτή ποιά είναι πάλι; :lol:

 

Έχεις link;

 

Επίσης ετοιμάζομαι να τεστάρω ένα edit που έκανα στην pure. Έβγαλα τον Nova και το Titanium που τα είχε βάλει σπασμένα ο άλλος και έβαλα τις free εκδόσεις από play store και πέρασα επίσης και apex και es file explorer. Σε κανένα μισάωρο φλασάρω, αν δουλέψει να την ανεβάσω εδώ;

 

Ναι, καλή ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα ροοτ το κινητο αλλα δεν μπορω να περασω το ρικοβερι κανω τα βηματα οπως λεει ο οδηγος και δεν περναει το αγγλικο ρικοβερι.και κατι ακομα οταν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων κανει επανεκινηση και ανοιγει το ρικοβερι.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@grgz:

Ο οδηγός σου μπήκε (έστω και καθυστερημένα) στο πρώτο post. Επειδή δεν είμαστε σε θέση να παρακολουθούμε εγκαίρως όλα τα θέματα, μπορείτε να μας ενημερώνετε με pm για να μην μας ξεφεύγουν αυτοί οι χρήσιμοι οδηγοί. Keep up the good work! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

@grgz:

Ο οδηγός σου μπήκε (έστω και καθυστερημένα) στο πρώτο post. Επειδή δεν είμαστε σε θέση να παρακολουθούμε εγκαίρως όλα τα θέματα, μπορείτε να μας ενημερώνετε με pm για να μην μας ξεφεύγουν αυτοί οι χρήσιμοι οδηγοί. Keep up the good work! ;)

 

:lol: Ευχαριστώ πολύ. Διαφορετικά θα ήταν τσάμπα κόπος. :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια εκανα ροοτ το κινητο αλλα δεν μπορω να περασω το ρικοβερι κανω τα βηματα οπως λεει ο οδηγος και δεν περναει το αγγλικο ρικοβερι.και κατι ακομα οταν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων κανει επανεκινηση και ανοιγει το ρικοβερι.

 

Αν δεν δουλεύει το CWM μπορείς να βάλεις το TWRP.

Link to comment
Share on other sites

Χαζη ερωτηση αλλα ο ηχος στο ξυπνητηρι στην pure aosp απο που αλλαζει

 

Λυθηκε

Edited by vasilis91
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι μου, ανεβάζω την PURE AOSP V2 του jonzalvo με τις εξής αλλαγές:

 

1. Οι έξτρα εφαρμογές που είχε μέσα ο jonzalvo (mobileuncle, viper, walkman, flash) είναι τώρα system apps αντί για user apps. Αυτό σημαίνει ότι δεν φεύγουν με απλό uninstall. Δεν μας πειράζει, root είμαστε, όταν βάλετε το Titanium τις αλλάζετε σε user apps αν θέλετε.

2. Το Titanium έφυγε. Θα το κατεβάσετε από το Play Store ή από όπου θέλετε... (:p). Αυτό έγινε για να μην κάνω την free έκδοση system app και έχουμε έξτρα ταλαιπωρία μετά αν θέλουμε να αγοράσουμε την paid version.

3. Μπήκε ο ES File Explorer σαν system app.

4. Βγήκε ο σπασμένος Nova και μπήκε ο free Apex σαν system app. Αυτός θα κάνει αναβαθμίσεις (το δοκίμασα) αλλά αν δεν τον θέλετε μπορείτε να βάλετε Nova από το Play Store ή από όπου θέλετε... (:p) και να βγάλετε τον Apex με Titanium (ή με τον ES File Explorer). Αναβαθμίσεις θα παίρνει κανονικά ο Nova (όχι δοκιμασμένο αλλά είμαι σίγουρος ότι δουλεύει).

5. Πρώτη εκκίνηση στα αγγλικά και όχι στα ισπανικά.

6. Ώρα Ελλάδος από την αρχή.

 

Ήθελα να κάνω και άλλες αλλαγές (να βγάλω τον Chrome και να βάλω CM, να βγάλω τον File Manager κτλ) αλλά για δημόσια έκδοση αρκούν αυτά που έκανα πιστεύω, μπορεί κάποιος να μην ήθελε κάτι πέρα από το να λύσει το πρόβλημα με τον Nova (και το Titanium) που δεν μπορούσαν να αναβαθμιστούν.

