Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθησει?

 

ναι αυτη ειναι η σωστη μεθοδος.Υπαρχουν φακελοι που δημιουργουνται απο μερικα system apps που οταν αλλαζεις rom ειναι πολυ πιθανο τα αντιστοιχα νεα system apps να διαβασουν τα παλια περιεχομενα απο τους ιδιους φακελους και να γινει conflict.Πχ στον φακελο android.Απο τους λογους που μερικοι εχουν bugs που αλλοι δεν εχουν,δεν παιζουν ουτε διαφορετικα εξαρτηματα ουτε φαντασματα..!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλή Χρονιά εύχομαι σε όλους.

 

Μήπως τυγχάνει κανείς από εσάς να χρησιμοποιεί καρδιοσυχνόμετρο (heart rate monitor) μέσω bluetooth στο F1? :p

 

Χρησιμοποιώ το Polar H7 και έχω καταφέρει να το δει το κινητό μόνο στην MIUI από τις τελευταίες και στην EMUI 3.0 Β262 παλαιότερα

 

Στην Cm 12.1 και στην τελευταία INEW που δοκίμασα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Η βοήθεια που προσφέρετε είναι απίστευτα ακριβής και γρήγορη.

Ευχαριστώ. Πλέον με cm...

 

Να συμπληρωσω οτι οταν λεμε format την εξωτερικη δεν εννοουμε copy τα περιεχομενα της,format και μετα paste παλι πισω αυτα που ειχε πριν,αλλα copy τα περιεχομενα,format,φλασαρισμα της rom (με μεσα στην sd μονο το zip της rom και καποιο πιθανο fix zip η gapps),και μετα αφου μπουταρει η rom μπορουμε να βγαλουμε την sd και να ξαναβαλουμε αυτα που χρειαζομαστε απο τα παλια περιεχομενα της καρτας μας,συμπεριλαμβανομενων και των περιεχομενων ακομα και του φακελου android,αρκει να εχουμε σβησει πρωτα τους φακελους που εχουν δημιουργησει τα παλια system apps,οπως com.android.vending,com.google.android.gms κλπ.Επισης μπορουμε να σβησουμε τους φακελους που εχουν μεινει απο παλια apps που εχουμε κανει uninstall πλεον.

 

Εχει πρακτικο ενδιαφερον να κατσει να δει καποιος τι ειναι ο καθε φακελος που υπαρχει στην sd του,απο ποιο app εχει δημιουργηθει και αν χρειαζεται η οχι.Για οποιονδηποτε απο αυτους τους φακελους και να κανεις google search θα βρεις τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Από τα tiles, είναι ένα ( κατω δεξια ή αριστερά) που ρυθμίζει το θέμα αυτό. Είναι εξ ορισμού στο off. Το πατάς μια και γίνεται night και κοκκινιζει η οθονη. Το πατάς σλλη μια και γίνεται auto

 

Αλλιώς βάλε power widget στην κεντρική

 

Μα το εχω κανει αυτο το θεμα ειναι πως δε γινεται αυτοματα γιατι εχει μπερδεψει τη νυχτα με τη μερα το κινητο. Επισης απ΄'οτι βλεπω στη CM δε κλεινουν οι εφαρμογες με παρατεταμενο πατημα του πισω κουμπιου μενουν ολες ανοιχτες με 0% χρηση cpu , επισης αφηνει τις συνδεσεις ανοιχτες απο καθε εφαρμογη, ενα greenify που ειχα διαβασει μηπως κανει δουλεια για εξοικονομηση μπαταριας?

Edited by darkie
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μέρας /νύχτας, δεν έχει θέμα η ρομ...

Στο άλλο, αυτό που βλέπεις με 0% είναι το cache της εφαρμογής. Δεν υπάρχει κάτι κακό.

 

Δεν υπάρχει θέμα ουτε κι εκεί. Το ανροιδ θα κλείσει μονο του, ότι δεν χρειάζεται.

Το greenify, παρότι το χρησιμοποιώ, δεν φαίνεται να βελτιώνει κατι.

 

Αυτό που έχει σημασία, είναι να μην υπάρχουν εφαρμογές που "ξυπνανε" το σύστημα ανά τακτά διαστήματα δίχως την έγκριση μας.

