Jump to content

Ενίσχυση ασυρματου δικτύου


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα τα παρακατω βηματα και ειναι πραγματικα εντυπωσιακο! Παλια ειχα συνδεσει απλα 2 ρουτερ και το 1ο το βασικο ρουτερ εχανε το internet... επρεπε να κανω και καποιες ρυθμισεις στο 2ο φυσικα... Δουλευουν ολα ΡΟΛΟΙ ομως τωρα και ειναι κορυφαιο!

 

1. Παίρνουμε το βασικό μας ρουτερ και αλλάζουμε το κανάλι σε 1 ή 6 ή 11 ανάλογα ποιο κανάλι δινει το καλύτερο σήμα στο σπίτι μας...

 

2. Παίρνουμε το 2ο ρουτερ και απενεργοποιούμε το DHCP και βάζουμε μια static IP στο ρουτερ ( 2ο ) όπως 192.168.1.100 και βαζουμε στο 2ο επισης ΤΟ ΟΝΟΜΑ,ΚΛΕΙΔΙ,SSID ιδια με το βασικο ρουτερ... Το καναλι ομως θα ειναι διαφορετικο... 6 στο 1ο ρουτερ ? 11 στο 2ο ρουτερ...

 

3. Μετα δινουμε απο το 1ο ρουτερ στο 2ο ρουτερ Ethernet... Μπαινετε στις ρυθμισεις του 2ου ρουτερ να δειτε αν οι ρυθμισεις ειναι σωστες και Αυτο ηταν...

 

4. Μεταφερεστε στο δωματιο με το 2ο ρουτερ & μετα απο 5-10 δευτερολεπτα το σημα απο 1 γραμμη ( επειδη πιανει στην αρχη απο το 1ο ρουτερ ) θα γινει FULL επειδη θα συνδεθει στο 2ο καναλι του 2ου ρουτερ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ ΙΔΙΟ ΚΩΔΙΚΟ, δεν αλλαζετε καποιο δικτυο στο κινητο η στο laptop!

 

 

Κάντε αυτα τα βηματα και θα παθετε πλακα... οτι επαθα και εγω... ειστε στο ιδιο σπιτι με 2 διαφορετικα router ΤΟ ΙΔΙΟ WIFI ονομα ΙΔΙΟ ΚΩΔΙΚΟ ιδια ολα... δεν αλλαζετε τιποτα... απλα αλλαζετε δωματια & μετα απο 10 δευτερολεπτα περιπου το σημα αφου φυγετε απο το δωματιο Α που ειναι το βασικο ρουτερ και πατε στο Β δωματιο, απο 1 γραμμη θα γινει ξανα FULL, που στο Β δωματιο θα εχεις το 2ο ρουτερ με ιδιο ονομα ιδιο κωδικο αλλα ΑΛΛΟ ΚΑΝΑΛΙ

Edited by DjTony
Link to comment
Share on other sites

Θα συνδέεται αυτόματα στο δεύτερο router (σε περίπτωση που χαθεί το σήμα από το πρώτο) ή θα πρέπει να αποθηκεύσουμε και τα 2 router/δίκτυα?

(Βέβαια να είναι όλα ίδια εκτός του καναλιού)

Edited by NickTheGreek99

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Παλιό. Βέβαια δεν παίζει με όλα τα ρούτερ, πάρα πολύ εύκολα στα Netgear αρκετά ΄δύσκολα σε άλλα ρούτερ Dlink, Baudteq και μόνο ΣΕ ΟΣΑ ΡΟΥΤΕΡ ΕΧΟΥΝ WDS. Εκτός αν κάνω λάθος :confused:

 

The Wireless Distribution System (WDS) provides a means to extend the range of a Wireless Local Area Network (WLAN). WDS allows an Access Point (AP) to establish a direct link to other APs and to allows stations to roam freely within the area covered by the WDS.