 

Απέφυγα με πόνο ψυχής να γράψω στο Build number: EDITED BY MINDTRAPPER δίπλα από το jonzalvo... :rolleyes: Οπότε αν πάρει τίποτα φωτιά ή μπρικάρει το F1 εμένα ξεχάστε με! :ninja:

 

Αυτά. Φιλιά... :lol::p:D

 

http://d-h.st/kMr

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι μου, ανεβάζω την PURE AOSP V2 του jonzalvo με τις εξής αλλαγές:

 

1. Οι έξτρα εφαρμογές που είχε μέσα ο jonzalvo (mobileuncle, viper, walkman, flash) είναι τώρα system apps αντί για user apps. Αυτό σημαίνει ότι δεν φεύγουν με απλό uninstall. Δεν μας πειράζει, root είμαστε, όταν βάλετε το Titanium τις αλλάζετε σε user apps αν θέλετε.

2. Το Titanium έφυγε. Θα το κατεβάσετε από το Play Store ή από όπου θέλετε... (:p). Αυτό έγινε για να μην κάνω την free έκδοση system app και έχουμε έξτρα ταλαιπωρία μετά αν θέλουμε να αγοράσουμε την paid version.

3. Μπήκε ο ES File Explorer σαν system app.

4. Βγήκε ο σπασμένος Nova και μπήκε ο free Apex σαν system app. Αυτός θα κάνει αναβαθμίσεις (το δοκίμασα) αλλά αν δεν τον θέλετε μπορείτε να βάλετε Nova από το Play Store ή από όπου θέλετε... (:p) και να βγάλετε τον Apex με Titanium (ή με τον ES File Explorer). Αναβαθμίσεις θα παίρνει κανονικά ο Nova (όχι δοκιμασμένο αλλά είμαι σίγουρος ότι δουλεύει).

5. Πρώτη εκκίνηση στα αγγλικά και όχι στα ισπανικά.

6. Ώρα Ελλάδος από την αρχή.

 

Ήθελα να κάνω και άλλες αλλαγές (να βγάλω τον Chrome και να βάλω CM, να βγάλω τον File Manager κτλ) αλλά για δημόσια έκδοση αρκούν αυτά που έκανα πιστεύω, μπορεί κάποιος να μην ήθελε κάτι πέρα από το να λύσει το πρόβλημα με τον Nova (και το Titanium) που δεν μπορούσαν να αναβαθμιστούν.

 

Απέφυγα με πόνο ψυχής να γράψω στο Build number: EDITED BY MINDTRAPPER δίπλα από το jonzalvo... :rolleyes: Οπότε αν πάρει τίποτα φωτιά ή μπρικάρει το F1 εμένα ξεχάστε με! :ninja:

 

Αυτά. Φιλιά... :lol::p:D

 

http://d-h.st/kMr

 

 

Νασαι, καλα, στειλε και στους mods να το βαλουν στο πρωτο ποστ.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ:

 

Πως εβγαλες τον Nova;

Εισαι σιγουρος οτι αν τον κανουμε install, θα κανει κανονικα updates?

Link to comment
Share on other sites

Νασαι, καλα, στειλε και στους mods να το βαλουν στο πρωτο ποστ.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ:

 

Πως εβγαλες τον Nova;

Εισαι σιγουρος οτι αν τον κανουμε install, θα κανει κανονικα updates?

 

Πείραγμα στο zip της rom. Το apk του ήταν στο folder που βάζουν οι κατασκευαστές τα apps που θέλουν να έχει μέσα το τηλέφωνο μετά το πρώτο boot αλλά να είναι user apps. Τέλος πάντων, δοκίμασα να βάλω εκεί την free έκδοση του Nova και δουλεύει αλλά μετά αν κάνεις uninstall και πας να τον βάλεις σπασμένο έχεις το ίδιο πρόβλημα με το λάθςο signature. Είναι πιθανό να δούλευε ΟΚ αν κάποιος ήθελε να βάλει κανονικά από Play τον Nova Prime αλλά δεν δοκίμασα να τον αγοράσω για να δω

 

Έτσι όπως είναι τώρα ο Nova είναι μια εφαρμογή σαν όλες τις άλλες που έβαζες στην PURE και γίνονται κανονικά update, δεν έχει διαφορά. Δοκιμάστε και πείτε μου αν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παδιά χαίρετε. Προφανως και αυτό είναι το πρώτο ποστ και γι αυτό θα ήθελα να πω ένα ευχαριστώ σε όλους εδω που με τη βοήθειά τους με έπεισαν ότι πρόκειται για πολύ καλό κινητό πριν καν γίνω μέλος.