Γι αυτό και στην δικη μου έκδοση, "φυτευω" και το wakelock detector.. ;)

 

Πχ. Η εφαρμογή cLock....

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παίζει, δοκιμασμένο.....

 

Μέχρι εκεί όλα καλά αλλά ποιο πέρα δεν εχει διότι δεν υπάρχει φάκελος για τις εγγραφές (παρόλο που τον εφτιαξα και μόνος μου οπως έλεγαν στο xda) και δεν υπάρχει και το κόκκινο κουμπί στις κλήσεις για την εγγραφή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα!

 

Καταρχήν να πω ένα μεγάλο μπράβο και ευχαριστώ στον Jpower! Δουλεύουν όλα ρολόι, την νιώθω πολύ smooth και γρήγορη, και με τα θέματα που έχει γίνεται και πολύ ωραία!

 

Έχω 1 μικρό θεματάκι όμως.. Πάλι δεν βρίσκει δεδομένα, αμέσως. Τι εννοώ αμέσως. Αν είμαι σε wifi, και το κλείσω, για να μπω σε data, δεν τα βρίσκει ποτέ. Πρέπει να κάνω airplane mode on/off, και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα τα βρει. Γενικά τα data θα τα βρει όποτε λαχταράει :p Αν ξανα φλασάρω την rom από πάνω, χωρίς wipes, υπάρχει περίπτωση να φτιάξει, ή θα πρέπει να την ξαναπεράσω από την αρχή?

 

Επίσης, μια μικρή ερώτηση εμφανισιακού ενδιαφέροντος: Μπορώ να δώσω κάπως χρώματα στην εκάστοτε σιμ, πάνω στην μπάρα που βρίσκονται, για να ξέρω ποια είναι ποια? Γιατί τα χρώματα που έχει στις ρυθμίσεις των σιμ εφαρμόζονται μόνο στις κλήσεις.

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι εκεί όλα καλά αλλά ποιο πέρα δεν εχει διότι δεν υπάρχει φάκελος για τις εγγραφές (παρόλο που τον εφτιαξα και μόνος μου οπως έλεγαν στο xda) και δεν υπάρχει και το κόκκινο κουμπί στις κλήσεις για την εγγραφή.

 

ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ..... Ιδού η απόδειξη....

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Screenshot_2016-01-02-12-19-24_zpswliiltja_edit_1451730106006.png_zpsmomdkbqq.jpeg

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Screenshot_2016-01-02-12-18-41_zpssubpwf9d_edit_1451730149451.png_zps68ci9gwv.jpeg

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Screenshot_2016-01-02-12-17-36_zps7dkk84rx_edit_1451730078678.png_zpssxdmj9zc.jpeg

Αστους να λένε στο χδα. Η έκδοση αυτη είναι λιγο διαφορετικη απ του χδα

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπέρα και από μένα!

 

Καταρχήν να πω ένα μεγάλο μπράβο και ευχαριστώ στον Jpower! Δουλεύουν όλα ρολόι, την νιώθω πολύ smooth και γρήγορη, και με τα θέματα που έχει γίνεται και πολύ ωραία!

 

Έχω 1 μικρό θεματάκι όμως.. Πάλι δεν βρίσκει δεδομένα, αμέσως. Τι εννοώ αμέσως. Αν είμαι σε wifi, και το κλείσω, για να μπω σε data, δεν τα βρίσκει ποτέ. Πρέπει να κάνω airplane mode on/off, και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα τα βρει. Γενικά τα data θα τα βρει όποτε λαχταράει :p Αν ξανα φλασάρω την rom από πάνω, χωρίς wipes, υπάρχει περίπτωση να φτιάξει, ή θα πρέπει να την ξαναπεράσω από την αρχή?

 

Επίσης, μια μικρή ερώτηση εμφανισιακού ενδιαφέροντος: Μπορώ να δώσω κάπως χρώματα στην εκάστοτε σιμ, πάνω στην μπάρα που βρίσκονται, για να ξέρω ποια είναι ποια? Γιατί τα χρώματα που έχει στις ρυθμίσεις των σιμ εφαρμόζονται μόνο στις κλήσεις.

