Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην aosp είναι ήδη προεγκατεστημένη κάποια παλιά έκδοση.Θα βάλεις με την κλασσική apk εγκατάσταση τον xposed installer την τελευταία έκδοση http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=52803112&postcount=7 και απο xposed installer-->framework πατάς εγκατάσταση/αναβάθμιση --->reboot και είσαι οκ

 

Μια ερωτηση γιατι δεν ξερω μετα το fix memory οταν παμε στην εφαρμογη που βλεπουμε το storage υπαρχει μονο η SD??? Σε aosp

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια ερωτηση γιατι δεν ξερω μετα το fix memory οταν παμε στην εφαρμογη που βλεπουμε το storage υπαρχει μονο η SD??? Σε aosp

 

Ποια είναι η εφαρμογή που βλέπουμε την storage;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς το τηλέφωνο αγορασμένο από MiniDeal κ' να έχει την multilang κ' να μην είναι root ή είμαι ο μοναδικός? :(
Link to comment
Share on other sites

διαχειριση αρχείων

 

Κατέβασε από το play κάποιον root explorer. Π.Χ. es file explorer.

Επίσης στις Ρυθμισεις/Αποθηκευτικος χώρος θα πρέπει να τα βλέπεις όλα.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε από το play κάποιον root explorer. Π.Χ. es file explorer.

Επίσης στις Ρυθμισεις/Αποθηκευτικος χώρος θα πρέπει να τα βλέπεις όλα.

οκ με root explorer τα βλέπω με αυτό βγάζει μονο την SD?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς το τηλέφωνο αγορασμένο από MiniDeal κ' να έχει την multilang κ' να μην είναι root ή είμαι ο μοναδικός? :(

 

Δεν ζητησες root?Εμενα με root play store κτλ ηρθε απο αυτους αλλα τα ζητησα.(root και playstore δεν τα θεωρουν αυτονοητα πολλοι κινεζοι))

Link to comment
Share on other sites

Είδε και άρχισα το σκάλισμα... Πολύ θετικές οι πρώτες εντυπώσεις.... Οι εφαρμογές μπορούν να μεταφερθούν στην sd με το τελευταίο ρομ της ελληνικής miui;;;
Link to comment
Share on other sites

οκ με root explorer τα βλέπω με αυτό βγάζει μονο την SD?

Ναι εκεί βγάζει μόνο την sd

Μήπως έχει δοκιμάσει κανένας 64gb SDXC κάρτα μνήμης να μας πει αν δουλεύει κανονικά? <br />

Το ξέρω ότι λέει μέχρι 32gb αλλά πολλά κινητά που λένε max μέχρι 32, μια χαρά την διαβάζουν την 64.

Ναι σε μένα λειτουργούσε κανονικά μέχρι χθες το βράδυ φορμαρισμένη σε fat32,όπου για κάποιο λόγο αρχικά δεν μπορούσα να αποθηκευσω αρχεία και μετά την έβαλα σε pc μέσω card reader,πήρα τα αρχεία μου και πλέον αναγνωρίζεται η κάρτα αλλά δε μπορώ ούτε να πάρω,ούτε να σβήσω αρχεία αλλά ούτε και να την φορμαρω.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχει πάρει το κινητό ένας φίλος μου ο οποίος δεν γνωρίζει και πολλά και θέλω να τον βοηθήσω.

Πριν από ένα μήνα του είχα περάσει το firmware (3.17 νομίζω ) από το miui.gr μεσα από το recovery με επιτυχία. Είχε γίνει και root το κινητό , όλα είχαν πάει καλά.

Χτες προσπάθησα να του περάσω την τελευταία αναβάθμιση αλλά διαπίστωσα ότι το κινητό είχε χάσει το ρουτ. Δοκίμασα να μπω στο recovery μέσω mobileuncletools κι εκεί με ειδοποίησε ότι δεν ήταν ρουτ.

Πήγα να μπω με power volume+ αλλά μου έβγαζε κινέζικα και δεν ήξερα τι να πατήσω.

Μια κι εγώ δεν είμαι πολύ σχετικός τι μπορώ να κάνω για να το αναβαθμίσει ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχει πάρει το κινητό ένας φίλος μου ο οποίος δεν γνωρίζει και πολλά και θέλω να τον βοηθήσω.

Πριν από ένα μήνα του είχα περάσει το firmware (3.17 νομίζω ) από το miui.gr μεσα από το recovery με επιτυχία. Είχε γίνει και root το κινητό , όλα είχαν πάει καλά.