 

Αφού λοιπόν έκανα το μακροσκελές homework διαβάζοντας για 2-3 μήνες τα 999999999 προηγούμενα ποστ :p αγόρασα και γώ δύο F1 από το minideal. (Το ένα πάει σε φίλο πρώην χρήστη iPhone που σιχάθηκε την Apple και το IOS.)

 

Έχουμε και λέμε: (ελπίζω να μην προσβληθεί κανείς από προσωπικές απόψεις)

 

1) Παναγία μου τι εμετική αθλιότητα είναι αυτό το CoolUI της CoolPad. Ξηλώθηκε επιτόπου και μπήκε η υπέροχη 4.4 lite των ισπανών (ευχαριστώ kostat1:)).

 

2)Αναφέρω ότι η 4.4 lite των ισπανών ΔΕΝ ειναι root από τη μάνα της και ότι θέλει φλασάρισμα από recovery ένα zip που τη ρουταρει. Χρησιμοποίησα το UPDATE-SuperSU-v1.99r3.zip απο τα attached στο http://www.needrom.com/download/4-4-pure-8297w/ - Ρουτάρει και δουλεύει ρολόι. Προς το παρόν απότι φαίνεται ότι kitkat κυκλοφορεί είναι παραλλαγή της ίδιας αρχικής ρομ.

 

3) Λίγο ψιλο-εκκεντρικός είναι ο proximity sensor στην kitkat. Eλπίζω να μην χειροτερέψει βάζοντας ζελατίνα.

 

4) Στον φίλο που ρώτησε πιο πριν για το usb mass storage στην kitkat: από ότι φαίνεται η Google το αποκλήρωσε για λόγους ασφαλείας και μαζί με τους άλλους 38 κατασκευαστες πλυντηρίων συνιστά με το ζορι MTP ή PTP. Αν υπάρχει κάποια χοντρή χακιά για να δουλέψει δεν ξερω - έψαξα όμως ενδελεχώς και το ίδιο πρόβλημα έχουν χιλιάδες φορουμίτες στον κόσμο σε πληθώρα συσκευών.

 

5) Και σε μένα δεν έμπαινε το CWM και μπήκε TWRP. Πολύ λάμψη και ζωντάνια σε σχέση με το παλιο καλό CWM :-P. Ερώτηση: Αν προσπαθήσω να καρφώσω cwm recovery με adb sideload λέτε να μου πεθάνει ? (Το χα κάνει σε ένα ascend g300 παλιότερα) Ή αυτό απαγορεύεται στα mediatek?

 

6) Δυστυχώς το gravitybox για kitkat δεν έχει επιλογη messaging - strip unicode στα phone tweaks (κάποιος πρέπει να ρώτησε μερικές σελίδες πριν) οπότε για να έχω 160 χαρακτήρες στα sms έβαλα το go sms pro. Προειδοποιώ: σπάει τα νευρα στις διαφημίσεις. (Αλλά αυτό λύνεται ... χοχοχο)

 

7) Δοκίμασα και MIUI (η ελληνοποιημένη του johnickz - thanks φιλε!) αλλά ως αθεράπευτος φαν του καθαρού android μόλις είδα ότι μοιάζει με IOS τρόμαξα και την εβγαλα. Πάντως έπαιζε πολύ καλα. Μόνο μειονέκτημα που μερικές φορές που ζηταγε με το ζόρι update για το MIUI υποσύστημα.

 

8) Επίσης θα παρακαλούσα θερμά τα παιδιά που προτοαγοράζουν το κινητό πριν ποστάρουν "Ωχ τι ναι τουτο το ρικοβερι" για καλό όλων να κάνουν ένα μικρό διαβασματάκι για το android γιατί το thread έχει γίνει μεγαλύτερο και από το ηλιακό σύστημα. Είναι πολύ δύσκολο πια να ανατρέξει κάποιος και να βρει κάτι χωρίς να εξαντληθεί. Και ορισμένα εξαιρετικά έμπειρα μέλη κάποια στιγμή θα κουραστούν να γράφουν τα ίδια και τα ίδια κάτι το οποίο θα είναι κακό για όλους μας.

