Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε μου σε ευχαριστω να σε παρακαλεσω εαν μπορεις επεσε αυτο στην αντιλιψη στο ebay 133 λυρες αγγλικες μπορεις να μου πεις εαν κοιταω το σωστο σου παραθετω το link

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Xiaomi-Redmi-Note-Hongmi-Note-Octa-Core-MTK6592-13MP-5-5-HD-MIUI-V5-Smartphone-/271566414316?

 

Προτίμησε κάποιο αξιόπιστο κινέζο για την "σιγουριά" της εγγύησης. Από Ebay, μετά την απομάκρυνση από το ταμείο.....

Εγώ το πήρα από Vickmall, άψογη εξυπηρέτηση και, απ'ότι έχω ακούσει, καλό after sales.

 

Aπ'οτι βλέπω το τηλ.του link είναι το 1G Ram, 8*1,4ghz και, αν και γράφει WCDMA, νομίζω ότι είναι TD-SCDMA που σημαίνειότι το 3G δεν δουλεύει Ευρώπη, μόνο Κίνα.

Edited by georgy
EDIT
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ειναι απαραιτητο να γινει root για να εχει κ google play κ γενικα ολες της εφαρμογες αυτες?

θα παιρνει update κανονικα?

Edited by alexanderth81
Link to comment
Share on other sites

ειναι απαραιτητο να γινει root για να εχει κ google play κ γενικα ολες της εφαρμογες αυτες?

θα παιρνει update κανονικα?

Για το Playstore νομίζω πως πρέπει να είναι root γιατί από μαμά δεν έχει Playstore.

Update σχεδόν κάθε εβδομάδα χάρη στα παιδιά του miui.gr

Αν το πάρεις από Κίνα πάρτο με Αγγλοκινέζική. Όλη η διαδικασία (Root και πέρασμα ελληνικής Rom και Updates είναι πολύ εύκολο μέσω miui.gr.

Edited by georgy
Link to comment
Share on other sites

Για το Playstore νομίζω πως πρέπει να είναι root γιατί από μαμά δεν έχει Playstore.

Update σχεδόν κάθε εβδομάδα χάρη στα παιδιά του miui.gr

Αν το πάρεις από Κίνα πάρτο με Αγγλοκινέζική. Όλη η διαδικασία (Root και πέρασμα ελληνικής Rom και Updates είναι πολύ εύκολο μέσω miui.gr.

 

αε ευχαριστω πολλη ενας φιλος σε προηγουμενη σελιδα μου ανεφερε να προσεξω WCDMA σωστα? αν υπαρχει κατι αλλο θα ημουν υποχρεος να μου το αναφερετε

Ευχαριστω πολλη

Link to comment
Share on other sites

Το WCDMA είναι το 3G για Ευρώπη, το TD-SCDMA είναι μόνο για Κίνα.

Είτε το ένα είτε το άλλο δουλεύει σαν τηλέφωνο στην ευρώπη. Το 3G είναι για Data όποτε το WCDMA είναι μονόδρομος.

 

Αυτή την στιγμή στα κινεζομάγαζα παίζουν δύο επιλογές για Ευρώπη, το WCDMA (3G) και το FDD-LTE (4G). Το πρώτο έχει ανέβει σε κόστος αρκετά ($240) ενώ το δεύτερο παίζει στα $198. Η διαφορά για τον απλό χρήστη ειναι ότι το 3G είναι οχταπύρηνο (ΜΤΚ 8592) και δίκαρτο ενώ το δεύτερο είναι τετραπύρηνο (Snapdragon 800) και μονόκαρτο.

Μικρή η μεταξύ τους διαφορά για τον απλό χρήστη.

Edited by georgy
Link to comment
Share on other sites

Τελικά Χρήστο και Σωκράτη εσείς που κάνατε τις περισσότερες δοκιμές, ποια rom θεωρείτε ως καλύτερη για τη συσκευή μας; Edited by anna2
Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, πώς ενεργοποιήσατε τα δεδομένα σε what's up? Μόλις πήρα καινούργια sim και δεν έχω ξαναβάλει internet στο κινητό μας. Σε όλες τις άλλες συσκευές νομίζω δουλεύει αυτόματα. Εμάς θέλει να κατεβάσουμε τίποτα ρυθμίσεις;

 

EDIT: Άκυρο, το βρήκα. Το κινητό χρησιμοποιούσε τη δεύτερη σιμ για να συνδεθεί η οποία είναι μια κομμένη σύνδεση. Γιατί όμως αφού η 2η slot, υποτίθεται ότι δε συνδέεται internet? Μήπως συνδέονται και οι δύο και απλά η πρώτη μόνο έχει 3G?

Edited by FreddyKrueger
Link to comment
Share on other sites

Το WCDMA είναι το 3G για Ευρώπη, το TD-SCDMA είναι μόνο για Κίνα.

Είτε το ένα είτε το άλλο δουλεύει σαν τηλέφωνο στην ευρώπη. Το 3G είναι για Data όποτε το WCDMA είναι μονόδρομος.