 

Ευχαριστώ :)

κάποια από τα θέματα, δεν υπαρχουν στο playstore....;)

Δεν έχει θέμα με τα data. Τώρα που Δοκιμαζω, τα βρίσκει γρήγορα.

Μερικές φορές αργεί λιγο, αλλά αυτό εχει να κάνει, περισσότερο, με το δίκτυο και την περιοχή που είσαι, καθώς και την συμφορηση στην κεραία παρα με την ρομ. Αν παλι, επιμένεις, αντί για airplane on off, Κάνε εναλλαγή 2g-3g. Παίξε με αυτόν τον διακόπτη. Προς διευκόλυνση σου, κατέβασε και ένα σχετικό widget απο το μαγαζί, για να μην χάνεσαι στα μενου.

 

Τα χρώματα παίζουν κανονικά.... Μεσω γκραβιτι (status bar colors)

Ιδού η απόδειξη...

http://s12.postimg.org/ecn38r5xp/Screenshot_2016_01_02_12_34_16.png

image hosting 10mb limit

Μιας και μιλάμε για χρώματα,, παίζουν και τα 7 χρώματα στο led.

Για πιο γρήγορα, βάλτε τους επιταχυντες, στο developer options, ~0,5

Feel the Power ;)

 

Εδιτ : ξαναδοκιμασα τώρα με τα δεδομένα (κλείσιμο wifi και άνοιγμα data) και κλείδωσε Η+ ακαριαια. Σε σημείο που δεν πρόλαβα να κάνω pull-up την Notification bar :)

Δεν υπάρχει θέμα... Και μάλιστα είμαι με data wind σε καρτοκινητο και πάει πιο γρήγορα από το wifi.... :lol:

 

 

 

Σχετικά με το θέμα με την ένταση του fm radio, δοκίμασα και διαφορετικη έκδοση εφαρμογής και πάλι τα ίδια. Προφανώς, κάτι εχει ξεφύγει στο Framework.

Η μόνη λύση που υπάρχει, προς το παρον, είναι να χρησιμοποιειτε ψειρες με ποτενσιομετρο.... :p

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ..... Ιδού η απόδειξη....

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Screenshot_2016-01-02-12-19-24_zpswliiltja_edit_1451730106006.png_zpsmomdkbqq.jpeg

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Screenshot_2016-01-02-12-18-41_zpssubpwf9d_edit_1451730149451.png_zps68ci9gwv.jpeg

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Screenshot_2016-01-02-12-17-36_zps7dkk84rx_edit_1451730078678.png_zpssxdmj9zc.jpeg

Αστους να λένε στο χδα. Η έκδοση αυτη είναι λιγο διαφορετικη απ του χδα

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κάποια από τα θέματα, δεν υπαρχουν στο playstore....;)

Δεν έχει θέμα με τα data. Τώρα που Δοκιμαζω, τα βρίσκει γρήγορα.

Μερικές φορές αργεί λιγο, αλλά αυτό εχει να κάνει, περισσότερο, με το δίκτυο και την περιοχή που είσαι, καθώς και την συμφορηση στην κεραία παρα με την ρομ. Αν παλι, επιμένεις, αντί για airplane on off, Κάνε εναλλαγή 2g-3g. Παίξε με αυτόν τον διακόπτη. Προς διευκόλυνση σου, κατέβασε και ένα σχετικό widget απο το μαγαζί, για να μην χάνεσαι στα μενου.

 

Τα χρώματα παίζουν κανονικά.... Μεσω γκραβιτι (status bar colors)

Ιδού η απόδειξη...

http://s12.postimg.org/ecn38r5xp/Screenshot_2016_01_02_12_34_16.png

image hosting 10mb limit

Μιας και μιλάμε για χρώματα,, παίζουν και τα 7 χρώματα στο led.