 

9) Αυτά προς το παρόν - ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ και καλώς σας ήρθα!

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

4) Στον φίλο που ρώτησε πιο πριν για το usb mass storage στην kitkat: από ότι φαίνεται η Google το αποκλήρωσε για λόγους ασφαλείας και μαζί με τους άλλους 38 κατασκευαστες πλυντηρίων συνιστά με το ζορι MTP ή PTP. Αν υπάρχει κάποια χοντρή χακιά για να δουλέψει δεν ξερω - έψαξα όμως ενδελεχώς και το ίδιο πρόβλημα έχουν χιλιάδες φορουμίτες στον κόσμο σε πληθώρα συσκευών.

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου, γιατί προσπαθούσα σχεδόν μια βδομάδα τώρα σε διάφορα pc, και νόμιζα πως έκανα κάτι λάθος.

 

Κάτι άλλο, επειδή η AOSP lite 4.4.2 δεν με έχει ενθουσιάσει ιδιαίτερα, να δοκιμάσω την rom των Ισπανών? Αν μπω στην διαδικασία, με έναν titanium backup pro, θα επαναφέρω το backup στην νέα rom ή πάμε πάλι απο την αρχή?

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν δουλεύει το vroot.

 

Επειδή μάλλον είσαι με την stock recovery, μπορείς να φλασάρεις το Coolpad F1 Root μέσω stock recovery (από modaco :) ).

 

οκ, το κατεβασα, το εβαλα στην sd αλλα μετά στην στοκ ρεκοβερυ τι παταω? αν το ειχα κανει εστω και μια φορά να ελεγα θα το προσπαθησω, αλλα πρωταρα και να διαλεγω random κινεζικες επιλογες δεν γινεται..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα,

Αφού πέρασα την τελευταία official rom 4.4.2 και μετά δεν λειτουργούν οι κάρτες sim.

Υποψιάζομαι, αν δεν είναι hardware πλεον το πρόβλημα, ότι η stock rom, πείραξε το radio rom, ή κάποια αρχεία που δεν αλλάζουν από customs roms, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το επαναφέρω με καμιά άλλη rom.

Σημ. Έχω δοκιμάσει να αντικαταστήσω το etc/firmware με το wcdma σε πολλές rom, όπως και να κάνω restore παλιότερες rom που δούλευαν σωστά. Πλέον δεν βλέπει sim με τίποτα.

Έχει κανείς ιδέα πως να επαναφέρω πλήρως το κινητό στην αρχική του κατάσταση μήπως λυθεί το πρόβλημα, δλδ /system, radio rom κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις χάσει τα IMEI. Αν δεν έχεις κρατήσει backup υπάρχουν οδηγοί να τα επαναφέρεις με mtk droid tools(δεν το έχω κάνει ποτέ προσωπικά).
Link to comment
Share on other sites

για πειτε ρε παιδια πως κανουμε backup τα imei.Αχρειαστο να ναι.

ειδα οτι υπαρχει οδηγος στο myphone.gr

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374457

Edited by venividivici
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ο οδηγός αυτός είναι αρκετός. Ωστόσο και backup να μην έχεις πάρει, υπάρχει οδηγός για επαναφορά του ΙΜΕΙ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

είχα κρατησει backup του imei, το έκανα restore me to mobileuncle tools, αλλά πάλι τίποτα. Θα δοκιμάσω και με το tool που είπες και θα ενημερώσω πως πήγε..
Link to comment
Share on other sites

οκ, το κατεβασα, το εβαλα στην sd αλλα μετά στην στοκ ρεκοβερυ τι παταω? αν το ειχα κανει εστω και μια φορά να ελεγα θα το προσπαθησω, αλλα πρωταρα και να διαλεγω random κινεζικες επιλογες δεν γινεται..

 

Καταρχήν για δες μήπως κάνει κάτι από το system updates του κινητού.

 

Δες και αν ταιριάζει η μετάφραση κινέζικης recovery στο κάτω μέρος: RECOVERY MAIN MENU (ENGLISH TRANSLATION)

Edited by jaggelo
Update
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...