Χτες προσπάθησα να του περάσω την τελευταία αναβάθμιση αλλά διαπίστωσα ότι το κινητό είχε χάσει το ρουτ. Δοκίμασα να μπω στο recovery μέσω mobileuncletools κι εκεί με ειδοποίησε ότι δεν ήταν ρουτ.

Πήγα να μπω με power volume+ αλλά μου έβγαζε κινέζικα και δεν ήξερα τι να πατήσω.

Μια κι εγώ δεν είμαι πολύ σχετικός τι μπορώ να κάνω για να το αναβαθμίσει ;

Ευχαριστώ

Στο recovery με Power & Volume Down(-)

Σε περίπτωση που χάσετε το ROOT στο Note κάνετε Flash αυτό => Root_fix_Note.zip

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/4929-GTV-3-21-H-21%CE%B7-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-MIUI-ROM-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7/?pageNo=1

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Xρησιμοποιώ την aosp εδώ και πάρα πολύ καιρό και πραγματικά δεν έχω βρει κάποιο μειονέκτημα στη χρήση της.Αρχικά οι μνήμες δουλεύαν όπως στην miui αλλά μετά το fix που βγήκε,δουλεύει πραγματικά όπως πρέπει.Απο εκει και πέρα χθες "χτύπησε" η 64αρα sandisk κόκκινη-γκρι κάρτα μνήμης που είχα αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι έφταιγε η aosp.Γιατι κανονικά το κινητό (όπως και σε άλλα mtk που την είχα πριν το redmi) υποστηρίζει επίσημα μέχρι 32gb.Kατά τα άλλα δεν έχω κάποιο λειτουργικό πρόβλημα.Σε ότι αφορά την ραμ,με την aosp τα 2gb ram τα εκμεταλεύεται ο χρήστης για multitasking και όχι η ρομ για να μπορεί να τρέχει σωστά.Και σε θέμα μπαταρίας μια από τα ίδια.Με την ίδια χρήση,μου κρατάει τον ίδιο χρόνο που μου κρατούσε και η miui στις λίγες ημέρες που την χρησιμοποίησα.

Σημαντικό για τα δικά μου δεδομένα πάντα,ειναι να δουλεύουν σωστά xposed framework + gravitybox + αρκετά ακόμη xposed modules που με βοηθάνε στην προσωπική παραμετροποίηση του κινητού μου.

Κάτι γίνεται με τις συγκεκριμένες καρτες(γκρι- κόκκινες 10αρες). Δυο 16αρες μου χτυπησαν και εμένα. Η μια σε κινητό και η αλλη σε psp. Δυστυχώς δεν βρήκα καμία απόδειξη γιά να παρω αλλες με την εγγύηση. Ποια είναι άραγε η καλύτερη εταιρεια για sd καρτες;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κάτι γίνεται με τις συγκεκριμένες καρτες(γκρι- κόκκινες 10αρες). Δυο 16αρες μου χτυπησαν και εμένα. Η μια σε κινητό και η αλλη σε psp. Δυστυχώς δεν βρήκα καμία απόδειξη γιά να παρω αλλες με την εγγύηση. Ποια είναι άραγε η καλύτερη εταιρεια για sd καρτες;

 

H sandisk είναι αρκεί να έχεις γνήσια γιατί κυκλοφορούν πολλές κάρτες imitation. Επειδή όμως αυτή η συζήτηση δεν αφορά το παρόν θέμα, απευθύνσου στο κατάλληλο... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=31421

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ζητησες root?Εμενα με root play store κτλ ηρθε απο αυτους αλλα τα ζητησα.(root και playstore δεν τα θεωρουν αυτονοητα πολλοι κινεζοι))

Βέβαια κ' τα ζήτησα....αλλά η κινέζα.....

Το τηλέφωνο έχει την multi κ' το playstore.

 

Δεν μου δίνει την επιλογή για update της συσκευής κ' όταν μπαίνω με vol- + power μου βγάζει τα κινέζικα :mad:

Καμιά ιδέα το πως θα το ρουτάρω κ' να βάλω άλλη ρομ?

Edited by BigRed
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια κ' τα ζήτησα....αλλά η κινέζα.....

Το τηλέφωνο έχει την multi κ' το playstore.

 

Δεν μου δίνει την επιλογή για update της συσκευής κ' όταν μπαίνω με vol- + power μου βγάζει τα κινέζικα :mad:

Καμιά ιδέα το πως θα το ρουτάρω κ' να βάλω άλλη ρομ?