Για πιο γρήγορα, βάλτε τους επιταχυντες, στο developer options, ~0,5

Feel the Power ;)

 

Εδιτ : ξαναδοκιμασα τώρα με τα δεδομένα (κλείσιμο wifi και άνοιγμα data) και κλείδωσε Η+ ακαριαια. Σε σημείο που δεν πρόλαβα να κάνω pull-up την Notification bar :)

Δεν υπάρχει θέμα... Και μάλιστα είμαι με data wind σε καρτοκινητο και πάει πιο γρήγορα από το wifi.... :lol:

 

 

 

Σχετικά με το θέμα με την ένταση του fm radio, δοκίμασα και διαφορετικη έκδοση εφαρμογής και πάλι τα ίδια. Προφανώς, κάτι εχει ξεφύγει στο Framework.

Η μόνη λύση που υπάρχει, προς το παρον, είναι να χρησιμοποιειτε ψειρες με ποτενσιομετρο.... :p

 

Σε μένα μια φορά είναι έτσι.

http://i67.tinypic.com/2dhhb0x.png

Μπορείς να μου πεις μήπως ποια ακριβως επιλογή είναι για να αλλάξω τα χρωματα? Επίσης όσο για τα data οποτε βγαινω απο wifi οι σιμ φαίνονται με θαυμαστικό... Οποτε δεν ξέρω... Αν δεν μπορέσω να κάνω κάτι άλλο θα πρεπει να την ξανά περάσω καθαρά ή μπορω απλα να την φλασαρω απο πανω?

Edited by ObiGoSu
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ..... Ιδού η απόδειξη....

 

Το έβαλα παλι αλλά δεν παιζει, που να είναι το λάθος? Ουτε το κοκκινο κομπι εμφανίζεται αλλά ουτε και η τρεις τελείες επάνω δεξιά στον dialer. Εχεις κάποια αλλη ρύθμιση κάπου? Μετα την εγκατάσταση εκανα reboot και το module είναι τικαρισμενο και μέσα στα settings του module είναι enabled το πρωτο και τίποτα αλλο

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα παλι αλλά δεν παιζει, που να είναι το λάθος? Ουτε το κοκκινο κομπι εμφανίζεται αλλά ουτε και η τρεις τελείες επάνω δεξιά στον dialer. Εχεις κάποια αλλη ρύθμιση κάπου? Μετα την εγκατάσταση εκανα reboot και το module είναι τικαρισμενο και μέσα στα settings του module είναι enabled το πρωτο και τίποτα αλλο

 

μια χαρά παιζει.......

οι 3 τελειες εμφανίζονται μόλις κάνεις κλήση δλδ κατά την διάρκεια μιάς κλήσης. Κάνε μία κλήση και θα εμφανιστούν. Μόλις κλήσεις την γραμμή, θα εξαφανιστούν...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε μένα μια φορά είναι έτσι.

http://i67.tinypic.com/2dhhb0x.png

Μπορείς να μου πεις μήπως ποια ακριβως επιλογή είναι για να αλλάξω τα χρωματα? Επίσης όσο για τα data οποτε βγαινω απο wifi οι σιμ φαίνονται με θαυμαστικό... Οποτε δεν ξέρω... Αν δεν μπορέσω να κάνω κάτι άλλο θα πρεπει να την ξανά περάσω καθαρά ή μπορω απλα να την φλασαρω απο πανω?

 

στην εικόνα αυτην. διάλεξε ένα άλλο χρωμα π.χ. το μαυρο κάντο μπλε, το μπλε κάντο κοκκινο.

Για να μην εμφανίζονται τα θαυμαστικά, άλλαξε θέμα.

Βάλε το Note 5, από τον φάκελο μου

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ουτε κατα την διάρκεια τις κλήσης εμφανίζονται οι 3 τελείες και δεν υπάρχει καμια εγγραφή στον φάκελο call recordings. Έχεις καπου αλλου κάποια αλλη ρύθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Ουτε κατα την διάρκεια τις κλήσης εμφανίζονται οι 3 τελείες και δεν υπάρχει καμια εγγραφή στον φάκελο call recordings. Έχεις καπου αλλου κάποια αλλη ρύθμιση?

oxi...

Τεσπα, χρησιμοποιησε κάποια εφαρμογή από το μαγαζί..

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

οποιος εχει miui δικια μου και θελει να αποθηκευει στην sd ας μου πει να ποσταρω αρχεια xposed....