 

Αυτή την στιγμή στα κινεζομάγαζα παίζουν δύο επιλογές για Ευρώπη, το WCDMA (3G) και το FDD-LTE (4G). Το πρώτο έχει ανέβει σε κόστος αρκετά ($240) ενώ το δεύτερο παίζει στα $198. Η διαφορά για τον απλό χρήστη ειναι ότι το 3G είναι οχταπύρηνο (ΜΤΚ 8592) και δίκαρτο ενώ το δεύτερο είναι τετραπύρηνο (Snapdragon 800) και μονόκαρτο.

Μικρή η μεταξύ τους διαφορά για τον απλό χρήστη.

 

παραπληροφορηση σκετη εισαι... :lol::lol:

οκταπυρηνο 6592 και το αλλο snapdragon 400 ,ολα τα αλλα σωστα....

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να κανω το παρακατω αλλα μου λεει να κανω πρωτα root τη συσκευη... Κανενα λινκ για root pls ?

 

Εχει ξαναγραφτει αλλά το ξαναγράφω:):

1. Κατεβάζεις το mobileuncle tools από το play

2. Κατεβάζεις το TWRP (σε μορφή recovery.img) http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=26263&highlight=twrp και το βάζεις στην root της κάρτας (ΟΧΙ σε υποφάκελο)

3. Ανοίγεις τον "θειο", πατάς Recovery update και στην επόμενη οθόνη βλέπεις πάνω-πάνω το recovery.img (που έχεις βάλει ήδη στην κάρτα). Πατάς επάνω του, επιβεβαιώνεις και σου λέει ότι θα μπουτάρει στο recovery. Του λες ναι και μπουτάρει στο recovery (το TWRP πλέον).

 

Αν δεν θέλεις TWRP αλλά CWM μπορείς με τον ίδιο ακριβώς τρόπο να το περάσεις.

Αρκεί το recovery να έχει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ το όνομα recovery.img

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Κάνε update στη multi και θα γίνεις root..

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να κανω το παρακατω αλλα μου λεει να κανω πρωτα root τη συσκευη... Κανενα λινκ για root pls ?

http://en.miui.com/thread-26572-1-1.html

http://en.miui.com/thread-22103-1-1.html

http://en.miui.com/thread-22656-1-1.html

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να περασω την Ρομ μεσα απο τον updater.

 

installing system updater & restart.

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Και δεν γίνεται; Αν όχι ακολουθείς τους συνδέσμους του Σωκράτη. (sso)

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια εκλεισε το νοτε και δεν ανοιγει το φλασαρα με το sptool παλι τιποτε το βαζω να φωρτισει μιπος και ειναι μπαταρια και δεν αναβει το λαμπακι. Στο πς οταν το συνδεω ακουγετε ο ηχος συνδεσης αποσυνδεσης .....οποιος εχει την καλοσηνη ας βοηθησει ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Είναι γκρι... Γιατί?

 

Δεν ξέρω φίλε.. (είσαι root?...μπας και..)

 

Παιδια βοηθεια εκλεισε το νοτε και δεν ανοιγει το φλασαρα με το sptool παλι τιποτε το βαζω να φωρτισει μιπος και ειναι μπαταρια και δεν αναβει το λαμπακι. Στο πς οταν το συνδεω ακουγετε ο ηχος συνδεσης αποσυνδεσης .....οποιος εχει την καλοσηνη ας βοηθησει ευχαριστω

 

Μάλλον brickαρε... Δες εδώ

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Ακουλουθησα το λινκ http://techpunked.wordpress.com/ που δινετε για το recovery.

 

Δεν μου το ολοκληρωσε και μου εμφανισε αυτο

 

Error : Partition table not match.... Installation aborted.

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Ακουλουθησα το λινκ http://techpunked.wordpress.com/ που δινετε για το recovery.

 

Δεν μου το ολοκληρωσε και μου εμφανισε αυτο

 

Error : Partition table not match.... Installation aborted.

 

Φίλε για να καταλάβω.. προσπάθησες να φλασάρεις την multi και δεν την πήρε;

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Πηγα να κανω Εγκατάσταση TWRP Recovery

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε πρώτα τη multi (ή την ελληνική- όποια θες) . Θα γίνεις root, μετά θα περάσεις το mobileuncle tools και το twrp όπως λέει ο οδηγός του sso.. Αλλιώς εδώ

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω την δικη σου εκδοση να περασω τωρα και θα σου πω.

 

Δεν κανω rename στην Ρομ, την αφηνω ως εχει..

 

Μεσα απο τον updater το κανω η απο το recovery ?

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Την βάζεις στην εξ. κάρτα, δεν κάνεις rename,τη βρίσκεις με τον updater και αναβαθμίζεις!

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα απολυτως...

 

O updater δεινχει πως κανει εγκατασταση αν και την κανει μεσα σε ενα λεπτο. Το τηλ ανοιγει αλλα δεν βλεπω ουτε Ελληνικα στο μενου ουτε root στα δικαιωματα χρηστη.

 

Λες να φταιει τιποτα αλλο ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ολα ετσι εγιναν οπως τα ειπες.

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...