 

Δες στην πρώτη σελίδα πως βάζουμε το twrp και μετά κατεβάζεις την τελευταία Ελληνική και την φλασαρεις μέσα από το twrp, και θα σου φτιάξει και το root.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

το εικονιδιο superuser δεν υπάρχει δηλαδή;το οτι δεν κανει update είναι λογο της Ρομ δε σημαίνει οτι δεν είναι root το κινητο.αφού στο εβαλαν χερι για αλλη ρομ playstore κτλ μου κάνει εντύπωση να μην είναι root..
Link to comment
Share on other sites

Ναι εκεί βγάζει μόνο την sd

 

Ναι σε μένα λειτουργούσε κανονικά μέχρι χθες το βράδυ φορμαρισμένη σε fat32,όπου για κάποιο λόγο αρχικά δεν μπορούσα να αποθηκευσω αρχεία και μετά την έβαλα σε pc μέσω card reader,πήρα τα αρχεία μου και πλέον αναγνωρίζεται η κάρτα αλλά δε μπορώ ούτε να πάρω,ούτε να σβήσω αρχεία αλλά ούτε και να την φορμαρω.

Το ιδιο προβλημα μου ειχε κανει και εμενα σε αλλο τηλεφωνο.

Κάτι γίνεται με τις συγκεκριμένες καρτες(γκρι- κόκκινες 10αρες). Δυο 16αρες μου χτυπησαν και εμένα. Η μια σε κινητό και η αλλη σε psp. Δυστυχώς δεν βρήκα καμία απόδειξη γιά να παρω αλλες με την εγγύηση. Ποια είναι άραγε η καλύτερη εταιρεια για sd καρτες;

Και οι δυο σας δειτε το ποστ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5035220#post5035220

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

το εικονιδιο superuser δεν υπάρχει δηλαδή;το οτι δεν κανει update είναι λογο της Ρομ δε σημαίνει οτι δεν είναι root το κινητο.αφού στο εβαλαν χερι για αλλη ρομ playstore κτλ μου κάνει εντύπωση να μην είναι root..

κ' εμένα μου κάνει εντύπωση αλλά έβαλα το root check κ' λέει ότι δεν είναι root έχω κ' το εικονίδιο superuser :mad:

Στο permission δεν μπορώ να τικάρω τις 2 τελευταίες επιλογές για το root

 

Δεν μπορώ να βάλω το twrp γιατί δεν έχει την επιλογή για update κ' όταν πάω να κάνω recovery με το vol- + power μου βγαίνουν κινέζικα.

 

Καμιά ιδέα?

Edited by BigRed
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ρε παιδια να ρωτησω, το ασπρο (χρωμα) στην οθονη ειναι ασπρο ? ή εχει καποια αποχρωση του κιτρινου? σε σχεση και με αλλα κινητα, αν καποιος εχει κανει συγκριση

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

184.8 με την sim και την sd μόλις το ζυγισα σε ζυγαριά ακριβειας χαχα

Για μετρα το ξανα,σε ενα δικο που εχω μπροστα μου τωρα μου βγαινει στα 199 παρα κατι.Βεβαια μπορει να εχει και διαφορα η ζυγαρια.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Για μετρα το ξανα,σε ενα δικο που εχω μπροστα μου τωρα μου βγαινει στα 199 παρα κατι.Βεβαια μπορει να εχει και διαφορα η ζυγαρια.

Σε βουνο το μετρησες η στην θαλασσα??παιζει ρολο...

Link to comment
Share on other sites

Σε βουνο το μετρησες η στην θαλασσα??παιζει ρολο...

Στο Μαρουσι το μετρησα μολις τωρα.......:)

Τι να σου δεν ξερω γιατι τοσο μεγαλη διαφορα φιλε μου.

Μπορει να φταει και η ζυγαρια που εχω,ειναι μια Miele ζαχαροπλαστικης εαν παιζει καποιο ρολο και αυτο.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Θα εκτιμούσα την παρακάτω βοήθεια. Το κινητό το πήρα από το vickmall και έκανε 20 ημέρες να φτάσει στα χέρια μου. εχει τη multi και έχει πάνω του την εφαρμογή του Facebook. Αυτή, όμως, είναι η παλιά. Δεν παίρνει αναβαθμίσεις είτε μέσω του Play Store είτε μέσω του Mobogenie. Οταν προσπαθώ να την κατεβάσω και κάνω εγκατάσταση, μου βγάζει το μήνυμα "διπλότυπη εξουσιοδότηση παροχέα" και 'σφάλμα". Προσπάθησα να την απενεργοποιήσω την παλιά εφαρμογή, μία από τα ίδια...

Όποιος μπορεί να δώσει λύση τον ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...