 

Τι έχεις κατά νου, φίλε;; Εγώ χρησιμοποιώ ένα φιξάκι που είχα βρει στην επίσημη ιστοσελίδα της Miui και, αφού το φλασάρεις, σε αφήνει να εγκαταστήσεις κανονικά Xposed! Το είχα ανεβάσει και στο Mega και το είχα κοινοποιήσει σε παλαιότερο ποστ! Το module XinternalSD λειτουργεί κανονικά, αρκεί να μην επιλέξεις να χρησιμοποιεί την SD και για τις εφαρμογές συστήματος!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά παιζει.......

οι 3 τελειες εμφανίζονται μόλις κάνεις κλήση δλδ κατά την διάρκεια μιάς κλήσης. Κάνε μία κλήση και θα εμφανιστούν. Μόλις κλήσεις την γραμμή, θα εξαφανιστούν...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

στην εικόνα αυτην. διάλεξε ένα άλλο χρωμα π.χ. το μαυρο κάντο μπλε, το μπλε κάντο κοκκινο.

Για να μην εμφανίζονται τα θαυμαστικά, άλλαξε θέμα.

Βάλε το Note 5, από τον φάκελο μου

 

Τα αλλαξα αλλά οι αλλαγές γίνονται μονο στο εικονίδιο της δόνησης και του wifi...

Επίσης αν έχω ανοιχτό wifi οι σιμ φαίνονται κανονικά... Ενω αν βγω απο wifi εμφανίζονται τα θαυμαστικά

http://i63.tinypic.com/zxw1x.png

 

Επίσης μερικές φορες στα βίντεο του facebook και στα gif μου βγάζει μια κίτρινη γραμμή και φαίνονται λίγο αλλοιωμένα τα χρωματα, ενω στο youtube όλα κανονικα

http://i66.tinypic.com/29mn8fs.png

Πού μπορώ να βρώ το θέμα που λες?

Edited by ObiGoSu
Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις κατά νου, φίλε;; Εγώ χρησιμοποιώ ένα φιξάκι που είχα βρει στην επίσημη ιστοσελίδα της Miui και, αφού το φλασάρεις, σε αφήνει να εγκαταστήσεις κανονικά Xposed! Το είχα ανεβάσει και στο Mega και το είχα κοινοποιήσει σε παλαιότερο ποστ! Το module XinternalSD λειτουργεί κανονικά, αρκεί να μην επιλέξεις να χρησιμοποιεί την SD και για τις εφαρμογές συστήματος!

 

με αυτο το fix σε αφηνει να εχεις και τις εφαρμογες συστηματος.....

εγω εχω βαλει ας πουμε και τον explorer της miui στην λιστα ...

μιλαμε για το ιδιο μοντουλ παντος....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως στον φάκελο της ηχογραφησης βγάζει ενα αρχείο με κατάληξη amr cm 12.1

Kαι δεν παιζει

 

ΠΑΙΖΕΙ με vlc player απο playstore

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

οποιος εχει miui δικια μου και θελει να αποθηκευει στην sd ας μου πει να ποσταρω αρχεια xposed....

δωσε φιλε μου..καλη χρονια :D

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

με αυτο το fix σε αφηνει να εχεις και τις εφαρμογες συστηματος.....

εγω εχω βαλει ας πουμε και τον explorer της miui στην λιστα ...

μιλαμε για το ιδιο μοντουλ παντος....

 

Δώσε ψωμί στο λαό τότε, φίλε!! Είσαι ωραίος, τα έχουμε πει!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Cm12.1 themes

- emui 3.1

https://mega.nz/#!xMQ3VbpL!Rcn-1ghXn3sQiPV0WB_688tlYKuFIOkSANhn27Vik00

- Xperia Z5 blue

https://mega.nz/#!wQhTXTSL!gnbGvYHOdocjhgLraRgCPzlPEC84Lpdexc8b7Lbod6k

- Note 5/S6

https://mega.nz/#!wUYyDKjC!BhZiqjp-bpYvMYS2_XsjLSUcSQZNN1befrqXl4VXi2M

 

Αυτό είναι... Όλες οι συσκευές, σε μια...:p

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...