 

:cool:;)

Α και αυτό που έκανες λέγεται επέκταση και όχι ενίσχυση

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Θα συνδέεται αυτόματα στο δεύτερο router (σε περίπτωση που χαθεί το σήμα από το πρώτο) ή θα πρέπει να αποθηκεύσουμε και τα 2 router/δίκτυα?

(Βέβαια να είναι όλα ίδια εκτός του καναλιού)

 

Αν διαβασεις τον οδηγο λεει ΙΔΙΟ ονομα wifi ΙΔΙΟΣ ΚΩΔΙΚΟΣ, οποτε δεν συνδεεις τιποτα... οπως το ειχες παντα ετσι θα το εχεις & τωρα αλλα με παραπανω σημα σε ολο το σπιτι

 

Παλιό. Βέβαια δεν παίζει με όλα τα ρούτερ, πάρα πολύ εύκολα στα Netgear αρκετά ΄δύσκολα σε άλλα ρούτερ Dlink, Baudteq και μόνο ΣΕ ΟΣΑ ΡΟΥΤΕΡ ΕΧΟΥΝ WDS. Εκτός αν κάνω λάθος :confused:

 

The Wireless Distribution System (WDS) provides a means to extend the range of a Wireless Local Area Network (WLAN). WDS allows an Access Point (AP) to establish a direct link to other APs and to allows stations to roam freely within the area covered by the WDS.

 

:cool:;)

Α και αυτό που έκανες λέγεται επέκταση και όχι ενίσχυση

 

Ενισχυση ειναι διοτι δεν βαζω αλλο κωδικο καπου, Ο ΙΔΙΟΣ ΕΙΝΑΙ με το ιδιο SSID οποτε ενισχυεται το σημα... περνεις απο το ιδιο ασυρματο σε μεγαλυτερη εμβελεια!

 

Γνωμη μου παντα

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω το εχω συνδεσει με τα εξης ρουτερ

 

1. Βασικο μου router ενα Technicolor της Forthnet

 

2. Σε αποσταση 10 μετρων στο σαλονι ενα Links WAG120N

 

Δουλευει αψογα! Παω 5-6 μετρα μακρια απο το σαλονι στο μπαλκονι & εχω 3 γραμμες και καμια φορα ΦΟΥΛ σημα... Εκει δεν επιανα τιποτα... Απλα περιμενεις γυρω στα 5-10 δευτερολεπτα να αλλαξει καναλι και να μπει στο 2ο ρουτερ!

 

Κατα τις 1 το βραδυ αποψε θα εχω μεταφρασει και τον οδηγο!

Link to comment
Share on other sites

Δουλευει αψογα! Παω 5-6 μετρα μακρια απο το σαλονι στο μπαλκονι & εχω 3 γραμμες και καμια φορα ΦΟΥΛ σημα... Εκει δεν επιανα τιποτα... Απλα περιμενεις γυρω στα 5-10 δευτερολεπτα να αλλαξει καναλι και να μπει στο 2ο ρουτερ!

 

Τον διάβασα τον οδηγό αλλά αυτό ήθελα να διαβάσω.:)

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Σου δουλεψε φιλε μου ?

 

 

Θα το δοκιμάσω σήμερα και θα σου πω.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορει ας κανει μια μεταφραση....το 2ο router το συνδεουμε με enthernet με το 1ο ?
Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορει ας κανει μια μεταφραση....το 2ο router το συνδεουμε με enthernet με το 1ο ?

 

ακριβως φιλε μου!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μεταφράστηκε παιδια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

οποτε το κινητο βλεπει δυο διαφορετικα δικτυα wifi αλλα επειδη εχουνε ενα ονομα αλλαζει wifi ; καλα καταλαβα; σε καμια περιπτωση δεν βλεπεις ξεχωριστα ρουτερ και να χρειαζεσαι να αλλαζεις ή να βαζεις κωδικους ειναι το ιδιο ονομα; αυτο ηθελα να το κανω καιρο και θελω να το δοκιμασω..

το εκανα και δουλευει αλλα αμα στο δευτερο ρουτερ βγαλεις το καλωδιο ethernet ριχνει ολο το δικτυο .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...